Ako nainštalovať francúzske okno

Dobrým riešením pre majiteľov, ktorí plánujú výmenu starých okien za nové, bude inštalácia francúzskych okien, ktoré pomôžu odstrániť bariéru medzi miestnosťou a vonkajším priestorom. Okenné konštrukcie tohto typu, inštalované v byte, sa už dlho stávajú nesporným dôkazom prestíže jeho majiteľa, čo sa vysvetľuje schopnosťou francúzskeho okna zmeniť stiesnenú miestnosť na svetlú a priestrannú izbu. Francúzske okná sú navyše uznávané ako najoptimálnejšie riešenie pre tých, ktorí snívajú o vytvorení nádherného interiéru, ktorý spĺňa moderné požiadavky..

Francúzske okná: harmónia vnútorného a vonkajšieho priestoru

Francúzske alebo panoramatické okná sú pôvodné okenné konštrukcie, ktorých inštalácia sa vykonáva takmer do celej výšky steny. Vo väčšine prípadov je takéto riešenie vhodné výlučne pre prímestskú výstavbu, keď developer po inštalácii francúzskych panoramatických okien dostane príležitosť otvoriť jedinečný výhľad na verandu alebo terasu, čím spojí okolitú oblasť s vnútorným priestorom priestorov. ..

Napriek značným ťažkostiam, s ktorými sa stretávajú majitelia, ktorí sa rozhodli nainštalovať francúzske okná, si tento typ okennej konštrukcie stále získava na obľube medzi majiteľmi štandardných bytov..

Inovatívne riešenia používané v stavebníctve prispievajú k tomu, že veľkoformátová konštrukcia, nazývaná panoramatické okná, sa postupne stala nielen spoľahlivým a funkčným, ale aj elegantným prvkom dekoru. V tomto ohľade boli francúzske okná, ktorých fotografie je možné vidieť v tomto materiáli, rozdelené do niekoľkých odrôd, ktoré sa navzájom líšia dizajnovými vlastnosťami sklenenej jednotky, otváracím systémom a materiálom použitým na profil..

Typy francúzskych okien

V súlade s materiálom použitým na výrobu profilu francúzskych okien sa rozlišujú tieto odrody:

 • Plastové panoramatické okno, uznávané ako najlacnejšia, ale nepraktická možnosť;
 • Hliníkové francúzske okno: izolovaný profil vyrobený z hliníka sa považuje za najziskovejší na výrobu takýchto štruktúr. Charakteristickou črtou hliníkového profilu je zostava troch komponentov: dvoch hliníkových častí a polyamidu vystuženého sklenenými vláknami umiestneného medzi hliníkovými časťami. Pôsobí ako tepelný a zvukový izolátor, na čo treba pamätať pri inštalácii panoramatickej okennej konštrukcie;
 • Drevené panoramatické stavby, uznávané ako vynikajúca alternatíva k predchádzajúcim. Napriek tomu, že používanie dreva neprispieva k zužovaniu okenných rámov, čo je medzi fanúšikmi „okien do Európy“ veľmi vítané, drevo je považované za jeden z najokázalejších a hlavne spoľahlivých materiálov;

 • Panoramatické stavby zo skleneného kompozitu sú originálnou novinkou na trhu okenných profilov, ktorá sa počas svojej krátkej existencie pozitívne osvedčila. Rámy, na výrobu ktorých bol použitý sklenený kompozit, nevyžadujú dodatočné vystuženie a sú v porovnaní s drevenými najestetickejšími, čo výrazne zvyšuje ich konkurencieschopnosť na trhu okenných profilov.

V súlade s konštrukčnými prvkami sa rozlišujú nasledujúce typy francúzskych okien:

 • Jednodielne štruktúry;

 • Sekčné, ktoré sú najbežnejšie, v prípade výroby profilov z dreva alebo plastu. Toto je jeden zo spôsobov zvýšenia spoľahlivosti okennej konštrukcie a je potrebný kvôli veľkej ploche zasklenia.

V súlade so systémom otvárania existujú:

 • Posuvné štruktúry typu “akordeón”. Patrí medzi ne jedna z najobľúbenejších odrôd – portál, ktorý je dverovým oknom, pozostávajúci z jedného alebo viacerých plátien;

 • Paralelné posuvné konštrukcie;
 • Zdvižno-posuvné francúzske okná.

Inštalácia francúzskych okien: príprava dokumentácie

Inštalácia francúzskych okien, ktoré majú pôsobivú veľkosť, sa považuje za celkom problém. Problémy sú zároveň spojené nielen s inštalačnými prácami, ale aj s prípravou dokumentácie, ktorej prítomnosť je potrebná pre tých, ktorí sa rozhodli vykonať prestavbu.

 • Najprv musíte získať povolenie na inštaláciu francúzskych okien od majiteľa budovy. Ak obytná budova, v ktorej sa byt nachádza, nie je typickou stavbou, budete potrebovať povolenie architekta.
 • Po obdržaní vyššie uvedených dokumentov musí vlastník navštíviť projekčnú organizáciu, kde má právo získať dokument potvrdzujúci možnosť skutočnej prestavby. Špecialisti okrem toho vypracujú projekt pre francúzske okno a pomôžu uzavrieť dohodu o následnom technickom dohľade..
 • Po zozbieraní potrebného balíka dokumentov a spísaní žiadosti o prestavbu sa musíte obrátiť na medzirezortnú obecnú komisiu, ktorá žiadosť zváži a vydá povolenie na prestavbu bývania. Aby ste ušetrili čas a uľahčili si prácu, môžete sa obrátiť na špecializovanú spoločnosť, ktorá precvičuje montáž konkrétnych okenných štruktúr. Špecialisti takejto spoločnosti prevezmú zber všetkých dokumentov, čo vám ušetrí čas i nervy..

Inštalácia francúzskych okenných štruktúr na lodžiu alebo balkón

Francúzske okná sú zvyčajne inštalované takým spôsobom, že sa otvárajú na balkón. Je dôležité vziať do úvahy, že plocha zaskleného priestoru by nemala presiahnuť 10% plochy miestnosti. V tomto prípade môže byť potrebná prestavba, pretože zasklenie steny je možné vykonať iba vtedy, ak nie je nosné..

K výberu kovania pre francúzske rozloženie okien je potrebné pristupovať s náležitou starostlivosťou, najmä ak sa plánuje inštalácia nehluchých štruktúr. Aby krídla vydržali značné zaťaženie, musíte dať prednosť spoľahlivým systémom.

Ako nainštalovať francúzske okná? Sekvenovanie

 • Pred inštaláciou francúzskych okien sa demontuje balkónový blok a potom sa zmení geometria budúceho okenného otvoru. Za týmto účelom sa krídlo dverí odstráni zo závesov a potom sa demontujú obloženia okenného rámu, po ktorých sa sklo odstráni. Potom sa otočia upevňovacie prvky rámu a odstráni sa okenný parapet. Dvere sa demontujú pomocou dierkovača, ktorý následne uľahčí demontáž zárubne.

 • Odporúča sa zveriť inštaláciu francúzskeho okna kvalifikovaným odborníkom, pretože ak fungujú, životnosť francúzskeho okna sa výrazne zvýši, ak sa však rozhodnete urobiť sami, odporúčame vám dodržiavať nižšie uvedené odporúčania..

 • Rám nových balkónových dverí sa vloží do otvoru a po vyrovnaní s horizontálnou a vertikálnou úrovňou sa zafixuje. Také okenné konštrukcie neboli pôvodne navrhnuté pre vonkajšie zaťaženie, a preto je medzi dverami a stenovým otvorom zaistená inštalačná medzera 10-20 mm..

 • Po obvode nového balkónového bloku, pri dodržaní určitých vzdialeností, sú do steny a rámu vyvŕtané otvory na inštaláciu spojovacích prvkov, ktoré sú najdôležitejšími konštrukčnými prvkami, ktoré určujú spoľahlivosť bloku. Aby sa dosiahla spoľahlivá fixácia bloku v novom vchode, používajú sa kotviace hmoždinky. Až po inštalácii rámu do otvoru sú krídla nových balkónových dverí upevnené.

Konečné fázy výstavby

Poslednou fázou inštalácie je utesnenie spojov medzi stenou a balkónovým blokom. Na to je vhodná polyuretánová pena, ktorej vrstva by nemala siahať 20 mm k okraju profilu. Odborníci odporúčajú odstrániť zvyšky polyuretánovej peny bez toho, aby čakali na jej vytvrdnutie, pretože v opačnom prípade budú narušené jej tepelnoizolačné vlastnosti..

Po inštalácii európskych okenných konštrukcií je potrebné myslieť na najziskovejší vykurovací systém, ktorý umožní udržiavať optimálnu teplotu v miestnosti, kde sú nainštalované „okná do Európy“. V tomto prípade odborníci odporúčajú uprednostniť vykurovanie konvektorom a systém „teplej podlahy“, ktorý nie je potrebný na preukázanie ich účinnosti..

About the author