Ako nainštalovať parapet na plastové okno

Inštalácia parapetu je konečnou fázou inštalácie kovoplastového okna, ktorú najčastejšie vykonávajú inštalatéri spoločnosti, v ktorej ste si toto okno objednali. Samotná inštalácia okenného parapetu je však v porovnaní s inštaláciou okenného bloku jednoduchým postupom a zvládnete to aj sami. Dnes zvážte, aké sú parapety a ako nainštalovať plastový parapet.

Obsah:

Odrody parapetných dosiek

Okenný parapet je navrhnutý tak, aby v interiéri plnil nielen estetickú úlohu, ale aj plnil ochrannú funkciu. Je to okenný parapet, ktorý je neustále ovplyvňovaný teplotnými zmenami, je to on, kto trpí neustálym vystavovaním slnečným lúčom a vlhkosti. Okenný parapet môže slúžiť aj ako miesto na umiestnenie zimnej záhrady, vytvorenie stola alebo police na knihy. Preto materiál, z ktorého je okenný parapet vyrobený, musí mať dobré výkonnostné charakteristiky..

PVC parapety

Výrobky z polyvinylchloridu sú vyrobené z tuhého PVC, ktoré je potiahnuté tavnou lepiacou fóliou. Vysokokvalitné polymérové ​​plasty s rôznymi prísadami vykazujú podobné vlastnosti ako okenné profily z PVC.

Špeciálny dizajn parapetov z PVC poskytuje vysokú pevnosť, odolnosť voči teplote a slnečnému žiareniu, ako aj trvanlivosť. Takéto výrobky neodlupujú a nehnijú. Výraznou vlastnosťou plastových parapetov je odolnosť voči vlhkosti a pare, ktorá predlžuje životnosť okennej konštrukcie. Drevotrieskové a drevené parapety sa v dôsledku pôsobenia vlhkosti zdeformujú: drevotrieska sa nafúkne, praskliny na dreve, laminácia alebo farba sa na takejto okennej parapetnej doske začnú odlupovať.

Po inštalácii plastových parapetov na okná nie je potrebné znova natierať, lakovať ani nanášať leštiacu hmotu. Starostlivosť o výrobky z PVC spočíva v použití vody a čistiacich prostriedkov. Plastové parapety majú najnižšie náklady v porovnaní s inými okennými parapetmi, preto sú tradičné drevené konštrukcie postupne nahrádzané modelmi z PVC..

Ceny za plasty sa zároveň líšia. Všetko závisí od kvality použitých surovín a zloženia materiálu.

Polyvinylchlorid v čistej forme je ťažko spracovateľný, preto sa mieša na výrobu výrobkov s rôznymi zmäkčovadlami, ktorých podiel môže dosiahnuť 30%, v závislosti od požadovaných vlastností konečného produktu. Čím je plastifikátor v PVC kompozícii lacnejší, tým je plast krehkejší. Okrem toho typ zmäkčovadla určuje environmentálnu bezpečnosť plastových výrobkov..

Vnútorné výstužné rebrá plastového parapetu poskytujú dodatočnú konštrukčnú pevnosť. Odolnosť proti poškodeniu a vzhľad PVC parapetov pre plastové okná závisí od náteru. Na laminovanie parapetov z PVC sa dnes používajú tri druhy fólií: laminát na báze melamínových živíc, laminát na akrylátovej živici a PVC.

Najkvalitnejší predstavitelia tohto typu parapetov sa široko používajú ako vnútorný a vonkajší prvok na ochranu okien, pretože PVC parapety sú dostatočne funkčne pevné. Jednou zo zjednodušených možností sú dekoratívne prekrytia na okennom parapete, ktoré sú tenkým pásom s výtokom, ktorý zakrýva neestetický starý parapet a slúži ako pomerne praktická alternatíva celého prvku..

Kompozitné parapety

Kompozitný okenný parapet sa skladá z dvoch zložiek – základného materiálu a povlaku, ktorý sa nanáša na hotovú dosku. Jedná sa o parapety vyrobené z MDF / drevotriesky, WPC a PVC. Ich kryt je iný – dyha, lamináty, PVC fólia. Drevotrieskové dosky Drevotrieskové dosky sa vyrábajú z drevných častíc lisovaním za tepla pomocou rôznych spojív, zvyčajne formaldehydových živíc. Na výrobu drevotrieskových dosiek sa ako surovina používa odpad zo spracovania – piliny a hobliny listnatých a ihličnatých druhov.

Vďaka kombinácii nízkych nákladov a dobrých technických vlastností je drevotrieska obľúbeným materiálom na výrobu parapetov pre plastové okná. Tento materiál sa v porovnaní s drevom nekrúti a takmer nenafukuje a odoláva aj dotyku horúcich predmetov. Hlavnou nevýhodou drevotrieskových výrobkov je prítomnosť formaldehydových živíc v kompozícii, ktoré sa môžu stať hrozbou pre ľudské zdravie, ak je materiál nesprávne spracovaný..

Stredne pevné drevovláknité dosky MDF sú vyrobené z veľmi malých pilín, ktoré podliehajú špeciálnej úprave – plsteniu. Potom sa materiál suší a lepí na dosky pomocou lignínu a parafínu. MDF je preto materiál šetrný k životnému prostrediu. Pri výrobe parapetov z MDF alebo drevotriesky sa na základňu nanáša povlak – dyha alebo laminát. V rade laminovaných parapetov sa kupujúcemu ponúka široká škála farieb a vzorov – imitácia rôznych druhov dreva, žuly a mramoru.

Takéto parapety sú odolné voči opotrebovaniu, odolné voči poškriabaniu a škodlivým mikroorganizmom, odolné voči svetlu a ultrafialovému žiareniu. Môžu sa umývať jemnými a nejednoznačnými výrobkami. Pri kúpe takéhoto parapetu však pamätajte na to, že ak sa cez ne konce dostane vlhkosť, nafúkne sa a začne praskať. Preto je potrebné konce dobre spracovať tepelnoizolačnými materiálmi. Poškodenie povlaku parapetu vyrobeného z drevotriesky a MDF vedie k strate jeho odolnosti voči vlhkosti a neodvratnej výmene parapetu.

Drevo-polymérový kompozit je materiál novej generácie, ktorý obsahuje prírodný alebo chemický polymér a drevené plnivo, ktoré je modifikované chemickými prísadami. WPC sa vyznačuje najlepšími vlastnosťami dreva, zatiaľ čo vďaka plastu sú také nevýhody prírodného dreva, ako je náchylnosť k plesniam a rozkladu, povrchové chyby a horľavosť, výrazne znížené..

Drevopolymérny profil s veľkým množstvom drevnej výplne vzhľadom pripomína MDF a s nízkym obsahom plast. WPC je možné hobľovať rovinou, píliť, do nej zatĺkať klince. Môže byť farbený voľne ložený alebo lakovaný bežnými smaltmi a farbami alebo dyhovaný prírodnou dyhou a syntetickými filmami..

Okenné parapety z drevopolymérového kompozitu majú atraktívny vzhľad, sú pevné a odolné. Avšak, podobne ako prírodné drevo, také výrobky sú schopné meniť svoju farbu pod vplyvom slnečných lúčov, ako aj napučiavať a deformovať sa v podmienkach vysokej vlhkosti. Navyše, pre domáci trh je WPC relatívne nový materiál, a preto je cena parapetov pre plastové okná stále mierne nadhodnotená..

Betónové parapety

Predtým boli veľmi obľúbené betónové dosky štandardného tvaru, ktoré boli inštalované za účelom dokončenia spodnej časti okenného otvoru. Dnes sú tradičné betónové dosky z trhu nahradené ozdobnejšími náprotivkami vyrobenými z dekoratívneho betónu. Farebná paleta takého materiálu je mimoriadne rozmanitá a rozsiahla, navyše je betón odolný voči UV žiareniu, čo mu umožňuje zachovať farbu v pôvodnej podobe..

Je tiež potrebné poznamenať vysokú pevnosť dekoratívneho betónu, ktorá umožňuje z tohto materiálu vyrábať parapety, ktoré majú veľkú povrchovú plochu. Široký okenný parapet sa stane ďalšou poličkou, na ktorú môžete uložiť aj ťažké predmety. Vďaka moderným technológiám a vedeckým úspechom pri výrobe parapetov bolo navyše možné vytvárať výrobky bez švíkov..

Drevené parapety

Drevené parapety sú od nepamäti považované za tradičnú možnosť zdobenia priestoru pod oknom. V drevenom domčeku hrala obyčajná tesaná doska úlohu okenného parapetu. Dnes je to zaujímavý materiál z dekoratívneho hľadiska: môžete sa o tom presvedčiť pohľadom na fotografiu parapetov pre plastové okná. Na najkvalitnejšie parapety sa používa množstvo cenných druhov dreva – jaseň, buk, dub, čerešňa, gaštan, javor, mahagón. Jednoduchšie výrobky sú vyrobené zo sibírskeho smrekovca a borovice.

Výber je široký a čím exotickejší je materiál na výrobu parapetu, tým drahší bude konečný výrobok. Počas výrobného postupu sa drevo suší a leští, potom sa povrch upraví tmelom z vosku a rastlinných olejov, vodotesných impregnácií a ochranného laku. Vlastnosti, životnosť a vlastnosti budúceho dreveného parapetu závisia vo veľkej miere od kvality sušenia a druhu dreva..

Parapety z masívneho dreva sú veľmi drahé. Medzi takýmito výrobkami, najdrahšími parapetmi, ktorých cena je o 30% vyššia ako dubových, si toto drevo zachováva svoj tvar lepšie, pretože je menej zdeformované. Najhospodárnejšou surovinou je voľná a mäkká borovica, ale počas prevádzky môžu na takýchto okenných parapetoch zostať preliačiny od ostrých a ťažkých predmetov. Preto si najčastejšie vyberajú parapety z dubu, buka a borovice..

Niektorí výrobcovia, aby znížili výrobné náklady, vyrábajú viacvrstvové parapety, ako aj lepené z pásov na šírku. Vrstvy sú umiestnené kvôli väčšej tuhosti tak, že drevené vlákna sú umiestnené priečne. K lepeniu dochádza pri vystavení vysokej teplote a tlaku. Potom sa na obrobok nanesú ochranné nátery (farby, tmely, laky, antiseptiká), aby bol tento materiál chránený pred UV žiarením a vlhkosťou..

Výhody drevených parapetov sú zrejmé: vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, priepustnosť vzduchu, schopnosť odolávať veľkým teplotným zmenám, trvanlivosť. Starostlivosť o tieto výrobky je však náladová. Nemôžu byť hojne navlhčené vodou, čistené rozpúšťadlami a abrazívami, je žiaduce chrániť povrch pred mrazom. Prach je zvykom umývať suchou handričkou. Raz za 3 až 5 rokov je vhodné na povrchu parapetu obnoviť vrstvu laku, vosku alebo farby.

Kamenné parapety

Pomerne populárnou verziou dosky pod oknom je výrobok z prírodného alebo umelého kameňa. Najsilnejšie parapety sú vyrobené zo žuly. A ak ste plánovali kúpiť práve takýto výrobok, mali by ste si určite skontrolovať certifikát výrobku, ktorý uvádza čistotu žiarenia použitých surovín (I bezpečnostná trieda), pretože tento minerál má tendenciu akumulovať žiarenie.

Onyx a mramor nemajú žiadne také nevýhody, a to nemá vplyv na ich dekoratívny efekt. Mramorové vzory majú najrozmanitejšie odtiene a perfektne sa hodia takmer do každého interiéru. Výrobky Onyx majú schopnosť prepúšťať svetlo – pod parapet môžete nainštalovať žiarovky a vytvoriť tak úžasný efekt priesvitnosti.

Modely parapetov z prírodného kameňa sú odolné, ale dosť rozmarné – obávajú sa účinkov chemikálií a škrabancov a svetlé výrobky tiež nemôžu vydržať kontakt s rôznymi farbiacimi kvapalinami: pestrofarebnými sýtenými nápojmi, kávou a čajom. Preto je dnes spolu s prírodným kameňom jeho umelý analóg široko používaný na vytváranie parapetov..

Umelý kameň nie je horší ako prírodný kameň v estetických a fyzických parametroch a stojí takmer rovnako. Umelý kameň sa skladá z minerálneho plniva (70 – 90%) a polymérneho spojiva – živice. Pridaním rôznych farbív do hmoty môžete vytvoriť okenný parapet akéhokoľvek odtieňa. Jednou z hlavných výhod parapetov z umelého kameňa je spojenie bez švov, ktoré vám umožňuje dosiahnuť absolútnu pevnosť povrchu..

Tento materiál je odolný voči všetkým druhom chemikálií, tepelne odolný a trvanlivý, ale bojí sa škrabancov. Najlepšie sa ošetrí leštidlami a mydlovými roztokmi. Okenné parapety z dekoratívneho umelého kameňa sú hygienické: zostávajú dlho čisté, pretože sa na nich neusadzujú baktérie s plesňou a tiež nevypúšťajú škodlivé látky.

DIY inštalácia okenného parapetu

Inštalácia parapetu na plastové okná vyžaduje od pracovníkov určité zručnosti, pretože nesprávna inštalácia parapetu vám hrozí zlou tepelnou izoláciou okennej konštrukcie a pokazenými zimnými večermi. Inštalácia tohto produktu sa vo väčšine prípadov vykonáva súčasne s výmenou okenného rámu. Je to ekonomickejšie z hľadiska nákladov na materiál a spotreby peňažných zdrojov, pohodlnejšie a rýchlejšie..

Stanovenie veľkosti parapetu

K plastovým oknám sa najlepšie hodia parapety vyrobené z PVC. Začnite pracovať tým, že vypočítate veľkosť parapetu pre plastové okno. Aby ste určili, ako dlhý by mal byť okenný parapet, je potrebné zmerať šírku otvoru páskovým meradlom a k získanej hodnote pridať najmenej 60 milimetrov, pretože okenný parapet na každej strane svahov by mal vyčnievať najmenej 30 milimetrov. V opačnom prípade plastový roh a profil F, ktoré sa používajú na inštaláciu svahov, vyčnievajú za okenný parapet, čo sa považuje za neprijateľné.

Je veľmi jednoduché určiť šírku plastového parapetu. Nezabudnite, že prípustný výčnelok z otvoru parapetu je 50-70 milimetrov, inak zablokuje batériu a zabráni prechodu tepla, čo môže spôsobiť zahmlievanie a tvorbu ľadu na oknách. Pod samotnou štruktúrou okna je však okenný parapet navinutý asi o 20 milimetrov. Preto by sa tieto údaje mali pridať k indikátoru hĺbky okenného otvoru, ktorý sa meria od steny k profilu.

Výroba polotovarov na parapety

Pomocou získaných hodnôt vystrihnite polotovar parapetu požadovanej šírky a dĺžky. Samotný proces rezania vykonajte brúskou, pretože s jeho pomocou môžete dosiahnuť dokonale hladké hrany. Ak tento nástroj nie je po ruke, môžete si vziať skladačku, ale budú musieť opatrne rezať. Pri absencii skladačky je možné obrobok odpíliť aj bežnou pílou.

Ak sa však polotovar parapetu nezmestí do otvoru, mali by ste vystrihnúť časti, ktoré mu prekážajú. Alebo môžete vyčnievajúce časti parapetu vľavo a vpravo zapustiť do steny. Po inštalácii parapetu na plastové okno týmto spôsobom a vyplnení týchto drážok môžete dosiahnuť efekt pevnosti steny a parapetu.

Aby ste to urobili, musíte v stene urobiť malé priehlbiny pomocou perforátora. S okenným parapetom pripevneným k otvoru urobte značky pre rezy, berúc do úvahy vyššie uvedené, a vystrihnite obdĺžniky, ktoré zasahujú do inštalácie vľavo a vpravo. Teraz je polotovar plastového parapetu považovaný za úplne pripravený na inštaláciu na mieste.

Príprava povrchu

Pred inštaláciou plastového parapetu musí byť vodorovný povrch riadne očistený od prachu a nečistôt. Súčasne majte na pamäti, že okenný parapet, bez ohľadu na materiál výroby, musí byť vždy inštalovaný smerom k miestnosti v miernom svahu, aby voda zo zalievacích rastlín alebo kondenzátu stiekla nadol a nehromadila sa pod rámom. Stačí náklon pár milimetrov.

Pred pripevnením parapetu k plastovému oknu nainštalujte špeciálne rozpery alebo kliny, ktoré je potrebné zmraziť omietkovou maltou. Sú potrebné na nastavenie okenného parapetu na požadovanú úroveň. Potom pripravte prahové vložky. Mali by byť vybrané tak, aby výrobok tesne priliehal k rámu, ale bez prebytku. Podložky by nemali vyčnievať, aby sa neskôr nemuseli strihať. Zistite, ako hladko môžete nainštalovať okenný parapet.

Upevnenie plastového parapetu

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripevniť plastový parapet:

  • na dvojzložkovej polyuretánovej pene (najbežnejšia metóda);
  • na lepidlo s rozperami pôsobiacimi ako lis;
  • na špeciálnych konzolách vrátane situácie, keď je šírka okenného parapetu oveľa väčšia ako okenný otvor;
  • so špeciálnymi držiakmi.

Potom povrch mierne navlhčite, naneste na rám polyuretánovú penu, nainštalujte plastový okenný parapet, upevnite ho a vyplňte všetky zostávajúce dutiny polyuretánovou penou. Pamätajte si, že pena môže veľmi objemovo expandovať, takže musíte byť opatrní a opatrní. Po úplnom vytvrdnutí polyuretánovej peny môžete rozpery odstrániť a pomocou vodováhy skontrolovať kvalitu montáže parapetu na plastové okno. Body kontaktu okenného parapetu so svahmi a rámom sú utesnené akrylom.

About the author