Ako si vybrať záclonové tyče?

Výzdoba akéhokoľvek okenného otvoru je nemožná bez tak dôležitého detailu interiéru, akým je rímsa. Inštaláciou rímsy môžete ovplyvniť vizuálne vnímanie miestnosti. Ak zavesíte záclony 20-30 cm nad horný okraj okna alebo na strop namontujete rímsu, okenný otvor sa objaví dlhšie. Rímsa so svetlými textíliami cez celú stenu vizuálne rozšíri okno. Príliš veľké okno je možné vizuálne zmenšiť, čím sa miestnosť stane pohodlnejšou. Na to potrebujete rímsu, ktorá presne zodpovedá veľkosti okenného otvoru..

Trh je presýtený ponukami. Preto nie je jednoduché orientovať sa vo všetkej rozmanitosti a vyberať záclonové tyče na záclony. Ktorému z návrhov dať prednosť, a bude sa o ňom diskutovať.

Obsah:

Druhy záclonových tyčí

Rímsy môžu mať rôzne konfigurácie: bageta, okrúhle, profilové, šnúrkové atď. Podľa spôsobu upevnenia sú rímsy rozdelené na strop a stenu a v závislosti od materiálu – na kov, plast a drevo. Uvažujme o tých najžiadanejších..

Drevené záclonové tyče

Klasickou možnosťou sú drevené rímsy. Tento dizajn sa určite hodí do každého interiéru. Ako základ sa používajú dreviny s hustou štruktúrou a jasne vyjadrenými pozdĺžnymi vláknami: dub, orech, čerešňa a ihličnaté stromy. Drevené rímsy sú často jednoradové, ale existujú aj dvojradové.

Plastové záclonové tyče

Napriek tomu, že je plastová záclonová tyč považovaná za jednu z najekonomickejších, rozmanitosť farieb a ďalšie príslušenstvo z nej robia hodnotnú náhradu drahých štruktúr. Stojí za zmienku, že modely svetlých farieb sú náchylnejšie na vyblednutie, zatiaľ čo čierne alebo „drevené“ rímsy môžu slúžiť dlho. Jednoduchá inštalácia, nízke náklady a jednoduchá údržba sú len niektoré z výhod týchto produktov..

Kovové záclonové tyče

Mnoho majiteľov bytov a vidieckych domov dáva prednosť kovovým rímsam. A nejde len o pevnosť materiálu. Napriek svojej zdanlivej jednoduchosti sú celkom dekoratívne. Tieto výrobky môžu byť jednoradové alebo viacradové, schopné uniesť hmotnosť gobelínových textílií a potlačených záclon. Nemenej štýlovo vyzerajú v kombinácii s ľahkými tkaninami..

Kovanie zaujíma medzi kovovými závesovými tyčami osobitné miesto. Kované rímsy sa vyznačujú mimoriadnou pevnosťou a elegancia línií ideálne doplní prelamované prvky kovania, ktoré už v interiéri existujú. Môžu byť biele, čierne, pozlátené, mosadzné, medené, matné alebo lesklé. Aký druh záclonovej tyče kúpiť, je len na vás. Nemôžete si dovoliť exkluzívne záclonové prúty technikou umeleckého kovania? Potom je imitácia kovania pre vás. Víťazná kombinácia s prírodným drevom a kameňom robí z kovaných ríms nepostrádateľný prvok dekorácie v barokovom alebo provensálskom štýle. Spojovacie prvky pre záclony môžu byť akékoľvek – pomocou špendlíkov alebo háčikov.

Okrúhle rímsy

Okapy s tyčou ako základňou, vyrobené z kovu, dreva alebo polymérov, sú celkom bežnou možnosťou. Priemer hlavnej rúrky sa pohybuje od 10 do 40 mm a priemer ďalšej – od 2 do 3 mm. Tradičný spôsob upevnenia záclon (hrubé závesy visia na hlavnom potrubí a tyl na prídavnom) je nahradený dosť neobvyklým riešením – na obyčajný textil je umiestnená priehľadná organza so vzorom. Niekedy sa ako spojovací prvok pre tretí rad látky používa šnúrka. Prirodzene, čím ťažšie sú závesy, tým hrubšie sú vybrané rímsové rúrky. Veľa závisí aj od dĺžky textilu. Krátky záves je celkom schopný vydržať tenkú tyč.

String rímsy

V strunových rímsach hrá tenký kábel úlohu nosnej konštrukcie. Sú jedno-, dvoj- alebo trojstupňové. Medzi pozitívne vlastnosti strunovej rímsy patrí nízka hmotnosť konštrukcie, schopnosť nainštalovať ju na stenu alebo na strop. Jedinou nevýhodou je, že tieto záclonové tyče nevydržia ťažké záclony. Strunové rímsy sú univerzálne. Hodia sa do väčšiny interiérových štýlov.

Profilové rímsy

Flexibilná záclonová tyč z hliníkového profilu je veľmi praktická. Plastickosť materiálu vám umožňuje vytvárať návrhy najbizarnejších konfigurácií – oblúky, viacúrovňové a dokonca záclonové tyče pre arkýřové okná. Profilové výrobky sú vhodné do akejkoľvek miestnosti. Rovnomernosť ich tvaru je viac ako kompenzovaná ich trvanlivosťou. Na upevnenie záclon pomocou lambrequins sa tento typ rímsy často používa. Lambrequin je pripevnený k fasáde výrobku suchým zipsom.

Závesové tyče na bagety

Zvláštnosťou tyčí na bagetové záclony je prítomnosť pásu, ktorý pokrýva systém na upevnenie závesov. Ozdobný pás môže mať akúkoľvek farbu: pre zlato, bronz, striebro, mramor alebo opakovanie štruktúry dreva nábytku alebo parkiet, dutého alebo pevného.

Niekedy je v takýchto rímsach nainštalované podsvietenie – bodové LED alebo halogénové žiarovky. Osvetľovací systém je maskovaný bagetovým pásom, ale niekedy sú žiarovky umiestnené na špičkách..

Tyčové záclonové tyče

Stáva sa, že šírka okenného parapetu vám neumožňuje zavesiť dlhé záclony. Potom je možné situáciu napraviť pomocou rímsy na pneumatiky (koľajnice).

Tyče železničných záclon sú hliníkové alebo PVC konštrukcie s jednou alebo viacerými drážkami, pozdĺž ktorých sa pohybujú valčeky s háčikmi. Špeciálne zátky zabraňujú vypadnutiu valcov z dutiny koľajnice.

Stropné rímsy

Použitie stropných ríms výrazne rozširuje možnosti zdobenia miestnosti a vizuálne dodáva priestor. Stropné rímsy sú zriedka masívne. Môžu byť kombinované so stropom aj s farbou nábytku. Podľa typu konštrukcie sú stropné rímsy v tvare tyče (na konzoly je pripevnená okrúhla tyč), šnúrka alebo koľajnica.

Plastové stropné rímsy sú konštrukcia pozostávajúca z plochého pásu s otvormi na pohyb hákov, dvoch zaoblených prvkov, ktoré sú koncami rímsy, a bagety. Ten môže mať všetky druhy farieb, monochromatické aj imitujúce drevo. Doska je položená už na nainštalovanú rímsu. Ak chcete zmeniť nábytok, stačí zmeniť lištu, aby sa zachovala farebná schéma miestnosti v rovnakom štýle. Toto je štandardná verzia záclonovej tyče.

Také rímsy môžu byť jedno-, dvoj- a trojradové. Ale vďaka stropným rímsam môžete v okne vytvárať všetky druhy konfigurácií. Môže to byť vlna alebo rímsa silne zaoblená v jednom alebo inom smere. To umožňuje vytvárať veľmi zaujímavé možnosti interiéru a upravovať hlasitosť miestnosti vertikálne aj horizontálne..

Závesné tyče na stenu

Ak je okenný otvor malý a stropy sú vysoké, je rozumné použiť na upevnenie textílií stenové rímsy. V miestnostiach so zavesenými alebo zavesenými stropmi je lepšie zvoliť tento spôsob inštalácie..

Elektrické závesové tyče

Hliníkový profil vybavený elektrickým pohonom je vynikajúcim riešením v prípadoch, keď je potrebné často upravovať polohu závesov a rímsa sa nachádza vo vysokej výške. Mechanizmus sa aktivuje stlačením tlačidla. Kábel posúva hákový nosič v určenom smere. Takýto systém je možné nainštalovať vlastnými rukami. Jednoducho pripojte zariadenie k zdroju napájania.

Rímska záclonová tyč je často vybavená aj mechanickým systémom zdvíhania reťaze rotora..

Príslušenstvo k záclonovým tyčiam

Rôzne tipy, držadlá na pohyblivé záclony – nielen dekoratívne prvky. Konce záclonových tyčí pre záclonové tyče s guličkovými, púčikovými, motýľovými alebo kužeľovými tyčami zabraňujú skĺznutiu háčikových krúžkov z tyče a držadlá pomáhajú rovnomernejšie posúvať nite okrajových pásov. Tipy by mali byť v súlade s konzolami aj s materiálmi dekorácie miestnosti.

Nech si vyberiete akúkoľvek rímsu, je dôležité, aby jej dekoratívne funkcie neboli v rozpore s praktickosťou. Viacvrstvové závesy na strunovej rímse budú silne klesať a nie je rozumné používať elektrickú rímsu na upevnenie najjemnejšieho závoja. Preto pri výbere rímsy stojí za zváženie nielen vlastnosti rozloženia a štýlu interiéru, ale aj hmotnosť závesov..

About the author