Ako správne zaskliť balkón

Dnes si takmer všetky novostavby prenajímajú byty na predaj so zasklenými balkónmi. To isté sa nedá povedať o sekundárnom bývaní. Najčastejšie ide o typické domy s malými bytmi a otvorenými balkónmi. Je celkom rozumné, aby všetci majitelia skôr alebo začali premýšľať o zasklení balkóna. To vám umožní získať ďalší obytný priestor a tiež izolovať miestnosť susediacu s balkónom. Tento článok bude diskutovať o tom, ako zaskliť balkón vlastnými rukami.

Obsah:

Na rozdiel od lodžie bolo zasklenie balkóna donedávna dosť náročnou úlohou, s ktorou sa dokázali vyrovnať iba profesionáli. Teraz v predaji sú špeciálne okenné profily, ktoré výrazne zjednodušili proces zasklenia balkóna..

 • Pri práci na najvyššom poschodí budete musieť okrem zasklenia vyrobiť aj strechu s baldachýnom.
 • Balkón v typickom Chruščove má spočiatku malé rozmery, preto je bežné ho zväčšiť posunutím rámu smerom von. Tiež ešte pred začatím práce je potrebné rozhodnúť, či budú bočné krídla zasklené alebo hluché.

Zasklené balkóny s výberom na Chruščovovej fotografii

 • Existuje aj iný typ domov, ľudovo nazývaný „stalinka“. Vyznačujú sa vysokými stropmi. Práve tento moment bude slúžiť ako hlavný problém pri zasklení balkóna, pretože budú potrebné rámy neštandardnej veľkosti (úzke a vysoké).

Ako si vybrať okná na balkón?

 • Najprv sa musíte rozhodnúť o účele balkóna. Bude to prístavba bytu alebo len miesto chránené pred dažďom na odkladanie vecí alebo potravín. Na základe toho vypočítajú princíp otvárania jednotlivých prvkov, počet rámov, hrúbku sklenenej jednotky atď..
 • Mnoho stránok na predaj okien má kalkulačku na vlastný výpočet, ale bez špeciálnych znalostí je niekedy veľmi ťažké to urobiť. Napríklad balkón môže mať nielen štandardný tvar, ale aj uhlový. Na ich glazúru budete musieť kúpiť rohové profily.
 • Ak je úlohou zatvárať balkón pred dažďom, vetrom a prachom, potom stačí zvoliť jednokomorové alebo dvojkomorové dvojsklá. Ale pri vytváraní vykurovanej miestnosti to nestačí, je najlepšie zvoliť si troj- alebo päťkomorové konštrukcie.
 • Dnes sú najdostupnejšie profily a v dôsledku toho najobľúbenejšie vyrobené z plastu. Drahšie možnosti sú drevo alebo hliník. Môžu byť vyrobené v akejkoľvek farbe, ale to povedie k ich zvýšeniu ceny..

Rada: staré domy majú často slabé parapety, preto sa neodporúča dodatočne ich zaťažovať ťažkými rámami. Existujú dve cesty von: zosilniť samotný parapet alebo nainštalovať najľahšiu hliníkovú konštrukciu.

 • Pri výbere návrhov okien na balkóny sa musíte rozhodnúť pre systém otvárania. Najčastejšie používajú švih alebo posuvné. Všetko závisí od osobných preferencií..

Rada: domy postavené pred rokom 1955 sú najčastejšie v žalostnom stave. Nie je neobvyklé vidieť, ako sa betónové dosky na balkóne začínajú rúcať. To znamená, že jeho zábradlie už nemôže vykonávať funkciu rámu pre ťažkú ​​konštrukciu okien s dvojitým zasklením. Na posilnenie používajú profesionáli silné kovové rohy umiestnené pancierovým pásom po obvode balkóna.

Drevené rámy

 • Drevo je prírodný teplý materiál, ktorý v miestnosti vytvára útulnosť a je vždy žiadaný. Ale podľa toho, aké suroviny boli použité, môžu časom stratiť svoj vzhľad. V dôsledku sezónnych zmien teploty a vlhkosti drevo praskne, scvrkne sa alebo zdeformuje. To vedie k tvorbe trhlín a zlému výkonu okenných krídiel. V tomto prípade už nie je potrebné hovoriť o kvalitnej tepelnej izolácii..
 • Časom navyše začína vyžadovať každoročnú údržbu, ktorá spočíva v aktualizácii laku..

Tip: Teraz sú v predaji ošetrené drevené rámy. Navonok vyzerajú ako prírodný materiál, ale sú spracované a potiahnuté špeciálnym ochranným filmom, vďaka ktorému sú parotesné a svojimi vlastnosťami sa nelíšia od plastových profilov..

 • Popularita drevených rámov je spôsobená nízkymi nákladmi a dostupnosťou materiálu. Napriek veľkému sortimentu špeciálnych impregnácií strom po niekoľkých sezónach začne hniť zo strany ulice..
 • Životnosť dreveného rámu je tiež znížená kvôli nekvalitnému materiálu. Keďže sú vybraní na základe nižšej ceny, výrobcovia sa snažia čo najviac znížiť výrobné náklady. Výsledkom je drevo zlej kvality a nedostatočné schnutie. Šetria tiež na skle, namiesto 4 mm sú hrubé iba 2 mm. Preto sa neodporúča kupovať také rámy od jednotlivcov alebo v malých dielňach..
 • Ale aj pri nákupe vysokokvalitných továrenských výrobkov je potrebné pochopiť, že táto možnosť nie je vhodná pre izolované balkóny. Takéto okná sa nevyrábajú ako okná s dvojitým zasklením a majú iba jedno sklo..

Plastové rámy

 • Plastové okenné bloky, tak obľúbené v Rusku, sú nenáročné. Sú zapečatené, odolné voči poveternostným vplyvom, trvanlivé a krásne. Ich jedinou nevýhodou je vysoká hmotnosť. Preto je lepšie ich odmietnuť, keď sa plánuje rozsiahle panoramatické zasklenie starého balkóna..
 • Ale v predaji je špeciálny balkónový profil, v porovnaní s obvyklým okenným profilom je ľahší. Najpopulárnejšou možnosťou je dvojité zasklenie s tepelným profilom.
 • Náklady na konštrukciu budú závisieť jednak od plochy zasklenia (preto sú bočné klapky často slepé), jednak od počtu otváracích chlopní. Cena výkyvného mechanizmu závisí od použitého kovania..

Foto zaskleného balkóna

Hliníkové rámy

 • Hliníkové rámy sú pevnejšie a ľahšie ako plastové. Ale cena za ne je vyššia..
 • V porovnaní s konvenčným dreveným rámom sú konštrukcie vyrobené z hliníka, dokonca aj v domácich továrňach, sedemkrát silnejšie. Navonok pôsobia veľmi úctyhodne, hodia sa do všetkých interiérov a sú úplne ohňovzdorné..
 • Majú veľmi dlhú životnosť, počas ktorej nie sú nijako vystavené atmosférickým vplyvom..
 • Ale pri použití hliníkového profilu je možné vytvoriť iba studené zasklenie. Je to spôsobené tým, že do rámu je vložené jediné sklo a neexistujú žiadne špeciálne tepelné podložky.

 • Rámy z tohto materiálu je možné vyrábať s posuvným alebo sklopným otváracím systémom. Na zníženie nákladov na byty v novej budove sú nainštalované posuvné konštrukcie, aj keď sú pohodlné, nevytvárajú potrebnú tepelnú izoláciu. Nenákladné modely sa navyše veľmi ťažko otvárajú a zatvárajú. Na rozdiel od nich majú krídlové dvere drahé kovanie a ich inštalácia je oveľa ťažšia..
 • Na izoláciu samotného rámu sú navrhnuté plstené tesnenia upevnené po celom obvode.

Ďalším typom je bezrámové zasklenie. Alebo ako sa to tiež nazýva – panoramatické. Toto je najdrahší spôsob, ak si takúto prácu objednáte od profesionálov, potom celá štruktúra s materiálmi a inštaláciou bude stáť v rozmedzí 50-150 tisíc rubľov.

Ako zaskliť balkón plastom vlastnými rukami

 • Všetky práce začínajú presnými meraniami a kresbami. Zmerajte dĺžku a šírku balkóna, ako aj výšku budúcich rámov. Je potrebné to urobiť čo najpresnejšie, inak objednaný dizajn jednoducho nezapadne na svoje miesto..

Tip: keď je horný balkón so strechou zasklený, okrem štandardných prác musíte najskôr nainštalovať strechu. Ak je priezor už tam, potom sa jeho stav skontroluje a v prípade potreby opraví. Na to je vyrobený špeciálny rám z odolného kovu, ktorý prechádza od balkónovej dosky k strešným nosníkom. V konečnom dôsledku by však hmotnosť nemala byť príliš ťažká, aby sa konštrukcia nezrútila nadol. Preto pred začatím práce musia byť všetky konštrukčné výkresy predložené odborníkom na schválenie..

V prípade potreby opravte betónovú dosku balkóna. Ďalej zvážime najjednoduchší spôsob, keď sú profily inštalované priamo na kovové ploty. Na prácu budete potrebovať:

 • dierovač;
 • skrutkovač;
 • dlhá úroveň;
 • samorezné skrutky, čapy a hmoždinky;
 • polyuretánová pena.

Etapy práce

 • Prvým krokom je príprava samotných rámov v byte. Z ich vonkajšej strany, ktorá bude smerovať na ulicu, sa odstráni ochranná fólia. V budúcnosti to bude nemožné. A za prítomnosti sietí proti komárom na ne namontujte upevňovacie prvky.

 • Na základe skutočnosti, že balkón má štandardný tvar, sú k rámom v miestach pripevnenia k stenám a stropu nainštalované špeciálne upevňovacie dosky. Na nich bude vyrobené zapínanie. K kovovému plotu sú však plastové okná priskrutkované.
 • Ďalšie prípravné práce spočívajú v úprave rohových profilov, ktoré sú križovatkou okenných rámov v rohoch balkóna. Zmerajte požadovanú veľkosť a odrežte brúskou. Okamžite určte upevňovacie body pomocou samorezných skrutiek a vyvŕtajte pre ne otvory požadovaného priemeru. Je potrebné pripomenúť, že ku každému rohovému profilu budú pripevnené dva rámy naraz, čo znamená, že počet otvorov musí zodpovedať.
 • Ďalej sú zosilnené priezory umiestnené na doske horného balkóna. Ak je balkón zasklený v typickom Chruščovovi, potom je šírka týchto odlivov a odlivov 40 cm, presnejšie ho však možno merať iba na mieste. Ak sa nezhoduje, prebytok sa ľahko odreže brúskou. Prvým je pripevnenie priezoru umiestneného v strede na hmoždinky. Na prácu potrebujete razník na vyvŕtanie potrebných otvorov. Toto je zásadný moment, pretože ho musíte nastaviť veľmi rovnomerne. Horné odlivy by mali vyčnievať 15 cm za okenné profily a byť s nimi presne rovnobežné. S väčším posunom bude zvuk v silnom daždi príliš hlasný, počuteľný aj v byte. Na rovnakom princípe sú nainštalované krátke bočné clony, ktoré sa k centrálnemu pripájajú samoreznými skrutkami..

 • Nastal čas na zodpovednú a ťažkú ​​chvíľu. Je potrebné nainštalovať zasklievaciu konštrukciu pozostávajúcu z centrálnej časti a pripevniť k nej bočnú časť. Na zvládnutie tejto úlohy sú potrební najmenej traja ľudia, z ktorých dvaja držia obe časti a tretí ich pripevňuje k medu samoreznými skrutkami v pripravených dierach.
 • Ale skôr, ako ho skrutkami priskrutkujete k kovovému balkónovému zábradliu, musíte ho správne vyrovnať. Najľahšie to dosiahnete umiestnením kúskov preglejky alebo dreva pod spodný horizontálny profil. Keď je miesto určené, bočná časť je pripevnená k stene domu pomocou dosiek a hmoždiniek.
 • Na rovnakom princípe je druhá bočná časť priskrutkovaná k stredovému rámu a podobne pripevnená k stene. Potom sa znova skontroluje s úrovňou budovy. A až potom, čo sa ukázalo, že je rovnomerné, sú pripevnené k doske horného balkóna.

 • Spodná časť rámu je priskrutkovaná ako posledná. Na to stačí v krátkych bočných častiach vytvoriť 2 priechodné otvory v ráme a balkónovom zábradlí a v strednej časti najmenej 5 kusov..
 • Tým sú dokončené hlavné inštalačné práce na zasklení balkóna vlastnými rukami. Ďalším krokom bude penenie trhlín vytvorených medzi profilmi a stenami alebo doskami polyuretánovou penou. V teplom dni bude sušenie trvať asi 1 hodinu. Kým stvrdne, môžete pripojiť dolný odliv. To sa robí veľmi jednoducho, pretože samotný dizajn pre ne poskytuje špeciálne drážky. Odliv sa do nich jednoducho vloží a priskrutkuje k rámu..

Tip: uhly odlivu by sa mali vykonávať pod uhlom 45 stupňov, iba v tomto prípade bude zasklenie balkóna vyzerať esteticky.

 • Okenný rám balkóna má z vnútornej strany okenný parapet. Je pripevnený pod profil samoreznými skrutkami zvonku. Najprv ho však musíte zarovnať horizontálne. Keď je inštalácia dokončená, priestor pod ňou je napenený..
 • Poslednou fázou bude inštalácia samotných okenných krídel a ich úprava. Zasklenie balkóna hliníkovým profilom sa vykonáva podľa podobného algoritmu..

Video so zaskleným balkónom

Je možné zaskliť balkón drevenými rámami

Nehovoríme o starých drevených rámoch, ktoré boli do domov inštalované pred niekoľkými desaťročiami. A o moderných drevených oknách s dvojitým zasklením, ktoré sa nazývajú euro okná.

 • Vyrobené z vysokokvalitného dreva a ošetrené vysokokvalitnými ochrannými prostriedkami, tieto modely nemajú nižšie vlastnosti ako plastové náprotivky a dokonca ich prekonávajú aj v nákladoch. Majú tiež výkyvný mechanizmus a gumové tesnenia na vytvorenie teplého zasklenia balkóna..
 • K výhodám drevených rámov patrí predovšetkým ich estetický vzhľad, ktorý na balkóne vytvára vznešenú útulnosť. Navyše je to materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý pri zahrievaní na slnku nevypúšťa škodlivé látky. A moderné technológie spracovania umožnili predĺžiť ich životnosť až na 50 rokov..

 • Navyše, ak si to želáte, môžete ich vždy sami prelakovať na požadovanú farbu, čo sa nedá urobiť s jednotkou z plastového skla..
 • Nevýhody drevených rámov, ak máme na mysli klasické prevedenie, sú ich vysoká hmotnosť. Vyrobené ručne, sú dosť krehké, čo znamená, že do nich nie je možné inštalovať okná s dvojitým zasklením. Dokonca aj rámy s dvojitým zasklením nepomôžu vytvoriť potrebnú tepelnú izoláciu a chrániť pred hlukom z ulice..
 • Ale aj pri kúpe bežných drevených rámov, a nie eurookien, musíte starostlivo vybrať výrobcu a nenechať sa riadiť cenou. Zárukou vysokej kvality sa môžu stať iba výrobky vyrobené odborníkmi s použitím profesionálneho vybavenia. Tieto drevené rámy s dvojitým sklom vydržia dlho, ak sa o ne počas používania správne staráte..
 • Na ich výrobu sa používa lacné ihličnaté drevo. Vďaka vysokému obsahu živice sú menej náchylné na hnilobu a tvorbu plesní.

Ako zaskliť balkón s drevenými rámami vlastnými rukami

 • Rovnako ako v prípade plastových zasklení najskôr kontrolujú samotný balkón, jeho stav a to, či vydrží očakávané zaťaženie. Ak betónová doska nevyvoláva pochybnosti o svojej pevnosti, odporúča sa odstrániť starý kovový plot a nahradiť ho murivom. Okamžite sa tým dosiahnu dva ciele: silná základňa pre rámy a izolácia balkónovej miestnosti.

 • Ak nie je dôvod meniť „pôvodný“ plot, potom je tiež skontrolovaný a v prípade potreby zváraný. K nemu je privarený kovový roh požadovanej veľkosti, ku ktorému je pripevnený drevený nosník. Práve na ňom bude nainštalovaná drevená okenná konštrukcia..

Tip: hlavné pravidlá pri inštalácii drevených rámov sú nasledujúce:

 • pripevnené k hornej doske a musia byť pevne pripevnené k zábradliu. Všetky tri časti (centrálna a dve bočné) sú tiež navzájom pevne spojené, aby štruktúra „nechodila“;
 • na spojoch rámov so stropom, stenami a zábradlím sa nevyhnutne vytvárajú medzery. Najľahšie je utesniť ich polyuretánovou penou, ktorá zaistí správnu tepelnú a tepelnú izoláciu..
 • Teraz je čas pripraviť samotné rámy. Ak nemajú ochrannú vrstvu, potom sa najskôr ošetria antiseptikmi samy, a ak je to žiaduce, poskytnú farbu – škvrnami. Zhora pokryte niekoľkými vrstvami laku. Je lepšie vybrať si zloženie známeho a osvedčeného výrobcu, čo poskytne spoľahlivú ochranu niekoľko rokov bez praskania. Musíte sa tiež uistiť, že je určený na vonkajšie práce a má vysoký stupeň odolnosti proti opotrebovaniu..

 • Pre pohodlné zasklenie balkóna by malo byť z drevených rámov odstránené sklo. To vám umožní pohodlne upevniť konštrukcie zvnútra a ochrániť samotné sklo pred náhodným nárazom. Pokiaľ ide o pevnú hluchú konštrukciu, ak sú okná sklopné, stačí odstrániť krídla.
 • Na takto pripravený rám sa dosky priskrutkujú po celom obvode v krokoch po 60-80 cm, potom sa centrálna časť umiestni a vyrovná horizontálne a vertikálne. Ak sa to robí zle, potom v budúcnosti okná nebudú správne fungovať kvôli šikmým žalúziám..
 • Prostredníctvom predtým priskrutkovaných dosiek je rám zospodu pripevnený k balkónovému zábradliu. Podobne pomocou perforátora sú na hornej doske vytvorené otvory a rám je namontovaný na hmoždinky. Ďalej sú pomocou profilových rohov z dreva bočné diely pripevnené k stredovému rámu samoreznými skrutkami. A na stenu pre taniere na hmoždinky.

Tip: Drevený rám okna je možné nainštalovať bez ďalších dosiek. Aby ste to však urobili, budete ho musieť na križovatke prevŕtať a do výsledného otvoru vložiť kotvu.

 • Vytvorené švy v kĺboch ​​sú vyfúkané penou. Po vytvrdnutí sa prebytočné množstvo odreže.
 • Nastal čas vrátiť krídla okien na svoje miesta alebo vložiť sklo, v prípade masívneho zasklenia. Na ich silné prichytenie a ochranu pred prievanom sa používa priehľadný silikón.

Teraz je balkón pripravený na izoláciu a konečnú úpravu, napríklad šindľovou doskou.

About the author