Ako vytvoriť svahy vlastnými rukami?

Nie všetky spoločnosti zapojené do montáže plastových okien zaraďujú montáž svahov do zoznamu poskytovaných služieb. Za úpravu zjazdoviek niekedy vyžadujú neprimerane vysoké poplatky. Ak máte vhodné vybavenie, materiály a základné znalosti, túto úlohu je možné vykonať vlastnými rukami..

Svahy chránia švy pred vlhkosťou a poskytujú tepelnú izoláciu. Existuje niekoľko spôsobov inštalácie svahov: omietanie, inštalácia sadrokartónu alebo PVC dosiek.

Obsah:

Inštalácia sadrových svahov (omietka svahov)

Inštalácia sadrových svahov vlastnými rukami si vyžiada veľa času na dokončenie. Táto metóda sa zvyčajne volí na obnovu existujúcich svahov počas veľkých opráv. Na vytvorenie svahov v procese in-line kozmetických opráv je lepšie zvoliť iné materiály. Pri vykonávaní omietky a tmelu sa tapetová krytina okolo okenného otvoru nevyhnutne zhorší. Ak sa v procese demontáže starého povrchu okraj svahu rozpadol, potom je potrebné nainštalovať kovový roh.

Inštalácia majákov

Profesionáli vykonávajú omietku na majákoch – drevených alebo kovových prípravkoch. Ak potrebujete „vybudovať“ malú vrstvu, vystačíte si so štítkami zo zmesi s prídavkom sadry. Pre začiatočníkov je lepšie kúpiť hotové sadrové majáky. Prvý maják je umiestnený na samotnom okennom alebo dverovom bloku tak, aby vrstva omietky dopadla na rám najmenej o 50 mm. Pri inštalácii majákov sa všetky vzdialenosti overujú úrovňou budovy alebo laserom. Druhý maják je umiestnený v rohoch škatule. Vzdialenosti medzi prvým a druhým majákom by mali byť rovnaké po celom obvode okenného otvoru.

Omietanie svahu

Na omietanie svahov v interiéri môžete použiť sadrovú suchú omietku. Takéto riešenie je rýchloschnúce, je lepšie ho miesiť pomocou stavebného mixéra. Tento typ omietky je možné nanášať v hrubšej vrstve ako cementový piesok, čo je dôležité, ak sa majú pokryť hlboké výmoly na starých svahoch.

Piesok sa do cementovej zmesi pridáva rýchlosťou ½, ak potrebujete naniesť vrstvu omietky viac ako 3 centimetre. Vďaka tomu vrstva rýchlejšie stvrdne. Pred pridaním piesku do roztoku je lepšie ho preosiať. Vonkajšie svahy na oknách sú ošetrené cementovou zmesou alebo fasádnym štartovacím tmelom v kombinácii s vodoodpudivými prísadami. Ak má dom plastové okná, potom pred omietkou budete musieť vykonať aj tepelnú izoláciu. V opačnom prípade sa v chladnom období sklo bude veľmi potiť..

Omietka sa nanáša v niekoľkých vrstvách, z ktorých každá vyžaduje sušenie. Najprv sa vykoná postrek, potom sa pôda vyrobí v 1-2 vrstvách. Posledná vrstva sa vykonáva ako posledná. Ďalšia vrstva zmesi sa nanáša až po úplnom vyschnutí predchádzajúcej. Potom je povrch tmelený, čím sa zbavíte menších nerovností. Neaplikujte plnivo v hrubej vrstve. Ak potrebujete naniesť ďalšiu vrstvu tmelu, predchádzajúcu musíte natrieť základným náterom. Úplne posledná vrstva je dokončovací, dokončovací tmel. Keď je suchý, stáva sa ľahším. Ďalším krokom je mletie, ktoré sa vykonáva pomocou brúsky..

Malé medzery v spojoch tmelu a okenného alebo dverného bloku sú pokryté natierateľným tmelom. Kĺb sa odreže o 2-3 mm administratívnym nožom pod uhlom 450. Výsledné vybranie sa natrie základným náterom. Pomocou pištole je povrch pokrytý tmelom, aby bola drážka úplne vyplnená. Udržujte pás tmelu čo najrovnejší. Na tento účel sa použije maskovacia páska. Tmel je vyrovnaný malou gumovou stierkou, po ktorej sa odstráni krycia páska.

Povrch svahu by mal byť natretý širokým štetcom, aby sa zabránilo praskaniu a aby sa pripravilo na následné lakovanie. Možno prelakovať sklovinou na báze rozpúšťadla. V poslednej dobe sa však stále viac používa akrylová farba. Svahy sú ukončené v dvoch vrstvách. Druhá vrstva sa nanáša po úplnom zaschnutí prvej. Tým sa zabráni tomu, aby sa základňa zobrazovala cez vrstvu farby. Všetky etapy budú trvať asi týždeň..

Sadrokartónové svahy

Jednou z výhod sadrokartónových svahov oproti plastovým je ich praktickosť. V prípade menšieho poškodenia alebo znečistenia vrchnej vrstvy treba sadrokartón na rozdiel od plastu opraviť. Aby sa svahu vrátili jeho pôvodné estetické vlastnosti, stačí ho znova vyplniť, obrúsiť a natrieť. Na vykonávanie svahov zo sadrokartónu nie sú potrebné špeciálne schopnosti, ale ich výroba bude trvať veľa času. Inštalácia prebieha v niekoľkých fázach: vytvorenie rámu (metódou rámu), položenie sadrokartónu, vyplnenie, základný náter a maľovanie. Takéto svahy sú odolné a praktické. Majú však značnú nevýhodu – absorbujú vlhkosť. Preto nie sú vhodné do miestností s vysokou vlhkosťou a vonkajšou výzdobou..

Ukladanie svahov sadrokartónu na rám

Kompletná sada vysokokvalitných kovoplastových okien vždy obsahuje profil na montáž svahov zo sadrokartónu. Dostupnosť profilu je potrebné overiť priamo u výrobcu alebo dodávateľa. V prípade jeho neprítomnosti je možné použiť pozinkovaný profil. Na pokládku sadrokartónu na svahy dverí sa používa aj kovový profil. Pred inštaláciou okenného bloku je profil namontovaný do drážky určenej na tento účel..

Inštalácia svahov sa zvyčajne vykonáva nasledujúci deň po inštalácii okien. Potom je povrch ošetrený polyuretánovou penou..

Okenný blok by teraz mal stáť. Po dni sa plastové alebo drevené rozpery odstránia a prebytočná pena sa odreže.

Vodiaci profil vložili do drážky po obvode otvoru a potom pozdĺž línie spájania sadrokartónu s okenným blokom zaskrutkovali vodiaci profil samoreznými skrutkami. Rám je inštalovaný pred izoláciou svahu minerálnou vlnou. Izolácia je položená v medzerách medzi profilmi. Uhol sklonu je nastavený na 950. Sadrokartón je pripevnený k rámu.

Bez ohľadu na spôsob montáže svahov je sadrokartón brúsený. Medzery medzi listami sú tmelové. Až potom začnú penetrovať a maľovať. Aby sa rohy neoddelaminovali, je po obvode namontovaný pozinkovaný kovový roh.

Rovnako ako pri omietkových svahoch, na mieste spojenia okenného rámu a svahu (v tomto prípade sadrokartónu) sa vytvorí priehlbina pod uhlom 450, prelepí sa krycou páskou a ošetrí sa tmelom na akrylovej báze. Akryl úplne vytvrdne po 12 hodinách. Potom sú zjazdovky natreté.

Bezrámový spôsob montáže svahov

Bezrámovú technológiu je racionálne použiť, keď potrebujete položiť sadrokartónové dosky na staré svahy. Za týmto účelom očistite povrch od predchádzajúcich dokončovacích a stavebných materiálov a vytvorte základný náter.

Pri vytváraní svahov na existujúcich je sadrokartónový plech pripevnený k vodiacemu profilu samoreznými skrutkami a bodovo je prilepený k základni zmesou Perfilix. Lepidlo vyrobené z tejto zmesi veľmi rýchlo tuhne. Sádrokartón preto musí byť vopred rezaný..

Na lepšiu fixáciu sa sadrokartón lisuje dreveným blokom, na ktorý sa poklepáva gumovým kladivom. Na udržanie horného vodorovného sklonu v požadovanej polohe počas lepenia sa používajú rozpery z okenného parapetu. Minimálna doba, počas ktorej je potrebné povrch opraviť, je hodina. Svahy sa nechávajú 2-3 dni, kým úplne nevyschnú. V tejto dobe je vonkajší okraj svahu (miesto spojenia sadrokartónu a steny) ponechaný otvorený. Lepidlo tak schne oveľa rýchlejšie. Po zaschnutí lepidla sú okraje svahov pokryté akrylom. Ďalej musí byť povrch dokončený dokončovacím tmelom.

Plastové svahy

Inštaláciu okennej jednotky je možné najľahšie dokončiť pomocou plastových svahov. Ľahko sa inštalujú, nevyžadujú špeciálnu údržbu, sú odolné a odolné voči vlhkosti. V závislosti od štýlu miestnosti a farebnej schémy okien si môžete vybrať požadovaný tón. Na tepelnú a zvukovú izoláciu budete potrebovať minerálnu vlnu alebo penoizol. Plastové svahy je možné nainštalovať „od nuly“ aj na starý drevený alebo omietnutý povrch.

Druhy plastových svahov

Plastové svahy sú vhodné na dekoráciu exteriéru aj interiéru. Môžu byť inštalované v deň inštalácie jednotky izolačného skla. Existuje niekoľko typov svahov z PVC: penový plast, sadrokartónové svahy a sendvičové svahy.

Plastové sendvičové panely

V poslednej dobe sú často inštalované svahy sendvičových panelov. Ich cena je nízka, absolútne sa nebojí vlhkosti, môžu byť matné, lesklé alebo s imitáciou dreva. Štruktúra tohto materiálu pripomína špongiu, vďaka ktorej svahy lepšie zadržiavajú teplo. Po inštalácii takýchto svahov je výskyt kondenzácie na skle zriedkavým javom. Dôvod „zahmlievania“ okien v tomto prípade spočíva v nesprávne vybavenom ventilačnom systéme. Na výrobu sendvičových svahov sa používajú panely s hrúbkou 1 cm.

Po obvode vonkajšieho okraja okenného otvoru zosilňujeme drevenú koľajnicu samoreznými skrutkami, pričom určujeme jej polohu úrovňou. Koľajnica prevezme zaťaženie svahu. Preto ho musíte bezpečne upevniť..

V drážkach je nainštalovaný štartovací profil. Samotný svah je pripevnený k profilu, potom sa vykoná izolácia (izolácia sa položí za plast). Vonkajší okraj svahov je pripevnený k stene pomocou samorezných skrutiek, hmoždiniek alebo konzol. Prvá metóda je najľahšia. Nebojte sa, že budú viditeľné skrutkovacie uzávery. Samorezné skrutky sú zaskrutkované čo najhlbšie do panelu a skryté zátkami.

Inštalácia svahov pomocou konzol sa vykonáva nasledovne: prvá konzola je pripevnená k stene obojstrannou montážnou páskou a druhá k svahu. Konzoly sú navzájom pripevnené samoreznými skrutkami. Bočné svahy sú pripevnené k parapetu lepidlom a potom prilepené k susedným. Štrbiny sú ošetrené tmelom.

Penové svahy z PVC

Integrované svahy polyvinylchloridu majú pomerne hladkú vrchnú vrstvu a dajú sa ľahko rezať brúskou. Aby sa PVC ohlo pod uhlom, urobia sa v záhyboch malé rezy. Ak potrebujete urobiť svah v tvare polkruhu, potom neexistuje lepší materiál ako penový polyvinylchlorid. Vykonávajú sa časté rezy, aby sa vytvoril potrebný oblúk. Nezabudnite však, že brázdy by nemali presiahnuť jednu tretinu hrúbky svahu. Rezy sú vždy ošetrené lepidlom..

Na pripravené drážky v polyuretánovej pene naneste lepidlo a položte panel. Rovnako ako pri inštalácii vyššie opísanými metódami, k krabici pripevníme kovový profil a plast do nej zafixujeme. Priestor medzi PVC a stenou vyfúkneme pásom peny, pričom ponecháme malý priestor na jeho napučanie. Ďalej pokračujte k upevneniu profilu k vonkajšiemu rohu. Kĺby sú ošetrené silikónom a jeho povrch sa vyhladzuje gumovou stierkou alebo vlhkou handričkou. Inštalácia svahov sadrokartónu potiahnutých PVC sa vykonáva rovnakým spôsobom ako plast.

Inštalácia svahov svojpomocne je úžasný spôsob, ako sa naučiť nové zručnosti a zároveň ušetriť peniaze. A správne vykonaná povrchová úprava pomôže skryť niektoré nedostatky stavebných a opravárenských prác a drobné chyby, ktoré sa vyskytli pri inštalácii okien z PVC.

About the author