Inštalácia roliet na okná

Od staroveku sa ľudia pokúšali čo najviac zabezpečiť svoje domovy inštaláciou silných dverí a vybavením spoľahlivými zámkami. A ak bol prípad s dverami o niečo jednoduchší, potom ochrana okien vždy spôsobila určité ťažkosti. Koniec koncov, bolo potrebné, aby prepustili svetlo, čerstvý vzduch a stali sa neprekonateľnou prekážkou na ceste nezvaných „hostí“, a aby boli krásne a zapadali do celkového vzhľadu budovy..

Kedysi boli okná zatvárané ťažkými drevenými okenicami, ale takmer nikto si to nepamätá. Potom boli rolety nahradené výkonnými kovovými mriežkami, aby som bol úprimný, vyzerali hrozne. Každý majiteľ sa pokúsil nejako zmierniť dojem z tohto atribútu uväznenia, objednať si drahé skrútené, ozdobené kvetmi a rozprávkovými vtákmi, návrhy od profesionálnych kováčov. Ale stále mreže na oknách zostali iba mrežami, utláčajúcimi a vyvolávajúcimi melanchóliu.

Teraz čoraz častejšie nájdete na oknách rolety – ľahké konštrukcie, ktoré vám v prípade potreby umožňujú zavrieť okno zvonku, spoľahlivo ho chránia pred nelegálnym vstupom, náhodným (alebo neúmyselným) nárazom kameňa, pred dažďovými kvapkami a prašným vetrom . V tomto článku sa pokúsime zvážiť všetky výhody a nevýhody inštalácie roliet a tiež vám povieme, ako ich namontovať sami..

Rolety a žalúzie sú rovnaké?

Ak sa pozriete na konštrukčné prvky, rolety sú veľmi podobné žalúziám. Tiež sú zvinuté do rolky a pozostávajú z lamiel spojených dohromady. Za ich hlavný rozdiel sa považuje vysoká spoľahlivosť ochrany roliet (rolet, ako sa im v Európe tiež hovorí) pred neoprávneným vstupom do domu. A tiež skutočnosť, že žalúzie sú inštalované v interiéri a slúžia na ochranu iba pred slnečnými lúčmi, zatiaľ čo rolety sú zvyčajne umiestnené vonku.

Čo sú rolety a sú skutočne potrebné

Rolety majú pomerne jednoduchý dizajn, ktorého hlavnými prvkami sú pohon a opona. Na modernom trhu existujú modely vybavené ručnými a elektromechanickými pohonmi. Niektoré rolety je možné ovládať na diaľku a vďaka tejto funkcii sú medzi zákazníkmi veľmi obľúbené..

Roletové závesy sa vyrábajú najčastejšie z oceľových alebo hliníkových profilov, valcovaných alebo vytláčaných. Ak je účelom inštalácie ochrana pred vlámaním, je lepšie zaobstarať si rolety z extrudovaného profilu, pre tieto rolety na oknách je však primeraná aj cena.

Kovové rolety na oknách okrem už spomínanej ochrannej funkcie a atraktívneho vzhľadu zohrávajú aj tepelnú ochranu, najmä ak sú izolované polyuretánovým plnivom. Inštalácia takýchto roliet umožňuje znížiť spotrebu energie na vykurovanie priestorov asi o 20-25%..

Hlavné typy roliet alebo ako si vybrať rolety

Pred kúpou roliet na okná sa musíte aspoň zhruba rozhodnúť, čo z nich chcete získať. Líšia sa medzi sebou typom materiálu, z ktorého sú vyrobené, spôsobmi inštalácie a ovládania..

Na začiatok zvážime, z akých materiálov sú rolety vyrobené:

Podľa spôsobu inštalácie sa rolety vyrábajú v dvoch verziách: na zapustenie do okenného otvoru a na umiestnenie nad hlavou. Vstavané konštrukcie majú najvyšší stupeň ochrany pred prírodnými javmi a pred zlými úmyslami.

Teraz sa porozprávajme o spôsoboch ovládania roliet. V súčasnej dobe existujú dva typy prevedení: manuálne a automatické rolety pre okná. Manuálne sa zase líši v typoch pohonu:

 • inerciálny pohon remeňa – najlacnejší a je určený na zdvihnutie hmotnosti nepresahujúcej 15 kg;
 • káblové prevody sú navrhnuté pre hmotnosť do 20 kg. Takýto pohon môže byť umiestnený na oboch stranách okna;
 • šnúrové a kľukové pohony – schopné zdvihnúť až 80 kg;
 • zotrvačné pohony – zvládne až 100 kg nákladu.

Najčastejšie sa kupujú ochranné rolety pre okná s automatickým ovládaním. Vzhľadom na to, že rolety sú inštalované viac ako jeden rok, ľudia za toto pohodlie radšej preplatia. Automatické konštrukcie majú navyše veľkú nosnosť (až 200 kg) a dajú sa poháňať v pohybe pomocou plastových kariet, špeciálnych spínačov alebo po zadaní kódu na elektronickom zámku..

Príprava na montáž roliet

Pred začatím práce si pripravte všetky potrebné nástroje na inštaláciu. Budeme potrebovať:

 • vŕtačka;
 • sada vrtákov;
 • Búrsky;
 • spojovacie prvky;
 • dierovač;
 • skrutkovač;
 • značka;
 • nôž.

Teraz môžete začať s prípravou roliet. Hneď ako vám budú doručené domov, rozbaľte ich a skontrolujte obsah. Pri inštalácii sa počíta každá malá skrutka. Keď sa ubezpečíme, že je všetko v poriadku, začneme označovať sprievodcu. Je potrebné na ňom označiť všetky upevňovacie otvory stanovené v pokynoch. Potom vyvŕtame otvory a ich priemer by mal zodpovedať priemeru zátok, ktoré sú pre ne určené.

Ďalej musíte pripraviť roletovú skrinku. Do jeho veka, ako aj na jeho predných stranách na strane, musia byť vyvŕtané otvory vrtákom 4,2 mm a na zadnom povrchu škatule a zvyšných stranách krytu – vrtákom 8 mm. Na zadnú stenu skrinky vyrežeme otvor s priemerom 18-20 mm, pričom je nevyhnutné zaistiť, aby sa jeho stred zhodoval so stredom otvoru v prevodovke.

Všetky vodidlá zapadajú na svoje miesto v bočných krytoch. Potom pristúpime k príprave okenného otvoru. Okraje musia byť hladké a rovnomerné, bez trhlín alebo iného poškodenia. Prípustná odchýlka horizontálne aj vertikálne by nemala presiahnuť 2-5 milimetrov na meter dĺžky. V prípade potreby zarovnajte otvor okna.

Prípravné práce sú dokončené, môžete pristúpiť priamo k inštalácii roliet.

Technológia inštalácie roliet

Začíname s inštaláciou vnútorných roliet na okná z ochranného boxu. Jeho pneumatiky sú umiestnené striktne horizontálne alebo vertikálne tak, aby boli umiestnené symetricky vzhľadom na obidve strany okna. Na zobrazenie ovládacích prvkov je potrebné vyvŕtať príslušné otvory.

Pre kardan je v stene vytvorený otvor s mierne väčším priemerom, ktorý však nepresahuje 12 mm. Upevníme prevodovku na miesto a vložíme celú konštrukciu rolety do otvoru, pričom prevodovka musí zapadnúť do už nainštalovaného kardanu v stene. Potom, čo je všetko nainštalované a bezpečne pripevnené, zavesíme rám rolety podľa úrovne.

Zasuňte roletu do drážok vodidiel. Aby to bolo jednoduchšie, musí byť navinutý na hnací hriadeľ zo strany zadného povrchu skrinky. Ochranný box je nainštalovaný až po kontrole funkčnosti webu. Na konci práce sú všetky technologické otvory maskované ozdobnými zátkami..

To je všetko. Napriek tak komplexnému popisu nie je inštalácia roliet na okná náročná. Pochopíte to už v prvej fáze práce. Napriek tomu, ak sú zakúpené komplexné drahé okenice, je lepšie kontaktovať špeciálne spoločnosti ponúkajúce služby pre ich inštaláciu, pretože najmenšia chyba môže viesť k zlyhaniu celej ich štruktúry..

About the author