Kryt parapetu: návod na montáž

Okenný parapet je rovnako praktickou a neoddeliteľnou súčasťou okennej konštrukcie okna ako samotné okno. Často je možné vidieť, že funkčnosť tejto položky v každodennom živote je oveľa širšia, ako by sa dalo predpokladať. Je široko používaný ako vhodné miesto pre rôzne, niekedy úplne nevhodné položky. A zvýšené používanie tejto zóny vedie k rýchlej strate vzhľadu, opotrebovaniu a v konečnom dôsledku k konečnému zhoršeniu. Článok sa zameria na opravu obloženia parapetu.

Obsah:

Výmena starnúceho okenného parapetu nie je vždy jediným správnym rozhodnutím. Ak vezmeme do úvahy pracnosť a vysoké náklady na proces, potom akákoľvek iná možnosť môže byť prijateľnejšia. Preto namiesto zmeny starého okenného parapetu môžete skúsiť ho obnoviť. Obnova je v prvom rade pohodlná, pretože nezaberie veľa času, nebude potrebné uvoľniť veľa miesta pri okne a trápiť sa s odstraňovaním stavebného odpadu, ktorý zostane po demontáži parapetu. A náklady na obnovu sú stále nižšie ako na úplnú reinštaláciu produktu..

Za jednoduchú a ľahko použiteľnú metódu obnovy okenného parapetu možno považovať použitie plastových prekrytí, špeciálne vyrobených na tento účel. Dajú sa kúpiť v špecializovaných železiarňach alebo dokonca objednať online. Veľký výber farieb a vzorov dekoratívneho povrchu vám umožňuje vybrať si výrobok v súlade s farbou okna, tapety, celkovým štýlom interiéru alebo sa jednoducho riadiť svojim vkusom a preferenciami.

Aké sú obklady parapetov

 • Prekrytia sú tenké profilované plechy, ktorých rozmery sú individuálne prispôsobené parametrom okna. Používajú sa na opravy a reštaurátorské práce v obytných priestoroch rôznych typov, ako aj v kanceláriách, inštitúciách atď. Ako nezávislý prvok, to znamená alternatíva k výmene parapetu, sa nepoužívajú.

 • Rovnako ako okná sú vyrobené z polyvinylchloridu a spolu s oknom vyzerajú ako jeden celok. Tento materiál umožňuje, aby tenké obloženia boli dostatočne pevné a pevné, aby chránili povrch parapetu. A bez ohľadu na to, z čoho je samotný parapet vyrobený – plast, drevo alebo betón – plastové obklady sa hodia ku každému z nich. Všetky sú vybavené profilovaným okrajom a zátkami z rovnakého materiálu, ktoré pomáhajú skryť nedokonalosti a nerovnosti v základni..
 • Vo všetkých prípadoch sa inštalácia vykonáva vo veľmi krátkom časovom období. Jednoduchá inštalačná technológia zahŕňa upevnenie novej časti na starú bez predchádzajúcej demontáže konštrukcie. Takto opravený parapet, podľa uistení výrobcov, bude môcť slúžiť mnoho rokov..
 • Použitie prekrytí možno považovať nielen za skvelú možnosť aktualizácie parapetu, ale aj za nový plnohodnotný prvok interiéru..

Obnova parapetov

Dôvody inštalácie prekrytí sa môžu líšiť. Často je možné si všimnúť, že časom sa v rohoch a okrajoch betónového alebo žulového parapetu objavia malé praskliny a triesky. Obnovenie plochého hladkého povrchu je veľmi ťažké alebo dokonca nemožné, a preto nemá zmysel ho obnovovať. Ak vám pohľad na okenný parapet nevyhovuje a chcete ho aktualizovať, je lepšie urobiť to s plastovým prekrytím, ktoré nielenže skryje výsledné chyby, ale tiež dodá starému náteru sviežejší vzhľad..

Plastový parapet je pravdepodobnejšie poškodený kvôli krehkosti materiálu a jeho nestabilite voči nepriaznivým vplyvom environmentálnych faktorov:

 • môže sa poškodiť náhodným silným úderom. Často to robia deti, ktoré sa nechtiac hrajú pri okne;
 • dosť často aj dospelí prispievajú k procesu chátrania plastového povrchu, pričom naň nechávajú omylom horúce predmety, napríklad hrnček s horúcim nápojom alebo dokonca nepostrehnuteľne spadnutý popol alebo zadok z cigarety;
 • v zriedkavých prípadoch je príčinou poškodenia plastového výrobku (z dôvodu nedodržania požiadaviek na inštaláciu) príliš tesná blízkosť horúcej batérie ústredného kúrenia – plast sa môže zdeformovať alebo dokonca zapáliť;
 • gazdinky – milovníčky kvetov – pri starostlivosti o ne môžu okraj hrncov omylom poliať vodou. Z takejto horlivosti sa na povrchu vytvára stagnácia vody, v dôsledku ktorej sa objavujú škvrny, a nebude ľahké sa ich zbaviť;
 • zároveň používanie príliš agresívnych chemikálií počas čistenia tiež nezvyšuje jeho životnosť;
 • držte krok s majiteľmi a domácimi zvieratami. Stopy a odreniny, ktoré im zanechali labky, škrabance od pazúrov rozhodne nebudú zdobiť vzhľad povlaku;
 • priame slnečné svetlo na povrchu vedie k ich zožltnutiu.

Prekrytia na opravu okenného parapetu sú užitočné aj v tých prípadoch, keď chcete len zväčšiť alebo zmenšiť jeho veľkosť, osviežiť vzhľad okna, nie je čas ani peniaze na dôkladnejšie opravy alebo existuje túžba vymeniť ho bez zbytočný prach a špina v miestnosti.

Výhody dekoratívneho okenného parapetu

Aké sú pozitívne vlastnosti plastových obložení, ktoré robia ich nákup a inštaláciu výnosnými??

 • V prvom rade je to rýchla a jednoduchá inštalácia. Nie je potrebné dlho sa miešať s demontážou starého parapetu, odstráňte stavebné odpadky. Stačí len kryt pripevniť na starú časť stavebným lepidlom. Môžete to urobiť sami, pričom úplná zmena parapetu bude vyžadovať odborné znalosti, pretože do procesu budú zahrnuté aj svahy okien..
 • Ďalšou výhodou je zameniteľnosť – podložky pravidelne meňte podľa potreby alebo podľa potreby.

 • Pokiaľ ide o cenu, oprava plastových okenných parapetov pomocou prekrytia je oveľa lepšia ako výmena dosky a výrazne neovplyvní rodinný rozpočet..
 • Aj keď nie je potrebná žiadna zvláštna výmena, ste unavení farbou a tvarom parapetu a máte túžbu zladiť ho napríklad s farbou novej tapety alebo chcete len diverzifikovať interiér – nie je nič jednoduchšie – stačí nainštalovať kryt a atraktívny lesklý povrch okamžite dodá oknu úplne iný, nový vzhľad.

Ako si vybrať plastové prekrytie na opravu parapetu

Pred inštaláciou musíte najskôr vybrať správny hotový výrobok..

 • Hlavným kritériom výberu budú dobre zvolené rozmery, pretože všetky podšívky vyrobené výrobcom sa líšia veľkosťou. Voľba je tu veľmi pestrá. Napriek tomu, že štandardné rozmery prekrytí sú v zásade rovné 3 m na 1,5 m, môžete si tiež kúpiť výrobok, ktorý sa bude čo najviac približovať uvedeným rozmerom. Preto pred odchodom do obchodu musíte najskôr zmerať rozmery parapetu a pridať niekoľko centimetrov za príspevok, ktorý bude potrebný na opravu počas inštalácie. Nemalo by sa merať pozdĺž okenného otvoru, ale po celej dĺžke okenného parapetu, pričom by sa mali vziať do úvahy fragmenty, ktoré zasahujú do steny. Šírka sa meria od okraja rámu k okraju dosky.

 • V širokej škále sú prezentované nielen veľkosti tanierov, ale aj farby a vzory na dekoratívnej vrstve. Výstelky môžu byť monochromatické alebo môžu predstavovať vysoko kvalitnú imitáciu prírodných materiálov – kameň, mramor, vzácne druhy stromov. Najtypickejšie a najbežnejšie sú biele výrobky..
 • Zároveň by ste nemali zabúdať na nákup koncových dosiek pre parapet, ktoré sa používajú na vytvorenie bočných stien..
 • Stojí za to povedať trochu o cene. Výrobky domácich firiem sú vždy lacnejšie ako zahraničné, ale napriek tomu vyhovujú európskemu systému kvality.

Ako nainštalovať plastové parapety

Inštalácia prekrytia nie je náročná, vyžaduje si však presnosť a pozornosť. Navyše to môžete urobiť vlastnými rukami, čím ušetríte na sprievodcovi. Tu nie sú potrebné žiadne komplexné stavebné schopnosti a používanie špeciálnych nástrojov. Ale napriek tomu sa bez nástrojov vôbec nezaobídete. Na prácu budete potrebovať jemnozubú pílu, stolnú alebo ručnú skladaciu pílu a obyčajný meter. A okrem prekrytí a hmoždiniek budete potrebovať aj montážne lepidlo na lepenie dvoch povrchov a silikón na utesnenie spojov medzi prekrytím, stenou a rámom. Keď je všetko potrebné na sklade, môžete začať priamo pracovať.

Etapy práce

 • Najprv sa pripraví a vyreže plastová doska podľa parametrov okenného vybrania.
 • Časť zložitosti tu budú predstavovať kučeravé fragmenty v blízkosti okenných svahov. Môžete ich opatrne orezať po okrajoch obrobku skladačkou pomocou papierovej šablóny..
 • Na šírku by obrobok nemal presahovať príliš ďaleko za hranu parapetu, inak by akékoľvek neopatrné stlačenie mohlo viesť k rozbitiu dosky.
 • Pred inštaláciou krytu urobte predbežnú prípravu spodnej časti, to znamená povrchu parapetu, ktorý musí byť rovný a čistý..
 • Odporúča sa vyhladiť všetky hlboké nerovnosti na betónovej doske sadrovou výplňou. Na plastové a drevené parapety nie je potrebná žiadna špeciálna príprava.
 • Aby stavebné lepidlo spojilo oba diely, ktoré majú byť zlepené, musí byť povrch dosky odmastený..

 • Na upevnenie dvoch prvkov – starého a nového parapetu – použite montážne lepidlo. Rozdeľte ho na povrch okenného parapetu, najskôr plnou čiarou po celom obvode a kľukatým spôsobom, vo vnútri krúžkami alebo inými vzormi, hlavnou vecou je vyplniť priestor..
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať okrajom, pretože celková pevnosť konštrukcie závisí od toho, ako pevne sú pripevnené..
 • Na základňu potiahnutú lepidlom sa položí vopred pripravená podložka a na niekoľko miest sa pritlačí niečím ťažkým. Môže to byť stoh kníh alebo misa vody. Bez problémov je také zaťaženie nainštalované v rohoch okna. Keď je lepidlo suché a bremeno je odstránené, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku..
 • Teraz musíte zdvihnúť okraj ochrannej fólie po obvode. Len málo, len aby sa z nej uvoľnili okraje prekrytia.
 • Po inštalácii sú na bokoch dosky otvorené priestory, ktoré by mali zaberať bočné zátky. Koncová čiapočka je ozdobný plastový prvok z rovnakého materiálu a farby ako ozdoba. Potrebná dĺžka by sa mala merať od steny k okraju parapetu.

 • Potom sa v prípade potreby hotová zátka odreže podľa získaných rozmerov a nainštaluje sa na miesto..
 • Teraz je to na silikóne. Všetky spoje v blízkosti svahov a okenných rámov musia byť utesnené tmelom. Na švy rovnomerne naneste tenkú vrstvu silikónu, aby sa ošetrované oblasti iba skryli a jemne vyrovnali. S tmelom je potrebné pracovať veľmi opatrne, aby ste nepokazili vzhľad povrchovej úpravy. Nechajte úplne uschnúť.
 • Nakoniec úplne odstráňte ochrannú fóliu..

Tým sa práca končí. Ak je všetko vykonané správne, aktualizovaný okenný parapet bude vyzerať úhľadne a určite bez predchádzajúcich chýb..

Nová krásna prekrytie je samozrejme skvelá, ale musíte mať na pamäti, že pravidlá pre používanie plastových prekrytí sa nelíšia od tých, ktoré sú určené pre plastové parapety. A všetky tie faktory, ktoré viedli k zhoršeniu predchádzajúceho náteru, ak sa neberú do úvahy, budú pre nový nebezpečné. Aby náter po oprave žil čo najdlhšie, stojí za to s ním zaobchádzať čo najšetrnejšie..

Plastové prekrytia je možné považovať za ľahký spôsob poskytovania starých opotrebovaných parapetov, ak už ich vzhľad nie je uspokojivý, alebo za rýchly spôsob odstraňovania defektov, ktoré sa vytvorili pri dlhodobom používaní. Ak nie je čas na veľké opravy alebo počas opravy nie je túžba žiť v stavebných nečistotách a prachu, je táto možnosť tiež prijateľná. Alebo ak existuje túžba jednoducho aktualizovať a aktualizovať dizajn miestnosti, dať jej novosť a farby, môžu tiež hrať úlohu prekrytia na okennom parapete. Sú lacné, ľahko sa inštalujú a udržiavajú a dosiahnutý efekt je v konečnom dôsledku najpozitívnejší..

About the author