Montáž drevených okien svojpomocne

Pred nejakým časom vzbudil vzhľad plastových okien na stavebnom trhu. Skutočne, tie drevené takmer vo všetkých ohľadoch presahujú. Ľudia už nemuseli každý rok natierať okenné rámy, aby ich uviedli do správneho stavu, a zatepliť ich s nástupom zimného obdobia. Okná s dvojitým a trojitým sklom sa stali spoľahlivou bariérou hluku a prievanu z ulice a starostlivosť o plastové rámy nebola náročná..

Drevené okná sa vrátia do svojich pozícií

Ale napriek tomu nie je všetko také bezoblačné. Niektorí výrobcovia používajú na zníženie vlastných nákladov a nákladov na svoje výrobky nekvalitný plast, ktorý emituje aj malé množstvo toxických látok, ale napriek tomu má negatívny vplyv na ľudí, zvieratá a dokonca aj na rastliny..

Preto montáž drevených okien postupne vracia stratenú popularitu. Ľudia, obklopení mnohými umelo vytvorenými vecami, ktoré nie sú vždy bezpečné pre zdravie, stále viac uprednostňujú prírodné materiály. Moderné technológie umožňujú vyrábať drevené okná, ktoré sa prakticky nelíšia v iných charakteristikách od plastových. Okná s dvojitým zasklením sú teraz inštalované v drevených rámoch rovnakým spôsobom, spoľahlivo chránia miestnosť pred chladom a hlukom, moderné zmesi dokonale chránia drevo pred hnilobou alebo namáčaním, čo vedie k napučaniu a deformácii rámu a natieracie materiály sú trvanlivé a odolné na klimatické zmeny.

Stojí za to nainštalovať drevené okná sami?

Nezabudnite, že v mnohých ohľadoch vynikajúca kvalita okna (navyše to platí nielen pre drevené, ale aj pre všetky ostatné) závisí od toho, ako presne sa dodržiava technológia inštalácie drevených okien. Aj malá odchýlka od pravidiel môže spôsobiť rýchle zlyhanie alebo negáciu očakávanej účinnosti..

Inštalácia drevených okien vlastnými rukami sa v zásade nijako nelíši, preto ak do otvoru potrebujete vložiť hotové rámy, potom, ak máte minimálne stavebné schopnosti, sa s touto prácou dokážete vyrovnať sami. Malo by sa však pamätať na to, že v tomto prípade nikto okrem vás nezaručuje dobrú kvalitu práce a ak sa zrazu niečo pokazí, budete musieť chyby opraviť iba na vlastné náklady..

Kde začať …

S inštaláciou drevených okien od výrobcu je samozrejme potrebné začať s prípravou okenného otvoru. Mal by to byť plochý obdĺžnik, bez deformácií, veľkých výmoľov, trhlín a iných chýb. Ak je staré okno stále nainštalované v miestnosti, demontujte ho a dôkladne očistite všetky povrchy otvoru od stavebných nečistôt, nečistôt a prachu.

Ako sa zbaviť deformácií okenného otvoru?

Ďalší krok by mal byť braný vážne – koniec koncov sú to merania otvoru okna. Všetky merania sa vykonávajú zvnútra aj zvonka a na troch miestach: pozdĺž okrajov a uprostred protiľahlých strán. Ak je otvor výrazne zošikmený a nie je možné ho narovnať, je potrebné zväčšiť rozmery okna tak, aby presahovalo hodnotu maximálnej úrovne vonkajšieho otvoru najmenej o 10-20 mm na výšku. a 25-40 mm na šírku. To sa dá dosiahnuť inštaláciou ďalších profilov na okno. Toto opatrenie zabráni vzniku medzier medzi rámom a otvorom v miestach silného zošikmenia. Existuje ešte jeden spôsob, ako sa zbaviť tejto častej závady – je zväčšiť veľkosť okenného rámu, ale je lepšie zveriť to odborníkom, ktorí to dokážu správne a presne..

V ideálnom prípade by mali byť rozmery nového okna o 25-30 mm menšie ako vnútorné rozmery okenného otvoru. Takáto zásoba je potrebná na umiestnenie izolačných materiálov. Okrem toho by sa mala vziať do úvahy aj prítomnosť okenného parapetu, takže v spodnej časti otvoru je lepšie nechať 50-60 mm..

Okno sme nasadili správne

Existujú tri spôsoby, ako vložiť hotovú konštrukciu do otvoru, a náklady na inštaláciu drevených okien budú v každom prípade približne rovnaké:

Rám by mal byť inštalovaný na tyče, ktorých výška sa rovná výške okenného parapetu.

Je lepšie inštalovať drevené okná bližšie k vonkajšej časti. Vďaka tomu zostane väčšina otvoru teplá..

Okno zafixujeme do dokonale plochého otvoru

Prvá metóda nie je vhodná pre každé okno. Faktom je, že na upevnenie pomocou podložiek je potrebný absolútne plochý otvor, a to sa nie vždy dosiahne. Ak otvor spĺňa požiadavky, potom je najskôr pokrytý hydroizolačnou vrstvou a už na tejto vrstve sú montážne bloky pripevnené rovnobežne s rámom okna. Po vložení škatule sa zvislá a vodorovná rovina zarovnajú na úroveň pomocou klinov.

Okno fixujeme montážnymi doskami

V druhom prípade sú k bokom a hornej časti rámu pripevnené špeciálne montážne dosky, pričom by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 250 mm od okraja. Platňa sa najskôr nainštaluje tak, aby „vyzerala“ do miestnosti, a potom sa ohne späť a pripevní sa k vnútornej strane okenného otvoru pomocou samorezných skrutiek, ale bez ich utiahnutia..

Ak rozmery okna presiahnu jeden a pol metra, budete musieť nainštalovať jednu alebo dve ďalšie dosky.

Po inštalácii týmto spôsobom sa okno, ako v predchádzajúcom prípade, upraví klinmi, vyrovná a nakoniec upevní samoreznými skrutkami.

Najbezpečnejší spôsob pripevnenia okenného rámu

V takom prípade budete musieť čeliť potrebe odstrániť sklá alebo okná s dvojitým zasklením. To sa robí veľmi jednoducho: najskôr sa zasklievacie perly opatrne oddelia a potom sa okuliare odstránia. Na bočných a horných vnútorných plochách rámu sú označené a vyvŕtané otvory. Teraz je možné rám nainštalovať na miesto, ale otvory v stenách je možné vyvŕtať až po úplnom vyrovnaní.

Zaskrutkujeme samorezné skrutky, ale tak, aby sa dali ľahko premiestniť z miesta, pretože najskôr musíte nastaviť polohu rámu horizontálne aj vertikálne. To sa robí rovnakým spôsobom ako v dvoch predchádzajúcich prípadoch, to znamená pomocou klinov.

V dobrom okne by nemali byť žiadne medzery

Aby sa do miestnosti nedostal studený vzduch a vlhkosť, je potrebné odstrániť všetky medzery medzi rámom okna a otvorom. Najbežnejším spôsobom, ako sa zbaviť trhlín, je použitie polyuretánovej peny. S nedostatkom skúseností je to prakticky nemožné vykonať kvalitatívne. Príliš veľa peny môže zdeformovať rám a zdeformovať celé okno. Na zabránenie deformácii môžete samozrejme použiť drevené rozpery, ale je lepšie neriskovať a kúpiť si iný izolačný materiál..

Parapet a príliv a odliv je možné nainštalovať aj samostatne.

Pri inštalácii parapetu musí byť mierne zasunutý pod rám, ale zároveň by mal vyčnievať 45-50 mm vzhľadom na stenu. Potom musí byť vyrovnaný a čo najtesnejšie priliehať k rámu. Teraz odstránime okenný parapet a napeníme celý priestor pod rámom polyuretánovou penou. Po inštalácii parapetu na miesto je priestor pod ním vyplnený penou.

Aby sa okenný parapet pri penení nepohyboval z jeho miesta, odporúča sa naň malé zaťaženie, napríklad niekoľko nádob s vodou.

Príliv a odliv sa inštaluje ešte jednoduchšie. Najprv sa narezú na veľkosť s okrajom 60 mm (30 mm na každej strane). Ďalej je odliv najskôr priskrutkovaný k spodnej časti rámu samoreznými skrutkami a potom bodovo upevnený zvnútra montážnou penou.

Základné pravidlá inštalácie

Zopakujme si teda základné pravidlá pre inštaláciu drevených okien, ktorých dodržiavanie vám umožní nezávisle nainštalovať drevené okno s vysokou kvalitou a spoľahlivosťou:

A na záver, aby bol celý proces jasný, dávame vám do pozornosti krátke video – inštalácia drevených okien, v ktorom sú správne zvážené všetky hlavné etapy.

About the author