Okenné rámy urobte si sami

Fasáda je tvárou domu a okná, najvýznamnejšie objekty, sú jej očami. Vyžadujú teda primeraný prístup k sebe. Veľkú pozornosť sa venuje výzdobe okien platňami aj pri miernom použití prvkov rezbárstva, pretože práve platne dodávajú budove osobitný vzhľad, úplnosť a atraktivitu. Ak teda hovoríme o domoch v súkromnom sektore, potom sú samozrejme okenné rámy nevyhnutné..

Obsah:

Účel okenného plášťa

Slovo „platband“ sa nachádza v popise domov v Rusku, ktorý sa datuje do 15-18 storočí. Dnes sa o doskách málo hovorí, ale stále zostávajú neoddeliteľnou súčasťou okna zo strany fasády a celej budovy bez ohľadu na to, z akého materiálu je dom postavený a akú má úpravu. Výnimkou môžu byť viacpodlažné budovy z betónu alebo tehly, ktorých okná sú z vonkajšej strany zapustené do steny, ako aj domy so zasklením nahrádzajúcim okná..

Platne sú v podstate rám z dosiek hrubých 30 – 40 milimetrov, ktoré rámujú okno. Okenné lišty však nie sú len ozdobným prvkom dizajnu: sú potrebné na uzavretie medzery medzi okenným rámom a stenou, aby teplo neunikalo von a do domu sa nedostali zrážky a prach. znížiť hladinu hluku prichádzajúceho z ulice. V prípade potreby platne slúžia ako rám pre žalúzie.

Ak klasifikujeme okenné platne podľa tvaru, potom sa rozlišujú ploché, zaoblené platne a platne s konvexným povrchom. Najlacnejšie a ľahko inštalovateľné ploché lišty. Platne, ktoré majú konvexný povrch, sa vyrábajú pomocou špeciálneho zariadenia, takže cena platní pre okná tohto typu je vyššia. A najdrahšie sú vyrezávané platne.

Podľa spôsobu inštalácie sa rozlišujú dve skupiny platní: teleskopické, ktoré majú špeciálne výčnelky, ktoré zapadajú do drážok na krabici, a stropné platne. Pri výbere profilu plášťa je nevyhnutné vziať do úvahy sklon, ktorý je v hornej časti plášťa a umožňuje, aby sa sneh a dážď v hornej časti nehromadili, ale stiekli. V súčasnej dobe sú najobľúbenejšie vyrezávané doštičky v tvare a plastové z hľadiska materiálu..

Materiál pre okenné rámy

Fasádny dizajn vyžaduje od plášťa viac než len estetický profil. Rám okna musí byť odolný voči zmenám vonkajšej teploty. Ak hovoríme o klimatických podmienkach stredného pásma našej krajiny, fasádne prvky sa môžu v lete zahriať na plus 50 stupňov a v zime ochladiť na mínus 35. Celkový rozdiel medzi teplotami, na ktoré tieto prvky pôsobia odkrytá fasáda dosahuje 85 stupňov. Materiál, z ktorého sú platne vyrobené, preto musí odolávať takým teplotným výkyvom, ako aj snehu, vetru a dažďu..

Nezabudnite, že materiál by nemal prasknúť ani sa rozpadať. V tomto prípade sa MDF a preglejka stávajú neperspektívnymi pri výrobe fasádnych prvkov. Všetci vieme, že odvodené materiály z dreva po inštalácii na fasádu absorbujú vodu, prasknú, keď vlhkosť vnútri zamrzne, vyschnú, potom sa odlupujú farby a po niekoľkých rokoch sa také platne musia zmeniť..

Dosky z MDF sa preto používajú hlavne vo vnútri domu alebo bytu. Materiál sa vyznačuje ľahkým spracovaním a relatívnou lacnosťou. Okrem toho môže byť takýto výrobok vyrobený v krátkom čase. Ak sa rozhodnete použiť také platne na fasádu, musia byť pravidelne ošetrované lakmi a lepidlami, ktoré chránia pred vlhkosťou a zachovávajú farbu..

Drevo je považované za najstarší materiál pre vyrezávané rámy okien. Najlepším dekorom na fasádu sú dnes výrobky, ktoré sú vyrobené z dubu a buka. Brezové a borovicové platne sú menej časté. Drevo má tiež vlastnú hygroskopicitu, podobne ako MDF, a oprava drevených okenných rámov je príliš náročná na prácu a je dosť drahá. Aby sa zachoval pôvodný tvar výrobkov, pravidelne používajte všetky rovnaké ochranné laky. Je tiež potrebné aktualizovať pôvodnú farbu produktu, pretože strom časom stmavne.

Hygroskopickosť, ktorá spočíva v absorpcii vodných pár zo vzduchu, je problémom aj pri sadrovej výzdobe fasád. Absorpcia vlhkosti spôsobuje, že vlhkosť mrzne a topí sa pri zmenách teplôt, čo prispieva k postupnému ničeniu materiálu a architektonického okenného plášťa.

Ťažké fasádne materiály, GRC a polymérny betón, neobsahujú problém hygroskopickosti a majú nízky koeficient lineárnej rozťažnosti. Všetko by bolo v poriadku, nebyť značnej hmotnosti architektonických prvkov z takéhoto materiálu. V našej dobe pre inteligentných majiteľov to však nie je problém. Pre každý projekt okenného plášťa sa odporúča jednoducho vypočítať možné zaťaženie fasády, aby steny vydržali hmotnosť prvkov vyrobených z ťažkého materiálu..

Okenné platne vyrobené z polyuretánu, ako každý fasádny dekor z tohto materiálu, majú navyše v porovnaní s doskami z iných materiálov ešte jednu výhodu. Polyuretán je materiál, z ktorého je vyrobená tepelná izolácia, to znamená, že má vlastné izolačné vlastnosti. To znamená, že polyuretánové obklady budú dobre vykonávať svoju hlavnú izolačnú funkciu. Polyuretán je tiež ľahký materiál, ktorý je hmotnosťou porovnateľný s drevom, a polyuretánové platne sa ľahko pripevňujú na fasádu..

Nástroje na výrobu platní

Pred výrobou okenných lišt sa odporúča zásobiť sa potrebným nástrojom. Najprv si pripravte pár nožov a sadu dlát. Nie je potrebné mať úplnú sadu sekáčov: najdôležitejšie sú v nasledujúcom zozname:

  • Polkruhové sekáče, ktoré majú šírku 5 – 25 milimetrov (okrúhle, šikmé, stredné);
  • Ploché, vo veľkostiach 7, 12 a 20 milimetrov;
  • Brusnicové dláta (polkruhové a zakrivené);
  • Uhlové dláta s uhlom ohybu čepele asi 5 – 15 stupňov;
  • Dláta so zakrivenou čepeľou s uhlom ohybu 50 až 70 stupňov;
  • Dláta -cisárstvo majú polkruhový tvar, ktoré majú šírku čepele 2 – 5 milimetrov, ktoré majú v spodnej časti ohyb;
  • Rezací nôž s klinovou čepeľou;
  • Nôž s čepeľou, ktorá je nabrúsená pod uhlom 30 stupňov a má klinový tvar.

Doma sa často používajú ručné frézky, elektrické priamočiare píly a vŕtačka. Pomocou skladačky môžete vystrihnúť takmer akýkoľvek vzor a ozdobiť tak vyrezávané platne. Niekedy sa na vytvorenie vzoru používa zariadenie, ktoré je vyrobené zo stupňovitého transformátora a nichronomického drôtu.

Potrebujete tiež nástroj, ktorý sa používa na zakladanie tŕňov. Toto zariadenie má veľmi jednoduchý dizajn a je ľahké si ho vyrobiť sami. Medzi 3 drevené lamely pripevnite dve čepele z pozdĺžnej píly, ktoré majú malé zuby. Princíp činnosti tohto nástroja je nasledujúci: jednou pílou musíte vidieť tŕne a druhou – očká okenných rámov.

Výber vzoru pre platband

Ďalším krokom pri vytváraní okennej platne je výber vzoru, ktorý vytvoríte, a vývoj kresby platní pre okná. Pokiaľ ide o rezbárstvo, je lepšie vziať si dreviny ako osika, jelša, lipa a ihličnaté stromy. Hrúbka dosky by mala byť 5 – 50 milimetrov. Nie je to najlepšie riešenie pre okno – množstvo drobných detailov, obrázok by mal byť dobre čitateľný na diaľku a mal by pôsobiť ako šikovný doplnok k celkovému vzhľadu domu..

Horná časť okenného plášťa je ozdobená „kokoshnikom“, kde je už odjakživa zvykom zobrazovať Slnko. V prípade potreby je možné hornú časť predĺžiť spojením súčiastok s hrotmi. Spodný sa nazýva „uteráky“, musí mať drenážny úkos na odtok vody. Spodná lišta by mala byť o 10 milimetrov hrubšia ako horná lišta. Kresba spodnej časti by sa mala štylisticky zhodovať s obrázkom na „kokoshniku“.

Aby sa zabránilo popraskaniu vlákna v priebehu času, je lepšie umiestniť prvky pozdĺž drevených vlákien, to platí predovšetkým pre ihličnaté stromy. Tenké konce a záhyby sieťoviny majú spravidla krátku životnosť. Najjednoduchším rezom je okrúhly otvor, ktorý je vyvŕtaný vŕtačkou..

Preto je vhodnejšie zvoliť vzory, ktoré obsahujú veľa okrúhlych otvorov. Vzor pre vyrezávané puzdro na okno je najčastejšie jednodielny ornament, ktorý obsahuje opakujúce sa detaily. Každý takýto opakujúci sa prvok pozostáva z niekoľkých okrúhlych a polkruhových otvorov, ako aj zo zložitých výrezov.

Natiahnite vybraný ornament po celej dĺžke. Za týmto účelom nakreslite obrázok na papier v pomere 1: 1, môžete ho vytlačiť aj na tlačiarni. Oddelenou farbou označte oblasti, kde sa majú vykonať rezy. Prilepte kresbu na kus dreva. Pomocou vŕtačky sa vyvŕtajú okrúhle otvory, ktoré im dodajú požadovaný priemer. Tam, kde je potrebná skladačka, vyvŕtajte lepšie malé otvory..

Výroba vyrezávaných platní

Prirodzene, všetky okná obytnej budovy by mali byť ozdobené rovnakými doskami. Veľkosti, tvary a vzory sa musia zhodovať. Platne na oknách dreveného domu sú vyrobené vo forme pevného rámu pozostávajúceho z niekoľkých dobre spojených častí. Pri spracovaní sa nevyžaduje špeciálna starostlivosť, ale je potrebná spoľahlivá ochrana pred atmosférickými vplyvmi. Za týmto účelom ošetrite drevo rôznymi impregnáciami a natrite zmesou určenou na vonkajšie použitie..

Ak sa okno otvorí von, platňa by mala byť umiestnená 30 milimetrov nad krídlami. Pri výrobe platní vezmite do úvahy, že by nemali zasahovať do otvárania okien pod uhlom najmenej 90 stupňov. Ostatné parametre budú závisieť od veľkosti samotných okien..

Odporúča sa vyrobiť platne nasledovne. Zo všetkých strán je potrebné naplánovať suché dosky, ktoré sú hrubé až 30 milimetrov a široké 75-150 milimetrov. Okenné rámy by mali byť o 25-50 milimetrov širšie ako krabica. Na zadnej strane plášťa musíte vybrať drážku alebo medzeru, ktorá má hĺbku maximálne 2 milimetre, ktorá by nemala dosiahnuť okraje asi o 10-15 milimetrov. V tomto prípade budú platne tesnejšie priľnúť k stenám a škatuliam..

Pri práci s elektrickým nástrojom nestojí za to “pomôcť” mu, to znamená, že sa neodporúča vynaložiť veľké úsilie v nádeji, že veci pôjdu rýchlejšie. Nadmerný tlak na pilník spôsobuje jeho prehriatie a vzniká riziko rozbitia. Ak je drevo ťažké rezať, môže to byť spôsobené tupým okrajom. V takom prípade musí byť súbor nahradený. Širokou čepeľou vytvárajte dlhé, rovné rezy. Ak musíte pracovať s plastom alebo kovom, mali by ste si doplniť zásoby strojného oleja alebo aspoň vody, aby ste mali čím mazať pilník.

Pripojenie platbandových dielov

V procese výroby okenného plášťa sú diely spojené jediným hluchým alebo prostredníctvom tŕňa. Je vhodnejšie použiť tupý hrot, v tejto situácii nie je potrebné križovatku častí uzavrieť ozdobným prvkom. Na výrobu tŕňov nie je potrebné kupovať špeciálny stroj, môžete to urobiť ručne pomocou elektrickej vŕtačky, dláta a píly.

Ak chcete získať objímku pre tŕne, vyvŕtajte niekoľko otvorov, ktorých hĺbka presahuje dĺžku samotného tŕňa o niekoľko milimetrov, a potom odstráňte priehradky. Otvory je potrebné urobiť vŕtačkami do dreva a priečky je potrebné odstrániť kovovým vrtákom. Na okrajoch môžete pracovať ostrým nožom alebo dlátom. Podľa schémy puzdra na okne by mal hrot tesne zapadnúť do zásuvky, ale bez veľkého úsilia.

Hroty sú upevnené čapmi, ktoré sú vyrobené zo suchého tvrdého dreva (breza alebo smrekovec). Na spájanie častí okennej lišty nie je vhodné používať lepidlo z niekoľkých dôvodov, jedným z nich je výrazný pokles teplôt vzduchu, vystavenie chemikáliám a vlhkosti, ktoré sú obsiahnuté v atmosfére. Žiadne lepidlo nevydrží takú „záťaž“. Bočné zaťaženie navyše neovplyvňuje rám plášťa, ktorý je pevne pripevnený k okennému bloku..

Dekorácia okenného pásika

Z prednej strany okenných doštičiek musíte vybrať formovače určitej veľkosti a tvaru. Po vyrezaní zodpovedajúceho obrobku je potrebné ho nakrájať na kúsky. Aby platňa úplne zakryla nerovnosti steny, musia byť na oboch stranách pribité lamely, ktorých hrúbka sa rovná šírke štrbiny.

Odporúča sa dokončiť výrobu platní na oknách vlastnými rukami spracovaním vystrihnutých prvkov. Na brúsenie je obvyklé spracovávať okraje brúsnym papierom. Platne sú natreté alebo nalakované. Jednotlivé prvky musia byť pripevnené k základni lepidlom alebo klincami. Ak chcete zvýrazniť určité vzory, môžete ich kontrastovať so zvyškom farby..

Vyrezávané doštičky sú samy osebe ozdobným prvkom, okrem vyrezávania ich však môžete ozdobiť aj maľbou. Ale pamätajte, že by malo byť kombinované s vyrezávanými vzormi, zdôrazniť ich. Používa sa aj spaľovanie dreva: krásne opálenie vyzerá veľmi pôsobivo. To sa dá dosiahnuť pomocou plynového horáka alebo horáka..

Na druhej strane by dekor na plášti mal zodpovedať celkovému dizajnu fasády domu v súlade s ostatnými dokončovacími prvkami. Okenné rámy z dreva je možné doplniť okenicami, ktoré sú ozdobené podobným spôsobom.

Inštalácia platforiem na okná

Platne sú umiestnené na miesto bez lepidla, na nechty. Používajú klince, ktoré majú dĺžku 75 milimetrov, vchádzajú do seba približne 400-500 milimetrov a zapúšťajú čiapky do dreva. Zvyčajné je pripevniť doštičky v blízkosti prednej strany okennej skrinky alebo z nich ustúpiť o 5 až 20 milimetrov v závislosti od toho, kde sa krídla otvárajú.

Pri okenných otvoroch by platne mali tesne priliehať k doske parapetu. To vám umožní dať nočné stolíky – hrubé kusy dosiek, ktoré sú hladko hobľované, bez kalevov. Nočný stolík je potrebný na ochranu spodnej časti doštičiek pred rýchlym opotrebovaním.

Po inštalácii platne musí byť drevo ošetrené špeciálnou zmesou, ktorá chráni materiál pred slnečným žiarením a vlhkosťou. Okrem toho ich musíte pokryť farbou alebo lakom na vonkajšie použitie. Pravidelne obnovujte taký povlak, potom platne budú dlho slúžiť a fasáda bude vyzerať originálne!

About the author