Praskliny v oknách. Ako vyplniť trhliny v oknách

Jedným z najzraniteľnejších miest v dome, kde dochádza k tepelným stratám najčastejšie, sú okná. Na tomto mieste samozrejme nie je možné zabezpečiť ideálnu tepelnú a zvukovú izoláciu, ale každý môže znížiť hladinu hluku a tepelné straty na minimum. Ide o to, že príčinou zvýšeného hluku a tepelných strát sú praskliny v oknách. To platí nielen pre staré drevené okná, ale aj pre modernejšie kovoplastové. V tomto článku si povieme, ako a čím zakryť praskliny v oknách..

Dôvody vzniku trhlín v oknách

Ako povedal jeden mudrc, je lepšie odstrániť príčinu ochorenia, ako neustále liečiť následky. Takže s prasklinami v oknách by ste mali urobiť to isté. Na to stačí pochopiť dôvod ich vzhľadu a odstrániť ho raz a navždy..

Dôvod prvý: pokrivená inštalácia

Montáž okien

Nie je žiadnym tajomstvom, že úroveň profesionality majstra závisí od toho, ako trvanlivý a spoľahlivý bude tento alebo ten dizajn. Rovnako je to s oknami. Chyby vo fáze inštalácie okien vedú k fúkaniu spod okna a hluk z ulice vám nedáva spať.

Je takmer nemožné kontrolovať kvalitu práce. Na to musíte mať určité znalosti. Ale stále môžete niečo urobiť. Musíte len skontrolovať, ako sú všetky medzery medzi okenným rámom a otvorom utesnené. To sa dá urobiť jednoduchým zapaľovačom, ktorý prinesie jeho plameň do kĺbov. Pozor by ste si mali dať aj na vonkajšiu stranu okna. Miesta, kde rám zapadá do otvoru, by mali byť tiež spoľahlivo utesnené alebo vyfúknuté polyuretánovou penou a ich povrch natretý alebo tmelom. To isté je aj vo vnútri..

Dôvod dva: opotrebovanie pečate

Opotrebenie tesnenia v plastových oknách

Večné stavebné materiály bohužiaľ ešte neexistujú a počas prevádzky sa v oknách objavujú praskliny. A v kombinácii s chybami pri inštalácii sa doba ich prevádzky iba zníži..

Problematické sú všetky rovnaké miesta osadenia rámu okna k otvoru. Ak z nejakého dôvodu neboli tesniace materiály natreté alebo omietnuté, potom sa vplyvom extrémnych teplôt, ultrafialového žiarenia, vetra a zrážok rýchlo opotrebujú. Polyuretánová pena, dokonca aj tá, ktorá je určená na vonkajšie práce, je prelakovaná a postupne odhaľuje medzery medzi oknom a stenou. Penová guma alebo iný tmel sa zmršťuje, drobí a vyfukuje, čím zväčšuje praskliny. Na predĺženie životnosti tesnenia stačí kontrola každé dva až tri roky a zachovanie celistvosti ochrannej vrstvy. Najlepšie je to urobiť na jar, keď je už teplo a nie sú žiadne zrážky..

Dôvod tri: opotrebovanie rámu a príslušenstva

Starý okenný rám

Rovnako ako tmel, aj okenné rámy a kovania majú svoj vlastný zdroj. V priebehu času začnú klapky zle priliehať k rámu, v dôsledku čoho sa objavia praskliny. To platí najmä pre drevené okná. Bežným problémom drevených rámov je vysychanie dreva, ktoré vedie k vzniku trhlín. Ale pri kovoplastových oknách gumové tesnenie na krídlach najčastejšie zlyhá.

Nie je možné vyhnúť sa opotrebovaniu, ale je možné predĺžiť životnosť. Postačuje vykonávať pravidelnú sezónnu kontrolu a údržbu okien. Ide predovšetkým o natretie drevených okien, úpravu kovania, aby sa nevisilo.

Ako opraviť praskliny v oknách

Napriek tomu, že dnes je väčšina okien vyrobená z kovového plastu, ich majitelia sa po určitom čase stretávajú s problémom prasklín v týchto ultramoderných a spoľahlivých oknách. Pokiaľ ide o drevené okná, praskliny sú ich nevyhnutnými spoločníkmi. Ďalej zvážime, ako sa môžete zbaviť medzier..

Ako odstrániť medzery medzi rámom a stenou

Medzera medzi rámom okna a stenou

Ak počas inštalácie majster neaplikuje ochrannú vrstvu na penové oblasti, v priebehu času sa pena zrúti a medzery sa nevyhnutne objavia. Medzera medzi oknom a stenou, oknom a parapetom je v takýchto prípadoch celkom bežná..

Na ich odstránenie budete potrebovať:

 • úzka špachtľa;
 • dlhý skrutkovač;
 • montážna pištoľ na tmel;
 • handra alebo bežná handra;
 • noviny alebo plastové obaly;
 • rukavice.

Medzery medzi rámom a stenou - výplňové materiály medzier

Potrebné materiály:

 • Biely duch;
 • polyuretánová pena;
 • mrazuvzdorný akrylový tmel, môžete použiť aj gumo-bitúmenový alebo polyuretánový strešný tmel.

Dôležité! V žiadnom prípade nepoužívajte silikónový tmel. Vplyvom teplôt sa zroluje a stane sa nepoužiteľným, čím odhalí penové praskliny.

Keď máme všetko, čo potrebujeme, pustíme sa do práce. Začíname s prípravou, konkrétne odstránime starú penu. Ak to chcete urobiť, postupujte takto:

Dôležité! V tejto fáze budete potrebovať ďalšiu osobu na záchrannú sieť, aby ste náhodou nevypadli z okna..

Po dokončení prípravy pokračujeme priamo k utesneniu trhlín. Ak to chcete urobiť, musíte urobiť nasledujúce:

Praskliny v oknách napeňte

 • Vezmeme balón s penou a sfúkneme všetky kĺby a praskliny. Pri úzkych, ťažko dostupných štrbinách môže byť nos podávacej trubice sploštený.

Inštalácia odlivu

 • Bez čakania na úplné vysušenie peny opravíme odliv.
 • Penu nechajte 24 hodín schnúť.
 • Prebytočnou penou odrežte bežným kancelárskym nožom.

Utesnenie medzier v oknách tmelom

 • Vezmeme fľašu tesniaceho prostriedku a šikmo mu odrežeme nos, aby bolo pohodlnejšie vyplniť švy v rôznych uhloch..
 • Postupným vytláčaním tmelu naneste na penu;

Dôležité! V tejto fáze budete potrebovať ďalšiu osobu na záchrannú sieť, aby ste náhodou nevypadli z okna. Odstráňte prebytočný tmel z výtoku handričkou namočenou v bielom liehu. Rovnakú handričku je možné použiť na odstránenie zvyškov tmelu z rámu..

Utesnenie medzier splachovacím tmelom

 • Úzkou špachtľou vyrovnajte tesniacu hmotu z okna smerom k ulici a nechajte uschnúť.
 • Po zaschnutí tmelu by mal byť natretý bežnou alkydovou farbou, aby bol chránený pred vonkajšími vplyvmi.

Osobitnú pozornosť treba venovať oblasti pri odlive. Toto je najnevhodnejšie miesto, preto je potrebná určitá zručnosť. Ak je však všetko vykonané správne, medzera medzi oknom a parapetom bude raz a navždy odstránená..

Ako odstrániť medzery medzi rámom a krídlami

Medzera medzi rámom a krídlom

Už bolo poznamenané, že praskliny v plastových oknách sa môžu objaviť aj v dôsledku opotrebovania gumového tesnenia. Odstránenie takýchto medzier je dosť jednoduché – musíte získať nové tesnenie a urobiť nasledovné:

Výmena tesnenia v plastovom okne

Dôležité! Aby sa predĺžila životnosť tesnenia, musí byť raz za rok ošetrený špeciálnym silikónovým sprejom, ktorý ho chráni pred vyschnutím..

Výmena tesnenia v drevených oknách

Popísané metódy sú vhodné, ak sa rozhodnete odstrániť praskliny v drevených oknách. Je však potrebné poznamenať nasledujúce.

 • Po prvé, vo fáze prípravy sa v drevených oknách kontroluje, či nie sú poškodené alebo zhnité zasklievacie lišty. Ak existujú, mali by byť vymenené..
 • Za druhé, tesnenie medzi rámom a krídlami môžete použiť gumu alebo penovú gumu. Ale na rozdiel od kovových plastových okien je tesnenie jednoducho prilepené k rámu.
 • Po tretie, penovú gumu je možné medzi rámy upevniť ako tesnenie, len nelepte.

Najbezpečnejší spôsob, ako sa zbaviť prasklín v oknách

Vonkajšie svahy na oknách

Utesnenie medzier a ochrana tesnenia pred opotrebovaním rieši iba časť problému. Nech už niekto hovorí čokoľvek, z času na čas budete musieť ochrannú vrstvu aktualizovať. Aby ste sa vyhli všetkým týmto rozruchom, musíte si vytvoriť silnú ochranu. Aby ste to urobili, budete musieť vytvoriť vonkajšie svahy..

Potrebné materiály:

 • plastové U profily 8 mm;
 • plastové panely;
 • polyuretánová pena;
 • tmel;
 • základný náter;
 • Biely duch;
 • tri drevené rozpery na celú výšku okenného otvoru a tri na jeho šírku.

Z nástroja budete potrebovať:

 • montážna pištoľ na tmel;
 • skladačka alebo píla na kov;
 • zvinovací meter, pravítko a fixka.

Všetky práce na vytváraní vonkajších svahov sú nasledujúce:

 • Steny čistíme od nečistôt a stavebného náteru.
 • Meriame 3 svahy. Najprv odstránime veľkosť horného svahu, potom bočného.

Dôležité! Každý svah je lichobežník, preto buďte opatrní pri meraní..

Plastové panely na svahy okien

 • Na plastových paneloch označíme budúce svahy a opatrne ich narezáme na požadovanú veľkosť.
 • Pri zvislých paneloch sme na každú stranu nasadili profil v tvare U. Len pre horný panel je profil v tvare U nasadený iba na vonkajšiu a vnútornú stranu a bočné zostávajú prázdne.

Pena na svahovom paneli

 • Inštaláciu začíname z horného svahu. Za týmto účelom naneste na hrubú stranu kľukatú penu..
 • Dali sme horný svah na miesto a vložili pod neho rozpery. Nainštalujeme dve rozpery na okraje a jednu do stredu..

Dištančné prvky pre okná

Dôležité! Aby ste nepoškodili plastový povrch, môžete pod rozpery vložiť kúsky penovej gumy alebo handry. Bočné svahy namontujte potom, čo pena na hornom svahu dostatočne vyschne a rozpery sa dajú odstrániť..

Zvislé svahy

 • Berieme zvislé svahy, cik -cak aplikujeme polyuretánovú penu a nastavíme ich na miesto. Nainštalujte rozpery.
 • Po zaschnutí peny pristúpime k utesneniu vonkajšej časti svahov. Za týmto účelom naneste tmel, vyrovnajte ho. Nechajte uschnúť a natrite alkydovou farbou.

Dôležité! Pri práci na vytváraní svahov môžete panely omylom zafarbiť tmelom alebo polyuretánovou penou. Na odstránenie kazov preto používame handričku navlhčenú v bielom liehu..

Vytváranie vonkajších svahov je o niečo ťažšie ako jednoduché utesnenie trhlín. Vďaka tomu však získate oveľa spoľahlivejšiu ochranu na mnoho rokov. Okrem toho je lepšie zbaviť sa prasklín v oknách týmto spôsobom, ako ich nejako utesniť jednoduchou polyuretánovou penou bez ochrannej vrstvy. Nakoniec by som rád poznamenal, že spoľahlivosť ochrany interiéru pred prievanom a vlhkosťou závisí od toho, ako pozorne vykonávate prácu..

About the author