Vlastné dekorácie okien. Ako a čím ozdobiť okenný otvor. Vlastnosti a špecifiká DIY dekorácie okien

Chcete svojmu interiéru dodať farbu, ale neplánujete veľa minúť, dočasne aj peniaze? Potom využite štýlové nápady na zdobenie záclon, o ktorých sa bude diskutovať v tomto článku. Zvážime možnosti použitia dekoratívnej fólie na ozdobu okien, podrobne študujeme otázku, ako lacno a originálne vyzdobiť okná vlastnými rukami, aby bol interiér v miestnosti čo naj harmonickejší a najatraktívnejší ..

Obsah:

Možnosti dekorácie okna pre domácich majstrov

Za najobľúbenejšiu možnosť dekorácie okien sa považujú záclony, ktoré sa spravidla vyberajú do interiéru miestnosti. Ženy v domácnosti k tomuto procesu pristupujú kreatívne a stelesňujú najneobvyklejšie a najoriginálnejšie nápady. Záclony však nie sú jediným spôsobom, ako ozdobiť okenný otvor, ako dekoratívne prvky sa používajú rôzne žalúzie, rolety, vzorovaný film a ďalšie príslušenstvo..

Oknu môžete dodať estetiku bez záclon. Zvážte niekoľko možností, ktoré sú veľmi rozpočtové..

1. Ako ozdobu nad oknom môžete urobiť malú poličku, napríklad v detskej izbe, stane sa dobrým základom pre malé plyšové hračky; v obývacej izbe na nich môžete usporiadať rôzne suveníry, napríklad mušle z odpočinku, atď..

2. V supermarketoch a iných obchodoch je veľký výber rôznych samolepiek, veľkých i malých, symbolických (napríklad novoročných), vo forme košov s kvetmi, kreslených postavičiek atď. Toto sú lepidlá, ktoré môžete vziať ako základ a použiť ich na ozdobenie okenného otvoru v akejkoľvek miestnosti..

3. Z jednoduchého zvitku tapiet alebo bežných novinových trubíc môžete vlastnými rukami vytvoriť exkluzívne žalúzie. Ako hlavný materiál je možné použiť aj rôzne textilné materiály, obľúbené sú aj foto žalúzie..

4. Docela bežnou možnosťou je použiť okenný otvor a okenný parapet ako malú záhradu, ktorú je možné doplniť farebnými aplikáciami v podobe vtákov, slnka atď..

5. Pomocou obyčajného škrobu a čipky na sklo môžete vytvárať neobvyklé vzory, ktoré je možné doplniť jasnými farbami. Táto možnosť je obzvlášť dôležitá v zime, keď čipka napodobňuje skutočné snehové vločky..

6. Proces prilepovania skla farebným papierom a následné otváranie materiálu lakom sa nazýva decoupage. Vďaka použitému činidlu je viditeľnosť okna výrazne znížená. Táto metóda dekorácie sa najčastejšie používa na oknách, ktoré sú umiestnené medzi vnútornými miestnosťami..

7. Použitím dlaždíc a iných dokončovacích materiálov je možné okenný otvor doplniť o neštandardné svahy, ktoré dodajú každému interiéru sviežosť. Pomocou prírodného a dekoratívneho kameňa je ľahké vytvoriť bohatý aristokratický štýl. Niektorí majstri rozširujú oblasť dokončovania, pričom zachytávajú väčšinu steny, na ktorej je umiestnené okno.

8. Ďalšou lacnou možnosťou sú závesné závesy, ktoré je možné vytvoriť pomocou rôznych korálkov, kryštálov, loptičiek, stužiek atď. Môžu byť pripevnené k pravidelnej rímse, ktorá sa mimochodom ľahko zdobí. Môže byť zabalený s girlandou alebo štýlovou tkaninou, neónovými stuhami atď..

Každá z vyššie uvedených možností sa vyznačuje nuansami výrobného postupu. Ale predtým, ako budeme podrobne hovoriť o spôsoboch zdobenia okna bez záclon, zvážime možnosti zdobenia otvoru okna ich použitím, podrobne zvážime vlastnosti tohto procesu.

Dekorácia okna so závesmi. Vlastnosti procesu

Najprv sa musíme zoznámiť s existujúcimi typmi záclon, zdôrazniť vlastnosti každého z nich, aby sme pochopili, ktoré otváranie okien a čo je vhodnejšie. Koniec koncov, závesy sú súčasťou dekoru, ktorý vám umožňuje skryť niektoré nedokonalosti miestnosti, vizuálne zväčšiť alebo zmenšiť priestor vďaka svojmu dizajnu, materiálu, farbe. Hlavné typy záclon sú popísané v tabuľke nižšie..

Druhy záclon
Roman Jedná sa o posuvný typ záclon, ktoré sú vhodné na zdobenie kuchyne, balkóna, v skutočnosti sa hodia do akéhokoľvek prostredia, vďaka čomu si získali veľkú popularitu po celom svete. Rímske záclony sú považované za multifunkčné, pretože sú pripevnené k akejkoľvek základni (strop, stena, okenný otvor). Používajú sa na miestach, kde nie je možné zavesiť závesy. Vzhľadom na rozmanitosť materiálu a jeho farby rímske odtiene jemne prepúšťajú slnečné svetlo, pričom výrazne rozširujú priestor. Prvkom dizajnu je, že pri zdvihnutí sa tkanina zhromažďuje v horizontálnych záhyboch (prekrývajúcich jeden na druhom).
Záclony Vertikálny model, najčastejšie šitý z hustých textílií, ktorých rozmery vám umožňujú úplne zakryť okenný otvor. Tento typ kombinuje štyri základné prvky: lambrequin, tyl, pracovné a ozdobné závesy. Záclony môžete doplniť veľkými aplikáciami, strapcami atď..
Francúzsky Sú to kaskádový model, ktorý dodáva miestnosti aristokratický nádych. Riadiaci systém tohto typu spočíva v úprave šnúrok, ktoré vám umožnia úplne / nie úplne otvoriť okno. Francúzske záclony sú perfektne kombinované s inými druhmi záclon a rôznych doplnkov. Zriedka sa používajú na zdobenie detských izieb..
Japonský Táto odroda sa vyznačuje živou prezentáciou ľudového ornamentu, výrazne vyjadrenou na plátne. Materiál, z ktorého sú vyrobené japonské záclony, je spravidla ľahký, priehľadný a priedušný. Japonské záclony vylučujú prítomnosť záhybov a závesov, v dôsledku ktorých sa na nich nehromadí prach. Sú vhodné na zdobenie veľkých okien a sú považované za víťaznú možnosť pre veľké miestnosti..
Klasika Charakteristickým znakom klasických záclon je práve ušľachtilý typ látky. Na ich výrobu sa najčastejšie vyberajú prírodné tkaniny v svetlých pastelových farbách. Kvalitatívne šité záclony tejto odrody sa vyznačujú prísnym dodržiavaním proporcií a štýlu. Win-win možnosti pri výbere klasických záclon budú modely vyrobené z taftu, saténu, hodvábu, chinilu atď..
Rakúsky Rakúske záclony sú typom, ktorý kombinuje vlastnosti francúzskych a rímskych záclon. Vyznačujú sa nádherou a nádherou foriem. Hovorí sa im vroubkovaný. V pozícii so závesom je dizajn rakúskeho typu rovný, hladký povrch, keď je zostavený, vytvára kvapky, vlny plátna. Sú doplnené zdvíhacími lanami, vďaka ktorým sú celkom praktické v rôznych interiéroch..
Roll Rolety sú veľmi moderné rolety, ktoré sa vyrábajú na základe hustých, hladkých textílií. Obvykle si tieto štruktúry zachovávajú svoje pôvodné vlastnosti po dlhú dobu a majú dobrú schopnosť odpudzovať slnko. Záclony, pri výrobe ktorých sa používajú prírodné materiály, sú maximálne šetrné k životnému prostrediu. Rolety sú pripevnené vzhľadom k sklu okna a v prípade potreby sa zvinú do rolky vďaka špeciálnemu vodiacemu pásu, ktorý je umiestnený v spodnej časti konštrukcie..

Odborné rady o procese zdobenia okien vlastnými rukami

Zapojením sa do procesu zdobenia okien závesmi by ste mali venovať pozornosť praktickým radám špecialistov, aby vybrané plátno harmonicky zapadalo do atmosféry miestnosti. Nasledujúce dve nuansy možno v tejto záležitosti nazvať štandardnými pravidlami:

1. Rímsa by mala byť umiestnená 20-40 centimetrov nad okenným otvorom.

2. Pri použití závesov je veľmi dôležité, aby výrazne vyčnievali za okno.

Pri dodržaní týchto dvoch pravidiel budú aj nepopísateľné plátna vyzerať výhodne, zatiaľ čo vizuálne sa miestnosť zvýši a samotné okno sa zdá byť obrovské..

Napríklad pri výbere záclon do obývačky majte na pamäti, že záclony v kombinácii s rímskymi závesmi vyzerajú celkom harmonicky. Táto myšlienka sa dobre zmestí do bytu s malými zábermi..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu farieb okenných textílií. Všetky farby sú rozdelené na studené a teplé. Teplé odtiene, napríklad mrkva, broskyňa, horčica, sa stanú relevantnými pre tmavé severné miestnosti. Teplé, svetlé miestnosti je možné zriediť tmavšími závesmi. Je potrebné vziať do úvahy vzor, ​​farbu tapety. Správne vybrané záclony by sa mali harmonicky kombinovať s odtieňmi stien..

Ako aktualizovať závesy vlastnými rukami

Ženy v domácnosti často hľadajú odpoveď na otázku, ako ozdobiť okná vlastnými rukami lacno a originálne, a zároveň ich zmeniť na skutočné majstrovské dielo. Môžete stručne odpovedať – na myšlienky „celé more“. Aby dali staré záclony pôvodné, nové poznámky, talentovaní špecialisti ponúkajú okrem efektívnych spôsobov aj niekoľko lacných.

  • Krátke záclony je možné predĺžiť pomocou rôznych saténových stužiek alebo pletencov.
  • Pri hraní s farbami môžete zastaralej verzii dodať šmrnc a doplniť ju ďalšími drapériami. V prípade kuchynských závesov môžu byť takýmto doplnkom farby, ktoré sa zhodujú napríklad s kuchynskou súpravou alebo dlaždicami atď..
  • Posuvné závesy je možné aktualizovať rôznymi vyberačkami, podväzkami, ktoré vytvoria symetrické záhyby. Ako materiál pre tento typ nového oblečenia môžete použiť gombíky, veľké korálky, pomlázky atď..
  • Transformujte dizajn záclon pomocou domácich slučiek, ktoré by mali byť prišité na hornú časť konštrukcie, ktorá sa v dôsledku toho zmení na spojovacie prvky do rímsy.

S takými elementárnymi detailmi môže každá hostiteľka zmeniť obyčajné, nudné záclony na modernú a štýlovú výzdobu okien.

Obrázky na požiadanie

Použitie dekoratívnej fólie na ozdobu okien

Dekoratívny film sa vyrovná nielen s úlohou zdobiť okno, ale plní aj množstvo ďalších funkcií:

  • chráni pred ultrafialovým žiarením a zvedavými očami;
  • izoluje od tepelných strát;
  • chráni okenné textílie pred vyblednutím, ako aj nábytok pred vyblednutím a pod..

Tento dokončovací materiál je niekoľkých typov: monochromatický, priehľadný, viacfarebný, nepriehľadný. Okrem toho môže byť textúrovaný a reliéfny (volumetrický). V kúpeľni dekoratívna fólia úplne nahrádza prítomnosť záclon a žalúzií na okne. Môžete si ho kúpiť v každom železiarstve. Možnosti použitia dekoratívnych fólií na okná sa líšia nielen materiálom samotným, ale aj spôsobom upevnenia na sklo. Prvá metóda spočíva v prilepení dekoratívnej základne na čistý a suchý povrch podľa zásady rovnomerného a stáleho vyhladzovania. Systém lepenia podľa druhého spôsobu sa vyznačuje použitím mokrého povrchu.

Použitie farieb na ozdobu okien

K technike okien môžete pomocou gélov a farieb pridávať originálne, symbolické poznámky, ktoré vám umožnia vykonať všetku známu techniku ​​vitráží. Na modernom trhu nájdete špeciálne farby v tubách, ktoré môžu vytvárať obrysové vzory. Cena takýchto materiálov je však pomerne vysoká. Aby ste ušetrili peniaze, je celkom možné vytvoriť rozprávku s obyčajným kvašom na okne. Aby bol proces kreslenia čo najúspešnejší, majstri so skúsenosťami odporúčajú používať špeciálne šablóny v procese práce s farbami.

Pokiaľ ide o profesionálne náterové materiály, niektoré z nich sú vyrobené na vodnej báze, zatiaľ čo iné pri aplikácii na sklo rýchlo schnú a v prípade potreby sa dajú ľahko odstrániť, pripomínajú tekutú gumu. Farba sa neodporúča používať v kuchyniach a kúpeľniach, tu pod vplyvom vlhkosti a v dôsledku náhlych teplotných zmien rýchlo stratí svoj vzhľad..

Maľovanie na okná začína byť obzvlášť obľúbené bližšie k zimným prázdninám. Na základe farieb sa okná premenia na ďalšie novoročné dekorácie. Okrem toho pomocou viacfarebných materiálov môžete v detských izbách vytvárať rôzne kresby symbolizujúce ich sny, obľúbené karikatúry, nadchádzajúce narodeniny atď. Môžeme teda povedať, že dekódovanie okien bez záclon má tiež pomerne vysokú popularitu..

Ak chcete získať ďalší materiál na tému: ako ozdobiť okno vlastnými rukami, kliknite na odkaz a pozrite sa na video:

About the author