Vlastnosti výroby svahov na oknách. Rady a rady odborníkov o správnej inštalácii svahov na oknách. Postup pri inštalácii svahov

Máte nainštalované nové okná a chcete pridať zjazdovky? Potom je tento článok pre vás. Tu každý neprofesionálny majster nájde špeciálne odporúčania pre správnu inštaláciu svahov na okná a tiež sa bude môcť zoznámiť s postupom pre tento proces. Podrobne analyzujeme, ktorý typ tejto časti dekorácie okna je lepšie použiť, ako aj to, ako zabezpečiť maximálnu tepelnú izoláciu v okennom príjme. Prečítajte si o tom a nielen ďalej v článku..

Obsah:

Hlavné materiály, ktoré sa používajú na výrobu svahov

Na výrobu svahov sa používa široká škála materiálov. Pri výbere jedného alebo iného druhu dokončovacieho materiálu by ste mali venovať pozornosť typu svahov, pretože sú vnútorné a vonkajšie. Vhodný pre prvý typ: plast, sadra, polystyrén, polystyrén, sadrokartón atď. Pre druhý je potrebné vybrať vodotesný materiál, odolný, spoľahlivý a odolný voči poveternostným vplyvom. Podrobnejšie charakteristiky vyššie uvedených možností sú uvedené v tabuľke.

Materiály na výrobu svahov
plast Plastové svahy sa rýchlo a ľahko inštalujú. Plast je považovaný za materiál odolný voči vlhkosti, ktorý sa nebojí slnečného žiarenia, mrazu atď. Neodporúča sa pre široké svahy. Líšia sa v mnohých výhodách, ktoré prinášajú materiál na popredné miesto medzi ostatnými.
sadra Omietnuté svahy sú na jednej strane veľmi výnosnou a finančne dostupnou možnosťou. Ale na druhej strane, sadra má tendenciu počas stabilných, dokonca ani silných mrazov, zamŕzať. Kombinujte s rôznymi druhmi okien.
polystyrén a pena Tieto materiály sa vyznačujú dobrou tepelnou izoláciou a sú považované za vynikajúcu voľbu na výrobu okenných svahov. Mnoho inherentných výhod však výrazne dokazuje skutočnosť, že tieto dva materiály sú škodlivé pre ľudské zdravie a neodporúčajú sa používať v interiéri..
sadrokartón Moderný materiál široko používaný v stavebníctve, nie je vhodný na vonkajšiu inštaláciu. Tento materiál nie je považovaný za odolný voči vlhkosti a ľahko sa kazí. Pod vplyvom vysokej vlhkosti môže napučať.
laminát Tento materiál vám umožňuje navrhnúť svahy okien v najoriginálnejších nápadoch. Je ťažšie pracovať s materiálom ako s inými druhmi, pretože je ťažké rezať a rozpadať sa.

Tento zoznam môže byť doplnený viacfarebným kovovým plechom, dlaždicami, drevom a v skutočnosti obkladom. Kovové svahy sú známe svojimi vysokými nákladmi, ale zároveň majú prvotriednu kvalitu, ktorá im umožňuje vykonávať hermetickú funkciu viac ako tucet rokov. Drevo má vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Materiály pre domácich majstrov a potrebné nástroje na montáž svahov na okná

Technológia montáže svahov na okná priamo závisí od zvoleného materiálu. Od toho závisí aj množstvo nástrojov potrebných na prácu. Výber pracovného zariadenia a základ pre svahy je tiež ovplyvnený typom vyrábaného okenného prvku (vnútorné a vonkajšie svahy). Pri rozhodovaní o nejakom materiáli stojí za to pamätať, že estetická funkcia pre okenné svahy nie je hlavná, ich hlavné účely sú ::

 • tepelná izolácia;
 • vodeodolný;
 • odhlučnenie.

Ako ukazuje prax, najčastejšie svahy na okná sú vyrobené z plastu, sadry a laminátu, o ktorých sa dozvieme viac nižšie..

Všetky pracovné nástroje, ktoré budú potrebné v procese inštalácie a dokončovacích prác, je možné rozdeliť do troch skupín.

1. Spoločné pre všetky typy zjazdoviek: úroveň budovy, zvinovací meter, kovový roh.

2. Na dokončenie svahov: stierka, stierka, nádoba na omietku, sadru, lepidlá, základný náter, polystyrén atď..

3. Na montáž svahov: brúska, vŕtačka, perforátor, kladivo, klince, skrutky, izolácia, tekuté klince, lepidlo, silikón, samorezné skrutky, lepiaca páska, polyuretánová pena atď..

Predtým, ako začnete pracovať s týmto alebo týmto materiálom, stojí za to podrobnejšie sa zoznámiť s jeho vlastnosťami, objasniť jeho odolnosť voči vlhkosti, pevnosť, s čím je kompatibilný atď. To vám umožní nepoškodiť základný materiál v procese rezania na požadovanú veľkosť a na konci získať vysokokvalitný výsledok. Každý z typov svahov okien má svoje výhody a nevýhody, o ktorých sa dozvieme postupne..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Ako správne pripraviť povrch zjazdoviek

Inštalácia okenného otvoru a skutočné svahy sa zvyčajne začnú po inštalácii nového okna. Na mieste inštalácie často zostávajú zvyšky peny, zastarané častice a iné nečistoty, ktoré je potrebné zlikvidovať počas prípravnej fázy. Je dôležité mať na pamäti, že povrch svahov je pre každý materiál pripravený inak. Napríklad pre omietnutý typ zjazdoviek na začiatku potrebujete:

 • prilepte plne nainštalované okno, náplasť, sklo ochranným materiálom. To ho ochráni pred zbytočným znečistením sadrou a inými prostriedkami;
 • urobte počiatočný základný náter svahov, nainštalujte špeciálne omietkové majáky.

V procese práce so svahmi sadrokartónového typu sa v prípravnej fáze pripravuje izolačná časť. Pri takom materiáli, akým je sadrokartón, je izolácia tiež vodotesná, pretože sadra sa vplyvom vlhkosti zhoršuje.

Najľahší spôsob inštalácie svahov je plast. Tento samotný materiál už má určité tepelnoizolačné vlastnosti a nie je citlivý na vlhkosť, takže nevyžaduje žiadne ďalšie prípravné práce, okrem čistenia svahov..

Vlastnosti svahov na plastových oknách

Novo nainštalované okno bude môcť svojich majiteľov plne potešiť iba vtedy, ak existujú vysokokvalitné hotové svahy. Plastové svahy sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené, pretože majú množstvo výhod:

 • jednoduchosť inštalácie;
 • bezšvová konštrukcia;
 • neabsorbujú vlhkosť a sú odolné voči akémukoľvek prostrediu;
 • odolnosť voči výskytu hubových chorôb;
 • jednoduchosť a jednoduchosť starostlivosti;
 • nevyžadujú dodatočnú úpravu;
 • majú zvýšené tepelnoizolačné vlastnosti;
 • cenovo dostupná finančná možnosť;
 • používa sa na dekoráciu interiéru a exteriéru.

Ďalej zvážime proces inštalácie vnútorných plastových sendvičových panelov vlastnými rukami..

Sendvičové panely sú porézny plastový plech, ktorý spoľahlivo chráni pred prievanom, je maximálne odolný voči odparovaniu a dobre chráni izoláciu okien pred vlhkosťou. Svahy z tohto materiálu sú pripevnené k okennému otvoru niekoľkými spôsobmi: pomocou konzol, samorezných skrutiek a hmoždiniek. Sendvičové panely sa dajú ľahko rezať a ohýbať bez námahy.

Inštalácia tejto možnosti prebieha v niekoľkých krokoch:

Krok 1. Prípravná fáza je nahradená prípravou parotesnej bariérovej vrstvy, na tento účel sa používa parotesná páska.

Krok 2. Okenný rám pripravíme pomocou profilu v tvare U, hrá úlohu štartovacej lišty.

Krok 3. Pomocou drevenej dosky pripravíme základňu pre profil v tvare F. Ako spojovací materiál sa používa zošívačka a sponky.

Krok 4. Vložte plastové prvky do hotovej zostavenej konštrukcie a zafixujte ich. Odporúča sa vyplniť medzeru medzi drevenými lamelami minerálnou vlnou. Plast nevyžaduje ďalšie povrchové úpravy.

Plastové svahy sú v skutočnosti bezšvíkové, majú iba tupé spoje, ktoré je potrebné dodatočne ošetriť tmelom alebo silikónom.

Omietnuté svahy výhody tejto možnosti

Na výrobu omietnutých svahov doma nie je potrebné mať žiadne univerzálne schopnosti, s týmto procesom sa dokáže vyrovnať aj začiatočník..

Svahy tohto typu sa nazývajú spoľahlivé a trvanlivé, pretože sa vyznačujú výraznou pevnosťou. Omietnuté prvky vyzerajú atraktívne a nemajú pod sebou prázdnotu, táto skutočnosť je významným doplnkom výhod tejto možnosti..

Rovnako ako všetky typy majú omietkové svahy negatívne strany. Po prvé, výroba omietnutého povrchu trvá viac času ako ostatné. V zime je takýto povrch pod vplyvom mrazu náchylný na praskanie. Pri nesprávnom spracovaní sa na omietnutých svahoch objaví vlhkosť a pleseň..

Po prípravných prácach, ktoré sme si pamätali skôr, odborníci odporúčajú vytvoriť šablónu pre budúci dizajn, ktorá sa nazýva aj malka. Na výrobu tejto šablóny je lepšie použiť preglejku, ktorej hlavnou funkciou je vyrovnať povrch svahov..

Hlavným materiálom pre prácu v tomto prípade je riešenie, preto je veľmi dôležité dodržiavať teplotný režim v miestnosti, ako aj proporcie počas samotného miešania. V tejto fáze budete potrebovať nádobu na miešanie..

Na prácu by ste nemali vyberať príliš veľkú úroveň budovy, v tomto prípade bude stačiť malá, okrem toho sa s ňou ľahšie pracuje. Sadra je dosť studený materiál, ktorý si tiež vyžaduje dodatočnú izoláciu..

Potom, čo sú všetky diely vyrovnané maltou a sú úplne suché, môžete pristúpiť k ďalšiemu dokončovaniu. Ako materiály pre nasledujúce etapy budete potrebovať zmes tmelu a omietky, dokončovací tmel a protiplesňový základný náter. Stojí za to pamätať, že dokončovacie vrstvy je možné nanášať až po nanesení antifungálneho činidla a potom po úplnom vyschnutí povrchu. Nezabudnite na použitie výstužnej sieťoviny, ktorá je upravená pod vrstvou omietky. Bez murovanej siete môže vrstva omietky jednoducho odpadnúť..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

DIY laminát na výrobu svahov na oknách

Jedným z bežných obkladových materiálov pre okenné svahy je laminát. Tento typ dokončovacieho povrchu vyžaduje drevené latovanie a dodatočnú izoláciu. V tejto fáze stojí za to postarať sa o parozábranu. Lamely sú upevnené metódou, ktorá sa jednoducho nazýva tŕň v drážke..

Aby sa skryli viditeľné laminátové spoje, je najlepšie použiť plastové rohy. Laminát ako obkladový materiál musí byť priamo pripevnený k podkladu. Lamely sú napríklad priskrutkované k sadrokartónu pomocou samorezných skrutiek. Bez ohľadu na typ upevnenia a základňu je hlavnou vecou správna inštalácia laminátu, aby ste mohli skryť kĺby. To znamená, že všetky lamely by mali byť umiestnené čapom nadol. Tento typ zjazdoviek v hotovej, hotovej forme sa vyznačuje estetickými vysokými nákladmi, ktoré priťahujú mnohých spotrebiteľov..

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Ako vytvoriť vnútorné svahy vlastnými rukami správne tipy a triky

Na kvalitnú implementáciu všetkých fáz práce na výrobe svahov z rôznych materiálov vlastnými rukami by ste mali venovať pozornosť radám a odporúčaniam už praktizujúceho majstra. Zoznámenie sa s niektorými pravidlami pomôže začiatočníkom neopakovať chyby, ktorých sa už niekto dopustil, a zvládne prácu čo najúspešnejšie. Pozrime sa teda na niektoré nuansy týkajúce sa našej témy..

1. Pre správne osvetlenie v miestnosti je pri práci na svahoch dôležité dodržať rozvinutý uhol.

2. Použite správne upevňovacie materiály: napríklad vystužené lamely sú vhodné pre kovové rohy, špeciálne samorezné skrutky pre sadrokartónové dosky.

3. Na dokončenie omietnutých svahov vlastnými rukami je lepšie použiť profesionálnu farbu.

4. V prípravnej fáze dbajte na neutralizáciu všetkých dier a akýchkoľvek ďalších chýb na povrchu svahov.

5. Nezabudnite sa postarať o utesnenie montážneho švu pod oknom.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

6. Pri výbere materiálu na svahy sa riaďte nielen cenou, ale aj kvalitou.

7. Pri práci so sadrokartónovými doskami sa odporúča naniesť lepivú zmes na zadnú stranu lepeného prvku..

8. Nezabudnite na prítomnosť všetkých vrstiev šikmého panelu, ktorý musí vykonávať funkcie tepla, hluku, pary a hydroizolácie.

Ak chcete získať ďalšie informácie o tejto téme, pozrite si video:

About the author