Zdobenie balkóna vlastnými rukami

Balkón v modernom apartmáne alebo súkromnom dome je niekoľko vzácnych metrov navyše, ktoré je možné zmeniť na príjemnú terasu pre relaxáciu, luxusnú zimnú záhradu alebo pohodlnú pracovňu. Nezáleží na tom, či vybavujete novo zakúpené nové metre štvorcové alebo ste sa rozhodli vdýchnuť nový život stiesnenej starej malej miestnosti, oprava a ozdoba balkóna vytvorí vo vašom kláštore radostnú náladu a prinesie každý centimeter štvorcový oblasť krásna a funkčná.

Postupnosť opravných a dokončovacích prác na balkóne

Kvalitné dokončenie balkóna je nevyhnutné, aj keď na ňom plánujete vybaviť technickú miestnosť, sušiť oblečenie alebo ho nechať ako otvorený priestor na relaxáciu v teplom období – koniec koncov je oveľa príjemnejšie používať čistý, úhľadne zariadenej miestnosti alebo priestoru a do nej uložiť nepotrebné odpadky a nevzniknú myšlienky.

V realite našej nevľúdnej klímy sú balkóny častejšie zasklené a izolované. Navyše, na rozdiel od lodžií, kde stačí zaskliť iba jednu vonkajšiu stenu, je potrebné izolovať a opláštiť tri vonkajšie steny na balkóne.

V prvej fáze je po celom obvode balkóna vybavený kovový alebo drevený rám, ktorý sa stane základom pre inštaláciu okenného systému, vonkajšieho a vnútorného obloženia.

Po inštalácii latovania musí byť balkón zasklený výberom jedného z troch možných okenných systémov:

 • drevené;
 • hliník;
 • plast.

Drevené a hliníkové okenné systémy sú odolnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu a plastová možnosť je najviac rozpočtová. Na zasklenie balkóna je potrebné zvoliť dvojkomorovú jednotku s dvojitým zasklením, pretože jednokomorová sklenená jednotka nebude dostatočne chrániť pred zimným chladom, pouličným prachom a hlukom.

Ako materiál na steny, ktorý bude chrániť interiér balkóna pred zrážkami, chladom a prachom, sa používajú doskové materiály, napríklad vodotesná preglejka alebo pozinkovaný kov, ktoré sú k rámu pripevnené samoreznými skrutkami, a praskliny sú vyfúknuté penou.

Z vonkajšej strany je balkón opláštený šindľom, obkladovými panelmi alebo iným dokončovacím materiálom odolným voči vlhkosti.

Z vnútra balkónovej miestnosti je k rámu z drevených lamiel pripevnená vrstva hydroizolačnej fólie a na ňu je pomocou tekutých klincov prilepená vrstva izolácie – pena, minerálna vlna, izolon, penofodoln atď. Na vrstvu izolácie vytvorte ďalšiu prepravku lamiel, na ktorú môžete namontovať ktorýkoľvek z dokončovacích materiálov:

 • plastové panely;
 • podšívka;
 • vlečka;
 • sadrokartón;
 • preglejka odolná voči vlhkosti.

Izolácia podlahy sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pre steny. Ako vrchný náter sa používa doska, laminát, linoleum a keramické dlaždice..

Tip pre dizajnéra: Položenie laminátových alebo keramických dlaždíc na uhlopriečku vizuálne rozšíri malý priestor.

Video na dokončenie balkóna

Ako ľahko a príjemne sa pracuje s modernými nástrojmi a dokončovacími materiálmi, ukazuje video: dokončenie balkóna panelmi a eurolining

Druhy a vlastnosti materiálov na dokončenie balkóna

Práce na balkóne sa najlepšie vykonávajú v teplom období. Zasklili ste teda balkón a vytvorili ste spoľahlivú bariéru, ktorá ochráni pred prienikom prachu a vlhkosti. Zostáva len vybrať optimálny materiál na konečnú úpravu..

Balkónová dekorácia s panelmi

Ak sú pri výbere dokončovacieho materiálu určujúcim faktorom náklady, potom je najlepšou možnosťou dokončenie balkóna pomocou panelov..

Hlavné výhody plastových panelov:

 • odolnosť proti vlhkosti;
 • široká škála farieb a farieb;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • jednoduchá starostlivosť – ľahko sa čistí.

Vďaka širokej škále farieb je možné vytvárať monochromatické a viacfarebné povrchy z plastových panelov, ktoré imitujú dosky z dreva, tapiet, keramických dlaždíc, textilu atď..

Vzhľadom na to, že panely sú určené na dekoráciu interiéru, odporúča sa ich použiť ako dokončovací materiál na balkón iba vtedy, ak je dobre izolovaný. Pri nízkych zimných teplotách sa úzka spojovacia doska môže zdeformovať alebo dokonca zlomiť a poškodiť celý obklad, tento jav platí najmä pre panely so šírkou 200-250 mm.

Z tohto dôvodu sa na dekoráciu balkónov často používajú vonkajšie aj vnútorné jednofarebné plastové panely so šírkou 96 mm, ktoré sa nazývajú „plastové šindle“. Sú trvanlivé a mrazuvzdorné, zatiaľ čo široké výrobky z farebného plastu sú dosť krehké..

Balkónová dekorácia so šindľom

Bez ohľadu na to, ako veľmi sa stavebný trh pokúša prekvapiť spotrebiteľov modernými technologickými materiálmi, interiérová výzdoba balkónov so šindľom z prírodného dreva zostáva v Rusku najobľúbenejšia. Ona

 • estetický;
 • priateľský k životnému prostrediu;
 • ľahké zostavenie.

Podšívka sa nazýva dosky vyrobené z rôznych druhov prírodného dreva a rozšírený termín „euro podšívka“ znamená iba to, že rozmery týchto dosiek zodpovedajú európskym normám a sú vybavené praktickým uzamykacím systémom na montáž..

Pri výbere podšívky na dokončenie balkóna by ste mali mať na pamäti, že drevená krytina potrebuje pravidelnú údržbu. Pred pokládkou musí byť materiál ošetrený prostriedkami proti baktériám, hubám a hmyzu a počas prevádzky musí byť lak alebo olejovo-voskový náter obnovované každé dve až tri sezóny..

Pod vplyvom vysokých teplôt a slnečného svetla drevo schne, preto pri zdobení stien a podlahy balkóna nepoužívajte príliš dlhé dosky. Aj podlahová doska a ešte viac úzke obkladové pásy dlhé viac ako 3 m s poklesom teploty a vlhkosti môžu vzhľadom na vlastnú os vyschnúť a zdeformovať sa. Všetky tieto odstrániteľné nedostatky sú však plne kompenzované jedinečnou teplou atmosférou v miestnosti, ktorú dokáže vytvoriť iba drevo..

Balkónová dekorácia s vlečkou

Vlečka je moderný kompozitný dokončovací materiál, ktorý veľmi pripomína podšívku. Vďaka takým vynikajúcim výkonnostným vlastnostiam ako

 • trvanlivosť;
 • odolnosť proti vlhkosti;
 • požiarna odolnosť;

vlečka sa častejšie používa na vonkajšiu výzdobu fasád vrátane balkónov a lodžií. Vlečka nehorí, ale iba sa topí, jej panely sú vybavené uzamykacím systémom a na prepravku je možné pripevniť tekutými klincami alebo iným lepidlom na vonkajšie použitie..

Dokončenie balkóna sadrokartónom a preglejkou

Sádrokartón alebo preglejka odolná voči vlhkosti sa používa ako dokončovací materiál na steny dobre izolovaných a krytých balkónov, ak konštrukčné riešenia zahŕňajú konečný náter obkladov, mozaík, prírodného kameňa, dekoratívnej omietky, korkových panelov atď..

Tieto listové materiály sú pripevnené k vopred pripravenej drevenej alebo hliníkovej prepravke a po zatmelení sa získajú bezchybne dokonca teplé steny..

Dizajn a možnosti dokončenia balkóna

Po pár dňoch pohodlného usporiadania balkóna môžete v zime sledovať let snehových vločiek za oknom medzi zeleňou teplej zimnej záhrady, ktorá je na ňom usporiadaná. Ak máte radi elegantnú otvorenú terasu na balkóne, nenájdete lepšie miesto na stretnutie s priateľmi počas letných večerov pri šálke kávy, pohári vína a nekonečných rozhovoroch..

Pri zdobení otvoreného letného balkóna by sa mala venovať osobitná pozornosť podlahe. K tomu si môžete vybrať akúkoľvek dlažbu alebo mrazuvzdorné linoleum, ktoré sa nedeformujú vplyvom nízkych teplôt a vysokej vlhkosti, ale zároveň sa ľahko čistia a nevyblednú na slnku.

V ostatných prípadoch výber materiálu a možné možnosti dokončenia balkóna závisia od vášho rozpočtu a štýlu interiéru priľahlých priestorov. Napríklad balkón s drevenými stenami z šindľa vyzerá ako prirodzené pokračovanie kuchyne vo vidieckom štýle..

Balkón opláštený plastovými panelmi v bielych a béžových tónoch je perfektne kombinovaný s technologicky vyspelou miestnosťou..

Útulný priestranný balkón s dokonalou výzdobou steny, pohodlné kreslá a nádherný výhľad z panoramatických okien bude skvelým doplnkom klasickej obývačky..

About the author