Ako izolovať podlahu penou vlastnými rukami

Na úsporu tepla v dome je potrebná celá škála prác spojených s izoláciou stien, striech, okien a podláh. Izolácia obytných budov vám umožňuje ušetriť peniaze, ktoré sú určené na platenie za verejné služby, bezpečné a zdravé. Hlavnou úlohou pri izolácii je pokryť podlahu tepelnoizolačným materiálom. V sieti stavebných bodov existuje mnoho tepelnoizolačných materiálov pre podlahu, ale najobľúbenejším medzi domácimi vývojármi je polystyrén..

Obsah:

Vlastnosti peny ako izolácie

Podlahové vykurovanie, absencia prácnych procesov kladenia izolácie, značné finančné náklady a v dôsledku toho prievan – to sú hlavné výhody polystyrénu. V súčasnosti sa viac ako 60% peny v Európe používa na účely tepelnej izolácie..

Tento materiál je plynom plnený polymér bielej farby, ktorý pozostáva z nespočetných množstiev (malých častíc expandovaného polystyrénu) a je najvhodnejší na použitie v podlahových izolačných systémoch, ktoré sa v praxi celkom úspešne implementujú..

Niektorí vývojári sa hlboko mýlia, pretože sa domnievajú, že pena je len granulovaná polystyrénová pena, ktorá je od detstva známa svojou schopnosťou rozpadať sa na malé guľôčky. Ale v skutočnosti to tak nie je. Existujú polyetylénová pena, polyuretánová pena, polypropylénová pena, ktoré k penám patria a sú cenovo výhodné a v praxi dobré..

Polyfoam pozostáva z 97% z prírodného tepelného izolátora – vzduchových bublín. Táto izolácia sa vyrába vo forme plechov rôznej hrúbky a pevnosti. Odporúča sa zakúpiť penu s profilovanými okrajmi na izoláciu podlahy, aby sa v budúcnosti zbavili studených mostov, ktoré sú vytvorené v medzerách medzi penovými panelmi.

Počas výroby je pena prehrievaná vodnými parami, čo zaisťuje vysokú odolnosť proti vlhkosti. Dobré vlastnosti odpudzujúce vlhkosť je dobré použiť na izoláciu podlahy v dome, ktorý sa nachádza v oblasti s vysokou hladinou podzemnej vody.

Tepelná izolácia drevenej podlahy

Tepelná izolácia drevených podláh je pomerne vážnym problémom pri opravách bytu, vidieckej chaty, vidieckeho domu alebo kúpeľného domu. Drevené podlahy sú veľmi obľúbené, pretože kladú na podlahovú dosku minimálne zaťaženie bez ohľadu na výšku, do ktorej je potrebné podlahu zdvihnúť..

Drevené podlahy sú kombináciou vzduchovej medzery, ktorá sa tvorí medzi podlahou a spodkom dosiek a vrstvou dreva. Drevo samo o sebe je vynikajúcim tepelnoizolačným materiálom, nie je preto dôvodom, aby boli chaty postavené z dreva v Rusku. Jediný problém spočíva v tom, že na križovatke stien a podláh sa vytvárajú fúkané medzery, ktoré vyžadujú izoláciu.

Tepelná izolácia drevenej podlahy penovým plastom je v silách každého majiteľa bytu alebo súkromného domu. Vyrovnať sa s jeho inštaláciou nie je ťažké, pri práci je potrebné len dodržiavať určité podmienky..

Najprv musíte pripraviť povrch na tepelnoizolačný materiál: vyčistite ho, starostlivo zalepte rôzne medzery a praskliny v základni, cez ktoré prenikajú parazity a hmyz, na vrch položte 10 cm prekrytie a po celom povrchu husto hrubý film. podlaha, ktorá zaisťuje dobrú hydroizoláciu. Táto vrstva udrží vodu v strede podlahy..

Samozrejme si môžete kúpiť obyčajný plastový obal, ale je lepšie použiť špeciálny materiál, ktorý je vyrobený na vodoodpudivom základe a má vlastnosti odrážajúce teplo. Tento bod pripisujte mimoriadnej dôležitosti, pretože prenikanie vody na tepelnoizolačný materiál výrazne znižuje tepelnoizolačné funkcie a životnosť samotnej podlahy. Po inštalácii hydroizolačnej vrstvy zafixujte okraje páskou.

Potom by ste mali sledovať video o izolácii podlahy penou a z guľatiny vyrobiť drevenú prepravku, kde bude umiestnený tepelnoizolačný materiál. Pri takom usporiadaní podlahy je zaťaženie rovnomerne rozložené na ráme, preto ako tepelnoizolačný materiál si môžete kúpiť nielen extrudovaný polystyrén, ale aj penový plast v tradičnej granulovanej forme..

Na položenú fóliovú krytinu je potrebné penové pláty poslať tesne k sebe a k stenám pomocou bandážovacej techniky. Všetky spoje a rôzne medzery prekryte polyuretánovou penou. Ďalšia vrstva hydroizolačného filmu na pene je schopná izolovať podlahu pred možným prienikom kvapaliny zhora..

V záverečnej fáze zahrievania drevenej podlahy s veľkou starostlivosťou, aby nedošlo k poškodeniu filmu, je obvyklé nainštalovať kovový rám a vykonať cementový poter s hrúbkou najmenej 5 centimetrov. Po takýchto manipuláciách sa môžete bezpečne vysporiadať s položením hlavného poschodia..

Izolácia betónovej podlahy

Betónová podlaha v každom prípade vyžaduje izoláciu. Najlepším tepelnoizolačným materiálom je pena, ako aj drevená podlaha. Nezabudnite, že technológie izolácie penovej podlahy sú odlišné pre domy so suterénom a budovy bez suterénu. Pozrime sa podrobnejšie na každú z nich..

Izolácia betónovej podlahy v domoch so suterénom

Majitelia bytov na prízemí viacposchodových budov čelia problémom so studenými betónovými podlahami. Vyrovnať sa s nimi pomôže izolácii podlahy penou. Zo strany suterénu je lepšie pokryť betónovú podlahu tepelnoizolačným materiálom. V tomto prípade je doska vo vrstve teplého vzduchu. Potom sa chlad prestane dostávať do obydlia..

Na izoláciu betónovej podlahy penou potrebujete penové plechy s hrúbkou 5 až 10 centimetrov. Teraz výrobcovia vyrábajú skosené listy, ktoré im umožňujú vysokú kvalitu inštalácie. Remeselníci v procese práce sa môžu stretnúť s nerovnými stenami, ktoré je možné ľahko opraviť pomocou polyuretánovej peny a použitím rôznych hrúbok peny na izoláciu podlahy.

Pena je upevnená špeciálnymi plastovými hmoždinkami, ktoré majú dĺžku 120-140 milimetrov. Začnite pracovať zo vzdialených oblastí suterénu. Na dosku pripevnite list polystyrénu, vyvŕtajte cez neho dierovač a predbežne označte body pripevnenia. Potom vyberte plech a pokračujte vo vŕtaní otvoru, ktorý zodpovedá veľkosti hmoždinky. Pre pohodlie sa odporúča použiť 2 vŕtačky s rôznym priemerom.

Pred zaistením polystyrénovej fólie na mieste naneste na povrchy škár penové lepidlo podobné bežnej polyuretánovej pene, aby ste vyplnili všetky nerovnosti v spojoch a zaistili spoľahlivú tepelnú izoláciu spojov. Plechy sú pripevnené k betónovej doske pomocou hmoždiniek a škáry sú vyplnené polyuretánovou penou.

V procese izolácie betónovej podlahy penou sú zo strany suterénu oblasti, kde nie je možné použiť celé listy izolácie. V tomto prípade sa odporúča vystrihnúť kusy, ktoré sú vhodné veľkosťou a tvarom, z celého penového plechu a položiť ich..

Penu by ste nemali nechávať otvorenú, pretože je horľavá a ľahko sa poškodí. Preto je potrebné ju omietnuť. Lepidlo môžete použiť ako omietkovú zmes na kladenie keramiky pomocou výstužnej sieťoviny. Výsledkom je tenká, ale odolná vrstva.

Izolácia betónovej podlahy v domoch bez suterénu

Postup zahrievania betónovej podlahy v tomto prípade bude trochu odlišný. Pred začatím práce musíte starostlivo pripraviť základňu. Najprv odstráňte starú podlahu a skontrolujte, či na podlahe nie sú viditeľné triesky a praskliny, ak sa zistí, znova musíte použiť lepidlo na pokládku keramických dlaždíc..

Odporúča sa utesniť trhliny silnou maltou pomocou kovovej špachtle a potom pristúpiť k hydroizolácii podlahy. Na takúto prácu môžete použiť špeciálny bitúmenový tmel alebo valcový materiál. Nezabudnite, že je potrebné zachytiť 10-15 centimetrov stien. Na film položte výstužnú sieťku, môžete si vziať bežnú murovanú sieťovinu.

Potom sa môžete bezpečne vyrovnať s izoláciou podlahy prvého poschodia penou. Hrúbka tohto materiálu je rôzna, najlepšie je zvoliť izolačný materiál s hrúbkou 2 až 3 centimetre. Penu pevne primiešajte k zmesi, od špičky k špičke, aby ste predišli medzerám a medzerám a dosiahli najlepší izolačný efekt..

Zmiešajte lepidlo na strednú konzistenciu pomocou mixéra pri stredných otáčkach vretena a každých 10-30 centimetrov rozotrite priamo na podlahu alebo na penu. To je dosť na spoľahlivú fixáciu peny. Potom, čo ste položili penové listy, môžete začať inštalovať majáky..

V prípade extrémnych majákov označte steny pomocou vodorovnej alebo laserovej vodováhy a ostatné prvky sú zvyčajne namontované pomocou lineárnej stavebnej úrovne. Na upevnenie majákov sa odporúča použiť zvyšky lepidla, ktoré sa predtým používalo na inštaláciu tepelne izolačného materiálu. Vzdialenosť medzi vodiacimi majákmi by nemala byť väčšia ako 1,4 metra.

Roztok poteru by mal byť hodený medzi majáky, jeho prebytok je odstránený rovnomernou koľajnicou alebo pravidlom, ktoré vytvára dokonale rovný povrch podlahy. Ak sa v budúcnosti chystáte vybrať parkety ako podlahovú krytinu, potom po vysušení poteru stojí za to naliať podlahu tenkou vrstvou (2-3 milimetre) samonivelačnej zmesi, ktorá eliminuje najmenšie nerovnosti v podlaha.

Penová izolácia podlahy na zemi

V súkromných domoch, priemyselných a verejných budovách musia byť podlahy na zemi izolované ďalšou vrstvou tepelnej izolácie, ktorá je po obvode kontaktu s vonkajšími stenami podlahy široká najmenej jeden meter. Podlaha, ktorá je na zemi, nezaťažuje základ, ale prichádza do styku so zemou, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť škodlivých účinkov podzemných vôd. Na ochranu podlahy pred vlhkosťou musíte správne navrhnúť hydroizoláciu.

Podlaha umiestnená na zemi je buď nad alebo pod úrovňou zeme. Tepelná izolácia podlahy penovým plastom v dome so suterénom a budove bez nej sa líši v hrúbke použitého tepelnoizolačného materiálu. V budovách so suterénom môže byť vrstva materiálu tenšia ako v budove bez suterénu, pretože podlaha je umiestnená pod úrovňou zamrznutia pôdy.

Najprv vyrovnajte základňu. Ak je pôda voľná, musí byť zhutnená a ponechaná mesiac usadiť. Umiestnite vankúš sutiny alebo štrku hrubý asi 10 centimetrov a mechanicky utlačte. Položte vrstvu piesku rovnakej hrúbky, pevne zatlačte a prikryte plastom. Podklad na izoláciu podlahy penovým plastom pod dlažbou musí byť suchý, čistý a nesmie mať výrazné nerovnosti.

Podlahy na zemi musia byť vodotesné. Ako ochrannú vrstvu proti vlhkosti môžete použiť plastovú fóliu alebo strešný materiál s hrúbkou 0,2 mm. Hydroizolačné pásy rozložte s presahom 10 centimetrov a vyvádzajte do stien 10-15 centimetrov nad úroveň podlahy.

Je zvyčajné začať ukladať penové dosky z rohu a pevne pritláčať jeden k druhému. Začnite nasledujúci rad s polovicou dosky, aby ste vyrovnali švy medzi doskami. Odporúča sa položiť penu v 2 vrstvách s vytvorením posunu švov v úrovniach, aby sa zabránilo tvorbe studených mostov. Aby sa úplne zabránilo prenikaniu chladu, stojí za to použiť penu s frézovanými okrajmi “tŕňová drážka”.

Posledné platne trochu rozrežte a s trochou námahy si ľahnite. Po položení všetkej peny musí byť pokrytá ochrannou vrstvou – 0,2 mm hrubým plastovým obalom alebo strešnou plsťou a okraje nad rovinou podlahy musia byť vyvedené pozdĺž steny. Na zvýšenie odolnosti podlahy na zemi je obvyklé vystužiť poter kovovou alebo alkalickou odolnou sklenenou sieťovinou.

Je obvyklé naliať betónový roztok na penové platne rozložené podobným spôsobom. Náplň by mala byť hustá a obsahovať plnivo, ktoré má priemer až 8 milimetrov. Poter je vyrobený z cementu triedy 200. Minimálna hrúbka poteru by mala byť 4 centimetre. Po vytvrdnutí riedkou cementovou maltou nalejte maltu medzi vodiace lišty a stierku. Horizontálna odchýlka je povolená maximálne 5 milimetrov.

Podklad musí byť zaistený proti namáhaniu počas prvých troch dní. Počas tvrdnutia sa o podlahu treba starať 10 dní, z času na čas zvlhčiť a nedovoliť jej vyschnúť. Je obvyklé rozdeľovať podlahy na zemi v miestnostiach nad 30 metrov štvorcových na segmenty s rozlohou 10 metrov štvorcových, aby sa predišlo vzniku nežiaducich skladov a deformácií počas práce..

Vlastná izolácia podlahy penovým plastom je teda ľahký spôsob zahrievania podlahy. Použitie penových dosiek je navyše vynikajúcim prostriedkom na zníženie kročajového hluku. Výhody polystyrénu už dlho oceňujú profesionálni stavitelia aj súkromní vývojári..

About the author