Ako odstrániť farbu z podlahy

Drevené podlahy mali kedysi celkom dobrú kvalitu, že na tom nie je nič, čo by sa dalo zmeniť dodnes. V tých starých dobrých časoch by sme mohli závidieť trvanlivosti náteru na podlahy. Dnes sa však majitelia takýchto podláh stretávajú s takým problémom: ak chcú zmeniť textúru alebo farbu dreveného náteru, stará farba vôbec nechce byť zmývaná. Samozrejme, že sa zotrela v niektorých oblastiach, kde bola zaznamenaná najväčšia priechodnosť, ale na odľahlých miestach to bolo dobre zachované, ako keby to bolo spôsobené včera. Preto by ste sa mali najskôr naučiť, ako odstrániť farbu z podlahy..

Obsah:

Potreba odstrániť farbu z podlahy

Farba všetkých odrôd je veľmi obľúbeným materiálom, ktorý sa bežne používa ako dekoratívne úpravy. Zvlášť často sa používa na drevené povrchy a podlahy. Farba dodáva podlahe atraktívny vzhľad a chráni ju pred rôznymi nepriaznivými faktormi, konkrétne pred vysokou vlhkosťou, slnečným žiarením alebo škodlivými účinkami škodcov..

Pri opravách natretej podlahy je potrebné naniesť novú vrstvu farby, ale pred tým je nevyhnutné odstrániť predchádzajúcu. Samozrejme, v niektorých prípadoch môžete na existujúci povlak naniesť farbu, ale často je natretá vrstva dosť hrubá, čo môže zasahovať do zatvárania dverí. Farba navyše miestami praská, takže je vždy potrebné z povrchu dreva odstrániť vrstvu farby. Chcete, aby vaša podlaha vždy vyzerala atraktívne a bezchybne.?

Dokonca sa môže stať, že po určitom čase, ktorý je zvyčajne uvedený na štítkoch nádob s farbou a lakom, farba na povrchu podlahy začala žltnúť, odlupovať sa. V tomto prípade je potrebné znova odlúpnuť, pretože drevo môže stratiť svoje prevádzkové vlastnosti, a potom bude potrebné vykonať generálnu opravu drevenej podlahy..

Pred odstránením farby z podlahy sa musíte rozhodnúť, aký typ povlaku je pred vami:

Metódy odstraňovania farby z podláh

Najbežnejšími spôsobmi odstraňovania farby z podláh sú chemické, tepelné a mechanické. Na odstránenie starých náterov z drevených podláh sa najčastejšie používajú chemické a mechanické metódy. Tepelná možnosť je profesionálnejšia, pretože umožňuje vysokokvalitné čistenie povrchu. Ak sa vám nepodarilo odstrániť starý náter pomocou ktorejkoľvek z vyššie uvedených možností, mali by ste jednoducho odstrániť samotnú podlahu..

Mechanická metóda

Na mechanické čistenie podlahy od starého náteru môžete použiť elektrické aj ručné náradie – kefy, čistiace frézy, brúsky na povrchy. Technológia odstraňovania farby pomocou elektrického náradia je pomerne jednoduchá: Na to stačí pritlačiť pracovnú časť použitého nástroja na ošetrovaný povrch a pri odstraňovaní farby sa postupne pohybovať.

Ručné nástroje sú predovšetkým vhodné na čistenie malých plôch, odstraňovanie voľných častíc alebo používanie na ťažko dostupných miestach, pretože práca s nimi je dosť namáhavý proces. Najúčinnejšími a najbežnejšími nástrojmi na ručné čistenie farieb sú škrabky, stierky, držiaky brúsneho papiera, kefy a pluhy a rašple..

Na mechanické odstraňovanie farby sa zvyčajne používa brúska (uhlová brúska alebo brúska). Na tieto účely je na brúske nainštalovaná špeciálna drôtená kefa. Ak nemáte vo svojom arzenáli brúsku, môžete na odstránenie starého náteru z podlahy použiť vŕtačku s oceľovou kefou. Profesionáli používajú na odstraňovanie starého náteru z podláh aj povrchové brúsky a špeciálne čistiace routery, ale nie sú celkom vhodné na olejové farby..

Existuje aj iný spôsob mechanického čistenia povrchu, ktorý sa nazýva pieskovanie. V tomto prípade je na povrch nasmerovaný prúd vzduchu a vody s abrazívnymi časticami. Vďaka vysokému tlaku a vysokej rýchlosti častíc sa z povrchu odstráni nielen farba, ale aj hrdza. Aplikácia tejto metódy nevyžaduje prípravu povrchu, odstránenie nečistôt a prachu z neho. Procedúra mechanického čistenia pieskovaním tiež umožňuje odstrániť farbiacu kompozíciu z ťažko dostupných miest..

Ak nemáte po ruke špeciálny profesionálny nástroj a súčasne plánujete odstrániť farbu sami, môžete to urobiť ručne mechanicky. Na to budete potrebovať:

Čistenie ručným nástrojom sa vykonáva aj vtedy, keď nie je potrebné úplné odstránenie starej vrstvy farby a plánujete iba vyčistenie voľných častíc. Nespornou výhodou mechanickej metódy je jej univerzálnosť. Túto metódu je možné použiť na čistenie takmer akéhokoľvek druhu laku, dokonca aj nitro farieb, tepelne striekaných emailov, farieb a lakov na báze rôznych živíc..

Tepelná metóda

Tepelná metóda na odstraňovanie farby z podlahy je nasledovná: starý náter sa zahreje na teplotu mäknutia a v tomto stave sa vyčistí oceľovou špachtľou. Povlak sa zahrieva priemyselným sušičom vlasov, fúkačom, plynovým horákom.

Tepelná metóda je pomerne účinná a jednoduchá, ale má svoje vlastné obmedzenia v použití a nevýhody. Používanie zariadení, ktoré vytvárajú prúd horúceho ohňa, nie je vždy bezpečné. V uzavretých miestnostiach vstupuje do hry ďalší faktor, ktorý obmedzuje používanie tepelnej metódy: počas procesu zahrievania sa z farieb uvoľňujú toxické látky.

Hlavnou nevýhodou tepelnej metódy čistenia povrchu od starého náteru je, že nie každý povrch je možné vyčistiť. Napríklad nebude možné odstrániť farbu z plastu, pretože väčšina plastov sa začína deformovať už pri 200 stupňoch Celzia. Pri čistení pomerne masívnych kovových povrchov, pri čistení farby zo sadry a betónu je tepelná technika absolútne zbytočná..

Ale ak zrazu existuje potreba odstrániť farbu z drevenej podlahy, a najmä keď je drevený výrobok veľmi dlho pokrytý farbou a vrstvu po vrstve, stane sa táto metóda najúčinnejšou. Hrubá vrstva pľuzgierov farby sa po zahriatí ľahko odlupuje a zanecháva čistý povrch, ktorý je vhodný na nové lakovanie bez ďalšej prípravy..

Technológia použitia tepelného čistenia podlahy od farby je pomerne jednoduchá: vykurovacie zariadenie sa drží ľavou rukou, pričom jeho horúci vzduch alebo plameň smeruje k povrchu, pretože farba zmäkne, prúd sa pohybuje a v tomto čase zmäkčená farba sa v smere pohybu stierkou stiera pravou rukou. Samotná zručnosť vykonávať prácu oboma rukami súčasne sa rozvíja asi za 10 – 15 minút..

Sklo pred čistením treba opatrne vybrať z zárubní, rozobratého kovania (kľučky, skrutky, zámky a pod.), Povrch očistiť od prachu a nečistôt. Pri tepelnom spôsobe odstraňovania je možné novú farbu ihneď aplikovať, povrch nevyžaduje ďalšie spracovanie a nie je potrebné ani sušenie. Vďaka tomu je možné rýchlo vykonať ďalšie opravy..

Chemická metóda

Okrem mechanických a tepelných metód je možné starý náter odstrániť aj pomocou špeciálnych chemických zlúčenín – rôznych druhov kyselín, zásad a rozpúšťadiel. Používajú sa nasledovne: štetec sa ponorí do kompozície a nanesie sa na farbu, ktorá sa má odstrániť, a niekedy sa nanáša niekoľkokrát, s intervalom 5 až 30 minút. Je dôležité nezabudnúť na gumené rukavice a prečítať si návod na použitie každého výrobku bezprostredne pred začatím práce, pretože niektoré formulácie tekutín sú nebezpečné pre pokožku.

Po určitom čase sa farba úplne rozpustí, potom sa povrch umyje vodou. Povlak buď zmäkne a začne bublinkovať, potom sa dá odstrániť pomocou cyklu alebo špachtle a potom sa zvyšná farba odstráni vodou alebo lakom..

Veľkou výhodou tejto metódy je, že odstránenie farby z podlahy nevyžaduje veľa úsilia. Napriek tomu samotné chemikálie budú vyžadovať určité materiálové náklady na rozpustenie farby. Musia sa používať s mimoriadnou opatrnosťou, pretože môžu byť jedovaté. A len malý povrch sa odporúča chemicky ošetriť..

Zo skúseností s používaním mnohých chemických kompozícií, ktoré sú určené na odstraňovanie náterov a lakov, je možné poznamenať, že sa vzdávajú pokusov o čistenie náterov starších ako 1,5 – 2 roky. Ak je farba dosť stará, môže byť potrebné opätovné ošetrenie. V návode na použitie je tiež obvykle uvedené, akú farbu je činidlo určené na odstránenie..

Stáva sa, že chemická metóda je jednoducho nenahraditeľná. Napríklad týmto spôsobom môžete odstrániť akrylovú farbu, ak základný materiál nie je pevný. V tomto prípade jednoducho neexistujú žiadne ďalšie možnosti. A ak sa pokúsite odstrániť farbu zo sklenenej podlahy bez použitia chemikálií, potom s najväčšou pravdepodobnosťou neuspejete..

Odstránenie starého náteru z dreva je možné vykonať minerálnym petrolejom a tiež obyčajnou teplou vodou. Všetko závisí od veku lakovaného výrobku, typu farby a samotného povrchu. V akejkoľvek situácii, aj keď sa drevený povrch nedá umývať, existuje mnoho ďalších metód, o ktorých sme diskutovali vyššie..

Bezpečnostné opatrenia pri odstraňovaní farby

Pri odstraňovaní starého náteru je nevyhnutné dodržiavať nasledujúce bezpečnostné opatrenia:

Pri výbere spôsobu odstraňovania starého náteru z podlahy nezabudnite, že v niektorých prípadoch vám bude užitočná kombinovaná metóda, ktorá napríklad ponúka chemickú a mechanickú metódu. To umožňuje rýchlo dokončiť prípravné práce na dokončenie podlahy a tiež dosiahnuť najrovnomernejší povrch.

About the author