Ako odstrániť škrípanie parkiet

Každý sa aspoň raz stretol s problémom vŕzgajúcich podláh, či už na verejnom mieste, alebo doma. Tento útok vytvára jednoducho neznesiteľné podmienky – žiadny osobný život. Prudké pískanie upozorní nielen vašu domácnosť, ale niekedy aj susedov na váš pohyb po dome. Nedobrovoľne vzniká prirodzená otázka, ako odstrániť vŕzganie parkiet. Napriek vynikajúcim výkonnostným vlastnostiam dreveného náteru, jeho prirodzenosti a šetrnosti k životnému prostrediu stále vyžaduje opravu v priebehu času. Najspoľahlivejším prostriedkom na škrípanie parkiet je jeho úplná výmena. Ale nie každý si môže dovoliť takéto výdavky hneď, takže na dočasné odstránenie škrípania môžete použiť jednu z nižšie uvedených metód..

Dôvody vŕzgania parkiet

Aby bolo možné správne opraviť škrípanie parkiet a zvoliť správnu metódu, je potrebné presne identifikovať príčinu škrípania a jeho umiestnenie. Všetky dôvody pre vznik škrípania je možné podmienene rozdeliť do dvoch kategórií: tie, ktoré súvisia s nedodržaním technológie kladenia drevenej podlahy, a tie, ktoré súvisia s nekvalitným sušením drevených parkiet alebo nesprávnou obsluhou drevenej podlahy. Vďaka tomu, že drevo je prírodný živý materiál, „dýcha“, zachytáva vlhkosť z miestnosti a vracia ju späť. Ak nebol v miestnosti dodržaný optimálny režim vlhkosti alebo bola podlaha položená nekvalitne, drevo z dosiek sa začne deformovať. To vedie k vzniku škrípania a dokonca k deformácii dosiek..

Chyby v technológii kladenia parkiet:

 • Nedostatočná rovná zem.
 • Podklad vyrobený z drevovláknitých dosiek alebo preglejky neprilieha pevne na betónový podklad.
 • Nesprávne umiestnenie a rozmery oneskorení.
 • Nedostatočne zaistené oneskorenia.
 • Lag deformácia.
 • Parketové dosky sú upevnené nekvalitným lepidlom.
 • Kompenzačná medzera medzi parketami a stenou nie je splnená.
 • Soklová doska nie je správne upevnená.

Sušenie alebo deformácia drevených parkiet:

 • Spočiatku nekvalitný materiál – drevo je podsušené alebo presušené.
 • Počas prevádzky neboli dodržané optimálne vlhkostné a teplotné podmienky. V dôsledku toho sa parkety zmršťujú alebo deformujú z častého „zvlhčovania“ a následného presychania.
 • Navlhčenie parketovej podlahy od pár vychádzajúcich zospodu. Dôvod spočíva v nedodržaní inštalačnej technológie – nebola použitá parozábrana.

Taký veľký počet dôvodov pre vŕzganie vás zaväzuje presne vedieť, z čoho pozostáva koláč drevenej parkety vo vašom dome, ako aj možnosť jeho inštalácie a použité spojovacie prvky. Od toho závisí spôsob odstránenia škrípania, ktorý je možné použiť v jednom alebo inom prípade..

Ako sa zbaviť škrípania parkiet

Celkovo existuje niekoľko miest, kde sa tvorí škrípanie:

Pretože ste sa rozhodli odstrániť škrípanie parkiet vlastnými rukami, pokúste sa presne určiť príčinu škrípania a z nižšie uvedených spôsobov vyberte najvhodnejší spôsob, ako sa s ním vysporiadať..

Ak sú parketové dosky suché

Panelové parkety

Panelové parkety sú štvorec s rozmermi 50 x 50 alebo 60 x 60 cm, ktorý sa skladá z drevených podkladových dosiek a parketových dosiek, ktoré sú na ne prilepené zhora. Samotná základňa je najčastejšie dvojvrstvová a rady dosiek v nej sú umiestnené kolmo na seba, t.j. ak je jeden pozdĺžny, druhý je priečny. Všetky vrstvy dreva sú zlepené. Parketové dosky je možné rýchlo a ľahko namontovať na nosníky. Vďaka pohodliu boli panelové parkety položené v mnohých typických bytoch v sovietskych časoch. Tento druh parkiet sa bohužiaľ rozpadá rýchlejšie ako klasický a je prakticky neopraviteľný..

Panelové parkety môžu mať dva problémy:

Prvá je štíty tesne nepriliehajú k oneskoreniam, ktoré zase nemajú najlepšiu geometriu a sú inštalované na elastických podložkách. S takýmto problémom sa dá vyrovnať, aj keď je to ťažké. Najprv musíte určiť polohu oneskorenia. Potom k nim štíty pevne priskrutkujte. V rohoch dosiek sú vytvorené otvory s hĺbkou 15 – 20 mm a priemerom, ako je hlava skrutky do hmoždinky. Potom sú do celého koláča vyvŕtané otvory – štít a lagu. Do nich sa vložia plastové rozpínacie hmoždinky a potom sa zaskrutkujú skrutky. Hlava skrutky musí byť zapustená do parketovej dosky najmenej o 15 mm. Zostávajúci otvor je upchatý drevenou zátkou a pokrytý tmelom, aby zodpovedal parketám. Celý tento postup je samozrejme potrebné vykonať iba s tými štítmi, ktoré vŕzgajú..

Druhý je v dôsledku priehybov dosiek praskli a odlepili sa dosky dosiek, dosky na spodnej časti dosiek by mohli prasknúť alebo sa rozlomiť, dosky a parketové dosky sa o seba trú a vydávajú vŕzgavý zvuk. Inými slovami, všetky tri vrstvy parketovej dosky sú delaminované. Žiaľ, takýto problém sa nedá vyliečiť. Ak máte práve takýto prípad a zaujíma vás, ako odstrániť škrípanie starej parkety, potom existuje iba jedna odpoveď – nahradiť ju..

Ak sa podložka (preglejka, drevovláknitá doska) tesne nehodí k základni podlahy

Ako sa často stáva, pri stavbe alebo renovácii mnohí zanedbávajú požiadavku na vyrovnanie podlahového poteru cementovo-pieskovou maltou. Výsledkom je, že preglejka je položená na nie príliš rovnomernej podlahe, prilepená alebo priskrutkovaná k základni a všetko sa zdá byť v poriadku … zatiaľ. V dôsledku konštantného mechanického zaťaženia v oblasti priechodu sa preglejka odlupuje z betónovej podlahy a začína sa na nej „vrtieť“ a „škrípať“..

Existuje niekoľko spôsobov, ako problém vyriešiť:

Odstránenie vŕzgania parkiet - odstránenie dosiek

Metóda 1. Čerpanie cementového mlieka pod preglejku. Na miestach intenzívneho škrípania, ktoré je potrebné určiť týmto spôsobom: na miesto očakávaného pískania nainštalujte zaťaženie 80 – 100 kg, ak škrípanie zmizlo, miesto bolo určené správne. Na požadovanom mieste je potrebné odstrániť niekoľko parketových dosiek, ak sú pevne prilepené k základni, bude potrebné jedno z nich obetovať. Za týmto účelom je parketová doska rozdelená na tri časti a odstránená. Potom je do podkladu (preglejka, drevovláknitá doska) vyvŕtaná diera s priemerom približne 20 mm. Cementové mlieko sa zmieša (1 časť cementu + 1 časť vody) a naleje sa do otvoru, kým sa roztok nezačne liať späť. Ďalej musí byť roztok podaný najmenej jeden deň na vysušenie. Potom sú odstránené parketové dosky prilepené k preglejke a rozdelenú je potrebné nahradiť novou..

Odstránenie vŕzgania parkiet - naliatie cementového mlieka pod základňu

Túto metódu môžete upraviť – parketové dosky nemôžete odstrániť, ale cez ne vyvŕtajte dieru. Potom bude musieť byť upchaný kotletou z rovnakého dreva ako parkety a pokrytý tmelom.

Metóda 2. Vstrekovanie polyuretánovej peny pod preglejku. Na mieste, kde sa preglejka tesne nezmestí, sa vyvŕta otvor, do ktorého sa v dvoch priechodoch čerpá polyuretánová pena: po prvom si musíte urobiť prestávku nie viac ako hodinu. Potom musí byť otvor upchatý držadlom a musí byť nainštalovaný náklad najmenej 150 kg, aby pena nenapučala celú podlahu..

Metóda 3. Odstránenie vŕzgania parkiet naskrutkovaním parkiet spolu s preglejkou na betónový podklad pomocou skrutiek. Na dokončenie práce budete potrebovať trámy dlhé 50 x 50 alebo 50 x 75 mm od stropu k podlahe. Jeden okraj tyče je nabrúsený vo forme päty vo veľkosti päťkopeckej mince (priemer 2 cm). Na očakávanom mieste vŕzgania je tyč nainštalovaná piata nadol, horný okraj by mal priliehať k stropu. Pre silnejšiu oporu je medzi nosník a strop zaklinená drevená rozpera. Pretože lúč bol pôvodne odobratý s dĺžkou rovnajúcou sa vzdialenosti od podlahy k stropu, nebude sa môcť vyrovnať, ale bude mať určitý sklon. Je potrebné pokračovať v podbíjaní dreva, kým sa nevyrovná a podlaha nebude čo najviac tlačiť na základňu. Ak po vykonanom postupe vŕzganie na tomto mieste zmizlo, je potrebné skrutku zaskrutkovať vedľa.

Pred zaskrutkovaním skrutky skontrolujte, či zvyšok podlahy vŕzga. A na miestach, kde sa zistí, že urobí rovnaký postup s tyčou. Ak po celej podlahovej ploche nezačne škrípať, vypočíta sa požadovaný počet skrutiek.

Skrutka musí mať takú dĺžku, aby sa zmestila do betónového podkladu o 40 – 50 mm, a hlava musí byť zapustená 5 – 7 mm do dreva..

Odstránenie vŕzgania parkiet - kotvenie do betónu

Najprv sa vyvŕta otvor s priemerom rovným hlave skrutky s hĺbkou 5 – 7 mm. Potom sa vyvŕta otvor s hĺbkou rovnajúcou sa dĺžke skrutky a priemerom rovnajúcim sa priemeru plastovej rozpernej hmoždinky. Hmoždinka je vložená do otvoru, skrutka je zaskrutkovaná. Pod hlavu skrutky je umiestnená podložka, aby sa kládol dôraz na parketový pás. Rovnaký postup sa musí opakovať pre všetky miesta. Potom sú všetky zostávajúce otvory pokryté tmelom na drevo. Nakoniec sa rozpery odstránia..

Chcel by som poznamenať, že keď sa objaví škrípanie parkiet, jeho eliminácia týmto spôsobom je najspoľahlivejšia a najtrvanlivejšia. Zároveň sa však zvyšuje aj zložitosť demontáže povlaku v budúcnosti..

Ak medzi stenou a parketami nie sú žiadne medzery

Medzera medzi stenou a parketami

Po celom obvode miestnosti musí byť medzi drevenou podlahou a stenou vždy dilatačná škára najmenej 15 mm. Ak bola parketová podlaha nainštalovaná bez dodržania tohto pravidla, v dôsledku teplotnej a vlhkostnej expanzie dreva začnú parketové dosky tlačiť na seba, pretože sa ukážu byť natiahnuté medzi stenami..

Odstránenie takejto chyby je jednoduché – odrezať 15 – 20 mm dreva a substrátu po celom obvode. Hlavnou vecou nie je prísť neskoro. Existujú prípady, keď v dôsledku zvlhnutia parketové dosky napučiavajú a úplne sa deformujú bez možnosti opravy..

Ak má betónový podklad výrazné nerovnosti

Tento problém je možno jedným z najťažších, pretože neznamená polovičné opatrenia. Ak pred položením parketovej dosky nebol podlahový poter vyrobený a betónová základňa má výrazné výškové rozdiely, budete musieť celý náter úplne rozobrať na samotný základ. Potom sa povrch vyrovná zmesou cementu a piesku, po vysušení sa položí substrát a na vrch sa položí parketová doska. V skutočnosti budete musieť urobiť úplne novú parketovú podlahu..

Ak sa dosky parkiet zmenšili a vytvorili sa medzi nimi medzery

Hnacie kliny medzi parketovými doskami

Vysušenie parkiet je dôsledkom ich položenia predsušeného. Dosky sa zdeformovali a teraz sa odierajú o seba a o podklad / podklad. V tomto prípade je možné odstrániť škrípanie parkiet tým, že sa nenecháte dosky o seba trieť a „vrtieť sa“. Pre to medzi dosky sú zarazené drevené kliny aby ich horný okraj nevyčnieval za povrch parkiet. Krok medzi klinmi je 15 – 20 cm. Potom je priestor medzi lamelami utesnený tmelom.

Ak sa dosky z parkiet odlepia z preglejky alebo drevovláknitej dosky

Ako odstrániť škrípanie parkiet, ak sa jej dosky odlupujú a trú o základňu? Existuje niekoľko efektívnych spôsobov..

Metóda 1. V miestach, kde sa parketové dosky vzdialili od preglejky, je potrebné nalepiť kúsky maskovacej pásky. Ak je plocha škrípania veľká, body s páskou by mali byť umiestnené v krokoch po 20 cm. Potom sa v strede kusu krycej pásky vytvorí otvor s priemerom 2 mm až do preglejky. Vŕtačka by mala preraziť pásku a v dôsledku toho sa vytvorí malý otvor. Použitím konvenčnej striekačky bez ihly, a lepidlo. Môže to byť špeciálne lepidlo na kladenie parkiet, alebo to môže byť iné lepidlo na prácu s drevom, napríklad PVA. Lepidlo sa pomaly, pomaly tlačí do dutiny medzi parketovou doskou a preglejkou. Po vyplnení dutiny treba lepidlo nechať hodinu zaschnúť. Potom sa maskovacia páska odstráni a ak sa na povrchu parkiet omylom nechajú škvrny lepidla, musia sa odstrániť rozpúšťadlom a potom otrieť suchou handričkou..

Odstránenie škrípania parkiet - čerpanie lepidla pod dosky

Lepidlo schne 24 hodín, po celú dobu by na miestach opravy malo byť zaťaženie (50 kg). Po úplnom zaschnutí lepidla sa otvory vyplnia tmelom na drevo alebo voskom a vyleštia.

Metóda 2. V miestach škrípania sú upevnené parketové dosky sponky do vlasov pomocou pneumatickej pištole.

Metóda 3. Odstráňte vŕzgajúce dosky z parkiet a vymeňte ich položte kus lepenky, a upevnite lištu zhora. V tomto prípade je možné parkety upevniť lepidlom aj samoreznými skrutkami, pričom ich viečka zapustia do dreva 5 mm..

Odstránenie vŕzgania parkiet - skrutkovanie na preglejku samoreznými skrutkami

Metóda 4. Všetko Voľné parketové dosky pripevňujeme k podkladu (preglejka / drevovláknitá doska) samoreznými skrutkami. Otvory pre samorezné skrutky je vhodné vŕtať nie rovnomerne, ale pod uhlom 45 °. Nezabudnite, že viečka samorezných skrutiek musia byť zapustené do parkiet. A tmel na vrch.

Odstránenie škrípania parketového zapínania samoreznými skrutkami

Vyššie popísaný problém je najjednoduchší zo všetkých, pretože v zlomku môžete odstrániť všetky lúpané parketové dosky, vyčistiť základňu a znova ich prilepiť, ale pomocou kvalitného lepidla..

Ak sú oneskorenia zdeformované

Deformácia guľatiny drevenej podlahy je katastrofa, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou bolo dôvodom zvlhčenie dreva z pár pochádzajúcich z miestnosti nižšie. Odstránenie škrípania parkiet v tomto prípade problém nevyrieši. Jediným možným prípadom je demontáž parkiet, kontrola základne podlahy, položenie parotesnej fólie a bezpečné upevnenie nosníkov. Ak sú oneskorenia príliš zdeformované, musia byť vymenené, inak po krátkom čase budete opäť čeliť problému škrípania.

Ak sa parketová doska trie o polená

Odstránenie škrípania parkiet - zaskrutkovanie do oneskorenia samoreznými skrutkami

Účinným spôsobom, ako odstrániť vŕzganie parketovej dosky, ak sa trie o oneskorenie, je protahovanie samorezné skrutky. Hlavným problémom je presne určiť, kam tieto oneskorenia smerujú a či v nich prebieha nejaká komunikácia. Parketovú dosku je potrebné na guľatinu pripevniť na oboch stranách, ako je znázornené na fotografii. Otvory pre samorezné skrutky sú vyvŕtané pod uhlom 45 °, samotné upevňovacie prvky by sa mali akoby pozerať na seba. Na jednu dosku s dĺžkou 1 m budete musieť vyrobiť najmenej 6 upevňovacích prvkov. Nezabudnite čiapky zapustiť do dreva.

Okrem toho sa niekedy do medzery medzi parketovými doskami naleje mastenec alebo piesok, aby sa znížil kontakt medzi doskou a guľatinou..

Ak je na parketovej doske zlomený hrebeň alebo drážka

Hlavnou úlohou v tomto prípade je spojte parketové dosky dohromady. Na to slúžia samorezné skrutky. Táto metóda je podobná predchádzajúcej metličke so samoreznými skrutkami, iba v tomto prípade by mali byť samorezné skrutky krátke, aby sa obe dosky navzájom spojili diagonálne. Otvory sú vyvŕtané s odsadením 1 cm od okraja dosky, pod uhlom 45 °, takže hrot samoreznej skrutky prechádza do susednej dosky asi o 1 cm. Susedná samorezná skrutka by mal mať opačný smer – od susednej dosky k prvej.

Ak sa parketové dosky voľne „pohybujú“ po nechtoch

Upevnenie parkiet na nechty je spojené s jednou veľmi významnou nevýhodou – keď drevo vyschne, voľne „kráča“ po hladkom povrchu nechtu a klinec ho jednoducho prestane držať. A hoci bezprostredne po inštalácii nič nespôsobuje problémy a všetko ide dobre, v priebehu času môže vašu idylu narušiť desivé vŕzganie dreva na kov.

Na rozdiel od klinca má povrch samoreznej skrutky špirálový rez, takže drevo je pevne držané v jednej polohe, aj keď sa zmenší o niekoľko milimetrov. Aby sa eliminovalo škrípanie parkiet alebo dosiek na nechtoch, je potrebné vykonať úplnú prepážku parkiet a nahraďte všetky klince samoreznými skrutkami.

Ak je bitúmenový tmel, na ktorý boli parkety pripevnené, suchý a odlúpnutý

Najextravagantnejší spôsob, ako odstrániť škrípanie parkiet, je spojený s problémom sušeného bitúmenového tmelu, na ktorý boli v sovietskych časoch upevnené parkety. Bitúmenový tmel sa nakoniec stane krehkým a rozpadá sa, taký materiál nie je schopný udržať dosky. Ak chcete obnoviť jeho vlastnosti, môžete to skúsiť zahrejte tmel pomocou sušiča vlasov. Dôkladne zahrievajúci celý povrch, kde je pozorované škrípanie, je potrebné parkety poriadne pritlačiť k základni, a preto by malo byť bremeno rovnomerne rozložené.

Ďalší spôsob, ako odstrániť škrípanie parkiet, je v tomto prípade podobný tým, ktoré už boli popísané vyššie. Na parkete je potrebné urobiť otvory, pumpovať pod ňu lepidlo a potom parketové dosky dotiahnuť skrutkami alebo samoreznými skrutkami.

Na záver by som chcel ešte raz pripomenúť, že odstránenie škrípania parkiet vlastnými rukami pomocou uvedených metód je iba polovičnými opatreniami. Vyhnite sa položeniu iných povrchov, ako je linoleum, korok alebo laminát, na vŕzgajúcu drevenú podlahu. Predstavte si, že po nejakých 5 – 7 rokoch budete musieť všetko rozobrať na zem a trhať vrstvu po vrstve. Je lepšie okamžite vykonať úplnú opravu a nahradiť vŕzgajúce parkety.

About the author