Ako odstrániť vŕzganie parkiet

Vo veľkých mestách je obrovské množstvo stavebných predajní, ktoré sú plné rôznych podlahových krytín. Spotrebitelia však najčastejšie uprednostňujú staré dobré parkety, po ktorých chodili naši starí rodičia. Napriek tomu majú parkety svoje nevýhody. Takýto povlak sa niekedy pripomína s miernym vŕzganím, tichým, ale strašne nepríjemným a všetkým obyvateľom prináša neuveriteľné nepohodlie..

Obsah:

Dôvody vŕzgania parkiet

Napriek tomu, že parkety patria do elitnej triedy podlahových krytín, bohužiaľ existujú určité nepríjemnosti, ktoré znižujú kvalitu využívania podláh. Najčastejším problémom je vŕzganie parkiet, ktoré sa objavuje v priebehu rokov. Mnoho ľudí sa zaujíma o to, ako odstrániť vŕzganie parketovej podlahy. Najprv však stojí za to zistiť dôvod vzhľadu tohto zvuku. Mali by ste okamžite urobiť rezerváciu, že sa to prejavuje na starých parketách.

Keďže parkety sú vyrobené z prírodného dreva, vŕzganie možno považovať za platbu pre životné prostredie. Koniec koncov, drevený materiál neobsahuje žiadne chemické prísady, ktoré zabraňujú zmršťovaniu materiálu. Parketové vŕzganie sa objaví, keď sú parketové dosky oddelené od základne (bitúmenový tmel, betónový poter, poter s preglejkovými doskami), pričom dochádza k vzájomnému treniu. Na vzhľad zvuku nazývaného vŕzganie parkiet postačujú iba minimálne pohyby parketovej dosky..

Na niektorých miestach, vzhľadom na to, že sa vlhkosť z masívnej parketovej dosky odparuje nerovnomerne, môže dôjsť k nahromadeniu dutín medzi podkladom a samotnou parketou. Práve na takých miestach začína parketa „hrať“. Časom sa tam hromadia malé úlomky a prach, ktoré situáciu zhoršujú. Aké sú ďalšie známe dôvody škrípania, okrem odlepenia parketových dosiek od základne a hromadenia vlhkosti??

Medzi dôvody jeho výskytu patria: vysychanie parkiet, štiepanie parkiet, lámanie drážky alebo hrebeňa, uvoľnenie skrutiek a klincov, ponechanie skrutiek a klincov z hniezd, pohyb koncov a guľatiny dosiek vo vzťahu navzájom a absencia medzery v blízkosti stien. Zdroj škrípania je teda: trenie tyče o klinec, ktorým bola pribitá, trenie parkiet medzi sebou a podlahou pod parketami.

Aby sa zabránilo škrípaniu parkiet akéhokoľvek druhu, existuje mnoho rôznych spôsobov. Na začiatok však musíte nájsť miesto, kde parkety vŕzgajú. Ak to chcete urobiť, choďte po parkete a pamätajte si škrípavé body. V strede každej piskľavej oblasti označte body, aby ste tam mohli následne pumpovať lepidlo..

Obvykle je obvyklé kombinovať postup na elimináciu škrípania parkiet s inými reštaurátorskými prácami, napríklad voskovaním alebo lakovaním. To umožní, aby parketová podlaha dlho vydržala, a to aj s prihliadnutím na skutočnosť, že krytina sa používa už desať rokov..

Demontáž parkiet

Vŕzganie parketovej podlahy môžete radikálne odstrániť úplnou výmenou takéhoto povlaku. V tomto prípade je potrebné vykonať úplnú demontáž parketových dosiek s prípravou podkladu a ďalším položením demontovaných parkiet a potom vykonať brúsenie, brúsenie a lakovanie..

Takéto riešenie je možné vtedy, keď sa všetky matrice alebo ich veľký počet vzdiali od základne. Tento postup je však, samozrejme, spojený s veľkými finančnými a dočasnými nákladmi. Ale s miestnym škrípaním stojí za to použiť iné “úzko zamerané” metódy.

Odstránenie trhlín a výmoľov

Ak parkety pri chôdzi nielen vŕzgajú, ale je počuť hlasné praskanie, znamená to nízku úroveň vlhkosti v miestnosti alebo vysokú teplotu – drevo bolo pri inštalácii trochu vlhké, ale teraz vyschlo. Odporúča sa dobre vyplniť trhliny vo farbe parkiet a výmoly pokryť veľkým kusom tmelu na drevo a navrch naniesť imitáciu dreva..

Môžete tiež použiť kazeínové lepidlo s pilinami. Po takýchto jednoduchých akciách by mala byť parketová podlaha dobre brúsená a pokrytá lakom na drevo..

Je zbytočné tmeliť širšie štrbiny – aj tak prasknú. Preto je potrebné vymeniť parketovú dosku. Za týmto účelom vyberte dosky, ktoré majú rovnakú farbu a veľkosť, z rovnakého dreva ako celé parkety..

Obnovenie povlaku v tomto prípade bude nasledovné. Dlátom alebo sekáčom rozštiepte prasknutú dosku na niekoľko kúskov. Ďalej ich musíte vytiahnuť, začínajúc od stredu, a odstrániť základňu lepidla. Dutina, ktorá zostane po odstránení parketovej podlahy, sa musí dôkladne vyčistiť a starostlivo vyrovnať základňu.

Pripravte si novú dosku, odstrihnite z nej hrebeň a rezaný bod opatrne obrúste rovinou. V prípade potreby je potrebné vyrezať vyvýšeniny a drážky zo susedných parkiet. Ak sa má vymeniť niekoľko dosiek, ktoré sú umiestnené vedľa seba, musia byť najskôr pripevnené k sebe, aby vytvorili jediný nit. Predtým by ste sa mali uistiť, že nová doska bude ideálne zodpovedať starým doskám..

Potom musíte na základňu, ktorá je zbavená parkiet, alebo na vhodnú lepiacu kompozíciu naliať bitúmenový tmel zahriaty na 150-170 stupňov. Nitovanie položte na vrch, odstráňte výsledný prebytočný tmel alebo lepidlo. Potom musíte na novú dosku vložiť nejaké zaťaženie. Po zaschnutí tmelu alebo lepidlového podkladu sa musí obnovená časť parkiet obrúsiť, odstrániť prach a nalakovať..

Oprava parkiet

Ak plochá podlaha vŕzga, potom musíte na lepidlo položiť listy preglejky na základňu, ktorá má hrúbku 12 milimetrov. Tieto listy sa odporúča položiť pod uhlom v smere hlavného kladenia dosiek. Nie je možné tvrdiť, že nepríjemné škrípanie s touto možnosťou opravy podlahy sa už nikdy neobnoví, ale umožní vám zbaviť sa škrípania na dlhú dobu.

Chcel by som vám ponúknuť inú možnosť, ako sa zbaviť škrípania parketovej podlahy. V tomto prípade je však potrebné vziať do úvahy, aký bol základ pod parketami. Ak ste položili parketovú podlahu na bitúmenový tmel, potom aby ste odstránili škrípanie, môžete urobiť nasledovné. Vezmite si stavebný sušič vlasov a ohrejte ním všetky parketové pásy, aby sa bitúmen pod parketami roztavil. Samozrejme, že keď ste si vybrali túto metódu, hlavnou vecou nie je to preháňať a na konci postupu tavenia tmelu musíte lisy pevne pritlačiť.

Podbíjacie kliny

Hlavným dôvodom vzniku nepríjemného škrípania sú zle pripevnené dosky k trámom alebo guľatine. Keď človek kráča po podlahe, objaví sa nepríjemný zvuk v dôsledku trenia dosiek o seba. Aby sa zabránilo tomuto treniu, je zvykom poháňať kliny medzi doskou a nosníkom. Ak nemáte prístup k spodnej časti podlahy, dosky je potrebné pripevniť zhora na guľatinu.

Ak je dôvodom škrípania parkiet vzájomné trenie dosiek, môžete do trhlín vraziť kliny a udržať krok 15-20 centimetrov. Je dôležité zabezpečiť, aby tieto kliny nevyčnievali na úroveň podlahy. Na tento postup budete potrebovať: drevené kliny (samozrejme), kladivo a kus kovovej tyče alebo doboinik. Existuje ešte jedna technika na odstránenie vŕzgania drevených podláh – vyplnenie trhlín medzi doskami mastencom alebo grafitovým práškom..

Výplň lepidlom

Na odstránenie vŕzgania sami budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály: elektrickú vŕtačku, vŕtačku s priemerom 2 milimetre, lekársku striekačku, kryciu pásku, handry, voskové pastelky, hmoždinky a polyuretánové lepidlo.

Upevnenie pomocou lepidla je nasledovné. V strede poškodených parkiet označte body, ktoré budú od seba vzdialené 15 centimetrov, a prilepte na ne kryciu pásku. Na označených miestach v doskách urobte priechodné otvory s priemerom asi 2 milimetre a cez otvory medzi parketami a základňou podlahy pomocou injekčnej striekačky nalejte lepidlo..

Potom musíte lepidlo nechať hodinu zaschnúť, potom môžete pásku odstrániť. Ak sa vám zrazu na parketách objavia stopy lepidla, môžete použiť rozpúšťadlo určené na polyuretánovú penu. Zatlačte parkety na základňu podlahy s veľkým zaťažením a snažte sa neísť po opravovaných oblastiach.

Vopred stojí za to vybrať voskové pastelky, aby zodpovedali farbe vašich parkiet a vyplniť otvory voskom deň po opravných prácach. Dokončite prácu leštením parketovej podlahy handrou.

Použitie cementovej malty

Do podlahy vyvŕtajte dierovačom dieru s priemerom 1,6-2 centimetre a potom do stredu nalejte cementový roztok alebo zahriaty bitúmen tak, aby vŕzgajúca tyč „spočívala“ na roztoku. Do tejto diery je opäť potrebné zasunúť zástrčku a namaľovať ju tak, aby neboli žiadne viditeľné stopy.

Rovnaká metóda ako odstraňovanie vŕzgania parkiet je účinná, ak je otvor vyvŕtaný proti oneskoreniu: v tomto prípade sa do otvoru naleje roztok cementového mlieka v pomere 1: 1 (cement – voda) a o deň neskôr je do otvoru prilepený drevený kolík tak, aby vyňal dosku. Zvyšky čapu môžete odstrániť vyrovnaním parketovej podlahy, brúsením, nanesením tmelu a natretím.

Môžete tiež vyvŕtať o niečo menšie otvory ako prvýkrát a namiesto použitej hmoždinky so skrutkou použiť tekuté klince. To vám umožní prilepiť dosky na základňu takým spôsobom, aby prestali vŕzgať, ale v tomto prípade by ste mali vyvŕtané otvory natrieť aj tmelom na drevo..

Striekačka na parkety

Ďalším spôsobom, ako odstrániť škrípanie parketovej podlahy, je použitie mazadla na báze vosku s prídavkom určitého množstva špeciálneho rozpúšťadla. Podobná technika zahŕňa zavedenie látky pod parkety pomocou mikrootvorov pomocou sprchy. Okrem toho existuje ďalší spôsob, ktorý je spojený s použitím vodného maziva, ktoré pod tlakom bude tiež dodávané do dutiny pod parketami..

Nalievanie polyuretánovej peny

Podlahový priestor je spravidla vysoký asi 9 centimetrov, takže na odstránenie nepríjemného vŕzgania dosiek môžete použiť polyuretánovú penu – po rozšírení spevní podlahovú krytinu. Pena sa však môže počas prevádzky zlomiť a potom sa zrútiť, čo spôsobí obnovenie škrípania. Je to teda dosť nákladný spôsob, ako odstrániť škrípanie parkiet, a nie veľmi efektívny..

Použitie kovových kotiev

Ak je vaša parketová podlaha založená na betónovej doske, môžete použiť kovové kotvy, ktoré sú pripevnené výhradne ručne. Po prvé, je obvyklé vyvŕtať malý otvor, nainštalovať kovovú škrupinu a zaskrutkovať kotviaci kolík. Táto metóda je samozrejme účinná na odstránenie vŕzgania parketovej podlahy, ale je aj nákladná, pretože opravy môžu vyžadovať až 200 kotiev za cenu 10-15 rubľov za každú.

Protahovanie pomocou samorezných skrutiek

Pomerne efektívnym spôsobom boja proti vŕzganiu parkiet, ku ktorému dochádza priamo v miestach kontaktu medzi podlahovou doskou a guľatinou, je protahovanie samoreznými skrutkami. Najproblematickejšie pri tejto technike je nájdenie oneskorenia.

Musíte určiť, či pod poškodenou podlahovou doskou prechádza nejaká komunikácia. Celý postup je skrútenie 2-3 skrutiek do dosky. Vŕtačkou vyvŕtajte na jednej strane podlahovej dosky dieru do nosníka alebo sa doskou prihláste do dosky. Musíte do nej zatĺcť klinec alebo, oveľa lepšie, zaskrutkovať skrutku príslušnej veľkosti. V takom prípade dávajte pozor na hlavu klinca alebo skrutky – musí sa utopiť v doske.

Stiahnutie parkety

Ak ste sa nerozhodli, čo robiť, keď vám parketa škrípe, vyskúšajte nasledujúci postup. Kontrakcia je síce dosť namáhavý proces odstraňovania defektu, ale zároveň je aj lacný. Táto metóda zahŕňa opätovnú kontrolu stavu oneskorenia a celej podlahovej dosky ich vyčíslením. Ak sa zistia chyby, dosky je potrebné opraviť alebo vymeniť.

Účinnosť metódy spočíva v nahradení všetkých klincov samoreznými skrutkami – tento postup sa nazýva “ťahanie dohromady”. Samorezné skrutky nemajú hlavnú nevýhodu, ktorá je vlastná klincom – škrípanie v oblastiach ich spojenia so stromom.

Klinec v dreve bude držaný svojimi rozštiepenými vrstvami, ktoré kov pevne prikryjú. Ale v priebehu času kov, kvôli oslabeniu priľnavosti, začne hrdzavieť a zmenšovať priemer. V dôsledku toho sa vytvorí vôľa a v dôsledku toho sa objaví zvuk. Preto parkety vŕzgajú. Výmena klincov samoreznými skrutkami teda úspešne vyrieši všetky problémy vŕzgajúcej parketovej podlahy..

Po dokončení týchto manipulácií na opravu parkiet musíte plochy tmelu vybrúsiť a pokryť voskom alebo lakom, ktoré zodpovedajú farbe zvyšku parketovej podlahy..

Všetky uvedené metódy na odstránenie vŕzgania parketovej podlahy sú pomerne jednoduché, ale ak sú všetky vaše pokusy neúspešné a parkety naďalej škrípu, budete mať iba dve možnosti: zavolajte špeciálnu spoločnosť, ktorá vám môže pomôcť zbaviť sa vŕzganie parkiet, ale je to pre vás, nebude to lacné, alebo zvoľte druhú možnosť – demontujte starú parketovú podlahu a znova položte dosky.

About the author