Ako položiť linoleum na drevenú podlahu

Aby sa nemrhal čas a úsilie pri obnove starej drevenej podlahy, je na ňu položené linoleum. Tento proces sa však vyznačuje určitými jemnosťami, bez ktorých linoleum neslúži svojim majiteľom na správnu životnosť. Okrem toho môže pri chôdzi po drevenej podlahe hroziť vŕzganie. Porozprávajme sa o tom, ako položiť linoleum na drevenú podlahu..

Obsah:

Linoleum na drevenej podlahe: druhy materiálu na pokládku

Pokiaľ ide o hlavnú zložku linolea, tento materiál je:

 • polyvinylchlorid – na výrobu tohto linolea je potrebné použiť polyméry, existujú dva druhy materiálov – s prítomnosťou základne, bez nej, navyše môže byť základňa napenená, tkanina alebo tepelne izolačná;
 • linoleum, ktoré má penový základ – materiál sa skladá zo 4 vrstiev, tento materiál má dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, má tiež pevnosť, pružnosť, má dlhú životnosť, tento druh linolea je inštalovaný v miestnostiach s vysokým úroveň vlhkosti alebo vysoké prevádzkové zaťaženie;

 • tkaninová základňa pre linoleum znamená použitie špeciálnej textílie, na ktorú je nanesený ochranný povlak, zaisťujúci jej bezpečnosť počas prevádzky linolea, materiál je celkom plastický a má vysokú pevnosť;
 • zvukotesná alebo tepelne izolačná základňa pre linoleum má mnoho výhod; na výrobu tohto materiálu sa používa syntetický materiál vystužený plsťou alebo penou a na ochranu sa naň nanáša polyvinylchloridový film;
 • linoleum, ktoré nemá základnú dosku, má homogénnu textúru, okrem toho má vysoké výkonové charakteristiky a dobrú odolnosť proti vlhkosti;
 • materiál na báze alkydov-charakterizovaný prítomnosťou minerálnych plnív a živíc alkydového pôvodu, na výrobu podkladu sa používajú materiály prírodného aj syntetického charakteru; medzi nevýhody tohto typu linolea patrí jeho nízka plasticita, tendencia k praskaniu sú zaznamenané a pokrčenia;
 • linoleum na kaučuku má dvojvrstvovú textúru, spodná vrstva je na báze bitúmenu a gumy a horná vrstva je z farebného kaučuku; medzi vlastnosti gumového linolea patrí vysoká plasticita, odolnosť proti vlhkosti a schopnosť používať v miestnostiach s vysokým úroveň vlhkosti, je zaznamenaná široká škála farieb;
 • linoleum kolloxylového typu sa vyznačuje prítomnosťou nitrocelulózového povlaku, má vysoké ukazovatele požiarnej bezpečnosti, dobre sa ohýba a vyznačuje sa zvláštnym leskom.

Ako položiť linoleum na drevenú podlahu: predbežná príprava

Pred položením linolea by mala byť drevená základňa starostlivo skontrolovaná na hrubé chyby, zvyšky, hnilobu atď. Pri absencii plesní na drevenej podlahe a za prítomnosti iba drobných nedostatkov môžete začať priamu prácu na pokládke linolea.

Príprava podlahy je v tomto prípade založená na nasledujúcich akciách:

 • upevnenie všetkých dosiek a dosiek na povrch podlahy;
 • absencia výšok, výškové rozdiely na podlahe, jej vyrovnanie, na tieto účely budete potrebovať brúsku alebo elektrické lietadlo;
 • všetky uzávery upevňovacích prvkov sú zapustené o 1 až 2 mm a vybrania sú tmelené špeciálnou zmesou určenou na prácu s drevenými povrchmi;
 • brúsenie povrchu;
 • odstránenie trosiek, ktoré sa vytvorili v dôsledku tohto procesu.

Upozorňujeme, že v prípade nerovnomerného opotrebovania drevenej podlahy, ak sú na jednej z jej častí príliš veľké problémy, napríklad huba alebo pleseň, je potrebné vymeniť predtým poškodené dosky..

Jednoduchšou možnosťou by bolo položiť preglejku, ktorá skryje všetky viditeľné chyby a zároveň urobí povrch podlahy dokonale rovným..

Na upevnenie materiálu slúžia samorezné skrutky, ktorých uzávery by mali byť tiež skryté niekoľko centimetrov. Ďalej je povrch tmelom a jeho ďalšie brúsenie..

Táto možnosť vám umožňuje zjednodušiť a uľahčiť postup pokládky linolea na podlahu. Upozorňujeme, že linoleum by malo byť kladené na drevený podklad až po jeho kvalitnom spracovaní a príprave..

Vyrovnanie drevenej podlahy pomocou preglejky

Ak nie je možné obnoviť podlahovú krytinu, ak je na nej veľký počet defektov, odporúča sa pred pokládkou linolea pre jej rýchlu opravu a ušetrenie peňazí a času ušetriť podlahovú základňu preglejkou..

Na vykonanie tohto postupu budete potrebovať:

 • skrutkovač;
 • skladačka;
 • úroveň budovy;
 • ruleta;
 • skrutky a hmoždinky.

Pred začatím vyrovnávania skontrolujte, či podlaha vŕzga. Ak existuje, postarajte sa o výmenu starých vŕzgajúcich dosiek za nové. Okrem toho by mala byť základňa vyrovnaná pod preglejkou, aby bola zaistená rovnomerná podlaha..

Ďalej je nainštalované oneskorenie, na tieto účely by mala byť aplikovaná hladina vody. Upozorňujeme, že hrúbka preglejky na pokládku linolea by mala byť najmenej jeden centimeter. Na vyrovnanie základne by mali byť nainštalované guľatiny, na ich výrobu sa používa preglejka, šírka každého guľatiny je asi 30 mm. Pred položením guľatiny by sa malo urobiť označenie, podľa ktorého budú umiestnené na podlahe..

Na určenie vodorovného umiestnenia guľatiny použite úroveň budovy. Ďalšou fázou je usporiadanie latovania, ktoré by malo mať rovnakú veľkosť ako preglejka. Na vyplnenie voľného priestoru medzi oneskoreniami sa používa tesnenie. Poslednou fázou je upevnenie preglejky na povrch drevenej krytiny. Upozorňujeme, že všetky drevené časti musia byť ošetrené antiseptickými prípravkami, ktoré ich ochránia pred plesňou a plesňou..

Na upevnenie preglejky potrebujete samorezné skrutky a plastové hmoždinky. Pred inštaláciou samoreznej skrutky pomocou elektrickej vŕtačky pre nich vyvŕtajte otvory. Bude teda možné vyhnúť sa praskaniu preglejky. Všetky klobúky spojovacích prvkov sú skryté niekoľko centimetrov hlboko do preglejky.

Po brúsení povrchu sa naň položí linoleum, o ktorého inštalačných funkciách budeme hovoriť ďalej.

Pokladanie linolea na drevenú podlahu: technológia a odporúčania

Upozorňujeme, že pred pokládkou linolea v miestnosti by nemali dôjsť k príliš prudkým zmenám teploty, najmenej dva dni. Odporúčaná teplota vzduchu je navyše viac ako 19 stupňov Celzia a vlhkosť je asi 50%.

Pred položením linolea nechajte materiál 24 hodín v aklimatizačnej miestnosti..

Mali by ste tiež venovať pozornosť takýmto technologickým nuansám:

 • pri pokladaní linolea v miestnosti s veľkou plochou v procese nákupu niekoľkých kotúčov by ste si určite mali vybrať materiál iba z jednej dávky, pretože v rôznych kotúčoch linolea existuje riziko farebných alebo odtieňových rozdielov;
 • ak je povlak položený na báze polyvinylchloridu, potom sa na tieto účely používa reverzná metóda, kontakt každého plátna navzájom by sa mal vykonávať na tej istej strane, takže je vylúčené riziko nesúladu farieb;
 • v procese kladenia linolea na prírodnej báze alebo povlaku imitujúceho drevo by mal byť inštalovaný tak, aby textúra mala jeden smer.

Existuje niekoľko spôsobov, ktorými kladieme linoleum na drevenú podlahu:

 • priame kladenie materiálu – táto metóda je jednou z najjednoduchších a najrýchlejších, ale jej nevýhodou je nespoľahlivosť výslednej základne, používa sa výlučne v miestnostiach s malou (až dvanásť metrov štvorcových) plochou, tento spôsob kladenia je založené na starostlivom vyrovnaní linolea na povrchu a zafixovaní soklami;
 • upevnením obojstrannou páskou-tento spôsob pokládky vám umožňuje predĺžiť životnosť linoleového náteru, najskôr je lepiaca páska prilepená po obvode miestnosti a potom v celej mriežke, ochranný film sa z pásky odstráni bezprostredne po nanesení na podlahu, pokúste sa ju v procese kladenia dobre vyhladiť linoleum;
 • pomocou lepidla – táto metóda je najspoľahlivejšia, pretože takéto linoleum pevne prilieha k povrchu, nedeformuje sa a používa sa dlho.

Ako položiť linoleum na drevenú podlahu: položenie linolea lepidlom

Aby ste sa ľahko vyrovnali s inštaláciou linolea na drevenú základňu pomocou lepidla, mali by ste si prečítať pokyny, ktoré vám s tým pomôžu:

V procese kladenia linolea vo veľkej miestnosti je niekedy potrebné nainštalovať jeden až tri a dokonca štyri listy linolea. Princíp stylingu zostáva nezmenený. Iba jeden by mal vziať do úvahy skutočnosť, že každé nové plátno je položené s prekrytím na predchádzajúcom. Veľkosť prekrytia je asi dva centimetre. Švy sú teda dokonale rovnomerné a okraj je možné rezať bez veľkého úsilia..

Tip: Nemali by ste linoleum fixovať na povrch výlučne základovými doskami, aj keď je miestnosť malá, ale existuje možnosť položenia linolea na lepidlo, potom by ste ho určite mali použiť.

V procese kladenia linolea na podlahu bez lepidla sa pri dlhodobom používaní začína deformovať.

Kĺby by mali byť rezané až po 48 hodinách od položenia linolea. Na tieto účely budete potrebovať dlhé oceľové pravítko a špeciálny kancelársky nôž. Sledujte rovnomernosť rezania švu, pokúste sa odstrániť všetko prebytočné linoleum naraz a na križovatke nainštalujte dosku a načítajte, kým linoleum úplne nevyschne..

Počas prevádzky linolea sa snažte vyhnúť používaniu abrazívnych chemikálií na jeho čistenie, pretože to môže viesť k popraskaniu a zafarbeniu povrchu. Najľahší spôsob starostlivosti o linoleum je umyť ho teplou mydlovou vodou a handrou..

Na ochranu linolea pred mechanickým namáhaním sa odporúča použiť špeciálne tmely, leštidlá. Aby sa zabránilo poškriabaniu nábytku na linoleu, sú naň umiestnené špeciálne obloženia..

Odporúčania pre výber linolea na pokládku na drevený podklad

 • Príliš silný zápach linolea naznačuje nesprávnu technológiu jeho výroby. Materiál najčastejšie obsahuje veľké množstvo prísad škodlivých pre ľudské zdravie..
 • Kvalitnému linoleu navyše chýba mastný lesk, je na ňom viditeľná jasná a špecifická textúra a minimálny počet vrstiev je 4,5, v závislosti od druhu materiálu..
 • V súlade so šírkou sa najčastejšie vyberá materiál, ktorý zodpovedá šírke miestnosti, v ktorej bude položený. Pri procese výpočtov vezmite do úvahy aj prítomnosť výklenkov, výčnelkov, batérií a ďalších prvkov, pod ktoré sa linoleum nehodí.
 • Pokúste sa kúpiť linoleum v obchodoch, nie na trhoch, pretože na stanovenie jeho kvality je potrebné, aby mal izbovú teplotu.
 • Požiadajte konzultanta o dokumenty, ktoré potvrdzujú jeho bezpečnosť a súlad so všetkými normami a požiadavkami.

 • Pokúste sa vyvaliť linoleum aj v obchode, aby ste sa uistili, že na ňom nie sú žiadne nerovnosti, priehlbiny, vlny a iné chyby..
 • Nikdy neskladajte linoleum plátna na polovicu. Okrem toho je zakázané prilepiť pásku na predný povrch. Po sklopení je najčastejšie predná strana linolea vo vnútri. V opačnom prípade sa na ochranu kotúča používa špeciálna fólia..
 • Skúste si vybrať materiál, na ktorom je navrchu ochranný povlak, ktorý umožní, aby vzor linolea vydržal dlhšie a proces čistenia je oveľa rýchlejší..

Video s linoleom na drevenej podlahe:

About the author