Ako si vybrať keramické dlaždice podobné drevu

Keramické dlaždice imitujúce drevo sú jedným z najpohodlnejších dokončovacích materiálov. Vďaka svojej trvanlivosti a odolnosti voči mechanickému namáhaniu vydrží viac ako jeden rok. Štruktúra dreva dodá keramike atraktívnejší vzhľad, ktorý v kombinácii s vlastnosťami keramiky dodá miestnosti skutočne útulný vzhľad..

Obsah:

Čo je to keramická dlažba

Podobným typom dokončovacieho materiálu je doska z pálenej hliny, ktorá má zvyčajne obdĺžnikový tvar. História keramických dlaždíc siaha tisíce rokov do minulosti. V tej dobe mala nezrovnalosti s modernými odrodami a prvé vzorky keramických dlaždíc v podobe, v akej ich poznáme teraz, sa objavili v 3. storočí pred naším letopočtom. Čo je charakteristické, až do VIII. Storočia n. L. Monopol na výrobu dlaždíc patril výlučne starovekým iránskym štátom..

Moderné techniky výroby dlaždíc sú rozdelené do niekoľkých odrôd:

 • Odlievanie poskytuje spôsob výroby dlaždíc pod ním, keď sa roztavená ílová hmota naleje do foriem, kde sa podrobí následnému vypaľovaniu. Táto metóda má mnoho nevýhod, vrátane nerovnomernosti povrchu výslednej dlaždice. Táto metóda je považovaná za najstaršiu, ale v dnešnej dobe sa prakticky nepoužíva..
 • Lisovanie je najbežnejšou metódou výroby keramických dlaždíc. Suchá zmes na výrobu sa zhutní a potom sa pod vysokým tlakom lisuje do formy. Prebytočná vlhkosť v ílovej hmote sa odstráni pomocou metódy atomizácie. Hotová zmes má obsah vlhkosti najviac 5%, čo je optimálny indikátor pre lisovanie.
 • Metóda vytláčania znamená, že hotová hmota z ílového cesta prechádza otvormi v extrudéri. Použitá matrica vám umožňuje rovnomerne rozložiť surovinu po celom povrchu formy, ktorá sa potom rozreže špeciálnymi nožmi. Prebytočná vlhkosť sa z ílovej hmoty odstráni pomocou filtrov.
 • Rezanie prírodného kameňa na dlaždice. Ani táto drahá a neúčinná metóda sa dnes veľmi nerozšírila..

Odborníci rozlišujú niekoľko typov keramických dlaždíc:

 • majolika je keramická dlaždica získaná lisovaním, po ktorej je pokrytá nepriehľadnou glazúrou. Tento typ dlaždíc sa vyznačuje vysokou pevnosťou a vplyvom na agresívne vonkajšie prostredie. Majolica našla svoje uplatnenie pre vonkajšie obklady budov,
 • Terralla prechádza fázou dvojitého vypaľovania a líši sa tým, že je pokrytá jednou vrstvou sklenenej glazúry. Tento typ dlaždíc sa navyše používa vo vnútorných priestoroch.,
 • odroda cotto je najvhodnejšia na výrobu dlaždíc s efektom dreva. Tento typ sa vyznačuje svojou farbou, textúrou a mechanickou pevnosťou, zatiaľ čo cotto nie je pokryté glazúrou. Teplé odtiene červenej a hnedej v kombinácii s nerovnomernou textúrou umožnili obnoviť autentický vzhľad prírodného dreva,
 • keramická žula sa svojou tvrdosťou čo najviac približuje prírodnej žule. Tento typ dlaždíc sa zároveň vyznačuje vysokým stupňom pevnosti a odolnosti proti opotrebeniu, vďaka čomu našiel uplatnenie na podlahách so zvýšeným stupňom namáhania.,
 • slinok pozostáva výlučne z prírodného ílu, tepelne spracovaného pri vysokých teplotách. Zo všetkých typov keramických dlaždíc je to slinok, ktorý sa vyznačuje najvyššou pevnosťou a odolnosťou voči vlhkosti. Táto odroda sa častejšie používa na obloženie bazénov..

Ako vidíte, na akúkoľvek úlohu existuje pomerne veľký počet odrôd keramických dlaždíc. Aj keď je prírodné drevo pomerne rozmarným povlakom, keramika vykazuje vynikajúci výkon, pokiaľ ide o trvanlivosť a nenáročné prevádzkové podmienky..

Aké vlastnosti by mala mať keramická dlažba??

Spravidla sa verí, že vysokokvalitné keramické dlaždice podobné drevu by sa mali líšiť v nasledujúcich charakteristikách:

 • nízky koeficient absorpcie vody, ktorý predstavuje indikátor nie viac ako 0,5%,
 • odolnosť proti opotrebeniu najmenej rovnaká ako skupina PEI II, t. j. pre kúpeľňu s vysokým stupňom vlhkosti,

 • rovnaký pomer veľkostí dlaždíc. Počas procesu sušenia dlaždice strácajú až 10% pôvodného objemu, čo vedie k odlišnej mriežke veľkostí. Hotová dlaždica je zabalená v dávkach označujúcich skutočný kaliber. Tento termín sa týka veľkosti dlaždice. Napríklad štvorce 300 x 300 mm majú index “0”, veľkosť 301 x 301 je označená “1” poslednou číslicou veľkosti,
 • po vypálení majú keramické dlaždice tiež tendenciu sa mierne meniť vo farbe. Súčasne sa stáva svetlejším alebo tmavším. Ak si kúpite dávku vysokokvalitného tovaru, na balení bude štandardizačný údaj „0“. Ak má dávka v balení dlaždice rôznych tónov a nie je možné ju vrátiť, vykoná sa nasledujúce. Pri pokladaní dlaždíc sa berie do úvahy úroveň osvetlenia a priame slnečné lúče dopadajúce na podlahu. Na miestach, kde je menej svetla – a sú položené dlaždice,
 • pri kladení dekoratívnych dlaždíc pod strom v interiéri má zmysel zanedbávať ukazovatele mrazuvzdornosti, pretože táto vlastnosť je dôležitá pre tie typy dlaždíc, ktoré sú položené vonku,

Bude tiež užitočné vziať do úvahy indikátor chemickej odolnosti. Pre povrchy, ktoré sú často ošetrované čistiacimi prostriedkami, to bude obzvlášť dôležité.

Výhody keramických dlaždíc vo vzťahu k prírodným materiálom

Dlaždice s efektom dreva: dlaždice na podlahu a steny sú primárne vhodné pre svoju vysoko kvalitnú imitáciu prírodného dreva. Rozdiel je vidieť priamo zblízka. Keramické dlaždice majú navyše oproti drevu významné výhody:

 • pri napodobňovaní prírodných druhov dreva môžu mať dlaždice akúkoľvek farbu, dokonca aj tie odtiene, ktoré sa v prírode nenachádzajú,

 • keramické dlaždice sú lacnejšie ako masívne drevo,
 • keramické dlaždice sú vhodné na pokládku za akýchkoľvek podmienok, s vysokou vlhkosťou a bez nej,
 • na rozdiel od dreva sa keramika vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti a opotrebovaniu, nie je náchylná na huby a parazity,
 • o dlaždice je nenáročná starostlivosť, nie sú náročné na podmienky,
 • rozdiel v cene je značný, ak boli dlaždice kúpené s imitáciou drahých a vzácnych drevín,
 • Keramické dlaždice sú vyrobené z prírodných materiálov, preto sú rovnako ako drevo šetrné k životnému prostrediu a neobsahujú škodlivé látky,
 • v prípade mechanického poškodenia je možné dlažbu ľahko vymeniť.

Drevené dlaždice, ktorých fotografia je uvedená nižšie, dokážu spoľahlivo obnoviť takmer prirodzený interiér.

Odporúčania pre výber dlaždíc na drevo

Pri výbere dlaždice urobia v prvom rade krok k farbe. Existuje niekoľko pokynov, ktoré vám pomôžu vybrať tón dlaždice:

 • v malých miestnostiach, ako je kuchyňa, špajza, sa odporúča dokončiť dlaždice svetlých farieb so slabo výraznou textúrou. V opačnom prípade ostro definované čiary a prechody priestor vizuálne zmenšia. Okrem toho je vhodné použiť dlaždice v teplých farbách.,
 • pre veľké miestnosti, najmä pre obývaciu izbu, sa odporúča použiť keramické dlaždice v šťavnatých a často tmavých odtieňoch. Napríklad wenge, čerešňa, ružový javor,
 • diskrétne odtiene ako javor, svetlý dub, hruška, jaseň sa lepšie hodia do kúpeľne a na toaletu.

Kombinácia textúry a farby tmavej wenge a bieleného dreva, napríklad borovice bermholovej, vyzerá veľkolepo a veľkolepo. Dlaždice v obytných priestoroch je lepšie zladiť s farbou nábytku, aby bol celý interiér rozdelený na dve hlavné farebné schémy. Použitie farby rezonujúcej vzhľadom na hlavný gamut je povolené.

Typy imitátorov, ktoré obnovujú textúru palisandru, wenge a afrického raibush, pôsobia rafinovane a neobvykle. Vzhľadom na množstvo navrhovaných modelov je pomocou keramických dlaždíc vytvorený štýl pre akýkoľvek interiér, od art deco po high-tech.

Keramické dlaždice do kúpeľne s efektom dreva

Pre kúpeľňové steny a podlahy sú najvhodnejšie dlaždice, ktoré sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou voči vlhkosti a chemikáliám. Pretože kúpeľňa je miestnosť s vysokou vlhkosťou, dlaždice by mali mať jemne poréznu štruktúru, vďaka ktorej nie je možné, aby vlhkosť prenikla do keramického materiálu..

V tomto prípade by mala mať dlaždica drsný, protišmykový povrch s matným odtieňom. Odolnosť dlažby proti opotrebeniu je 2 body na stupnici PEI. Index chemickej odolnosti zodpovedá triede AA. Preto stojí za to kúpiť keramické dlaždice tejto triedy, aby mala kúpeľňa elitný dekoratívny efekt..

Keramická dlažba s efektom dreva do kuchyne

Keramické dlaždice, ktorých fotky s variabilným dizajnom to dokazujú, budú vynikajúcim riešením pre kuchyňu. Ako viete, v kuchyni vládne atmosféra vysokého znečistenia. Sadze z varenia, kontaminácia podlahy časticami jedla počas varenia a následné mokré čistenie agresívnymi čistiacimi prostriedkami – to všetko negatívne ovplyvňuje trvanlivosť podlahovej krytiny.

Keramika je ľahko odolná voči čistiacim prostriedkom vrátane chlórových zložiek.

Indikátor pevnosti pre keramické dlaždice by mal byť zároveň 3 body na stupnici PEI, ktorá ukazuje stupeň odolnosti proti opotrebovaniu. V tomto prípade musí chemická odolnosť zodpovedať aj vysokej triede ochrany, nie menšej ako “AA”.

Do kuchyne je vhodné vybrať keramické dlaždice s jemnou textúrou a drsným povrchom. Samotný materiál by mal mať jemne poréznu štruktúru, aby lepšie predchádzal upchávaniu a uľahčoval proces prania..

Na obkladanie stien kuchyne sú vhodné dlaždice s nižším stupňom pevnosti. Po prvé, nie je vystavený takému vysokému zaťaženiu ako podlaha, a po druhé, jeho cena je výrazne nižšia.

Keramická dlažba do obývačky s efektom dreva

Index odolnosti proti opotrebovaniu pre obývaciu izbu je rovnaký ako pre dlaždice v kuchyni. Schéma zároveň nie je taká náročná na ukazovatele jej chemickej odolnosti, čo umožňuje štýl s ukazovateľom podobným indikátoru triedy „C“. Dobrá vec na keramike je, že jej vzor, ​​farba a textúra sa časom nezhoršujú a nie sú vystavené slnečnému žiareniu. Inštalovaná podlaha imitujúca prírodné drevo preto na slnku časom nevybledne..

Do miestností s akýmkoľvek stupňom namáhania sa odporúča dlažba s matným povrchom. Má najlepšiu praktickosť, pretože má nasledujúce výhody:

 • menej šmýkanie,
 • slabšia absorpcia nečistôt,
 • na matnom povrchu sú stopy mechanického poškodenia a škrabancov menej nápadné,

Kachle a plavecký bazén

Vo vnútri týchto miestností často vládne vysoká vlhkosť a vysoké teploty. Prudká zmena teploty súčasne nepriaznivo ovplyvňuje trvanlivosť materiálu. V takýchto podmienkach odborníci odporúčajú používať dlaždice so štruktúrou s nízkou pórovitosťou a slabou absorpciou vody..

Je dôležité mať na pamäti, že keramika dobre akumuluje teplo. V saunách a kúpeľoch je vhodné urobiť podlahu v parnej miestnosti z dreva. V tom istom prípade, ak je podlahou základňa z keramických dlaždíc, má zmysel ich na vrchu prikryť drevenou podlahou. To pomôže vyhnúť sa prípadným zraneniam, pretože ani protišmykové odrody nie sú schopné poskytnúť primeranú bezpečnosť..

Index odolnosti proti opotrebeniu pre parné miestnosti, sauny a kúpele sa odporúča na úrovni PEI II, trieda chemickej odolnosti „AA“. Absorpcia materiálu materiálom by nemala byť väčšia ako 0,5%

About the author