Ako si vybrať koberec v obývacej izbe: špecifikácie a cena

Zdá sa, že tradícia pokrývania obývačky kobercami je už minulosťou, pretože existuje veľa možností na zdobenie podlahy – laminát, drevo, dlaždice, linoleum, nemôžete spočítať všetky … Ale, napriek takej rozmanitosti je koberec stále obľúbeným prvkom zdobenia obývacích izieb. Musíte však zistiť, ako si vybrať koberec v obývacej izbe, aby s ním interiér získal štýlový vzhľad..

Obsah:

Účel koberca

Mnohí z nás majú ku kobercom skôr negatívny vzťah, pretože sme presvedčení, že práve tieto výrobky sa stávajú hlavnými zberačmi prachu v dome. Samozrejme, to sa tiež stáva, ale počuli ste už o tom, že odstránenie nečistôt a prachu z koberca je oveľa rýchlejšie a jednoduchšie ako z podlahy? Je to čiastočne spôsobené skutočnosťou, že napríklad prach na lamináte sa zhromažďuje v kúskoch, nečistoty sú spravidla takmer neviditeľné a také „dobré“ je ľahšie náhodne strčiť do rohov počas čistenia. Koberce spravidla zadržiavajú prach a nečistoty v sebe a je potrebné ich pravidelne vysávať. A prach na koberci nie je taký nápadný.

Koberec v obývacej izbe vytvára útulnosť a môžete si užívať sledovanie filmov v príjemnom prostredí vrátane sledovania vojnových filmov online.

Ďalšou výhodou koberca v interiéri sú teplé podlahy. Je pekné ráno sa zobudiť na prechádzku po mäkkej hromade koberca, ako behať po studenej parkete. Koberec odbremeňuje svojich majiteľov od chladu nielen ráno. Takáto podlahová krytina sa považuje za dobrý tepelný izolátor. Okrem toho si môžete vždy vybrať vyhrievanú podložku, ktorá pomôže ľuďom, ktorí trpia neustálym omrzaním nôh, starším ľuďom so zlým obehom, ľuďom, ktorí pracujú v prievanových podmienkach..

Ak máte dieťa alebo tiež nahlas chodíte po byte, mali by ste si v obývačke kúpiť koberec na podlahe a susedia vám za to len poďakujú. Faktom je, že koberce sa vyznačujú vynikajúcou zvukovou izoláciou, najmä tie, ktoré sú vyrobené na plstenom základe. Mäkká chôdza a relatívne ticho budú pre vás úžasným objavom po umiestnení koberca do obývačky po celej podlahovej ploche..

Dobre zvolený koberec je schopný kombinovať rôzne funkčné oblasti a spájať všetky interiérové ​​prvky. Aj keď do jednej miestnosti môžete umiestniť aj niekoľko kobercov rôznych tvarov, aby ste oddelili tieto oblasti alebo svetlé „miesta“, napríklad na príjem hostí a relaxáciu.

Navyše sú za veľmi užitočné považované vlnené koberce, ktoré sú schopné jemne masírovať naše chodidlá. Vďaka tomuto postupu sa zlepšuje celkový tón ľudského tela, normalizuje sa vysoký krvný tlak, úspešne sa vykonáva prevencia chorôb chrbtice a nôh..

Neobvyklou novinkou na trhu sú moderné koberce do obývačky, ktoré čistia vzduch v domácnosti. Špeciálna technológia takéhoto koberca môže nielen absorbovať nepríjemné a škodlivé pachy pre zdravie, napríklad cigaretový dym, ale aj ich recyklovať. Na podložke koberca sú špeciálne katalyzátory, ktoré pomáhajú rozložiť všetky nežiaduce látky na neškodné zložky slnečného svetla – dusík, oxid uhličitý, vodná para.

Štruktúra hromady

Podľa štruktúry hromady sú najbežnejšie nasledujúce typy kobercov:

  • Viacúrovňová slučka – slučky rôznych dĺžok vytvárajú na koberci sochársky vzor;
  • Jednoúrovňová slučka – slučky vlasu majú rovnakú dĺžku a dobre odolávajú opotrebovaniu;
  • Velúr – nakrátko narezaná hromada s dĺžkou najviac 8 milimetrov, vytvára rovnomerný hladký povrch, ktorý je podobný zamatu a najľahšie sa udržiava;
  • Frise je vysoká a silne skrútená nejednotná hromada, ktorej štruktúra vám umožňuje skryť nečistoty a stopy;
  • Cut -loop – v takom koberci sú kombinované nízke nerozrezané slučky a rezaná vysoká hromada, čo vám umožní vytvoriť krásny sochársky vzor a skryť stopy nečistôt alebo schodov;
  • Sasko – strižná hromada, ktorá pozostáva zo skrútenej priadze a tvorí plochý povrch so zvláštnym „zrnitým“ vzhľadom.

Sochárske koberce sú dnes veľmi obľúbené, ktoré sú vytvárané technológiou ručného všívania, ako na fotografii kobercov do obývačky. Hromada je ručne viazaná na základňu svojej sieťoviny, pričom vytvára slučky a nite rôznych veľkostí a farieb. Koberce sú reliéfne s trojrozmernými vzormi a bohatými farbami..

Hustota koberca

Existuje názor, že čím je koberec ťažší, tým je bohatší. Nie je to však pravda. Je to všetko o hustote produktu, tento ukazovateľ si môžete vypočítať sami. Hustota koberca je daná blízkosťou klkov nachádzajúcich sa v koberci, nie ich veľkosťou. Čím vyššia je hustota koberca, tým vyššia je jeho trvanlivosť, zvukové a tepelné izolačné vlastnosti. Na posúdenie hustoty obyčajného tkaného koberca sa odporúča preskúmať jeho zadnú stranu..

Odmerajte pravítkom sekciu na nesprávnej strane, ktorá má rozmery 10 x 10 centimetrov, spočítajte na nej počet uzlov a vynásobte 100. Na základe toho existuje vzorec: väčšia hustota – vyššia cena. Ak je medzi osnovnými niťami veľká vzdialenosť, hromada sa počas používania rýchlo pokrčí..

Ak je základňa viditeľná cez hromadu v mieste záhybu, znamená to, že taký koberec má nízku hustotu a povlak nebude trvať dlho. Nebojte sa, že vlákna môžu z nového koberca najskôr vypadnúť – to sa vždy stane s kobercom akejkoľvek, dokonca aj vysokej kvality..

Rozpočet na nákup

Pri výbere takého produktu sa odporúča predovšetkým rozhodnúť o jeho cene. Ak si chcete kúpiť módny výrobok, ktorý sa stane hlavným doplnkom miestnosti, odporúča sa venovať pozornosť drahým kobercom z prírodnej priadze dovážaných výrobcov. Ak je nákup praktický a spôsobený túžbou získať z koberca útulnosť, teplo a pohodlie, potom môžete zvážiť lacnejšiu možnosť – v tomto prípade je celkom vhodný domáci alebo dovážaný koberec strednej cenovej kategórie. Cena koberca v obývacej izbe závisí predovšetkým od nasledujúcich charakteristík.

Krajina výrobcu

Domáce koberce, ktoré majú podobné vlastnosti ako dovážané koberce, sú o 30-50% lacnejšie ako zahraničné náprotivky. Ruskí a západní investori dnes u nás investujú horibilné sumy do modernej automatizovanej výroby. V tomto prípade je tovar vyrobený na modernom nemeckom alebo belgickom zariadení..

Najdrahšie sú koberce z Indie, Iránu a Nepálu, to znamená zo štátov so starodávnymi tradíciami tkania kobercov. Turecké koberce sú rádovo lacnejšie ako tieto výrobky, zatiaľ čo ich vlastnosti im takmer nie sú nižšie. Formy tureckých krytín sú veľmi rozmanité: cesty, obdĺžnikové, oválne koberce v obývacej izbe, osemstene. Turecké koberce sú vyrobené výlučne z prírodnej novozélandskej vlny. Priadza pre vysokokvalitné koberce je farbená chrómom a prírodnými farbivami.

Čínske koberce sú v našej dobe považované za veľmi obľúbené. Ich hromada dosahuje 18 milimetrov a kombináciou hromady rôznych dĺžok na jednom koberci vznikajú trojrozmerné obrázky. Čínske koberce sú vyrobené z ovčej vlny, prírodného hodvábu alebo bavlny.

Technológia výroby

Najdrahšími materiálmi sú priadza alebo vlákna prírodného pôvodu (bavlna, sisal, ľan, hodváb, vlna). Koberce používajúce takú prírodnú priadzu budú stáť o 50-100% drahšie ako syntetické výrobky (polyakryl, polypropylén, polyester, polyamid). Umelý, ale nie syntetický, je taký populárny materiál ako viskóza, ktorá je analógom hodvábu..

Pri výbere koberca musíte mať na pamäti, že nesprávna strana ručne vyrobeného výrobku musí úplne opakovať vzory prednej strany. Všetky ručne vyrábané koberce majú malé chyby a chyby, určitú asymetriu alebo nepravidelný tvar. Takmer všetky takéto koberce na zadnej strane majú podpis – podpis autora, ako je znázornené na fotografii kobercov v obývacej izbe.

Ručné koberce sú určite drahšie ako automatizované výrobky. Náklady na niektoré ručne vyrobené koberce dosahujú cenu malého bytu v Moskve! Na porovnanie stojí za to ponoriť sa do technológie výroby kobercov: produktivita strojovej výroby na jednom stroji za deň dosahuje 2 000 – 2 500 metrov štvorcových výrobku a jeden ručne vyrobený koberec môžu vyrobiť dve desiatky tkáčov za 2-3 mesiace.

Okrem toho pri výbere koberca je potrebné riadiť sa takou charakteristikou výroby, ako je kvalita výrobku. V tomto prípade treba kvalitu chápať ako kombináciu nasledujúcich charakteristík: typ závitu (huňatý, sada úderov, vlys, BCF, huňatý), hustota (150 000 – 2 milióny bodov hromady na meter štvorcový) a výška vlasu (6 – 50 milimetrov) hromada. Najlacnejšie koberce sú vyrobené z priadze BCF s hustotou 150 000 bodov na meter štvorcový a výškou vlasu 6-7 milimetrov..

Pri výbere koberca do obývačky teda musíte vziať do úvahy jeho technické vlastnosti, ako sú hustota, dĺžka a štruktúra hromady, účel, typ výroby a náklady na samotný výrobok. A nakoniec si pamätajte, že pri kúpe akéhokoľvek koberca sa musíte uistiť, že nezapácha ako ovčia koža. Povlak by mal byť ošetrený antialergénnymi a antistatickými činidlami, impregnovaný roztokmi proti soli a proti blatu..

About the author