Ako si vybrať lak na parkety

Parketová doska sa líši od ostatných typov podláh tým, že vyžaduje starostlivú údržbu. Parkety bez laku alebo oleja nevydržia ani rok, preto je potrebné tieto zmesi používať na ochranu dreva. A hoci je sortiment výrobkov na spracovanie parkiet pomerne veľký, o lak je stále veľký dopyt, ako to bolo pred sto rokmi. Stále by! Vyzerá skvele a svoju prácu, ktorú mu pridelil, zvláda vynikajúco. Ako si však vybrať parketový lak? Poďme zistiť!

Obsah:

 • Základné laky
 • Vo vode rozpustné laky
 • Bezvodé polymočovinové laky
 • Alkydové laky
 • Formaldehydové laky

Kritériá pre výber laku na parkety

S najväčšou pravdepodobnosťou bude na vás, aby ste sa rozhodli pre typ laku na parkety, ale na majstra, ktorý sa bude zaoberať inštaláciou parketovej dosky a jej dokončovaním. Ale napriek tomu by posledné slovo malo byť s majiteľom bytu, takže bude lepšie, ak prejavíte náležitú informovanosť o konečnom dokončení..

Najdôležitejším faktorom pri výbere kompozície laku je funkčný účel miestnosti a očakávané zaťaženie parkiet. V prípade, že sa v miestnosti neočakáva obrovský dav ľudí a použijú ju iba 2-3 osoby, ktorí budú mať na nohách mäkké papuče, môžete sa rozhodnúť pre lak na parkety s minimálnym zaťažením. Ale pre kuchyňu a chodbu je lepšie zvoliť taký lak, ktorý parkety maximálne ochráni nielen pred stresom, ale aj pred všetkými druhmi znečistenia..

Aký lak si vybrať na parkety napríklad do baru alebo reštaurácie? Tu je návštevnosť vysoká, čo znamená, že povlak musí byť odolný a spoľahlivý. V tomto prípade stojí za to použiť buď olejové impregnácie, alebo špeciálne vodoodpudivé zmesi, pretože toto je jediný spôsob, ako udržať parketovú dosku v dobrom stave. Takýto povlak je možné pravidelne obnovovať a vracia podlahe pôvodnú krásu, ale budete musieť pohrať s lakom..

Druhy lakov

Laky sa líšia nasledujúcimi parametrami:

 • technologické vlastnosti: tekutosť, viskozita, spôsob aplikácie;
 • chemické zloženie: priméry, vo vode rozpustné, alkydové, uretán-alkydové, vytvrdzujúce kyselinou, bezvodý polyuretán, na báze formaldehydových živíc;
 • vzhľad: priehľadné alebo moriace drevo v určitej farbe;
 • úrovne lesku: lesklé, pololesklé, matné, polomatné, hodvábne matné;
 • odolnosť voči mechanickému namáhaniu, svetlu, prostrediu a životnosti.

Základné laky

Medzi základné nátery patria laky, ktoré sa nanášajú pod vrchný lak a zlepšujú jeho priľnavosť k doske. Ich použitie je odôvodnené predovšetkým možnosťou zlepšenia kvality horných vrstiev laku, ale okrem toho sa základný lak musí používať aj v týchto prípadoch:

 • keď je cieľom získať dokonale rovnomerný tieň;
 • keď je potrebné znížiť adhézny účinok laku v bočných spojoch matríc;
 • keď je potrebné izolovať prírodné oleje z exotických drevín;
 • keď hrozí nebezpečenstvo, že sa zvyšky vody dostanú na povrch lisovníc.

Pred nanesením základného laku na povrch parkiet sa uistite, že je kompatibilný s vrchným náterom, inak môže dôjsť k veľmi nepríjemným rozpakom, ktoré bude dosť ťažké opraviť: povrch podlahy sa jednoducho stane škvrnitým a všetky vrstvy lak sa bude musieť úplne odstrániť, aby sa zbavil škvŕn. Pod lak na vodnej báze sa teda nanáša základný náter – ich komponenty sú navzájom kompatibilné, čo znamená, že nič neohrozuje vaše parkety.

Základné laky majú pozoruhodnú vlastnosť: znižujú spotrebu vrchného laku, pretože znižujú jeho penetračnú schopnosť..

Základné nátery dlho nezasychajú, pretože obsahujú rozpúšťadlá, ktoré sa rýchlo odparujú z povrchu podlahy. Úplné sušenie od 15 minút do 3 hodín.

Na dosiahnutie maximálnych výsledkov je vhodné použiť základný a vrchný náter od rovnakého výrobcu. Je to predovšetkým kvôli rôznym stupňom čistenia kompozícií od rôznych nečistôt a ak sa rozhodnete napríklad aplikovať domácu pôdu pod dovážaný povlak, potom vás nemusí prekvapiť, ak na vás konečný výsledok nezaujme..

Vo vode rozpustné laky

Bol teda nanesený základný náter, teraz zostáva dokončiť to, čo sme začali. Ak premýšľate o tom, akým lakom pokryť parkety, potom jednou z najoptimálnejších možností ceny a kvality bude vodný lak. Táto kompozícia pozostáva z najmenších častíc rozpúšťadla, emulgátorov a vody a vzhľadom na to, že je založená na vode, schne trochu inak ako jej „bratia“: po nanesení vrstvy laku sa voda najskôr začne odparovať, nie rozpúšťadlo. Ten sa odparuje oveľa pomalšie ako prvý, takže koncentrácia rozpúšťadla vo vodnej disperzii sa postupne zvyšuje. A keď je prahová hodnota prekročená, rozpúšťadlo začne „ničiť“ kvapôčky spojiva a úplne sa odparí. V dôsledku toho lakový film vyschne a stane sa čo najsilnejším a najtvrdším..

Podľa obsahu rozpúšťadiel v ich zložení sú laky na vodnej báze rozdelené do troch kategórií: bez rozpúšťadiel, obsahujúce rozpúšťadlá do 5% a obsahujúce rozpúšťadlá do 15%. Bez ohľadu na kategóriu majú vodou riediteľné laky pri aplikácii na drevené povrchy vynikajúce adhézne vlastnosti. Preto sú ideálne pre parkety a parkety. Malo by sa však vziať do úvahy, že takáto kompozícia dostatočne dobre preniká do medzier medzi lisovnicami, čo môže viesť k vzniku nežiaduceho škrípania. Aby ste čiastočne zabránili takejto nepríjemnosti, môžete povrch podlahy najskôr natrieť základným náterom na vodu, aj keď sa stále nemôžete úplne zachrániť pred strachom z ticha v miestnosti. Bohužiaľ, laky na vodnej báze majú ešte niekoľko ďalších nevýhody:

Výhody vodné laky:

Je veľmi dôležité uistiť sa, aký druh laku ste si kúpili, pretože ak ide o profesionálny nástroj, potom ho možno nanášať bez základného náteru a ak vami zvolený lak nemá nič spoločné s profesionálmi, potom skôr, ako zakryjete svoj lak parkety s ním, musíte sa najskôr pohrať s podkladovým náterom.

Bezvodé polyuretánové laky

Tento typ parketového laku je ideálny pre miestnosti s vysokou premávkou. Sú extrémne trvanlivé a majú vysokú priľnavosť k drevu..

Podľa počtu zložiek, ktoré tvoria polyuretánové bezvodé laky, sú to:

 • Jednozložkové (PUR laky)
 • Dvojzložkové (DD-laky)

Zloženie oboch môže zahŕňať rôzne aromatické zlúčeniny, ktoré dodávajú roztokom, ak nie veľmi príjemnú, potom menej nechutnú arómu ako konvenčné laky. Základ pre laky môže byť tiež odlišný: akryl, uretán alebo rozpúšťadlá.

Prirodzene, keď si vyberiete lak a premýšľate o tom, ktorý lak na parkety je lepší bez vody alebo bez vody, môže byť rozhodujúci akýkoľvek argument v prospech jedného alebo druhého. Bezvodý polyuretánový lak teda schne rýchlejšie ako vo vode rozpustný lak, pretože v jeho zložení nie je voda. Proces sušenia začína odparovaním rozpúšťadiel a v ďalšej fáze lak tvrdne v dôsledku chemickej polyadičnej reakcie, ktorá prebieha vo vnútri kompozície..

Počas nanášania laku na parkety a schnutia je potrebné chrániť lakový film pred akýmkoľvek kontaktom s vodou. Aj keď je obsah vlhkosti dreva vyšší ako norma (norma znamená indikátor vlhkosti rovnajúci sa 7-8%), výsledok práce vás nemusí potešiť: na povrchu podlahy sa tvoria vzduchové bubliny alebo dokonca penenie laku môže dôjsť, čo v konečnom dôsledku povedie k vzniku vizuálnych chýb.

Výhody bezvodé laky:

Môžeme dokonca s istotou povedať, že bezvodý lak je najlepší lak na parkety, pretože ho možno perfektne použiť aj v tých miestnostiach, kde sa každý deň zhromažďuje veľa ľudí..

Alkydové laky na olejovej báze

Hlavnou zložkou týchto lakov sú alkydové živice, ktoré sa získavajú z prírodných surovín. Je to kvôli skutočnosti, že lak obsahuje drevo, ľanové a iné oleje, že výrobok môže pomerne hlboko preniknúť do štruktúry dreva..

Okrem olejov nájdete v laku aj ďalšie zložky, napríklad lakový benzín, ktorého koncentrácia môže byť buď vysoká alebo nízka. Posledný typ laku je menej toxický.

Výhody alkydové laky:

nevýhody alkydové laky:

A ak premýšľate o tom, aký lak je lepšie pokryť parkety, potom okamžite „zmietnite“ možnosť s alkydovým lakom – rozhodne nie je vhodný na splnenie vašich fantázií.

Kyslé laky (formaldehyd)

Tento typ laku patrí do kategórie najtrvalejších a ak sa rozhodnete postaviť nie dom, ale pevnosť, potom vám tento lak bude určite vyhovovať..

Lak obsahuje formaldehydové živice. Iste ste teraz v panike, pretože je už dlho známe, že táto zlúčenina je nebezpečná a nezdravá. Formaldehydy sa však z povrchu podlahy veľmi rýchlo odparujú a zároveň nezanechávajú ani najmenší náznak ich prítomnosti v zložení laku..

Výhody formaldehydové laky:

 • dobrá priľnavosť k drevu
 • odolnosť voči zmenám úrovne vlhkosti a teploty v miestnosti
 • aplikovaný akýmkoľvek maliarskym nástrojom
 • môže byť použitý bez predchádzajúceho plnenia

nevýhody formaldehydové laky:

 • majú výrazný zápach, takže budete musieť pracovať s otvorenými oknami a v respirátore
 • silne prilepte bočné steny matríc.

Na základe vyššie uvedeného môžeme vyvodiť nasledujúci záver: ak si stále lámete hlavu nad tým, ktorý lak na parkety je lepší, potom to robíte márne, pretože pre každý jednotlivý prípad bude vhodné použiť rôzne druhy lakových náterov. Pre kuchyňu a chodbu – formaldehyd, pre spálňu – rozpustnú vo vode a pre obývaciu izbu bude stačiť alkyd.

About the author