Ako si vybrať masívnu dosku

Čo môže byť útulnejšie, teplejšie a sofistikovanejšie ako drevená podlaha? Moderný trh je presýtený rôznymi syntetickými materiálmi pre každý vkus a my stále a v poslednej dobe stále častejšie dávame prednosť starej dobrej podlahovej doske alebo parketám. Prirodzené zrno dreva, jeho prirodzené teplo, vôňa a dokonca aj zvuk vytvárajú v domácnosti jedinečnú a sofistikovanú atmosféru. Pojem „masívna drevená podlaha“ sa objavil relatívne nedávno a znamená, že výrobok je vyrobený z masívneho dreva bez lepenia. Takáto doska sa líši od blokových parkiet v skutočnosti iba veľkosťou. Už bolo prijaté rozhodnutie vybaviť masívne drevené podlahy a okamžite vyvstávajú otázky, ako si vybrať masívnu dosku, na akom dreve sa zastaviť, aký typ použiť, ako sa nemýliť s rozmermi, ako ovládať kvalita. A výrobca hrá dôležitú úlohu. Aby sme sa vyhli hlúpym chybám, poďme zistiť, ako si vybrať a čo hľadať..

Výber masívnej dosky podľa druhu dreva

Od druhu dreva závisí nielen farba a odtieň budúcej podlahy, čo je, samozrejme, veľmi dôležité, ale aj tvrdosť povrchu podlahy, odolnosť dreva voči extrémnym teplotám a vysokej vlhkosti a mnoho ďalších. A tieto vlastnosti ovplyvňujú výber v oveľa väčšej miere ako odtieň, sofistikovanosť alebo exotickosť produktu. Napríklad masívna doska môže byť vyrobená z akéhokoľvek stromu z akejkoľvek vzdialenej exotickej krajiny, ale ako sa táto doska bude správať v našich podmienkach? Koniec koncov, v našom lete je horúco a vlhko a v zime je sucho a zima. Strom sa roztiahne, potom zmenší a v niektorých prípadoch sa môže dokonca skrútiť a zdeformovať. Preto je potrebné vybrať tie druhy dreva, ktoré sa v našej klíme osvedčili najlepším spôsobom..

Masívna dubová doska

Doska z masívneho duba odkazuje na tvrdé skaly, podlahová krytina z nej je odolná voči vonkajšiemu mechanickému namáhaniu a slúži po stáročia bez straty pevnosti. Farebná škála dubových dosiek je extrémne široká a má asi 200 odtieňov: od žltkasto-bielej po žltohnedú prelínanú sivou alebo zelenou. Na povrchu sú zreteľne viditeľné stopy vekových krúžkov, na radiálnom reze jadro tvorí svetlé čiary a oblasti, ktoré sa zdajú byť ohnivými zábleskami. V priebehu času masívna dubová doska stmavne, čo však nezhoršuje celkový vzhľad podlahy, ale dáva iba odtieň staroveku. Sila a tvrdosť duba je taká vysoká, že je kladený nielen do obytných priestorov, ale aj do kancelárií, reštaurácií, klubov a ďalších inštitúcií s vysokou návštevnosťou.

Masívne dubové dosky sa vyrábajú s hotovým lakom alebo bez neho. Nepotiahnuté dosky sa používajú do ekologických, škandinávskych a etnických interiérov. Lakovaná doska vytvorí rovnomerný hladký povlak, ktorý bude vyhovovať štýlom ako moderný, avantgardný, vintage, rokokový, atď. Náklady na masívnu dubovú dosku závisia od kvality výrobku, surovín a jeho charakteristík a môžu sa pohybovať. od 50 do 120 USD. na 1 m2.

Masívna teaková doska

Masívna doska Teak cenený pre svoju odolnosť voči rozkladu. Používa sa na vybavenie palúb, otvorených terás a ďalších predmetov, ktoré neustále prichádzajú do styku s vodou. Teak nesčerná a nestráca na sile pod vplyvom vody. Drevo tohto stromu môže mať inú farebnú paletu s inou štruktúrou, najbežnejšia je zlatohnedá so svetlejším belom a tmavým srdcom..

Smrekovcová masívna doska

Smrekovcová masívna doska navonok sa prakticky nelíši od borovice, ale zároveň má rovnakú tvrdosť ako dub. Farebný rozsah je asi 12 slnečných odtieňov. Zvláštnosťou sibírskeho smrekovca sú jeho antiseptické vlastnosti, hnilobné baktérie a plesne sa naň nezapúšťajú. Vďaka svojej úžasnej odolnosti voči vplyvu vlhkosti sa masívna smrekovcová doska používa na usporiadanie lôžok, otvorených terás a plôch, balkónov, lodžií. A tvrdosť a odolnosť voči mechanickému namáhaniu vám umožňujú položiť ho v telocvičniach, knižniciach, reštauráciách atď. Smrekovec si dlho zachováva svoju štruktúru, vzor a farbu, nestmavne a nemení tvar..

Masívna jaseňová doska

Masívna doska Ash pokrýva celé spektrum svetlých slnečných odtieňov, doplnené bohatými textúrnymi vzormi. Popolcová podlaha vizuálne rozširuje miestnosť a napĺňa ju prirodzené slnečné teplo a svetlo. Drevo tohto druhu má ešte väčšiu tvrdosť a pevnosť ako dub, ale zároveň jedinečnú elasticitu. Vďaka kombinácii týchto vlastností sa popol používa nielen na dekoráciu obytných priestorov, ale aj do telocviční a dokonca aj na výrobu športových potrieb..

Masívna javorová doska

Masívna doska javor považovaný za najľahší zo všetkých ostatných. Paleta farieb sa pohybuje od takmer bielej po jemne ružovú alebo žltkastú s červenkastými žilkami. Javorový rez má jedinečný vzor a štruktúru, povrch pod vplyvom slnečného svetla sa stáva mierne nažltlý alebo sa objavuje zlatý odtieň. Javorové drevo je tvrdé, pevné a pružné s jedinečnou pevnosťou v ohybe. Ale zároveň za jasnú nevýhodu masívnej javorovej dosky sa považuje jej závislosť od zmien úrovní vlhkosti..

Masívna orechová doska

Pevná doska orech môžu byť vyrobené z rôznych odrôd vlašských orechov, toto je európsky (orech) a americký a ďalšie. Farebný rozsah je rôzny: od svetlo béžovej alebo svetlo šedej po tmavohnedú. Drevo je ocenené svojimi sivými, hnedými a purpurovými odtieňmi, ktoré dodávajú celému priestoru teplý a útulný pocit. Dôležitou vlastnosťou orecha je jeho odolnosť voči vysokej vlhkosti a teplotným extrémom. Dokonca aj počas procesu sušenia sa v ňom netvoria trhliny a počas prevádzky sú deformácie minimálne..

Masívna doska wenge

Masívna doska wenge vyrobené z ebenového dreva afrického wenge. Farebná škála wenge je od tmavo hnedej po absolútne čiernu, ale existujú aj šedohnedé tóny. Drevo Wenge je veľmi trvanlivé, ťažké, pevné, dobre odoláva ohybu a mechanickému namáhaniu, nezačínajú v ňom mikroorganizmy a hmyz. Olejové látky obsiahnuté v kompozícii sťažujú ošetrovanie dreva lakom. Masívna doska z wenge musí dlho prejsť kvalitným správnym sušením, inak môže prasknúť. Pred kúpou tak drahého a exotického stavebného materiálu všetko dôkladne zvážte a poraďte sa s odborníkom, drevo wenge, ktoré predávame, nemožno vysušiť na požadovaných 8 – 9%, so všetkým, čo z toho vyplýva..

Masívna bambusová doska

Bambusová doska z masívneho dreva v prírode neexistuje. Pamätajte si, že „masív“ znamená „vyrobený z masívneho dreva“. Bambus vlastne ani nie je strom, je to tráva. Aby z toho bola doska, bambusové pásy sa narovnávajú, lisujú a lepia k sebe pod veľkým tlakom. Okrem toho materiál prechádza ďalším spracovaním s teplotou, polyuretánom a ultrafialovým svetlom. Výsledná doska má jedinečnú hustotu, trvanlivosť, odolnosť voči mechanickému namáhaniu a je absolútne odolná voči vlhkosti a mikroorganizmom. Výrobcovia tvrdia, že pevná bambusová doska sa nezmršťuje ani nenafukuje, ale skúsení inštalatéri si všimnú, že keď nie je vo výrobe dostatočne vysušená, po vybalení v našej klíme sa doska ohýba a zdeformuje. Je to spôsobené tým, že v domovine bambusu je vysoká vlhkosť, neexistuje spôsob, ako sušiť drevo na 6 – 8%, ktoré sú nevyhnutné pre naše podnebie. Bambusová doska je vo výrobe pokrytá módnym 7-vrstvovým lakom, ktorý je dostatočne pevný, ale nie je také ťažké na ňom zanechať stopu..

Pevná doska merbau

Masívna doska Merbau vyrobené z druhu mahagónu merbau, ktorý rastie v tropickom podnebí (Indonézia, Filipíny, Malajzia atď.). Zvláštnosťou tohto plemena je farebný rozsah od svetlých odtieňov červenohnedej po tmavé odtiene tmavohnedej so zlatými a žltými škvrnami, ktoré tvoria zložité vzory. Počas prevádzky sa farba mení a získava strieborno-šedý odtieň. Olejové látky plniace merbau robia dosku trvanlivou, pevnou a odolnou voči vlhkosti a rozkladu a taktiež prakticky nevysychajú..

Okrem vyššie uvedených druhov sú masívne dosky vyrobené z brezy, buka, hrušiek, čerešní, brazílskych orechov a mnohých exotických druhov: tigrie drevo, sucupira, afrormosia atď. Všetky majú svoje vlastné jedinečné vlastnosti. Pri výbere však musíte venovať veľkú pozornosť hustote a vlhkosti dreva, pretože zahraničné exotické stavebné materiály jednoducho nedokážu splniť požiadavky našej klímy..

Hustota dreva je dôležitým aspektom

Priepustnosť miestnosti a úroveň mechanického namáhania podlahy určujú, ktoré drevo je možné použiť. Silné drevo s vysokou úrovňou pevnosti, napríklad dub, jaseň, smrekovec, wenge, je položené v miestnostiach s vysokou premávkou. Ťažký nábytok, podpätky a ostré predmety nezanechajú stopy na povrchu podlahy. Aj keď v niektorých prípadoch môže byť lak natlačený, ale nie samotné drevo. Menej mäkké drevo, ako je breza, čerešňa a iné, je možné používať iba v miestnostiach s minimálnym mechanickým namáhaním, ako je napríklad škôlka. Pretože aj stolička na kolieskach môže na podlahe zanechávať brázdy a poklesnuté stopy.

Aká veľkosť pevnej dosky je lepšia

Masívna doska - rozmery

Pri výbere podlahovej krytiny je veľmi dôležitá veľkosť pevnej dosky a všetky jej geometrické parametre.

Hrúbka masívne dosky sú od 15 do 50 mm, najobľúbenejšie sú dosky s hrúbkou 15 – 22 mm od exotických druhov. Hrubšie výrobky 28 – 45 mm sa používajú oveľa menej často, aj keď podlahová krytina z nich bude veľmi pevná, odolná a menej náchylná na deformáciu.

Šírka plné dosky sú v rozmedzí 60 – 450 mm. Najbežnejšie dosky sú 60 mm, 80 mm, 100 mm a 120 mm. Všetky ostatné sú považované za široké dosky a používajú sa menej často. Čím tenšia je pevná doska, tým viac spojovacích prvkov, tým stabilnejší je samotný povlak a menej náchylný na deformáciu. Čím širšia je podlahová doska, tým katastrofálnejšie bude jej ohýbanie a deformácia v dôsledku extrémnych teplôt alebo vysokej vlhkosti. Široké dosky však vyzerajú dobre vo veľkých miestnostiach, čím sú vizuálne organickejšie a kompaktnejšie. Úzke dosky miestnosť opticky predĺžia.

Dĺžka pevné dosky sú od 500 mm do 3 000 mm, ale existujú aj výrobky s priemerom 3,2 ma 6 – 9 m. Dlhé dosky sa používajú veľmi zriedka, pretože sa ťažko prepravujú a kladú. Je jednoduchšie ich „viesť“. Ale zároveň predlžujú miestnosť, robia ju homogénnou. Najpopulárnejšie sú masívne dosky 1 – 2 m. Ľahko sa kladú a vytvárajú z nich vzor..

Výber – čo to je??

Výber je triedenie dreva podľa jeho farby, vzoru, textúry, prítomnosti uzlov alebo príliš pestrých škvŕn atď. Rozdiel medzi týmito znakmi je spôsobený odlišným pílením kmeňa stromu..

Možnosti rezania dreva

Takmer v strede kmeňa stromu sa robí radiálny rez. Doska sa získa jednotnou farbou, bez uzlov a s jednotným vzorom vo forme pozdĺžnych čiar. Takáto doska je považovaná za najtrvanlivejšiu, odolnú voči deformácii a drahú..

Tangenciálny rez – pílenie kmeňa smerom od stredu. Výsledná doska bude mať veľké farebné variácie (rôzne odtiene okolo okrajov a v strede), vysokú pravdepodobnosť vzniku uzlov a bohatú textúru. Napriek nižšej pevnosti a odolnosti voči zmenám teploty a vlhkosti sú tieto dosky cenené pre svoj krásny vlnitý vzor..

Rôzne spoločnosti triedia podľa rôznych kritérií a potom im dajú svoje vlastné mená, popíšeme len tie najbežnejšie.

Masívna doska radiálna

Radiálne – perfektne zladená verzia dosky, beľové drevo nie je povolené, uzly nie sú povolené. Všetky dosky sú vybrané v približne rovnakej farebnej schéme, vzor je rovnaký – pozdĺžne čiary pozdĺž dosky.

Vyberte pevnú dosku

Vyberte – výber dosiek z hľadiska farby nie je ideálny, môže dôjsť k rozptylu v odtieňoch, je povolená prítomnosť malých, stredných a veľkých jadrových lúčov, drevené vlákna sú umiestnené pozdĺž dosky. Beľové drevo a uzly nie sú povolené.

Mohutná tabuľa pováh

Natur – sú povolené malé odchýlky vo farbách, uzloch do 2 mm a bieleho beľového dreva.

Doska z masívneho dreva

Rustikálny – plné farebné variácie, prítomnosť uzlov do 6 mm v akomkoľvek množstve, prítomnosť bieleho beľového dreva až do 1/5 šírky dosky.

Výber pevnej dosky ovplyvňuje jej cenu, najdrahšia doska bude „radiálna“ a najlacnejšia – „rustikálna“. Ale výber jednej alebo druhej dosky nezávisí len od kvality dreva, ale aj od toho, aký vzor z nich možno vyskladať. Napríklad „rustikálny“ je ideálny na vytvorenie interiéru v štýle jasného chaosu.

Továrenské spracovanie masívnych dosiek

Najjednoduchšie dodatočné továrenské spracovanie je skosenie pozdĺž okrajov výrobku. Podlahová krytina z takejto dosky je presnejšia a segmentovanejšia; vďaka skoseniu nie sú deformácie dosiek a prítomnosť trhlín také nápadné. Ale zároveň sa v medzerách medzi skoseniami hromadí jemný prach a rozliata voda..

Staršia pevná doska

Umelé starnutie drevo sa vykonáva technikou, ako je „kefovanie“. Aj keď by sa to dalo nazvať „pribíjanie“ alebo „skrutkovanie“, pretože spočíva v poškriabaní dosky štetcom s ostrými zubami. Výsledné drážky, drsnosť a odreniny vytvárajú efekt starého, opotrebovaného dreva. Po otvorení lakom sa taká masívna doska používa v semi-starožitných interiéroch, etnickom štýle a iných smeroch dizajnu..

Kovový štýl pre milovníkov všetkého neobvyklého. Potiahnutie povrchu masívnej dosky bronzom alebo mosadzou umožňuje jej použitie v high-tech interiéroch.

Doska z masívneho dreva

Tónovanie masívnej dosky – najbežnejšia možnosť spracovania. Maľovaním povrchu výrobku v ktoromkoľvek zo 60 odtieňov sa dajú vyrobiť napríklad wenge alebo teakové dosky z dubových dosiek. Takže obrovská doska priemerných nákladov sa navonok zmení na drahého exotika. Tónovanie lazúrami a olejmi vedie k strate dreva jeho prirodzenej farby.

Výber najlepšej pevnej dosky – tej, ktorá má prirodzenú farbu a vzor, ​​alebo je samozrejme tónovaná pre majiteľov, ale v takejto situácii nebude nadbytočné pamätať si, prečo sa rozhodli položiť podlahu vyrobenú z prírodného materiálu. drevo vôbec.

Stojí za to kúpiť pevnú dosku otvorenú lakom

Okrem nepotiahnutých masívnych dosiek ponúkajú výrobcovia výrobky už potiahnuté niekoľkými vrstvami laku alebo impregnované olejom..

Keď je doska v továrni otvorená lakom, je jej spotreba oveľa menšia, leží hladšie a krajšie. Samotný výrobok je už hotový, stačí položiť a zaistiť. Nie je potrebné brúsenie, čo znamená, že nebude žiadny prach. Existuje však jedna nevýhoda. Dávajte pozor, keď lakujete hotovú masívnu podlahu, získate hladký, rovnomerný ideálny povrch bez najmenších štrbín a medzier. Ak namontujete dosky už nalakované, budú medzi nimi medzery, do ktorých môže prúdiť voda a prenikať prach. Ale zároveň je riziko, že lak praskne pri deformáciách dreva, minimálne..

Naolejované dosky je možné používať bezpečne. Po pokládke môžu byť opäť ošetrené olejovými formuláciami. Olejový povlak sa musí navyše obnovovať približne každých šesť mesiacov..

Ktorého výrobcu si vybrať masívnu dosku

Voľba výrobcu dosky z masívneho dreva je veľmi dôležitá, pretože rôzne spoločnosti používajú rôzne technológie a dovážajú suroviny z rôznych krajín. Výsledkom je, že jeden výrobca nemusí mať vždy na svedomí dokonalú geometriu, ale druhý zase nesušené exotické drevo..

Masívna doska Coswick sa vyrába iba z dvoch druhov dreva: dubu a jaseňa, ale v rôznych farbách a rôznych kvalitách. Spoločnosť Coswick je kanadská, ale výrobné závody sa nachádzajú v Bielorusku. Kanadské technológie spracovania a moderné vybavenie zaručujú vysokokvalitné výrobky, vzhľadom na blízke umiestnenie výroby je cena pevnej dosky celkom dostupná. Na kvalitu pevných dosiek tejto spoločnosti neboli žiadne sťažnosti..

Masívna doska Amigo

Masívna doska Amigo vyrobené z exotického dreva a tradičného duba. Amigo je nemecká spoločnosť s výrobnými závodmi v Nemecku, Malajzii a Číne. Upozorňujeme, že masívne dosky z exotických drevín (sucupira, avuara, okan, myroxilon, mesto, chempaka, merbau, bambus) sa vyrábajú v Číne a Malajzii, kde suroviny rastú. To vám umožní znížiť cenu drahých drevín. Zároveň ho nebude možné vysušiť na 8 – 9% vlhkosť potrebnú pre naše podnebie. Ale masívna dubová doska vyrábaná v Nemecku má vynikajúci výkon.

Masívna podlaha Magestik Floor vyrába sa kdekoľvek okrem Európy, aj keď má sídlo spoločnosti v Holandsku. Výrobné závody sú roztrúsené po celom svete, v miestach, kde rastú druhy dreva, ktoré sa používajú na výrobu masívnych dosiek. Ide o Čínu, Panamu, Peru, Brazíliu, Thajsko, Mjanmarsko, Indonéziu, Kamerun, Barmu, Laos. Iba v Číne sa vyrába celá škála návrhárskych farebných a prírodných dubových riešení. Masívna doska Magestik je vyrobená väčšinou z exotických druhov, ako sú americký orech, wenge, ipé, zebrano, kumaru, lapacho, kempas, ovengpol, palisander, kurupai, merbau, tigrie drevo, sucupira, rockfa, teak, tauari, jatoba atď. Magestik je lídrom v exkluzívnom segmente dreva. A hoci je všetok personál certifikovaný a vyškolený a pri výrobe sa používa iba to najlepšie vybavenie, pamätajte na to, že v krajinách s veľmi vlhkým podnebím nie je také ľahké sušiť drevo s vysokou kvalitou. Na druhej strane spotrebitelia chvália pevné dosky tejto spoločnosti za presnú geometriu, prijateľnú cenu a 25-ročnú záruku..

Masívne parkety Sherwood teší sa svojou kvalitou v angličtine, aj keď sú výrobné závody spoločnosti sústredené v blízkosti miest priemyselného ťažby. Hlavnými materiálmi masívnych dosiek sú dub, jaseň a exotické druhy – zebrano, limba, kurumpai atď. Reputácia spoločnosti Sherwood parkety je rozšírená nielen v Európe, ale aj v Amerike. Konečného spotrebiteľa priťahuje dostupná cena a výnimočná krása výrobkov tohto výrobcu. Aj keď sú názory rozdielne, niektoré chvália kvalitu, iné sa sťažujú na nepresnú geometriu..

Okrem vyššie uvedených výrobcov na našom trhu si môžete kúpiť masívne dosky od týchto spoločností:

 • Jantárové drevo (Rusko);
 • Ashton (Čína a Slovinsko);
 • Boen (Nemecko, Litva, Nórsko);
 • Deker (Čína);
 • Lewis & Mark (USA, Čína);
 • Mercier (Kanada);
 • Missouri Collection (USA);
 • Montblanc (Čína, Nemecko);
 • Nagoja (Litva);
 • Parketoff (Nemecko, Peru, Indonézia, Čína);
 • Tree Life Lab (Taliansko);
 • Premier parkety (Taliansko).

Na záver by som rád poznamenal, že bez ohľadu na to, akého výrobcu pevnej dosky si vyberiete, v každom prípade musíte venovať pozornosť nasledujúcim bodom.

Na koncoch a povrchoch dosiek by nemali byť žiadne praskliny, opak naznačuje porušenie technológie sušenia.

Dosky musia mať presná geometria, na kontrolu je potrebné spojiť pár troch dosiek a zistiť, či medzi nimi nie sú medzery. Ďalej musíte skontrolovať horizontálnosť výrobkov položením na rovný povrch. Ak existujú medzery, znamená to, že doska už “viedla”. Okraje dosiek by nemali byť spálené, opak naznačuje zlé zaostrenie nástroja.

Optimálne úroveň vlhkosti drevo pre naše podnebie 6 – 9%, maximálne povolené – 12%. Môžete to skontrolovať pomocou špeciálneho merača vlhkosti. Nebude nadbytočné informovať sa aj o podmienkach sušenia..

A ten posledný – balík. Každý rešpektujúci výrobca zabalí pevné dosky do tuhej lepenky a potom ich zabalí do tepelnej fólie. To ochráni materiál pred vplyvom zmien vlhkosti a teplôt počas prepravy a skladovania..

About the author