Ako si vybrať podlahový sokel

Renovácia sa blíži ku koncu, teraz sú steny dokončené a nová podlaha je pripravená, zostáva len malý, ale mimoriadne dôležitý dotyk – soklová lišta. Funkcia soklovej lišty nie je taká malá: okrem uzavretia medzery medzi stenou a podlahou tiež zabraňuje vniknutiu vody a prachu do medzery. Niektoré modely soklových líšt je možné použiť aj na skryté ukladanie káblov a drôtov, napríklad anténneho kábla, internetu, telefónu a ďalších. Ale hlavnou vecou nie je ani toto, vzhľad a dojem z celej miestnosti závisí od podstavca. Ak nie je správne zvolený, všetky snahy o vytvorenie krásnych povrchových úprav stien, stropov a podláh sú úplne vyrovnané. Správne zvolená soklová lišta organicky zapadá do interiéru, pričom zdôrazňuje všetky jej výhody a zameriava sa na jedinečnosť dizajnu. Preto je také dôležité vedieť, ako si vybrať podlahový sokel, aké sú a čo hľadať..

Druhy soklových líšt

Po prvé, poďme zistiť, aké sú podlahové lišty, z akých materiálov. Ak predtým neexistoval žiadny konkrétny výber, všetky soklové lišty boli iba drevené a dokonca rovnakého tvaru, dnes si môžete vybrať prvok dekorácie pre všetky príležitosti. Materiál soklovej lišty má priamy vplyv na typ podlahy, s ktorou sa dá použiť. Napríklad upevnenie dreveného podstavca na krytinu koberca alebo plastového podstavca na podlahu z masívneho dreva nie je najlepšou možnosťou..

Drevená soklová lišta

Drevená soklová lišta

Drevené soklové lišty sú najprirodzenejšie a najšetrnejšie k životnému prostrediu, pretože sú vyrobené z masívneho dreva. Ľahko sa skrátia na dĺžku v ľubovoľnom uhle, čo je pri inštalácii veľmi výhodné. Jednoduché pripevnenie k základni, jednoduché odstránenie a oprava.

Nevýhodou drevených soklových dosiek je citlivosť na vysokú vlhkosť, preto by ste ich nemali používať v kúpeľni, na toalete a v kuchyni..

Ako materiály pre tieto soklové lišty sa používajú rôzne druhy dreva. Najbežnejšou lacnou možnosťou pre rozpočet je sokel. Jeho priemerná cena na trhu je 2,25 – 3,25 USD.

Trvanlivejšie a vzácnejšie výrobky, ako sú dubové soklové lišty, stoja od 5 do 8 cu. za m Lipová soklová lišta – 2,5 cu.

Oveľa menej časté sú soklové lišty čerešňové, orechové, jaseňové, javorové, bukové, jelšové, brezové, hruškové a teakové. Soklové lišty zo vzácnych exotických drevín ako merbau, dusia, eben, akácia sa nakupujú predovšetkým na objednávku spolu s podlahovou krytinou.

Dôležité! Pri kúpe dreveného podstavca dávajte pozor na triedu produktov. Soklové lišty často nájdete pri 0,2 cu. na meter. Toto samozrejme nie je falošný, ale samotný výrobok nie je vyrobený z masívneho dreva, ale má lepidlá pozdĺž plátna od 1 do 3. Tiež môže existovať veľký počet uzlov.

Exkluzívnou verziou drevenej soklovej lišty je výroba výrobku v poradí požadovaného tvaru, napríklad opakovanie ohybov prvku v interiéri. Bude to stáť asi 50 USD..

Drevené podlahové lišty sa používajú s drevenými podlahami: pevná doska, parkety, parketová doska a laminát. Aby ste sa nemýlili s farbou a odtieňom, kúpte si soklové lišty spolu s podlahou od jedného výrobcu. Je teda väčšia šanca, že sa tiene budú zhodovať.

A ešte jeden veľmi dôležitý bod. Drevené soklové lišty sa vždy predávajú bez povrchovej úpravy. Ak ich otvoríte lakom, odtieň sa zmení. Ako sa nemýliť? Prejdite mokrou špongiou po povrchu výrobku, výsledný tmavý odtieň bude približne rovnaký, ako keby ste povrch otvorili lakom..

Soklová lišta z PVC

Plastová soklová lišta

Soklová lišta z penového PVC sa nebojí vlhkosti, plesní a plesní, ľahko zotrie nečistoty a nekoroduje. Ale zároveň nie je taký pevný a odolný ako drevený.

Plastové soklové lišty sú teraz na vrchole svojej popularity, sú lacné a praktické, nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Výber farieb, odtieňov, tvarov a veľkostí takýchto soklových líšt je jednoducho obrovský..

V rohových spojoch a na koncoch podstavcových pásov sa používajú špeciálne zátky a ďalšie prvky, ktoré sa kupujú samostatne. Pri nákupe musíte presne skontrolovať farbu, pretože farba zástrčiek a základnej dosky sa často nemusí zhodovať.

Soklová lišta Ideal ruskej výroby je k dispozícii v rôznych modifikáciách a farbách (40 odtieňov na drevo, korok a kameň). Najbežnejšou je soklová lišta s káblovým kanálom. Pogumovaný horný a dolný okraj, takže sa perfektne hodí k stene a podlahe, takže nezanecháva žiadne medzery.

Soklová lišta z PVC

Soklová lišta Arbiton poľskej výroby je považovaná za absolútneho lídra v predaji na trhu SNŠ. Odnímateľný pásik káblového kanála je vybavený západkami, vďaka ktorým nespadá dovnútra. Okraje soklovej lišty sú tiež vyrobené z mäkkej gumy. Pri výrobku dlhom 2500 mm požadujú 3 cu.

Plastové soklové lišty sa používajú s neprirodzenými podlahovými krytinami: linoleum, koberec, laminát, samonivelačné podlahy. Upevnite ich na stenu pomocou špeciálnych svoriek a samorezných skrutiek. Veľkosti soklových líšt sú veľmi rozdielne, rovnako ako veľkosti káblového kanála. Do niektorých môžete vložiť iba jeden televízny kábel, do iných môžete zasunúť celý zväzok a dokonca ich oddeliť priečkou..

Dýhovaná soklová lišta

Dýhovaná soklová lišta

Dyhovaná soklová lišta nie je vyrobená z masívneho dreva, ale z dvoch častí. Základ tvorí lacné borovicové drevo a predná strana je potiahnutá / dyhovaná drahšími druhmi: orech, dub, akácia, bambus, hruška a ďalšie. Tieto soklové lišty sú k dispozícii v rôznych farbách a odtieňoch..

Soklová lišta nemeckej výroby Burkle je potiahnutá tromi vrstvami laku odolného voči UV žiareniu. Dodávané spolu so sponami, ktoré výrazne zjednodušujú inštaláciu. Náklady na soklové lišty závisia od materiálu dyhy a veľkosti výrobku. Napríklad dub, jaseň, javor, breza atď. Stojí 3,75 cu. na meter. Podlahový wenge, indická jabloň alebo bambus budú stáť 5 dolárov. na meter.

Hrúbka dýhovanej soklovej lišty je od 15 do 22 mm a výška od 40 do 80 mm. Výrobca zaručuje neprítomnosť ťažkých kovov a formaldehydových živíc vo výrobku. Môžeme teda hovoriť o jeho ekologickosti. Použitá dyhovaná soklová lišta spolu s drevenou podlahou.

Soklová doska z MDF

Soklová doska z MDF

MDF sú stlačené drevené vlákna s prídavkom spojív. Také soklové lišty sa používajú buď s neprirodzenými podlahovými materiálmi – koberec, laminát, linoleum, alebo ak sú steny tiež dokončené panelmi z MDF.

Upevnenie soklových líšt MDF je možné vykonať rôznymi spôsobmi: pomocou lepidla, tekutých nechtov, špeciálnymi sponami. Najprv sú háčiky-sponky pripevnené k stene a potom je na ne položený samotný sokel. Tento spôsob montáže umožňuje ich jednoduchú demontáž a opätovné použitie na inom mieste. Koncové rezy soklových líšt MDF, ako aj rohové spoje sú uzavreté plastovými zátkami zodpovedajúcimi tónu..

Kovová soklová lišta

Hliníková soklová lišta

Soklové lišty z kovu – hliníka, z nehrdzavejúcej ocele alebo mosadz, dokonale sa hodí na použitie vo vlhkých miestnostiach, v kúpeľni, na toalete alebo v kuchyni. Majú jedinečnú pevnosť a trvanlivosť, odolnosť proti opotrebeniu, neboja sa vlhkosti, plesní, plesní a ohňa. Fotografia na podlahe zobrazujúca soklovú lištu ukazuje, ako môže vyzerať v interiéri.

Soklová lišta z nehrdzavejúcej ocele

Kovová soklová lišta sa používa s podlahovými krytinami ako napr koberec, linoleum, samonivelačná podlaha, porcelánová kamenina, obkladačka, komerčné linoleum a polyuretánové podlahy. Pripevnené k stene hmoždinkami a rohy a konce sú skryté špeciálnymi zátkami.

Vďaka svojej výnimočnej odolnosti voči vandalom môžu byť kovové soklové lišty použité na verejných miestach, v nemocniciach, na železničných staniciach a vo fabrikách. V súkromnej bytovej výstavbe sa objavuje hlavne iba v high-tech dizajne.

Korková soklová lišta

Korková soklová lišta

Tento prírodný produkt vyrobený z korkovej kôry je ideálny pre korkové podlahy. Štandardné farby sú v rozsahu prírodných korkových odtieňov, ale výrobky je možné natierať ľubovoľnou farbou. Štandardná výška takýchto soklových líšt je až 60 mm. Korkový sokel je drahé potešenie – od 20 dolárov. za kus (dĺžka 2400 mm).

Flexibilná podlahová lišta

Flexibilná soklová lišta

Na lemovanie zakrivených prvkov, stien a podláh sa používajú flexibilné soklové lišty. Môžu byť polomerové alebo uhlové / uhlové. Sú vyrobené z plastu zmenou jeho vlastností na molekulárnej úrovni. Výrobok sa ukáže byť taký flexibilný, že môže zmeniť svoj tvar a obklopiť akékoľvek ohyby. Aby sa zachovali ohybové vlastnosti soklovej lišty, uchováva sa až do použitia v špeciálnych baleniach..

Je tiež pripevnený neštandardným spôsobom. Najprv je k stene pripevnený nosný profil. Potom sa pružná soklová lišta zahrieva v teplej vode alebo horúcom vzduchu, až kým nenadobudne plastický stav. Rýchlo sa nainštalujú na požadované miesto, zaistia. Ďalej tuhne v požadovanej forme pod vplyvom vzduchu. Medzi výhody flexibilnej soklovej lišty patrí odolnosť voči vode a nevýhodou je vysoká cena a náročnosť inštalácie..

Keramická soklová lišta

Keramická soklová lišta

Pri pokládke keramických obkladov na podlahy a steny bola ako základová doska vždy použitá rovnaká dlažba, iba narezaná a upravená podľa veľkosti. Takmer vždy to nebolo možné urobiť hladko, okraje boli odštiepené a nedokonalé..

Súčasné podlahové dlaždice sa predávajú kompletne s keramickými soklovými lištami. Dokonale zodpovedajú veľkosti hlavnej dlaždice a zodpovedajú farebnej schéme. V prípade potreby je možné zakúpiť soklové lišty samostatne v kontrastnej farbe.

Laminovaná soklová lišta

Laminátové soklové lišty sa spravidla používajú v spojení s laminátovými podlahami. Na výrobu takejto soklovej lišty sa ako základ používa MDF, zhora je pokrytá tenkou vrstvou melamínového papiera a potom zafarbená. Laminátové soklové lišty sú dostatočne flexibilné, aby skryli nerovnosti v stene alebo podlahe. Nedrobia sa a majú v spodnej časti výrez na kábel. Predná časť imituje textúru a farbu vzácneho dreva.

Ako si vybrať podlahový sokel

Pri výbere podlahového podstavca sa môžete zamerať na farbu a textúru podlahovej krytiny, vyberať výrobky tón v tóne, ktoré dopĺňajú podlahu a nevyčnievajú. Soklové lišty si môžete vybrať v závislosti od farby stien, kontrastnej alebo najvýhodnejšej kombinácie. Je však tiež možné kombinovať soklovú lištu a dvere, potom sú vyrobené v rovnakej farebnej schéme a štýle..

Farba soklovej lišty

Soklová doska k podlahe

Existuje nevyslovené univerzálne pravidlo: vyberte soklovú lištu tak, aby zodpovedala farbe podlahy. Výrobky sa zvyčajne preberajú tón v tóne alebo tón svetlejší alebo tmavší. Soklová lišta tón v tóne s podlahovou krytinou s ňou splynie a bude slúžiť ako prirodzené pokračovanie.

Soklová lišta ladí s farbou podlahy

Je tiež dôležité vybrať základnú dosku pre podlahový materiál. Ak je podlaha drevená, soklová lišta by mala byť tiež drevená, dyhovaná alebo MDF. Ak je podlaha pokrytá laminátom, soklová lišta môže byť laminovaná, vyrobená z MDF, plastu alebo dyhy.

Soklová lišta, aby zodpovedala farbe stien

Výber podlahových lišt tak, aby zodpovedali farbe stien možné len vtedy, ak sú natreté alebo omietnuté v jednotnej farbe. Steny pokryté pestrou tapetou nebudú v súlade so soklom, aby zodpovedali ich farbám. V poslednej dobe je v móde inštalovať biele soklové lišty. Vyzerajú jednoducho nádherne, ak je správne zvolená farebná schéma stien a podlahy, ako aj interiéru..

Soklová lišta ladí s farbou dverí

Soklová lišta ladí s farbou dverí by mali nielen zodpovedať farbe dverí a zárubne, ale mali by mať aj rovnakú hrúbku a šírku ako zárubňa. Miestnosť sa ukáže byť úhľadne ohraničená.

Kontrastná soklová lišta

Kontrastná soklová lišta – odvážne dizajnové riešenie, ktoré sa nehodí do každého interiéru. Pred kúpou všetkého, čo potrebujete, je vhodné nakresliť dizajnový projekt a hrať sa s kvetmi.

Soklová doska ladí s farbami interiérových predmetov – zriedka používané riešenie, pretože zahŕňa statické použitie tohto nábytku v interiéri.

Na podlahu s kobercom má zmysel zaobstarať si soklovú dosku, do ktorej môžete vložiť kus koberca. Výsledkom je sokel, ktorý dopĺňa podlahu. Vyzerá veľmi jemne a esteticky.

Hrubá a tenká soklová lišta

Veľkosti a tvary soklových líšt

Na veľkosti záleží pri výbere soklovej lišty. Je potrebné začať od výšky stropov, veľkosti miestnosti, farebnej schémy stien a podlahy.

Pre malé priestory s nízkymi stropmi vyberte tenké soklové lišty aby zodpovedali stenám. Potom budú slúžiť ako ich pokračovanie a vizuálne zväčšia priestor..

Vo veľkých miestnostiach s vysokými stropmi je používanie tenkých soklových dosiek jednoducho zakázané, pretože deformujú a deformujú geometriu stien a miestnosti ako celku. Tu vhodné široký a úzke lištyc, kontrastujúca farba so stenou alebo biela. Takéto soklové lišty sú pripevnené výlučne k stene..

Pre štandardné miestnosti sú vhodné stredné soklové lišty akéhokoľvek tvaru, vysoké 45 – 70 mm.

Dokonca aj vo fáze dokončovania stien a stropu je potrebné vybrať a kúpiť soklové lišty. Ale namontovať – ​​až po dokončení všetkých prác. Ak máte pochybnosti o farbe základnej dosky, niekoľkokrát choďte do obchodu a porovnajte farby svojej podlahy a základnej dosky. Ešte lepšie je kúpiť si niekoľko soklových lišt, z ktorých si môžete vyberať, príďte domov a vyskúšajte si ich. Bude také ťažké pokaziť sa.

About the author