Ako si vybrať soklovú lištu

Renovácia … renovácia … Dokončili sme už dokončenie stien, stropu a podlahy. Je čas začať inštalovať soklové lišty. Tento posledný dotyk je taký dôležitý, že je nemožné zaobchádzať s ním „bez zatratenia“. Soklová lišta nielenže uzavrie medzeru medzi podlahou a stenou, ale tiež zmení vzhľad celej miestnosti. Ak je zvolený nesprávne: príliš malý alebo má zlú farbu, môžu všetky dojmy z krásnej modernej obnovy „prísť o nič“. Správne zvolená soklová lišta však môže zdôrazniť a vylepšiť všetky výhody dekorácie a dizajnu miestnosti. Ako si vybrať správnu soklovú lištu, na čo sa zamerať, koľko stoja rôzne druhy lišt – o tom je náš článok..

Voľbu soklových lišt pre podlahu je možné viazať na tri rôzne parametre: podlahu, farbu a textúru stien, farbu a textúru dverí. Niektoré konštrukčné riešenia ako výnimku umožňujú alebo dokonca navrhujú zvoliť soklové lišty, ktoré kontrastujú s farbou stien a podlahy. Aby ste boli naozaj krásni, musíte mať jemný vkus..

Ak sa vo svojom výbere zameriate na steny, potom je lepšie kúpiť soklové lišty po ich dokončení, potom bude výsledný odtieň najlepšie vidieť. Bude jednoduchšie zvoliť potrebný tón a nemýliť sa..

Pri plánovaní masívnej podlahy, parkiet alebo parkiet je dobré objednať si drevené soklové lišty od rovnakého výrobcu ako drevo na podlahu. Môžete si teda byť istí, že druh dreva a odtieň budú zodpovedať a rozdiely budú minimálne..

Na lemovanie podláh inými nátermi: linoleum, laminát, keramická dlažba, koberec a ďalšie, soklová lišta sa vyberie po dokončení všetkých prác na podlahe a stenách.

Podlahový sokel vo farbe dverí

Výber soklových líšt k dverám je najťažšou možnosťou, pretože vopred predpokladá individuálne konštrukčné riešenie. V tomto prípade by mala soklová lišta, podobne ako lemovanie, zvýrazniť rám dverí a podlahu..

Ako si vybrať farbu soklovej lišty

Soklová doska k podlahe

Podľa všeobecne uznávaného pravidla sa vyberajú soklové lišty aby zodpovedali podlahe. Tým sa eliminuje možnosť chýb a kazenia interiéru. Niekedy je dovolené použiť tón o niečo tmavší alebo svetlejší. Sokel rovnakého tónu ako podlaha s ním splýva a nijako vizuálne nevyniká.

Moderné dizajnové riešenia vám umožňujú vybrať si soklovú lištu aby zodpovedali farbe stien. Takáto inovácia vyzerá veľmi organicky a dokonca elegantne, ak sú steny namaľované alebo omietnuté v jednotnej farbe. Ak sú steny pokryté pestrou tapetou, táto možnosť nebude fungovať..

Vyberte podstavec farba dverí oplatí sa to iba vtedy, ak sú drevené. Soklová lišta by mala zodpovedať obloženiu dverí a mala by mať rovnakú hrúbku.

Soklová lišta ladí s farbou dekoru

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyberajú soklové lišty farba nábytku alebo detaily interiéru.

Biela soklová lišta v interiéri

Relatívna inovácia sa stala použitie bielych soklových líšt. Naozaj to môže vyzerať nádherne, ale zároveň je potrebné vziať do úvahy veľa momentov, v ktorých kombinácia farieb stien, podlahy a nábytku nezaberie posledné miesto. Aby bola voľba úspešná, mali by ste interiér budúcej miestnosti nakresliť v dizajnovom alebo architektonickom programe a „pohrať sa“ s farbami.

Soklové lišty v kontrastných farbách – odvážne rozhodnutie. Ani tu sa nezaobídete bez predbežného skicovania..

Vezmite prosím na vedomie, že pre drevenú podlahu je tiež lepšie zvoliť drevenú dosku alebo tón tmavší ako podlahu. Ostatné možnosti budú vyzerať škaredo..

Ako zvoliť veľkosť soklovej lišty

Veľkosť soklovej lišty určuje výšku stropov v miestnosti, jej objem a farebnú schému podlahy a stien.

Kategoricky nestojí za to používať malé tenké soklové lišty vo veľkých vysokých miestnostiach, znetvoria a vizuálne zmenia geometriu miestnosti. Tu je vhodnejšia široká a tenká soklová lišta, pripevnená výlučne k stene a najlepšie v kontrastnej alebo bielej farbe.

Ak je miestnosť príliš malá s nízkymi previslými stropmi, postačia k nej tenké soklové lišty. Akoby v nich pokračovali, miestnosť na výšku opticky natiahnu..

V štandardných miestnostiach môžete použiť viac alebo menej štandardné veľkosti základnej dosky s výškou 45 až 70 mm.

Ako si vybrať materiál soklovej lišty

Výber materiálu na soklovú lištu je úplne spojený s typom podlahy.

Masívna doska, parkety, parketové dosky a drahý laminát sú kombinované s podlahovými lištami z masívu.

Na laminát strednej a nie veľmi vysokej kvality sú vhodné soklové lišty MDF alebo dyhované drevené dosky.

Na podlahy pokryté linoleom, laminátom, jutou, kobercom môžete použiť soklové lišty MDF a PVC (plastové). Môžete si kúpiť plastovú soklovú lištu so špeciálnou vložkou, do ktorej môžete namontovať kus koberca alebo linolea, aby sa soklová lišta neodlišovala od podlahy.

Keramické dlaždice fungujú dobre iba so správne zvolenými plastovými a keramickými lištami.

Druhy soklových lišt z rôznych materiálov

Časy, keď sa výber soklovej lišty zúžil iba na jednu jedinú možnosť – drevo, štandardný tvar, farbu a veľkosť, sú už preč. Dnešný trh vám umožňuje vybrať si tento prvok z rôznych materiálov, tvarov, farieb a dokonca je možné objednať si aj jednotlivú zakrivenú soklovú lištu, ktorá opakuje obrysy akéhokoľvek dekoratívneho prvku v miestnosti..

Drevená soklová lišta

Drevený podstavec na podlahu

Drevené soklové lišty sú vyrobené z masívneho dreva. Sú úplne prirodzené a šetrné k životnému prostrediu, dajú sa ľahko opraviť, narezať na požadovanú veľkosť, dajú sa opraviť a rozobrať. Medzi nevýhody je možné rozlíšiť iba citlivosť na vysokú vlhkosť, ktorá ukladá určité obmedzenia na priestory, v ktorých sa môžu používať. Vyplatí sa vylúčiť kúpeľňu, WC a kuchyňu.

Najbežnejším a najlacnejším materiálom na drevené soklové lišty je Borovica. Borovicový sokel najvyššej triedy si môžete kúpiť za 2,25 – 3,25 dolára. A ďalšie ekonomické možnosti budú stáť 0,75 USD. na 1 meter.

Drahšie plemená pre soklové lišty sú Lipa a dub. Lipa bude stáť najmenej 2,5 cu. Ale cena za masívny dubový sokel môže dosiahnuť 5 – 8 USD a viac.

O niečo menej bežne používaná čerešňa, jaseň, jelša, javor, teak, buk, hruška, orech, breza a ďalšie.

Milovníci exotiky sa môžu pozrieť na výrobky z mahagónu a ebenu, akácie, merbau, dusia a ďalších..

Pri kúpe drevenej soklovej lišty dávajte pozor na triedu dreva a ďalšie vlastnosti výrobku. Niekedy môžete nájsť sokel vyrobený z borovice alebo duba za úplne smiešne peniaze – 0,18 – 0,2 cu. na 1 m. Takáto nízka cena je spôsobená skutočnosťou, že výrobok nie je vyrobený z masívneho dreva, ale má jedno, dve alebo viac lepidiel pozdĺž plátna. Niekedy môže byť dôvodom manželstvo alebo len veľký počet uzlov..

Zakrivená drevená lišta na mieru

Najdrahším potešením bude objednať si podlahovú lištu na mieru, ktorá bude sledovať obrysy a krivky prvku v interiéri. Jeho cena sa bude pohybovať okolo 50 dolárov. na 1 meter.

Najsprávnejším riešením by bolo objednať a kúpiť drevené soklové lišty od rovnakého výrobcu, od ktorého bola objednaná podlahová alebo podlahová krytina. Môžete si byť teda istí, že farba je perfektná..

Pri samostatnom výbere podlahovej lišty v obchode je ťažké sa orientovať podľa farby. Faktom je, že sa predávajú bez farby a laku a po nanesení laku alebo vosku zmenia svoj odtieň. V tomto prípade môžete na povrch neošetrenej základnej dosky kresliť mokrou špongiou, výsledný odtieň bude čo najbližšie k otvorenému laku.

Dýhovaná soklová lišta

Dýhovaná soklová lišta

Dyhovaná soklová lišta tiež patrí k drevu, ale nie je vyrobená z masívu. Základ je borovicový alebo smrekový a vrch je pokrytý (dyhovaný) drahšími drevinami: dub, hruška, bambus, orech, akácia a ďalšie. Odtiene môžu byť veľmi rozmanité, takže si môžete vybrať pre každý vkus.

Cena dyhovaných soklových líšt závisí od materiálu dyhy a pohybuje sa od 4,5 do 5,5 USD.

Predtým nebolo možné natiahnuť kábel v drevenej soklovej lište, dnes sa úspešne vyrábajú soklové lišty z masívneho dreva alebo dyhy s káblovým kanálom.

Soklová doska z MDF

Tvarovaná soklová lišta z MDF

Takéto soklové lišty sa najčastejšie používajú na lemovanie podláh pokrytých laminátom, linoleom alebo kobercom, pričom steny sú tiež orezané panelmi z MDF. Sú vyrobené zo stlačených drevených vlákien s prídavkom spojív

Soklové lišty MDF nevyblednú na slnku, neboja sa vlhkosti a nečistôt. Ceny sa pohybujú od 2 do 3 USD.

Soklové lišty MDF môžete na stenu pripevniť lepidlom, rovnako ako drevené. Alebo môžete použiť tekuté nechty alebo špeciálne klipy. Háčiky-sponky sú pripevnené k stene, sokel je na nich pevne nasadený. Koncové rezy a rohové spoje sú uzavreté plastovými zátkami, aby zodpovedali základnej doske. Uchytenie držiaka umožňuje odstránenie a opätovné použitie soklov bez poškodenia.

Plastová soklová lišta

Plastová soklová lišta na podlahu

Táto soklová lišta je vyrobená z penového PVC a nie je šetrná k životnému prostrediu. Preto sa používa aj v kombinácii s neprirodzenými podlahovými krytinami: linoleum, laminát a koberec. Menej často – s keramickými dlaždicami.

Plastové soklové lišty sú v súčasnosti veľmi obľúbené, pretože sú praktické a lacné. Výrobok môže mať rôzne tvary, farby a odtiene, čo vám umožní vybrať si podlahovú lištu pre každý vkus.

Rôzne plastové soklové lišty

Takéto soklové lišty sa neboja vlhkosti a nečistôt, nie sú náchylné na rozpad a koróziu, ale sú menej pevné a trvanlivé ako drevené.

Na koncových plochách a rohových spojoch sa používajú špeciálne plastové zátky a prvky. Významnou nevýhodou je nepresná zhoda odtieňa samotnej základnej dosky a zátok.

Plastové soklové lišty sú pripevnené k stene samoreznými skrutkami. Na prednej strane zároveň nie je nič viditeľné, pretože vnútorná klapka je pevná, ktorú potom zakrýva predná strana. Veľkosti soklových líšt z PVC môžu byť veľmi odlišné, a preto sú káblové kanály, ktoré sú v nich vyrobené, rôznych veľkostí: niekedy iba pre jeden televízny kábel a niekedy v nich môžete dostať celý zväzok drôtov a dokonca ich oddeliť priečkami.

Cena za plastové soklové lišty je od 0,9 – 1 USD plus ďalšie prvky – za 0,37 USD za kus.

Keramická soklová lišta

Keramická soklová lišta

Až donedávna nič také neexistovalo. Ak bol požadovaný okraj keramickej dlažby, bol vyrobený z rovnakého obkladu, iba narezaného na požadované kusy. Rezaný okraj zároveň nebol vždy veľmi hladký a estetický.

Keramické soklové lišty sa dnes najčastejšie dodávajú s dlaždicami, na to sa musíte pred kúpou rozhodne spýtať manažéra. Vždy je prispôsobený veľkosti dlaždice a farebne ladí. Soklovú lištu si môžete vybrať samostatne, inej veľkosti a odtieňa..

Keramická soklová lišta do kúpeľne

Keramická soklová lišta do kúpeľne je nepostrádateľným doplnkom. Rámujú priestor medzi obkladanou stenou a kúpeľňou. Tento sokel má neobvyklý konkávny tvar pologule a vyzerá veľmi esteticky..

Cena za keramické soklové lišty začína od 4 – 5 USD. na 1 m beh.

Soklová lišta z polystyrénu

Polystyrénová stropná soklová lišta

Takéto soklové lišty sú namontované na strop. Môžu mať rôzne tvary, niekedy dokonca veľmi zložité a reliéfne, ako to vyžaduje dizajn miestnosti. Vyrobené z polyvinylchloridu. Najjednoduchšou možnosťou je pás, ktorý musí byť prilepený k rohu spoja medzi stenou a stropom. Dosky sa dajú ľahko rezať, ale stále sa oplatí nakupovať s rezervou.

Penové podstavce na podlahu nie je možné použiť kvôli ich krehkosti, napriek tomu vykonávajú čisto dekoratívnu funkciu.

Cenový rozsah je veľmi veľký: od 0,3 dolára. až 4 doláre na 1 m.

Polyuretánová soklová lišta

Polyuretánový štukový výlisok

Polyuretánové soklové lišty sú dekoratívnejšie než praktické položky. Tento materiál vám umožňuje vytvárať rôzne dekoratívne prvky, ktoré pripomínajú skutočný štuk alebo iný materiál..

Polyuretánová soklová lišta na podlahu

Takýto podstavec je ľahký, nebojí sa vlhkosti, húb, chemikálií pre domácnosť a mechanického poškodenia, je odolný a ľahko sa inštaluje. Môže byť natretý akoukoľvek farbou a je upevnený lepidlom..

Cena za polyuretánovú soklovú lištu „hryzie“: začína od 18 – 22 USD. na 1 meter.

Hliníková soklová lišta

Hliníková soklová lišta

Takéto soklové lišty sa používajú hlavne kvôli tomu, že sú všetky vyrábané s káblovými kanálmi. Zároveň sú vyrobené z eloxovaného hliníka, ktorý poskytuje jedinečnú pevnosť a odolnosť. Hliníková soklová lišta je inštalovaná v zdravotníckych zariadeniach, na železničných staniciach, v továrňach a v iných verejných priestoroch, ako aj v domácnostiach, napríklad v kuchyni.

Materiál sa nebojí vody a korozívneho prostredia vrátane čistiacich prostriedkov, čo znamená, že je schopný chrániť v ňom uložené napájacie káble. Hliníková soklová lišta je tiež odolná a mimoriadne krásna. Používa sa v interiéroch v štýle high-tech. Na koncoch a rohových spojoch sa používajú špeciálne zátky. Samotný sokel je pripevnený k stene hmoždinkami.

Cena za hliníkové soklové lišty a prahy začína na 5 dolároch. na 1 meter.

Ak chcete správne vybrať soklové lišty, buďte trpezliví. Je lepšie ísť do obchodu niekoľkokrát, dvakrát skontrolovať všetko: farbu aj veľkosť, ako potom ľutovať, že ste sa s nákupom ponáhľali. V prípade pochybností je dobrou možnosťou kúpiť niekoľko rôznych vzoriek soklových líšt a vyskúšať ich v miestnosti. Len tak sa dá vyhnúť omylu..

About the author