Ako tónovať parkety vlastnými rukami

Parketová podlaha sa časom opotrebuje a vyžaduje veľké alebo kozmetické opravy. Najjednoduchšou a cenovo dostupnejšou možnosťou je zafarbenie povlaku. Tento postup vám umožňuje zmeniť farbu podlahy, aktualizovať interiér a obnoviť výkonnostné charakteristiky parkiet.

Čo je tónovanie parkiet

Tónovanie parkiet dodáva parketám prírodnú farbu dreva alebo obnovuje tón podlahovej krytiny pri zachovaní jej štruktúry. Technológia vám umožňuje dať podlahovej doske charakter exotických, drahých drevín alebo získať vintage efekt „starnutia“. Pomocou tónovania bude možné starú parketovú podlahu aktualizovať a štylizovať tak, aby zodpovedala interiéru.

Tónovanie podlahových dosiek má niekoľko významných výhod:

 • je možné spracovať podlahové dosky aj parkety;
 • vzhľad starého povlaku sa zlepšuje;
 • tónovacie masky drobné chyby opotrebovaných parkiet;
 • umožňuje dodať miestnosti aktualizovaný a atraktívny vzhľad bez toho, aby ste miestnosť museli generálne opravovať;
 • široká paleta farieb, ktorá vám umožní vybrať požadovaný odtieň.

Výber farby na parkety: súčasné trendy

Moderné technológie na farbenie dreva sú schopné oživiť širokú škálu farieb a odtieňov. Výrobné spoločnosti pre farby a laky vyvinuli cenovo dostupné komplexy na spracovanie dreva.

Rada. Ukážky maľovaných parkiet sú zvyčajne dostupné v železiarstve. Pri výbere musíte mať so sebou obraz interiéru, aby bol v súlade s tónom podlahy a vytvoril úplný obraz o situácii..

K tradičným farbám patria odtiene zlatej, tmavohnedej, tmavočervenej a jantárovej. Odvážnejšie možnosti: biela, azúrová, čierna alebo sýte živé farby.

Biela farba. Takýto povlak je vždy v trende, pretože sa dá ľahko kombinovať s rôznymi štylistickými trendmi v interiéri. Biela podlaha priestor opticky zväčšuje, prach a drobné škrabance na jeho povrchu nie sú veľmi viditeľné. Pred tonizáciou parkiet v bielom prevedení je potrebné ich starostlivo pripraviť a odstrániť predchádzajúcu vrstvu laku..

Tmavé tóny. Tmavé farby vyberajte opatrne – nebudú sa hodiť do každej miestnosti. Optimálne je, ak je tienená podlaha kombinovaná so svetlými stenami. Tmavé dubové parkety v tmavej farbe pomáhajú skryť všetky chyby starej podlahy. Čierne a čokoládové tóny sa používajú pri zdobení miestností v moderných štýloch: konštruktivizmus, minimalizmus alebo škandinávsky.

Sivá alebo béžová farba parkiet naplní miestnosť komfortom a atmosférou pokoja. Takéto odtiene harmonicky vyzerajú v interiéroch Provence, vidieka, stredomorského štýlu alebo neoklasicizmu. Pri zariaďovaní spální a detských izieb sa často volia pastelové farby..

Červené odtiene robia miestnosť „teplejšou“ a pohodlnejšou. Odporúča sa používať v obývacích izbách v klasickom štýle. Takéto parkety však vyžadujú maximálnu opatrnosť pri výbere farby nábytku a iných povrchov. Červené odtiene sú veľmi náladové voči sprievodným farbám..

Hnedá je považovaná za univerzálnu farbu na dekoráciu podlahy. Odtieň zdôrazňuje prirodzenosť podlahy a štruktúru dreva. Hnedé tóny ľudia vnímajú ako symbol ochrany a úkrytu pred nepriazňou osudu.

Dôležité! Na tónovanie podlahy musíte použiť skladby osvedčených spoločností. Použitie zmesí neznámych značiek môže pokaziť povlak a parkety bude potrebné úplne odtrhnúť..

Lepšie tónované parkety: vlastnosti rôznych technológií

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmeniť odtieň parkiet. Na prácu sa najčastejšie používajú škvrny, oleje, laky alebo špeciálne navrhnuté farbiace komplexy. Výber tohto alebo toho materiálu závisí od požadovaného výsledku a dostupnosti maliarskych schopností. Každá metóda má svoje vlastné výhody a nevýhody, pokiaľ ide o aplikáciu a prevádzku podlahy..

Tónovanie parkiet lakom

Použitie lakov s tónovanou zložkou vám umožňuje zmeniť farbu parkiet o niekoľko tónov svetlejšie alebo tmavšie. Na prácu je vhodný hotový „farebný lak“ alebo bezfarebná kompozícia s vybranou farebnou schémou..

Parketový otvor s lakom má nasledujúce výhody:

 • materiál nepreniká do štruktúry stromu – ak je potrebné zmeniť farbu, stačí vyčistiť hornú vrstvu a prelakovať parkety;
 • okrem dekoratívnej funkcie plní lak aj ochrannú úlohu, ktorá zabraňuje poškodeniu parketových lamiel;
 • schopnosť ovládať sýtosť výslednej farby počtom vrstiev laku.

Nevýhody tónovania “lakom” zahŕňajú:

 • dostatočne rýchlo sa vrstva laku vymaže na najpriechodnejších miestach;
 • tónovanie vám umožňuje dosiahnuť iba slabé a stredne nasýtené tóny – transformácia svetlého dreva na čiernu s ich pomocou nebude fungovať;
 • lak nie je odolný voči dlhodobému namáhaniu – povlak môže začať praskať a odlupovať sa.

Dôležité! Pri nanášaní laku je potrebné dodržiavať normy požiarnej a osobnej bezpečnosti..

Aplikácia oleja na úpravu parkiet

Na tónovanie mnohých drevených výrobkov vrátane parkiet sa široko používa olej. Výber materiálu závisí od druhu dreva. Na spracovanie „exotického“ dreva je potrebné zvoliť olej s hlbokou penetráciou, ktorý urýchli proces sušenia.

Výhody tónovania olejom:

 • spoľahlivá ochrana podlahovej krytiny je zabezpečená prenikaním oleja hlboko do materiálu;
 • schopnosť parkiet „dýchať“ – na povrchu sa nevytvorí film, pretože po lakovaní podlahy;
 • stabilita povlaku – neodlupuje sa a nepraská;
 • na výber široká škála rôznych farieb;
 • bezpečnosť a ekologickosť materiálu.

Nevýhody oleja:

 • po počiatočnom tónovaní olejom nemôžete následne použiť iný typ laku – olejový roztok preniká hlboko do pórov a nebude ho možné úplne odstrániť;
 • každých šesť mesiacov je potrebné parkety obnoviť – leštenie povlaku jemnou tkaninou vyrobenou z prírodných tkanín namočených v špeciálnom zložení.

Rada. Na tónovanie parketových dosiek sú vhodné vysoko odolné oleje. Osvedčené materiály: Arboritec Floor Oil Strong, Classic Base Oil Color a Arboritec Floor Oil Strong.

Olejová impregnácia sa nanáša na podlahu štetcom alebo kefkou a potom sa vtiera brúskou. Po úplnom zaschnutí prvej vrstvy sa povrch ošetrí druhou a treťou vrstvou..

Vlastnosti použitia škvrny

Moridlo úplne zachováva a prenáša zrno dreva. Pomocou škvrny bude možné dosiahnuť sýtosť farieb, ale materiál neposkytne podlahovej krytine ochranu..

Vlastnosti nanášania lazúry:

Farbiace systémy na tónovanie parkiet

Výrobcovia materiálov pre farby a laky sa nevzdávajú svojich pokusov o vytvorenie ideálnej kompozície na tónovanie parkiet. Hlavným uchádzačom sú dnes špeciálne farbiace systémy na báze prírodných olejov. Tónovacie systémy sa líšia od bežných škvŕn tým, že absorbujú pomalšie a dlhšie schnú. Na prvý pohľad sa táto kvalita môže zdať ako nevýhoda, ale nie je..

Po nanesení obvyklej škvrny zostáva niekoľko minút na rovnomerné rozloženie kompozície na povrch podlahy. Nie každému sa to podarí rýchlo a na dobrý výsledok musíte zabudnúť. Farbiace komplexy schnú do 4-20 hodín. Tento čas stačí na rovnomerné spracovanie aj veľkej parketovej plochy..

Pred začatím tónovania je potrebné otestovať kompozíciu na samostatnej parketovej doske, pretože konečný výsledok je do značnej miery určený textúrou, pôvodnou farbou a kvalitou spracovania dreva..

Hlavné chyby pri tónovaní parketovej dosky

Aj keď škrabanie parkiet tónovaním zveríte skúseným remeselníkom, nemôžete vždy počítať s ideálnym výsledkom. Hlavné chyby amatérov a profesionálov sú:

Dôležité! Borovica je pri spracovaní dosť náročná kvôli mäkkosti svojej štruktúry. Drobné poruchy brúsenia povedú k vzniku pruhov a pruhov na parketovej podlahe. Pravdepodobnosť šrotu pri brúsení smrekovca a duba je oveľa menšia.

Ako tónovať parkety vlastnými rukami: pokyny krok za krokom

Konečný výsledok práce bude do značnej miery závisieť od starostlivej prípravy povrchu, konkrétne zoškrabania. Dokončenie tejto fázy je spôsobené niekoľkými faktormi:

 • prítomnosť škrabancov a miestnych preliačin na parketách;
 • zmena celistvosti vrstvy starého laku;
 • vzhľad “efektu lode”;
 • kontaminácia starého náteru.

Cyklistika sa vykonáva v dvoch fázach:

Po dokončení práce musíte podlahu vyčistiť a skontrolovať, či je dokonale hladká. Potom môžete začať farbiť.

Uvažujme krok za krokom, ako tónovať parkety moridlom na drevo:

Tónovacie hmoty je potrebné nanášať rýchlo, aby sa zabránilo vzniku škvŕn. Podklad podlahy musíte pred lakovaním dôkladne vyčistiť, pretože najmenšie častice prachu, vody, nečistôt, mastnoty, vosku a ďalších vecí môžu výsledok pokaziť..

Tónovanie parkiet: odborné rady a tajomstvá

Odporúča sa zvoliť spôsob tónovania parketovej podlahy po odporúčaní odborníka, ktorý vezme do úvahy druh dreva a podmienky pre následnú prevádzku podlahovej krytiny.

Ako tónovať bukové parkety: video

About the author