Ako urobiť teplú podlahu v kuchyni

Podlahové kúrenie v kuchyni je modernou úrovňou pohodlia, ktorá robí zo známeho pracovného prostredia pri varení útulnú miestnosť, kde si chcete oddýchnuť a vychutnať si šálku aromatickej kávy. Použitie inovatívnych vykurovacích systémov vytvára atmosféru priaznivú pre priateľské stretnutia v kuchyni.

Pokúsme sa rozhodnúť, či je teplá podlaha v kuchyni skutočne potrebná, a zvážime, ako môže byť vybavená.

Argumenty za a proti podlahovému vykurovaniu v kuchyni

Otepľovanie miestnosti podlahovým kúrením je každým rokom stále obľúbenejšie. Táto technológia však má priaznivcov aj kritikov, ktorí tvrdia, že teplá podlaha v kuchyni nie je obzvlášť potrebná. Tu sú niektoré pre a proti.

Zjavné výhody podlahového vykurovania:

Kritici izolácie podlahy zdôrazňujú vysoké náklady na inštaláciu a prevádzku systému. Niektorí poznamenávajú, že pri použití okien s tepelne úspornými oknami s dvojitým sklom a modernými radiátormi nie sú potrebné teplé podlahy..

Treba poznamenať, že účinnosť teplej podlahy v kuchyni do značnej miery závisí od správnosti jej výberu. Pri usporiadaní systému je potrebné vziať do úvahy typ miestnosti (dom, byt atď.), Prítomnosť individuálneho / centralizovaného vykurovania, typ podlahovej krytiny (laminát, dlažba atď.), Tepelnú izoláciu charakteristika budovy a ďalšie parametre.

Odrody teplých podláh

Existuje niekoľko spôsobov, ako nainštalovať teplú podlahu. Najpopulárnejšie sú vodné a elektrické podlahy..

Voda v kuchyni na podlahové kúrenie je napojená na systém priestorového vykurovania. V skutočnosti ide o modernú verziu známeho vykurovacieho systému na radiátoroch. Hlavnou výhodou takýchto systémov je možnosť použitia existujúcej chladiacej kvapaliny na vykurovanie. Z hľadiska prevádzky je to najekonomickejšia možnosť..

Tepelne izolovaná podlaha v kuchyni: fotografia

Nevýhody vodných podláh:

Elektrické podlahové vykurovanie sa vykonáva pomocou špeciálneho vykurovacieho tepelného kábla, ktorý je namontovaný pod krytom. Vykurovací článok je inštalovaný priamo do betónového poteru, ktorého hrúbka by mala byť asi 3-5 cm.

Hlavnou nevýhodou káblovej podlahy je trvanie inštalácie a relatívne vysoké prevádzkové náklady. Výhody elektrického vykurovania: vysoká úroveň účinnosti a schopnosť používať v rôznych miestnostiach.

V závislosti od typu vykurovacieho telesa sa rozlišujú nasledujúce poddruhy teplých podláh:

 • film;
 • tyč;
 • kábel.

Podľa spôsobu elektrického vykurovania sú tieto systémy zaradené do konvekčných podláh a krytín vyhrievaných infračerveným žiarením..

Filmové podlahové kúrenie sa veľmi ľahko inštaluje. Film je položený pod podlahovú krytinu a nevyžaduje usporiadanie cementového poteru. Tieto vlastnosti umožňujú skrátiť dobu inštalácie. Filmovú „izoláciu“ je možné použiť na rôzne druhy podlahových krytín. Ako finálna podlaha sa používajú parkety, laminát a linoleum..

Dôležité! Je nežiaduce položiť filmovú teplú podlahu pod dlaždicu alebo koberec. Pri použití drevenej krytiny je potrebné kontrolovať teplotu vykurovania – nemala by presiahnuť 28 ° С

Filmová podlaha je k dispozícii v rôznych prevedeniach:

Zvláštne miesto medzi vykurovacími systémami zaujímajú podlahy z infračerveného filmu. Fungovanie povlaku je založené na princípe slnečného žiarenia (infračervené spektrum). Žiarenie neohrieva samotný vzduch, ale okolité objekty, ktoré následne uvoľňujú teplo do atmosféry. Charakteristickou črtou týchto podláh je nízka spotreba energie a výrazné úspory nákladov počas prevádzky..

Tyčové podlahové vykurovanie pozostáva z uhlíkových tyčí, ktoré sú namontované do tenkého cementovo-pieskového poteru. Alternatívne môže byť tento povlak pripevnený k lepidlu na dlaždice. Významnou výhodou je možnosť použitia pod akúkoľvek podlahovú krytinu: keramické dlaždice, linoleum, laminát, koberec atď..

Káblové podlahové vykurovanie je špeciálny kábel vyrábaný vo forme vykurovacích sekcií alebo bežnej káblovej cievky. Základom takýchto podláh je typický jednožilový alebo dvojžilový kábel..

Elektrické systémy

Teplá podlaha v kuchyni: schéma zariadenia káblovej podlahy

Teplý elektrický podlahový koláč bez pochýb obsahuje:

 • tepelná izolácia;
 • vrstva hrubého poteru;
 • alobal;
 • kovová sieťovina (niekedy je tento povlak zanedbávaný);
 • vykurovací kábel;
 • montážna páska na upevnenie kábla;
 • cementovo-pieskový poter (2-5 cm);
 • dokončovanie.

Okrem toho je potrebné zabezpečiť reguláciu teploty podlahy a nainštalovať termostat s teplotným snímačom..

Elektrické podlahové kúrenie v kuchyni: zariadenie

Technológia elektrického podlahového vykurovania

Prvým krokom je výpočet plochy vyhrievaného povrchu. Je potrebné pripraviť plán pre kuchyňu a označiť umiestnenie stacionárneho nábytku a vybavenia. V tomto prípade sa nábytok s nohami (stoly, stoličky) neberie do úvahy.

Užitočná vykurovacia plocha sa rovná rozdielu medzi celkovou plochou kuchyne a povrchom pokrytým stacionárnymi predmetmi

Dĺžka vykurovacej časti sa vypočíta vynásobením vypočítanej vykurovacej plochy hodnotou špecifického výkonu. Indikátor špecifického výkonu je normalizovaný:

 • nie > 120 wattov / m², ak sa systém používa ako prídavné vykurovanie;
 • nie > 150 watt / m², ak sa ako hlavný zdroj tepla používa teplá podlaha.

Prípravné opatrenia zahŕňajú demontáž starej podlahy a vyrovnanie základne..

Postup inštalácie elektrického kábla:

Pokladanie podlahového vykurovania v kuchyni: video

Podlahové kúrenie v kuchyni

Zariadenie na vodnú podlahu

Vodná podlaha sa inštaluje ťažko, ale ak si želáte a máte stavebné schopnosti, je možné takýto vykurovací systém implementovať.

Celkový dizajn obsahuje nasledujúce prvky:

Dôležité! Bez ohľadu na materiál musia byť rúry označené „na vykurovanie“, odolávať teplotám až do + 95 ° C a systémovému tlaku 10 bar. Optimálny priemer potrubia je 16-20 mm

Metódy kladenia vodných podláh

Metóda 1. Betónovanie. Zahŕňa položenie rúrok na pripravený podklad a ich naplnenie betónovým poterom. Hlavné nevýhody metódy: náročnosť práce a zložitosť inštalácie, veľká hmotnosť systému.

Metóda 2. Plochá možnosť. Rúry, ktorými bude cirkulovať chladiaca kvapalina, sú položené v zostavenej podlahe. Druh rámu je vyrobený z drevených blokov alebo plastových modulov. Nevýhodou takéhoto systému je, že sa zvyšuje doba zahrievania..

Pokladanie podlahového vykurovania v kuchyni vlastnými rukami: pokyny krok za krokom

Uvažujme krok za krokom, ako vytvoriť teplú podlahu v kuchyni položením rúrok do poteru:

Odporúčania odborníkov na inštaláciu podlahového vykurovania v kuchyni

About the author