Ako vytvoriť samonivelačnú podlahu vlastnými rukami?

Plánujete renováciu? Aby ste držali krok s dobou, musíte poznať nielen dlho zaužívané typy podláh, ale aj novinky, ako sú samonivelačné podlahy. V niektorých priestoroch sú skutočne nenahraditeľné kvôli svojej sile, integrite, plynulosti a estetickým vlastnostiam. Okrem toho je taký povlak tiež odolný, praktický, bezpečný, hygienický, má hydroizolačné vlastnosti a je odolný voči tepelnému, chemickému a mechanickému namáhaniu. Nečistoty a prach sa na týchto podlahách nezhromažďujú, pretože sú bez švíkov. Samonivelačné podlahy sú samy osebe dobré a používajú sa ako vyrovnávací základ pre laminátové alebo linoleové podlahy. Ako vytvoriť samonivelačnú podlahu vlastnými rukami a pôjde ďalej.

Fáza 1 „Príprava“

Kým sa do niečoho pustíte, musíte sa na to poriadne pripraviť. Podľa toho ošetrujte povrch, zásobte sa potrebnými materiálmi a nástrojmi, premyslite si budúci dizajn.

Samonivelačné podlahy sa nanášajú buď na hotový cementový alebo betónový poter, alebo na drevenú podlahu. Ak v prvom prípade bude stačiť zbaviť sa nečistôt a prachu, odstrániť povrchové chyby, ak existujú, potom v druhom prípade musíte skontrolovať pevnosť dosiek, ak sú niektoré voľné, posilniť ich, starostlivo spracovať praskliny. a brúsiť nerovnosti. Pri nalievaní polymérnej kompozície sa bude musieť šíriť po povrchu a nebude prúdiť do medzery. Preto je dôležité ošetriť ich tmelom alebo ich pokryť zmesou cementu a piesku, v niektorých prípadoch je lepšie podlahy ošetriť ďalšou vrstvou základného náteru..

S betónom je všetko jednoduchšie. Ak existuje linoleum, bude demontované, ale dlaždica zostane na svojom mieste a skontroluje sa jej pevnosť. Ak ste si istí rovným povrchom podláh (vyrobeným poterom), stačí ich poprášiť výkonným vysávačom. Ak podlahy nechávajú veľa byť žiaduce, bude potrebné lokálne vyrovnanie, aby neboli žiadne výčnelky alebo vybrania. Drsnosť sa brúsi, praskliny sa spracovávajú, v niektorých ťažkých prípadoch sa používa sklenená tkanina.

Fáza 2 „Zvuková izolácia a prevencia prasklín“

Jednou z prípravných fáz výstavby samonivelačnej podlahy je spracovanie spojov budúcej podlahy so stenou. Aby sa časom s možnými deformáciami miestnosti v podlahách neobjavili praskliny, aby sa zabránilo lineárnej expanzii, je potrebné po obvode miestnosti položiť tlmičovú pásku. Poslúži aj na odhlučnenie. Jeho šírka by nemala byť menšia ako úroveň budúcej podlahy.

Druhá možnosť si vyžaduje veľa úsilia a nazýva sa výroba filé. Pred naliatím podláh na križovatke steny a podlahy (približne v rovnakej vzdialenosti, rovnajúcej sa šírke sokla, k priesečníku rovín steny a podlahy) sa urobia rezy. Ich hĺbka a šírka je 5 mm. Potom je táto oblasť očistená od prachu a nečistôt, izolovaná páskou na hraniciach s podlahou a stenou a pokrytá epoxidom. Keď roztok zaschne, páska sa odstráni a začne sa ďalšia práca. Ďalšia etapa – vyrezá sa ďalšie vybranie v podlahe rovnobežné s filé, ktoré je po celom povrchu pokryté základným náterom. V tomto prípade je okraj so soklovou doskou oddelený lepiacou páskou, ktorá sa odstráni po vysušení podláh..

Fáza 3 „Primer pre lepšiu priľnavosť“

Na lepšiu priľnavosť samonivelačných podláh k základni je druhá vrstva pokrytá vrstvou základného náteru. Kvalita budúcej podlahy závisí aj od výberu základného náteru. Okrem toho základný náter pomôže utesniť trhliny a zabrániť vydutiu podlahy. Na priméry sa najčastejšie používajú polyméry s nízkou viskozitou, ako napríklad Ceresit alebo Knauf. Ide o zavedené značky, ktorými si môžete byť istí. Trh so stavebnými materiálmi však ponúkne oveľa viac materiálov, ktoré je možné použiť po konzultácii s majstrom a pri prísnom dodržiavaní pokynov..

Ak je základňa vo vynikajúcom stave, môže byť základná vrstva natretá iba raz, aby sa zlepšila následná priľnavosť (priľnavosť). Za týmto účelom sú zásobené valčekom alebo sprejom. Zmes sa zriedi vodou a podlaha sa pokryje. Ak je základný náter absorbovaný, podlahu bude potrebné ďalej ošetriť. Opakovaná aplikácia (ak je to potrebné) sa vykoná až po 4 hodinách. Je potrebné zabezpečiť, aby povrch svietil.

Podlaha pokrytá základným náterom je posypaná pieskom: to tiež zlepšuje priľnavosť. Spotreba piesku: na plochu rovnú 1 štvorcový. m, použite nie viac ako 150 g. Piesok urobí povrch podlahy trochu drsným, čo je potrebné na to, aby samonivelačné podlahy dokonale priľnuli k základni. Po 24 hodinách od nanesenia posledného základného náteru môžete začať nalievať samonivelačné podlahy..

Pri práci s polymérnymi zmesami musíte dodržiavať teplotné a vlhkostné podmienky. Ak je miestnosť príliš vlhká, musí byť dodatočne vysušená a po položení poteru musia počkať 25-30 dní, kým úplne vyschne..

Fáza 4 „Zarovnanie“

Samonivelačné podlahy sú stuženou polymérnou zmesou, ktorá sa nazýva aj samonivelačná. Aby sa však zabránilo incidentom, mnoho staviteľov používa majáky. Môžu to byť nastaviteľné majáky (kolík) a bežné samorezné skrutky. Prvé sa dajú ľahko usporiadať a odstrániť, ale samorezné skrutky bude potrebné zaskrutkovať do hmoždiniek, ktoré boli predtým zatlčené do podlahy, a potom sa snažiť ich demontovať. Majáky sú inštalované vo vzdialenosti 1 meter od seba. Vystavte ich s prihliadnutím na úroveň. Za týmto účelom čo najčastejšie označte steny, ktoré budú zodpovedať najväčšej hrúbke samonivelačnej podlahy. So zameraním na tieto značky sú tiež umiestnené majáky. Bez majákov sa nezaobídete, najmä v prípadoch, keď hrubá vrstva presiahne hrúbku 1 cm.

Fáza 5 „Výber zmesi“

Medzi celou škálou materiálov na vytváranie samonivelačných podláh musíte vybrať zmesi už osvedčených výrobcov. Ide o značky ako Ceresit, Knauf, Semin, Maxit, Henkel Bautechnik, Deitermann, Atlas, Polirem, Polimin, Osnovit, KS, „Prospectors“. Každá značka suchého materiálu má svoje vlastné proporcie na prípravu roztoku. Musia byť prísne dodržiavané. Pri kúpe zmesi budete tiež musieť vypočítať, koľko vriec (balení) suchej zmesi budete potrebovať. V priemere je to 125 kg na 12 metrov štvorcových. Ešte jednoduchšie – na vyplnenie vrstvy s hrúbkou 1 mm na plochu 1 sq bude potrebných 1,5 kg zmesi. m. Ak základňa podlahy nie je úplne rovnomerná, existujú výmoly, potom bude zmes potrebovať viac.

Malo by sa tiež vziať do úvahy, ako sa roztok naleje: ručne alebo strojovo, vrstva, ktorá sa má naliať, je potrebná iba na vyrovnanie alebo to bude dokončenie podlahy. Profesionálni stavitelia odporúčajú začať (napúšťať) lejacie zmesi a dokončovať lejacie zmesi od jedného výrobcu..

Krok 6 „Príprava roztoku“

Už ste si kúpili zmes? Zamyslime sa nad nástrojmi. Na prípravu roztoku musíte vziať nádobu s objemom najmenej 25 litrov, zásobiť sa elektrickou vŕtačkou s tepovacím nástavcom (mixér), prevzdušňovacím valcom (špeciálna ihlová kefa na dlhej rukoväti), širokou stierka alebo stierka.

Prvým krokom pri príprave roztoku je naliať vodu do nádoby a až potom naplniť predpísané množstvo suchej zmesi. Všetko dôkladne premiešajte. Udržiavanie proporcií je kľúčom k úspechu. Roztok by mal konzistenciou pripomínať kefír: tekutý, bez hrudiek a bubliniek. Na kontrolu, či má roztok požadovanú konzistenciu, sa vykoná nasledujúci experiment. Vezmite hladký povrch (sklo, preglejka). Buď je na neho položený prázdny pohár od jogurtu alebo viečko od laku na vlasy, v ktorom je odrezané dno. Držiac pohár, roztok sa naleje do neho, pohár sa zdvihne a podľa toho, ako sa roztok šíri, sa posudzuje jeho konzistencia. V ideálnom prípade by sa 100 g roztoku malo rozotrieť na miesto s priemerom asi 20 cm. Ak sa veľkosť škvrny výrazne líši, podľa toho pridajte vodu alebo suchú zmes a znova dobre premiešajte.

Fáza 7 „Plnenie malty“

Základný náter sa zriedi vodou a povrch sa ním navlhčí. Hotový roztok sa naleje tak, aby boli jednotlivé časti navzájom spojené. V tomto prípade musíte dodržať mapu umiestnenia dilatačných škár na betónovom základe..

Kým jeden pripravuje maltu, druhý ju vyleje na podlahu a širokou špachtľou rovnomerne rozotrie. Je dôležité, aby sa malta dobre rozotierala v rohoch a pri stenách. Keď sa vyleje plánované množstvo roztoku, rovnomerne vyplní priestor, ktorý mu je pridelený, majáky sa odstránia.

Súčasne chodia po povrchu podlahy v špeciálne navrhnutých topánkach – plochých topánkach (alebo topánkach s hrotmi). Po odstránení majákov pomocou ihlového valca sa roztok prevzdušní. Je to nevyhnutné, aby vzduchové bubliny vyšli čo najrýchlejšie. Potom bude povrch rovný. Na všetko budete mať 40 minút. Po ich uplynutí začne roztok trochu tuhnúť, takže stačí počkať a nechať ho úplne stuhnúť. Optimálna hrúbka samonivelačnej podlahy by mala byť najmenej 5 mm..

Aby podlaha nevyschla, ale rovnomerne a dôkladne stuhla, je potrebné miestnosti zabezpečiť normálny teplotný režim (+5 … 25 ° C), vlhkosť (nie vyššiu ako 4%). Tiež budete musieť zavrieť okná pred jasným slnečným žiarením a po vytvrdnutí pokryť podlahu fóliou alebo plastovým obalom..

Po vytvrdnutí prvej vrstvy (najmenej o 48 hodín neskôr) sa nanesie ďalšia vrstva – ozdobná štiepkami alebo inými plnivami alebo transparentným polyuretánovým povlakom.

V niektorých prípadoch sa polyuretánová podlaha naleje v 2 krokoch. Prvým je zariadenie na vyrovnanie základnej podlahy. Na to sa používa zmes na polyuretánovú samonivelačnú podlahu. V tomto prípade je liata podlaha hojne posypaná jemným pieskom (spotreba 1,5 kg na 1 m2). Potom, čo je podlaha pokrytá pieskom, sa už neodporúča chodiť po nej, dokonca ani v plochých topánkach. Po polymerizácii základne (pri teplote + 20 ° C to bude trvať 12 hodín) odstráňte prebytočný piesok, povrch opatrne zbavte prachu, pokryte tenkou vrstvou polyuretánu. Druhou etapou je priama inštalácia samonivelačnej podlahy, ako je uvedené na začiatku tejto časti..

Krok 8 „Rezanie švov“

Pri samonivelačných podlahách, rovnako ako pri betónových podlahách, je dôležité po vytvrdnutí malty prerezať švy. Fréza vytvára na povrchu vybranie o tretinu hrúbky polymérnej vrstvy. Vybranie je vyplnené tmelom (čipkou) a na vrchu je zakryté tmelom. To sa robí, aby sa zabránilo vzniku trhlín. Súčasne sa pokúšajú urobiť švy v samonivelačných podlahách podľa rovnakej schémy, ako boli položené v betónovom základe. Toto je obzvlášť dôležité pre veľké miestnosti..

Pri práci s polymérnymi zmesami je veľmi dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Zaistite v miestnosti dostatočné vetranie (vyhýbajte sa však prievanu) a používajte ochranné prostriedky, ako sú rukavice a respirátor. Vo svojom dome teda vytvoríte krásu bez poškodenia zdravia..

Lesklé, svetlo odrážajúce samonivelačné podlahy urobia každú izbu štýlovou, priestrannou a krásnou..

About the author