Ako zdvihnúť podlahu

Potreba zvýšiť úroveň podlahy v byte môže byť z rôznych dôvodov. Tento článok sa zameria na niekoľko možností na dosiahnutie tohto cieľa v izbách, kúpeľni a WC, v kuchyni a na balkóne. Najdôležitejšie je, že všetky navrhnuté metódy nie sú v rozpore s normami stanovenými normami..

Obsah:

Zdvihnite podlahu v byte klasickou metódou poteru

 • Pripravte povrch. Malo by sa vykonať dôkladné čistenie nečistôt, prachu a nečistôt. Veľký odpad je možné zbierať metlou, ale potom je lepšie ho povysávať (je dobré, ak je zariadenie špeciálne, konštrukčné). Potom nanesieme vrstvu základného náteru. Môže to byť zakúpené špecializované riešenie alebo zmes lepidla PVA a vody (pomer 1: 2).
 • Nastavte majáky. Aby ste to urobili, musíte nájsť najviac vyčnievajúci bod, vychádzať z neho a pomocou značiek nastaviť značky. Pre nich je vhodné použiť cementovú maltu s fragmentmi metlakhových dlaždíc alebo dlaždíc. Ďalej je prepravka zostavená z kovového profilu. Vzdialenosť medzi pozdĺžnymi vodidlami nemusí byť väčšia ako 1,5 metra, takže práca bude oveľa pohodlnejšia.

 • Keď sú tieto práce dokončené, môžete pokračovať prípravu roztoku a nalejte ho. Roztok sa naleje ihneď vo veľkých častiach, preto je potrebné dbať na to, aby jeho množstvo bolo dostatočné a bolo v blízkosti oblasti, kde sa má naliať. Po naplnení niekoľkých častí latovania zmesou sa dostatočne dlhou a rovnou koľajnicou posuňte po rámoch miernym tlakom a „odrežte“ prebytok. Toto je veľmi dôležitá fáza práce. Ak narazíte na nejaké úlomky, musíte ich opatrne odstrániť a zopakovať postup vyrovnávania prúžku. Nakoniec je možné povrch vyhladiť plavákom alebo hladítkom..

Ako zdvihnúť podlahy v dome z 10 na 20 centimetrov a vyššie?

 • Ak chcete zdvihnúť podlahu o viac ako 10 centimetrov, potom jeden poter nestačí. Budú potrebné takzvané ľahké agregáty. Môžu to byť jemné frakcie pemzy alebo expandovanej hliny, ako aj ich piesok. Vylejú sa na celý povrch podlahy a naleje sa na ne roztok. Vhodí sa v primeranom množstve tak, aby len mierne zakrýval rámy, inak bude prebytočné odstránenie prebytočného. Rovnako ako pri prvej metóde, proces liatia a vyrovnávania vyžaduje starostlivosť..

 • Ak je výška, na ktorú chcete zdvihnúť základňu, vyššia ako 20 centimetrov, potom by mala byť vrstva plniva najskôr rozliata cementovým mliekom a až potom by mal byť na vrchu vytvorený poter.

Ako zdvihnúť podlahu v kúpeľni

 • Kúpeľňa a WC sú miesta s vysokou vlhkosťou, takže hlavným rozdielom bude potreba vytvoriť hydroizolačnú vrstvu, princíp samotnej práce zostáva rovnaký..
 • Strešný materiál alebo plastový obal je možné použiť ako náter, ktorý zabraňuje vnikaniu vlhkosti. V prípade veľkej povodne v týchto miestnostiach nebudú spásou, ale niekoľko rozliatych vedier s vodou sa k susedom nižšie nedostane. To znamená, že malý rozsah katastrofy, ktorú je taká ochranná vrstva schopná udržať.

Rada: pri zvyšovaní úrovne podlahy v kúpeľni by ste nemali zabúdať, že v porovnaní so základňami na chodbe a v ďalších priľahlých miestnostiach by mala byť vo výške stále nižšia. Ak nevyteká veľa vody, potom vám takáto kvapka umožní udržať ju na mieste povodne a nenechať ju ísť na ďalšiu cestu okolo domu..

Etapy práce

 • Fáza prípravy okrem čistenia povrchu zahŕňa aj prechod dechtového tmelu po celej základni. Na túto vrstvu bude položený vybraný hydroizolačný materiál..
 • Ak ide o listy strešného materiálu, musia sa prekrývať a pozdĺž spojovacej čiary sú dobre potiahnuté dechtom. Prekrytie musí byť najmenej 15 cm.
 • Plastový obal by mal byť hrubý a čím vyššie číslo, tým lepšie. Kĺby dielov sú upevnené stavebnou páskou alebo potiahnuté silikónom.

Dôležitý bod. Hlavným dôvodom zvýšenia úrovne podlahy v kúpeľniach a toaletách je potreba zvýšiť úroveň vodovodných odtokových otvorov. Preto pred začatím zdvíhacích prác musí byť dokončená inštalácia rozvodov všetkých potrubí. V opačnom prípade krátkozraký staviteľ riskuje, že dostane ďalšie úlohy. Napríklad v novom základe budete musieť vykopať drážky pre komunikáciu..

 • Betón tiež vyžaduje malú manipuláciu, aby splnil požiadavku na mokré miestnosti: dodržiava sa pomer 1: 3, tj. Jeden diel cementu a tri diely kameniva.
 • Potom sa vykonávajú rovnaké fázy plnenia..

Ako zvýšiť úroveň podlahy v kuchyni

Práca v tejto časti bytu môže byť menej strapatá. Neexistujú žiadne ďalšie požiadavky, napríklad na vlhkosť, na náter v kuchyni, takže hrubú základňu je možné postaviť z drevených kmeňov.

S dreveným rámom

 • Zostavenie rámu. Pracovná plocha je ako vždy očistená od nečistôt. Potom začne inštalácia lúčov. K betónu sú prichytené kotvami. Vzdialenosť medzi guľatinou sa udržiava na 60 alebo 100 cm, čo závisí od šírky nosníkov, ktoré sa následne aplikujú v priečnom smere. Nesmieme zabudnúť na inštaláciu drevených kmeňov podľa úrovne. Referenčný bod je najvyšším bodom na základni, ktorý z nej vychádza, a položí sa prvá priečka. Výšku môžete nastaviť tak, že po pílení pod základňou budúceho rámu umiestnite kliny alebo zvyšky z tyčí. Keď je orientačný bod nastavený, nasledujúce vodítka sú namontované v súlade so zvoleným „krokom“.

 • Ďalej príde izolovať podlahu. Na tieto účely sú vhodné nasledujúce:
 • Latovanie je pripravené a tepelná izolácia je zabezpečená, nastal čas oprava dosiek z drevotriesky. To sa vykonáva samoreznými skrutkami, a aby ste v tomto procese nezmeškali, sú na stene urobené značky v smere priečneho lúča. Oni a os nosníkov slúžia ako vodítko pre skrutkovanie plechov..

Dôležitý bod. Okraje drevotrieskových dosiek nepriliehajte k stene ani k sebe. Je potrebné nechať medzery 2 až 5 mm. Táto metóda zabráni nepríjemnému škrípaniu podlahy pod nohami pri chôdzi. Takto umelo vytvorené trhliny neovplyvnia pevnosť konštrukcie, dokonca prispejú k dodatočnému vetraniu..

 • Medzery po obvode stien by mali byť vyplnené polyuretánovou penou. Takýto trik zabráni vnikaniu prachu do miestnosti a vďaka poréznej štruktúre peny nebude narušené vetranie..
 • Ak sa neskôr plánuje pokryť povrch drevotriesky linoleom, potom stojí za to zaistiť, aby boli uzávery skrutiek dobre „utopené“ v základni.
 • Namiesto drevotrieskových dosiek môžete latovanie uzavrieť podlahovou doskou s hrúbkou až 5 cm. Výsledkom je klasická drevená podlaha. Pri výbere tohto typu povlaku si musíte byť istí kvalitou materiálu. Dosky musia byť správne spracované a dobre vysušené, inak sa po chvíli v nich vytvoria medzery. Pokladanie sa vykonáva pomocou montážnych klinov a konzol, ktoré zaisťujú pevné priliehanie. Sú zabíjaní z oboch strán súčasne..

Ako zvýšiť úroveň videa

Ak existuje otázka, ako zvýšiť drevenú podlahu, vyššie uvedená metóda bude ideálnym riešením..

Ako zdvihnúť podlahu na balkóne

Vo väčšine bytov je úroveň podlahy v miestnosti vyššia ako na balkóne. Z dôvodu pohodlia sa zvýši na požadovanú úroveň, aby sa nedotklo prahu alebo nevkročilo „do prázdna“. Potreba zarovnania je obzvlášť akútna, ak sa plánuje kombinácia tejto miestnosti s celkovým obytným priestorom. Ako sa to teda robí?.

Dôležitý bod. Predtým, ako zdvihnete podlahu na lodžiu, je dôležité postarať sa o hydroizoláciu. Celý povrch podlahy môžete ošetriť bitúmenovým tmelom a prikryť ho filmom alebo použiť špeciálne zmesi, ktoré majú vysoký stupeň penetrácie do betónu a chránia ho. Malé medzery sú vopred vyplnené a odstránený je prach a nečistoty. Kompozícia sa aplikuje podľa odporúčaní na obale.

Zdvíhanie podlahy cementovo-pieskovým poterom

 • Táto možnosť nielenže zvýši podlahu, ale bude tiež rovná, odolná a vhodná pre akýkoľvek vrchný náter. Je dokonca vhodný na nalievanie vykurovacieho kábla pri usporiadaní teplej podlahy. Nemali by ste si to vyberať iba z jedného dôvodu: ak plánujete zvýšiť úroveň základne vyššie ako 8-10 cm. To je spojené so skutočnosťou, že poter váži veľa, prekročenie špecifikovanej hrúbky povedie k zvýšeniu hmotnosti, a v dôsledku toho k zrúteniu dosky. A ešte jedna nuansa: nie je možné vyplniť chladné obdobie. Musíte počkať na konštantné teplo najmenej 10 ° C.
 • Budúca úroveň podlahy je označená prísne horizontálnou čiarou priamo pozdĺž steny. Inštalácia vykurovacieho kábla bude vyžadovať opätovné zalievanie. Toto je potrebné vziať do úvahy pri plánovaní konečnej výšky..
 • Ak strany balkóna tesne nepriliehajú k základni, bude potrebné postaviť debnenie tak, aby kvapalný roztok neunikol prasklinami. Z vonkajšej strany zábradlia je možné na tieto účely pripevniť dosku, ktorá sa po vysušení poteru demontuje.
 • Potreba hydroizolácie bola už spomenutá vyššie, princíp jej pokládky zostáva rovnaký, iba pozdĺž stien by mal vyčnievať nad úroveň budúcej podlahy. Po skončení práce sa prebytok orezá.

 • Majáky sú inštalované podľa všeobecných pravidiel.
 • Po konečnej fixácii majákov sa naleje cementovo-piesková malta. Niektorí majstri, v prípadoch, keď je balkónová plocha malá, nalejú zmes od oka, bez majákov. Potom sa vyrovnajú a po vysušení sa pridá vrstva zmesi, ktorá sa sama rozloží a vytvorí rovný povrch.

Rada: Takýto poter dlho schne. Aby sa zabránilo praskaniu, odborníci odporúčajú prvé dva týždne pokryť podlahu filmom. A bude trvať ešte niekoľko týždňov, kým nový povrch konečne stvrdne..

Zdvíhanie podlahy poterom z expandovanej hliny

 • Ak sa plánuje zvýšenie úrovne podlahy o značnú vzdialenosť, potom je možné štruktúru odľahčiť pridaním expandovanej hliny do zmesi. Najprv sa naleje „ľahká“ vrstva, ktorá sa potom pokryje obvyklou zmesou iba o 2-3 centimetre. Ostatné fázy práce sa vykonávajú tak, ako je to popísané vyššie..

Zdvíhanie podlahy suchým poterom

 • Aby ste nevystavili základňu (balkónovú dosku) výraznému preťaženiu, použite túto metódu.
 • Položí sa hydroizolačná vrstva, ktorá by mala byť zaistená tlmiacou páskou.
 • Vrstva suchého plniva sa naleje a tesne zhutní.
 • Film je opäť lemovaný zvrchu.
 • Ďalej je vhodné položiť listy preglejky odolnej voči vlhkosti v dvoch vrstvách a pripevniť ich samoreznými skrutkami.

Rada :. Všetky drevené diely sú predbežne ošetrené antiseptikom proti hnilobe a plesniam.

Ako zdvihnúť podlahu vlastnými rukami pomocou oneskorenia

Podobná metóda bola opísaná vyššie. Diskutujme len o niektorých jemnostiach.

 • Predpokladajme, že musíte zvýšiť podlahu o 8 centimetrov. Na tento účel sú potrebné polená hrubé 6 cm. Ďalších 1,2 cm „uberie“ vrstva preglejky, pod drevo sa položí podšívka z penového polyetylénu alebo linolea – ďalších 0,3 cm a tento „vrstvový koláč“ doplní 5 mm vrchný náter..

 • Pokladanie trámov hrubých 5 cm na seba pomôže zvýšiť úroveň na 12 cm. Najprv sú priečky rozložené naprieč a druhý rad je na nich už pozdĺžne nainštalovaný.
 • Ak sú požadované drastické zmeny výšky až 20 cm, požadovaný výsledok je možné dosiahnuť vertikálnou inštaláciou dosky 4 x 15 cm na podklad..
 • V procese kladenia nie je potrebné lúče približovať k stene. Zostáva vzdialenosť asi 3 cm.
 • Ako ohrievač je lepšie uprednostniť polystyrén. Nebojí sa vlhkosti a dobre udržuje teplo. A na vrchole je vrstva penofolu zvyčajne stále pokrytá (fóliou na vrchu).

Zdvíhanie podlahy zváranou konštrukciou

Nasledujúca možnosť je k dispozícii pre tých, ktorí sú oboznámení so zložitosťou zvárania. Zváraná konštrukcia je dobrá pre svoju trvanlivosť.

 • Prebieha hydroizolácia
 • Zmerajú sa rozmery podlahy a požadovaná výška.
 • Z rohového profilu je zváraný rám zodpovedajúci rozmerom. Na zaistenie potrebnej tuhosti s krokom 20 alebo 30 cm vo vnútri konštrukcie sú kovové tyče zvárané pozdĺž a naprieč s prierezom najmenej 1 cm.

 • Dĺžka nohavíc zváraných v rohoch rámu sa vypočíta mínus hrúbka povlaku na vrchu.
 • Konštrukcia nastavená na úrovni je pripevnená k stenám a podlahe, vo vnútri je položená izolácia.
 • Hotový výrobok je pokrytý parotesnou fóliou a preglejkovými doskami alebo doskami.
 • Podlaha „najvyššej úrovne“ je pripravená na konečnú úpravu konečným náterom!

Keď to zhrniem, rád by som poznamenal, že zvýšenie podlahy v miestnosti pomocou drevených guľatiny je dosť jednoduché a vlastnými rukami. Ale pre vysokokvalitný cementový poter je lepšie pozvať špecialistov.

About the author