Betónová podlaha na zemi: pokyny krok za krokom

Najjednoduchším a najdostupnejším spôsobom, ako vytvoriť hrubý povlak v miestnosti na akýkoľvek účel, je usporiadať betónovú podlahu na zemi. Napriek tomu, že postup nevyžaduje špeciálne zručnosti, kvalita konečnej podlahy je priamo závislá od dodržiavania určitých technických bodov súvisiacich s jej usporiadaním. Ďalej zvážime, ako vytvoriť betónovú podlahu na zemi a ako naliať betónovú podlahu na zem..

Obsah:

Charakteristika a komponenty betónovej podlahy na zemi

Pri usporiadaní akejkoľvek podlahy na zemi je hlavnou vecou zaistiť jej vysoko kvalitnú tepelnú izoláciu. Je to práve kvôli jeho inštalácii, že na konci je možné získať viacvrstvovú podlahu, nazývanú koláč.

Výroba podláh na zemi priamo závisí od typu pôdy a jej charakteristík. Prvou a najdôležitejšou požiadavkou na zem je úroveň, na ktorej je položená podzemná voda, ktorá by mala byť najmenej 500-600 cm od povrchu. Bude teda možné vyhnúť sa pohybom a zdvíhaniu pôdy, ktoré sa odrazia na podlahe. Pôda by navyše nemala byť voľná..

Pre lepší výkon všetkých prác by mali byť stanovené požiadavky na inštaláciu tepelnej izolácie, ktoré sú nasledujúce:

 • prevencia tepelných strát;
 • ochrana pred prenikaním podzemných vôd;
 • zabezpečenie zvukovej izolácie;
 • prevencia odparovania;
 • zaistenie príjemnej a zdravej vnútornej klímy.

Teplá betónová podlaha na zemi obsahuje nasledujúce komponenty a etapy práce:

1. Čistenie pôdy od hornej vrstvy. Navyše je povrch starostlivo vyrovnaný.

2. Ďalej sa na podlahu naleje piesok, ktorý sa zhutní pomocou špeciálneho nástroja a vody.

3. Potom sa na piesok položí vankúš zo štrku alebo drveného kameňa. Práve táto oblasť zabraňuje vzlínaniu podzemných vôd, navyše dodatočne vyrovnáva povrch. Vrstva plniva je hrubá asi osem centimetrov.

4. Ďalšou vrstvou je vystužená oceľová sieťovina. Je to vynikajúci fixátor pre betónové podklady. Okrem toho je to miesto na upevnenie kovových rúrok. Vystužená sieťovina sa nepoužíva vo všetkých prípadoch, ale iba vtedy, keď je potrebná dodatočná výstuž.

5. Ďalšia vrstva je hrubá viac ako 5 cm a je podkladom. Na jeho usporiadanie sa používa betónové riešenie. Potom, čo získa silu po dobu 2-3 týždňov, sa na povrch položí ďalšia vrstva “koláča”..

6. Táto vrstva obsahuje špeciálnu membránu alebo hydroizolačný film, ktorý zabraňuje riziku absorpcie prebytočnej kvapaliny betónovým podkladom. Film je položený s prekrytím, aby sa zabránilo vzniku medzier, používa sa stavebná páska, pomocou ktorej sú prilepené všetky oblasti zadku.

7. Ďalšou etapou je inštalácia izolácie, v ktorej sa odporúča použiť penový materiál z expandovaného polystyrénu alebo polystyrén s vysokou hustotou potiahnutý fóliou. Ak je na podlahe príliš veľké zaťaženie, je lepšie použiť izoláciu vo forme dosiek.

8. Ďalej je nainštalovaný hydroizolačný alebo strešný materiál. Potom sa vykoná výstavba seriózneho poteru. Na to bude nainštalovaný konečný konečný náter. Hrúbka tejto vrstvy je od 8 do 11 cm. Tento poter vyžaduje povinné vystuženie.

Betónová podlaha v dome na zemi: výhody a nevýhody usporiadania

Medzi výhody výroby betónovej podlahy na zemi treba zdôrazniť:

 • zaistením spoľahlivej ochrany základne pred účinkami nízkych teplôt sa pôda, na ktorej je podlaha položená, vždy líši iba teplotou nad nulou;
 • rôzne tepelnoizolačné materiály na izoláciu podláh vám umožňujú postaviť štruktúru s dobrými ukazovateľmi predchádzania tepelným stratám;
 • podlaha, ktorá skončí s ktoroukoľvek z existujúcich podlahových krytín;
 • nie sú potrebné žiadne špeciálne výpočty pre podlahu, pretože celé zaťaženie zaberá zemná krytina;
 • usporiadanie teplej podlahy dokonale ohrieva miestnosť, navyše k ich zahrievaniu dochádza dostatočne rýchlo a teplo je rovnomerne rozložené po celej miestnosti;
 • teplá podlaha na zemi má dobré zvukovoizolačné vlastnosti;
 • navyše na takejto podlahe sa plesne a vlhkosť prakticky netvoria.

Medzi nevýhody hrubej betónovej podlahy na zemi patria:

 • pri použití viacvrstvovej podlahy je výška miestností výrazne znížená;
 • v prípade porúch pri demontážnych prácach bude potrebných veľa materiálnych zdrojov;
 • usporiadanie podlahy na zemi si vyžaduje veľké investície materiálnych, fyzických a časových zdrojov;
 • ak je podzemná voda umiestnená príliš vysoko alebo ak je pôda veľmi voľná, nie je možné takúto podlahu usporiadať.

Betónové podlahy na zemi: výber materiálov

Ako už bolo spomenuté, na usporiadanie betónovej podlahy na zemi budete musieť postaviť viacvrstvovú štruktúru. Ako prvú vrstvu sa odporúča použiť riečny piesok, potom drvený kameň alebo expandovanú hlinu.

Po ich inštalácii je nainštalovaný hrubý poter, hydroizolačná fólia a tepelná izolácia. Ďalej je nainštalovaný konečný poter, ktorý je základom pre pokládku dokončovacích materiálov.

Hlavnou funkciou piesku a drveného kameňa je zaistiť ochranu miestnosti pred prienikom vlhkosti. Pri použití drveného kameňa musí byť starostlivo podbíjaný a drvený kameň musí byť spracovaný bitúmenom.

V prítomnosti príliš vlhkej pôdy je použitie expandovanej hliny neprijateľné. Pretože absorbuje prebytočnú vlhkosť a potom mení svoj tvar. Po pokrytí vrstvy filmom na báze polyetylénu sa naleje hrubý poter s vrstvou asi osem centimetrov. Ďalej je vybavený hydroizoláciou z dvoch polyetylénových vrstiev, ktoré sa prekrývajú. Upozorňujeme, že polyetylén musí byť navzájom veľmi tesne spojený, aby sa zabránilo vnikaniu vlhkosti do miestnosti..

Ako tepelnoizolačné materiály sa odporúča použiť:

 • extrudovaná polystyrénová pena;
 • minerálna vlna;
 • penové sklo;
 • pena atd..

Potom je usporiadaný dokončovací poter, ktorý je bezpodmienečne vystužený. Na zaistenie rovnomernosti poteru sa odporúča použiť majáky.

Technológia výroby betónovej podlahy na zemi

Podlaha by mala byť postavená až potom, čo sú steny a strecha už postavené. Postup výroby betónovej dlažby na zemi zahŕňa nasledujúce etapy:

 • vykonávanie prác na určení výšky podlahy a jej označenia;
 • čistenie hornej vrstvy pôdy a podbíjanie základne;
 • inštalácia štrku alebo drveného kameňa;
 • hydroizolačné a tepelnoizolačné práce;
 • posilnenie betónového poteru;
 • inštalácia debnenia na nalievanie malty;
 • priama výplň.

Podlaha na zemi je postavená tak, že je v úrovni dverí. Značenie by malo byť umiestnené po obvode budovy. Za týmto účelom sú na steny nainštalované značky vo vzdialenosti 100 cm od spodnej časti otvoru. Keď je označenie hotové, mali by ste ho znížiť o jeden meter späť. Tento riadok sa stane vodítkom pre nalievanie betónu. Na uľahčenie označovania by mali byť v rohových častiach miestnosti nainštalované kolíky, na ktoré sú natiahnuté laná.

Ďalšia etapa práce zahŕňa čistenie základne od hornej vrstvy pôdy. Najprv sa musíte zbaviť akýchkoľvek nečistôt na podlahe. Postupne odstráňte všetku vrchnú pôdu. Betónová podlaha na zemi má vzhľad štruktúry až do hrúbky 35 cm. Pôda, ktorá sa odstráni z povrchu, musí mať preto presne takú hrúbku.

Pomocou špeciálneho zariadenia, ako je vibračná doska, je povrch zhutnený. Pri jeho absencii stačí použiť drevenú guľatinu, na ktorej sú predtým pribité držadlá. Výsledná základňa by sa mala líšiť v rovnomernosti a hustote. Pri chôdzi by na ňom nemali byť žiadne stopy..

Pri nižšom umiestnení pôdy vo vzťahu k dverám sa odstráni iba jej horná časť, povrch sa dobre zhutní a potom sa pokryje pieskom..

Ďalšie práce sa vykonávajú pri inštalácii štrku a drveného kameňa. Po podbíjaní základnej vrstvy sa vykoná zásyp štrkom, hrúbka tejto vrstvy je asi 10 cm Rada: Po zasypaní sa povrch zaleje vodou a opäť podbíja. Na zjednodušenie kontroly rovnomernosti povrchu je potrebné zatlačiť kolíky do zeme, nastavené vo vzťahu k úrovni..

Po štrkovej vrstve sa piesok vyhladí. Vrstva by mala mať rovnakú hrúbku, asi 10 cm Na kontrolu rovnomernosti povrchu používajte rovnaké kolíky. Na usporiadanie tejto vrstvy sa odporúča použiť roklinový piesok, ktorý má rôzne nečistoty..

Na piesok je položený drvený kameň so zlomkom 4×5 cm, potom je zhutnený a povrch posypaný pieskom, vyrovnaný a zhutnený. Štrk položte tak, aby sa na povrchu nezobrazovali žiadne vyčnievajúce okraje..

Upozorňujeme, že každú z vrstiev položených na podlahe je potrebné vopred skontrolovať na vyrovnanosť. Preto v procese práce použite úroveň budovy..

Teplo a hydroizolácia betónovej podlahy na zemi

Na vytvorenie hydroizolačnej vrstvy stačí použiť plastovú fóliu alebo membránu. Hydroizolačný materiál by mal byť valcovaný po celom obvode podlahy, snažte sa priniesť jeho extrémne časti niekoľko centimetrov mimo nulové značky. Listy sa prekrývajú a fixujú na povrch lepiacou páskou.

Aby sa zlepšila tepelná izolácia podlahy a zabránilo sa zamrznutiu pôdy, odporúča sa podlahu ošetriť minerálnou vlnou.

Vlastnosti vystuženia betónovej podlahy na zemi

Aby betón získal potrebnú pevnosť, mal by byť vystužený. Na tento proces sa odporúča použiť kovovú alebo plastovú sieť, výstužné tyče alebo výstužný drôt..

Na inštaláciu výstužného rámu by ste mali vybaviť špeciálne stojany, ktorých výška je asi 2,5 cm. Budú teda umiestnené priamo na betónovej podlahe.

Upozorňujeme, že používanie plastovej siete zahŕňa jej natiahnutie na predtým zatlčené kolíky. Pri použití drôtu bude na výrobu výstužného rámu potrebné zváranie a zručnosť v práci s ním.

Aby postup odlievania prešiel rýchlo a výsledok bol vysokokvalitný, mali by ste nainštalovať vodidlá a namontovať debnenie. Rozdeľte miestnosť na niekoľko rovnakých segmentov, ktorých šírka nie je väčšia ako 200 cm. Nainštalujte vodidlá vo forme drevených tyčí, ktorých výška sa rovná vzdialenosti od podlahy k nulovej značke.

Na upevnenie koľajníc použite hrubú cementovú, ílovitú alebo pieskovú maltu. Medzi vodidlami je nainštalované debnenie, ktoré tvorí karty naliate betónom. Ako debnenie sa odporúča použiť preglejku s charakteristikami odolnými voči vlhkosti alebo drevené dosky..

Upozorňujeme, že vodiace lišty a debnenie sú vynulované a zarovnané vzhľadom na vodorovný povrch. Bude teda možné získať základňu, ktorá sa vyznačuje rovnomernosťou. Pred inštaláciou vodidiel a debnenia by mali byť ošetrené špeciálnym olejom, ktorý uľahčí postup pri ich vytiahnutí z betónovej zmesi..

Technológia nalievania betónovej podlahy na zem

Nalievanie sa vykonáva raz alebo maximálne dvakrát. Ukáže sa teda, že vybuduje homogénnu a silnú štruktúru. Aby betónová podlaha na zemi slúžila svojim majiteľom dlho vlastnými rukami, je najlepšie objednať si z továrne špeciálne betónové riešenie. Jeho sila a kvalita je oveľa vyššia ako pri domácej kompozícii..

Na vlastnú výrobu roztoku budete potrebovať miešačku betónu, cementovú kvalitu najmenej 400, riečny piesok a plnivo vo forme drveného kameňa.

Na prípravu betónového roztoku je potrebné zmiešať jednu časť cementu, dva diely piesku a štyri diely plniva, pričom na celkové množstvo prísad bude potrebná polovica vody..

Všetky prísady sa zmiešajú v betóne, uistite sa, že sú všetky zložky dobre premiešané. Začnite liať podlahu z oblasti oproti vstupu do miestnosti. Nalejte tri, štyri karty naraz a potom lopatou vyhlaďte kompozíciu po celom povrchu.

Na zaistenie dobrej priľnavosti betónu k povrchu sa odporúča použiť ručný vibrátor na betón.

Po vyplnení väčšiny kariet je potrebné vykonať hrubé vyrovnanie povrchu. Na tieto účely budete potrebovať pravidlo široké dva metre, ktoré sa tiahne po podlahe plynulými pohybmi. Je to pravidlo, ktoré pomôže zbaviť sa prebytočného betónu, ktorý padá do prázdnych kariet. Po vyrovnaní by sa malo debnenie odstrániť a zvyšné plochy vyplniť maltou.

Po vyrovnaní celej podlahovej plochy pokryte podlahu polyetylénovou fóliou a nechajte ju mesiac. Upozorňujeme, že po niekoľkých dňoch je povrch neustále zvlhčovaný vodou, aby sa zabránilo vysychaniu betónu, tvorbe trhlín a uvoľneniu podkladu..

Posledná fáza zahŕňa spracovanie podlahy pomocou samonivelačných zmesí, ktoré sa používajú na vybavenie poteru. Je to zmes, ktorá pomôže dokonale vyrovnať základňu a odstrániť drobné nerovnosti povrchu..

Práce začínajú aj od rohu oproti dverám, odporúča sa použiť lopatku na nanášanie malty a vyrovnanie základne – pravidlo.

Podlaha je chránená 72 hodín. Ďalej je podlaha pripravená na pokládku materiálov na konečnú úpravu podláh. Je to tento typ betónových podláh na zemi v súkromnom dome, ktorý vám umožní získať silný a trvanlivý základ..

Video Betónové podlahy na zemi:

About the author