Brúsenie parkiet vlastnými rukami

Vysoko kvalitné drevené parkety sú veľmi odolným náterom. Ale aj napriek jemným prevádzkovým podmienkam a starostlivej údržbe jeho povrch skôr alebo neskôr starne. Lak sa stane tmavým alebo matným, objavia sa škrabance a praskliny, parkety stmavnú a čo je najnepríjemnejšie – nerovnomerné, t.j. škvrny. A nie je potrebné hovoriť o stave parkiet po dlhodobej prevádzke v extrémnych podmienkach, ako je chôdza v pouličnej obuvi, nábytok na kolieskach, ťažké skrinky a nočné stolíky bez podpery, časté záplavy a mnoho ďalších. Výsledkom sú hlboké výmoly a drážky od kolies, na miestach lúpaný alebo odrezaný lak, veľké medzery medzi doskami. Čo robiť? Vymeniť podlahu? Nestojí to za to. Väčšinu problémov je možné vyriešiť prebrúsením parkiet, ich aktualizáciou odstránením vrchnej vrstvy a brúsením a lakovaním povrchu. Tento druh práce je dosť komplikovaný, veľmi namáhavý a zodpovedný, ale je celkom možné ho zvládnuť sami, ak máte trpezlivosť. Veľkou pomocou je aj množstvo špeciálneho vybavenia, ktoré úlohu veľmi zjednodušuje..

Predtým, ako sa konečne rozhodnete, že potrebujete presne brúsenie parkiet a všetka práca, ktorú obsahuje, bude stačiť, musíte skontrolovať stav svojej podlahovej krytiny. Sú chvíle, keď je kozmetická oprava drevenej podlahy zbytočná..

Drvenie parkiet nemá zmysel, ak:

 • Parkety sú také suché, že medzery medzi doskami sú 5 mm. Celý kryt je sieťovina scvrknutých dosiek.
 • Parketová podlaha sa v dôsledku zvlhnutia vybúlila. Tento problém nie je možné vyriešiť.
 • Najpriechodnejšie miesto je príliš opotrebované. Napríklad v oblasti prahu miestnosti v zóne prechodu osoby je medzi doskami parkiet vždy výškový rozdiel. Ak teda od vrchu opotrebovaných dosiek k spojovaciemu jazyku zostane menej ako 5 mm, brúsenie je zbytočné.
 • Sú tam viditeľné hlboké hrbole alebo výmole.
 • Drevená podlaha je neustále mokrá od splodín zospodu. V tomto prípade je potrebné úplne odstrániť povlak, vodotesnú základňu a až potom položiť nový..
 • Časť dreva opotrebuje brúska na chrobáky.
 • V miestnosti sa objaví pleseň alebo hniloba.

Vyššie uvedené problémy sú spojené s rôznymi faktormi: pôvodne nesprávna inštalácia, nedokončené drevo, nedodržanie technológie kladenia drevenej podlahy a príliš náročné prevádzkové podmienky. Vo všetkých ostatných prípadoch bude stačiť kvalitatívne odstrániť vrchnú lakovanú vrstvu parkiet a obnovené parkety budú svietiť čerstvým drevom..

Nástroje a materiály na bezprašné brúsenie parkiet

Brúsenie parkiet je možné vykonať ručne alebo strojovo. Ten druhý, aj keď je drahší, je menej namáhavý a rýchlejší..

Manuálny cyklus

Ak financie nestačia ani na to, aby ste si jednoducho požičali zariadenie, môžete parkety nechať na bicykli ručný cyklus. Tento nástroj je kovová doska, ktorej jeden okraj je ohnutý a nabrúsený, aby bolo pre nich vhodné odstrániť vrstvu laku, a zvyšok dosky je uzavretý v drevenej rukoväti. Je veľmi ťažké a náročné pracovať s manuálnymi cyklami, ruka sa rýchlo unaví a práca v polohe „na štyroch“ vedie k bolestiam chrbta. Napriek tomu ho možno použiť na spracovanie celého povrchu, dokonca aj na obzvlášť ťažko dostupných miestach. Pri brúsení parkiet pomocou cyklu sa odstráni pomerne veľká vrstva dreva, ale nikdy nie je veľa prachu, tak jemného ako pri strojovej práci..

Okrem ručného cyklu môžete použiť brúsny papier. Pripevní sa k podrážke topánky a potom sa nohami rozotrie po parkete. Túto metódu je tiež ťažké nazvať ľahkou..

Preto sú brúsky na mechanizovaný výkon takýchto prác stále obľúbenejšie..

Vybavenie a nástroje

Brúsenie starých parkiet pozostáva z niekoľkých etáp a každá z nich používa svoj vlastný typ zariadenia.

Bubnová brúska na parkety SO-206

Bubnový mlynček na parkety používa sa na hlboké brúsenie všetkých drevených podláh. Tieto stroje sú na území Ruskej federácie žiadané, sú spoľahlivé, odolné a relatívne lacné. Najbežnejším mlynčekom tohto typu je jednotka SO-206, ktorá sa vyrába v ukrajinskom závode v Odese. Je vybavený praktickým 200 mm širokým bubnom a čerpadlom, ktoré zhromažďuje prach vytvorený počas procesu brúsenia v špeciálnom vrecku na prach. Slabým bodom brúsky na parkety SO-206 je guma prilepená k bubnu. Ak nie je brúsny papier (brúsny papier) správne upnutý alebo stroj prejde cez klinec alebo samoreznú skrutku trčiaci z podlahy, môže sa poškodiť. Celkové náklady na taký mlynček sú asi 1300 – 1700 USD..

Povrchová brúska

Povrchové brúsky sú jednodiskové a trojdiskové. Používajú sa na jemné brúsenie parkiet a masívnych podláh, na brúsenie pred tónovaním alebo tónovaním, na medzivrstvové brúsenie pri lakovaní povrchu, ako aj pri tónovaní alebo na nanášanie oleja. Náklady na takýto stroj sú jednoducho fantastické, takže ho kupujú nie pre osobné použitie, ale pre vysoko kvalitnú profesionálnu prácu. Povrchové brúsky sú žiadané nielen pre svoju spoľahlivosť, ale aj pre jednoduché použitie, všestrannosť a schopnosť vykonávať prakticky šperkárske práce s parketami. Najbežnejším je nemecký mlynček Lagler Trio, ktorého cena je 8500 – 10 000 USD..

Uhlová brúska

“Boot” používa sa na brúsenie ťažko dostupných miest pod radiátormi, v rohoch a v blízkosti okrajov. Všetky stroje tohto typu sú zjednotené, používajú brúsne kotúče na suchý zips s priemerom 150 mm, sú tiež vybavené zberačom prachu. Najbežnejšími modelmi sú SO-401 (Odessa, Ukrajina), Lagler Flip a Lagler Elan (Nemecko).

Brúsky sú drahé a kupujú ich iba požičovne parkiet alebo vybavenia. Je to posledná služba, ktorú musia využiť tí, ktorí chcú prácu vykonávať sami. Ak si objednáte službu leštenia v spoločnostiach špecializujúcich sa na to, mali by ste vedieť, že ceny za leštenie parkiet v rôznych organizáciách závisia od použitého zariadenia. Čím je to drahšie a lepšie, tým je práca drahšia.

Priemyselný vysávač nevyhnutné na odstránenie všetkého prachu z povrchu a štrbín parketovej podlahy. Ak sa tak nestane, otvor s lakom bude mať zlú kvalitu..

Okrem všetkého vyššie uvedeného budete potrebovať nožnice na rezanie brúsneho papiera, nástrojov a kľúče na upevnenie abrazíva na bubon.

Spotrebné materiály

V procese leštenia parkiet budú potrebné materiály, ktorých množstvo závisí od plochy miestnosti a zložitosti práce..

Brúsny papier na parkety

Parketový tmel

Je lepšie nakupovať spotrebný materiál s rezervou, pretože presnú spotrebu nemožno vypočítať.

Brúsenie parkiet: náklady na prácu a prenájom vybavenia

Na porovnanie zvážte dve možnosti: ak si objednáte brúsnu službu a ak robíte všetko sami.

Ak vás zaujíma, koľko stojí leštenie parkiet, mali by ste okamžite venovať pozornosť zoznamu poskytovaných prác. Opravárske organizácie vždy uvádzajú, čo je zahrnuté v tejto alebo tej cene. Uveďme príklad.

Služby brúsenia parkiet:

 • Komplex prác 1: škrabanie bubnovým strojom, tmel a lakovanie v 3 vrstvách bude stáť 10 – 11 USD. na m2.
 • Komplex prác 2: škrabanie bubnovým strojom, brúsenie povrchovou brúskou, vypĺňanie trhlín a otváranie lakom v 3 vrstvách – 12 – 13 USD na m2.
 • Samostatné brúsenie bubnovým strojom – 2,5 – 3,5 cu na m2.
 • Samostatne brúsenie povrchovou brúskou „Trio“ – 2,5 – 3,5 cu m2.
 • Oddelené tmelenie trhlín – 1,25 – 1,5 cu. na m2.
 • Samostatne je rohož 1,25 – 1,5 cu. m2.
 • Nanesenie ďalšej vrstvy laku – 1,25 – 1,5 c.u. na vrstvu.
 • Pokrytie podlahy gélom – 1,25 – 1,5 cu na vrstvu.

Vypočítajme si, koľko taký zoznam prác bude stáť za 20 m2: škrabanie bubnovým strojom, brúsenie povrchovou brúskou, vypĺňanie medzier, rohož, dodatočne 2 vrstvy gélu a 4 vrstvy laku. Budeme počítať s minimálnou sadzbou.

2,5×20 + 2,5×20 + 1,25×20 + 1,25×20 + 1,25x2x20 + 1,25x4x20 = 150 + 50+ 100 = 300 USD.

Celkovo nás služby leštenia parkiet budú stáť 300 dolárov na 20 m2.

Teraz si vypočítajme, koľko nás to bude stáť leštenie parkiet vlastnými rukami:

 • Prenájom brúsky na parkety – 18 – 20 USD za deň.
 • Prenájom povrchovej brúsky – 37,5 – 40 USD za deň.
 • Prenájom „čižiem“ – 10 – 12 USD za deň.
 • Brúsny papier č. 24, 30, 36, 40 – 3,25 – 3,5 cu na m.
 • Brúsny papier č. 60, 80, 100 – 2,875 dolára na m.pog.
 • Brúsny papier č. 120, 150 – 2,75 dolára na m.pog.
 • Parketový tmel – 60 USD na 5 l.
 • Parketový lak – 150 – 300 USD na 10 litrov. Spotreba 80 – 100 g na m2.
 • Zloženie tónovania parkiet – 50 USD na 1 liter. Spotreba 1 l do 40 m2.
 • Spotrebný materiál (valčeky, kefy atď.) – 60 – 80 USD.

Uvažujeme: 18 + 38 + 10 + 3,25×2 + 2,87×2 + 2,75×2 + 60 + 150 + 50 + 60 = 403 USD.

Ako vidíte, aj keď prácu zvládnete za jeden deň, t.j. nebudete musieť platiť za prenájom, napriek tomu, s prihliadnutím na materiál, miniete viac ako pri objednávke brúsnej služby od profesionálov.

Brúsenie parkiet vlastnými rukami-etapy práce

Vykonávanie prác na brúsení starých parkiet je zodpovednou a namáhavou úlohou, je lepšie zveriť to odborníkom. Ak však chcete urobiť všetko sami, bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci špecialistov, budete potrebovať presný návod, čo robiť. Navyše, aj keď sa rozhodnete objednať brúsenie v opravárenskej organizácii, poznáte postupnosť a nuansy, budete môcť ovládať kvalitu výkonu..

Prípravné práce pred začatím brúsenia

Úplne prvou úlohou, ktorú je potrebné urobiť, je skontrolovať kvalitu parkiet pre predmet a či má zmysel ich brúsiť. Aké sú kritériá popísané na začiatku článku.

Oprava parkiet

Pred začatím práce sa všetok nábytok vyberie z miestnosti, odstránia sa soklové lišty a skontroluje sa podlaha, či nie sú uvoľnené matrice alebo nie. Pomerne často sú drevené podlahové lišty v starých domoch pribité k podlahe. Aby sa nepoškodil povlak, môžu byť ponechané. Roztrhané parketové dosky prilepte späť. Ak je to potrebné na opravu parkiet – odstránenie škrípania, porúch atď., Vykonávame opravy.

Celý povrch parketovej podlahy kontrolujeme, či nevytŕča klinček alebo skrutky. Musia byť ponorené do dreva najmenej o 2 – 3 mm, aby nepoškodili abrazívum. Posledný dotyk – podlahu umyť a povysávať.

Až po všetkých prípravných prácach si môžete kúpiť materiál a požičať si vybavenie. Najpohodlnejší spôsob rezervácie prenájmu je skoro ráno. Upozorňujeme, že hmotnosť mlynčekov je veľmi ťažká (asi 70 kg), na prácu budete potrebovať najmenej dva také ťažké stroje. Nezabudnite sa zásobiť rúškom masky, štupľami do uší alebo slúchadlami a respirátorom. Napriek prítomnosti vrecka na prach sa úplne bez prachu nezaobíde. Bude to menej ako bez neho, ale bude – malé a veľmi nebezpečné, pretože môže ľahko vstúpiť do dýchacích ciest.

Hlboké zoškrabanie parkiet

Pred začatím práce otvorte všetky okná a zatvorte dvere. Do bubna brúska na parkety SO-206 vyplňte hrubý brúsny papier.

Číslo 16 sa používa na odstránenie starého zasychajúceho oleja alebo laku z podlahy.

Č. 24 – 40 sa používa na odstránenie farby a vrchnej vrstvy dreva.

Č. 60 – univerzálny papier na hrubé brúsenie.

Škrabanie parkiet bubnovým strojom

Na začiatok najčastejšie vezmú papier č. 40. Najprv urobíme priechod písacím strojom pozdĺž uhlopriečky miestnosti, z jedného rohu do druhého. Potom stroj presunieme k stene a začneme kráčať po stene a rovnobežne s ňou. Šírka bubna je 200 mm, takže každý nasledujúci prechod musí byť posunutý o 100 mm.

Smer brúsenia parkiet

Dôležité! Pohyby brúsky na parkety by mali byť pozdĺž zrna dreva. Krátky pohyb naprieč je iba pri obrátkach. Pri umeleckých parketách by mali byť pohyby kruhové v krútiacej sa špirále.

V tejto fáze sa nedotýkajú rohov a ťažko dostupných miest. Je lepšie začať od vzdialenejšej steny a prejsť smerom k najpriechodnejšej oblasti. Prach z nádoby na prach je možné naliať do plastového alebo plastového vrecka.

Dôležité! Pri pohybe je potrebné zdvihnúť a spustiť brúsku na parkety, aby sa na podlahe nevytvorila dutina..

Je nevyhnutné monitorovať, ako silne bubon tlačí na povrch podlahy. Toto je možné nastaviť špeciálnou skrutkou. Ak stroj odstraňuje príliš malú vrstvu dreva a otáčky motora sú normálne, je potrebné zvýšiť tlak bubna na podlahu. Ak naopak – odstráni príliš veľa – znížte.

Podľa potreby vymeňte abrazívum..

Brúsenie ťažko dostupných miest pod radiátormi, rohy a hrany

Po hrubom brúsení by škvrny laku mali zostať vo vybraniach, na ťažko dostupných miestach, v blízkosti rúr a okrajov. Vykonávame brúsenie neupraveného povrchu uhlová brúska („boot“). Vyplníme kožu # 40 alebo # 60.

Odstráňte škvrny od laku v strede miestnosti krúživými pohybmi, pohybujúcimi sa od okrajov škvrny do stredu.

Brúsenie hrany parkiet

V rohoch a v blízkosti okrajov odstráňte vrchnú vrstvu dreva pohybom stroja z okraja ošetreného povrchu na stenu a späť v kyvadlových pohyboch.

Počiatočné stieracie práce sa vykonávajú, kým nie je vyrovnaný celý povrch podlahy a jej odtieň.

Jemné brúsenie parkiet

3-kotúčová brúska Lagler Trio

Teraz vstupuje do hry povrchová brúska, dobrou možnosťou je auto s tromi diskami TRIO. S jeho pomocou je potrebné odstrániť všetky nerovnosti, otrepy, škrabance a ryhy, ktoré zostali po hlbokom zoškrabaní..

Brúsny papier sa dáva na kotúče v nasledujúcom poradí: najskôr č. 40, potom č. 60, 80 a konečný – 100. S povrchovou brúskou prejdeme po povrchu podlahy iba 3 – 4 krát (zakaždým s iným brúsny papier).

Jemné brúsenie parkiet

Zakaždým urobíme dva prejazdy – v jednom smere a v opačnom smere. Disky rovnakej zrnitosti sa menia opotrebovaním.

Po spracovaní rovného povrchu pristúpime k brúseniu ťažko dostupných miest rovnakou uhlovou brúskou. Je možné doň vložiť iba jeden disk. Najprv zrnitosť č. 40, potom 60 a 100. Brúste, kým nie je povrch hladký..

Parketový štrbinový tmel

Pred vyplnením trhlín na parkete musí byť dôkladne povysávaný. Napriek zberaču prachu tu stále bude drevný prach. Je potrebné ho odstrániť.

Miešanie parketového tmelu s dreveným prachom

Na parketový tmel môžete použiť hotový tmel, ktorý zladí farbu dreva, alebo môžete zmiešať tekutú zložku s dreveným prachom, ktorý zostal po zoškrabaní a brúsení, a tmel si pripraviť sami. Hlavnou vecou je starostlivo si prečítať pokyny na obale..

Tmel na parkety

Absolútne celý povrch podlahy tmel výsledná kompozícia. Na tento účel používame nôž na gumový tmel. Roztok by mal byť distribuovaný rovnomerne a vyplniť všetky medzery, a to ako medzi prúžkami, tak aj na ich povrchu..

Keď tmel trochu zaschne, t.j. sa nebude držať v ruke, ale bude stále mäkký, musíte rýchlo vykonať imitácia kĺbov. To sa vykonáva pomocou šidla pre kovové pravítko. Zakrivené švy je možné vykonať pomocou okraja pravítka ľahkým zatlačením na neho. Obdobie želatinácie tmelu závisí od jeho zloženia. Napríklad v alkydových a uralkydových materiáloch tuhnutie začína doslova niekoľko minút po aplikácii, takže sa musíte poponáhľať.

Jemné brúsenie parkiet

Dokončovacie brúsenie parkiet

Na odstránenie prebytočného tmelu z povrchu podlahy sa ešte raz prebrúsi povrchovou brúskou s brúsnym papierom č. 100. Túto prácu je možné vykonať až po úplnom vyschnutí tmelovej kompozície. Pri dokončovaní brúsenia sa zníži tlak bubna, stroj sa pohybuje iba v smere drevených vlákien. Jemné brúsenie sa vykonáva, až kým nie je povrch úplne hladký. Môžete to skontrolovať tak, že prejdete rukou po povrchu podlahy.

Otváranie parkiet lakom alebo olejom

Pred nanesením laku na parkety ho musíte dôkladne povysávať, inak bude lak ležať nerovnomerne. A pod vrstvou laku budú viditeľné akumulácie prachu alebo nečistôt..

Lakovanie parkiet lakom je najdôležitejšou úlohou pri brúsnych prácach. Ak to robíte zle, budete musieť znova bicyklovať a mlieť..

Lakovanie parkiet

Lak sa nanáša v 3 – 4 vrstva, každá z nich schne asi 4 hodiny, ale ak budete čakať dlhšie, je to v poriadku. Pod parketový lak je možné naniesť základný náter alebo tónovaciu hmotu. Lak sa nanáša valčekom ihneď na celý povrch podlahy a rýchlo sa po ňom rozotrie, pretože veľmi rýchlo schne. Ak tvrdne nerovnomerne, budete musieť všetko prerobiť..

Medzivrstvové brúsenie parkiet

Po nanesení prvej vrstvy laku a jeho úplnom vyschnutí je potrebné povrch opäť obrúsiť a odstrániť vyvýšenú hromadu dreva. Robíme to pomocou povrchovej brúsky alebo uhlovej brúsky brúsnym papierom # 100 alebo # 120. Opäť povysávame podlahu, steny a strop – zrazu sa jemný prach elektrizoval a prilepil sa na ne.

Teraz nanesieme zvyšné vrstvy laku. Keď je posledná vrstva suchá, znova vysajte povrch podlahy.

Na záver by som rád poznamenal, že brúsky sú veľmi hlučné, môžete pracovať iba cez deň, s povolením susedov, keď sú deti hore a vždy majú slúchadlá. Navyše výkon a štartovací prúd takýchto strojov sú veľmi vysoké. Pomerne často existujú situácie, keď staré vedenie nie je schopné zaistiť plný chod brúsky a musíte použiť generátor alebo výkonný stabilizátor. Závažnosť a vysoké vibrácie takýchto strojov neumožňujú krehkým ženám ich používanie. Obmedzené zapožičanie vybavenia vás môže prinútiť ponáhľať sa a robiť chyby. Zvážte to všetko, môže byť lepšie kontaktovať špecialistov.

Brúsenie parkiet: video – inštrukcia

About the author