Dali sme samonivelačnú podlahu Volma – pokyny s príkladmi, video

Samonivelačná podlaha Volm vytvára dokonale rovný povrch podlahy bez veľkého úsilia osoby vykonávajúcej prácu. Vďaka svojej tekutej konzistencii sa samonivelačné podlahové zmesi horizontálne rozotierajú, rovnomerne vyplnia všetky nerovnosti a vytvoria ideálnu úroveň. Spoločnosť Volma začala svoju činnosť pred viac ako 50 rokmi. Prvý výrobok, ktorý uvoľnila, bola sadrová sadra. Teraz v sortimente spoločnosti sú suché zmesi na opravu a stavbu.

Obsah:

Odrody zmesí od spoločnosti Volma

Dopyt po hotových suchých zmesiach každoročne rastie, pretože pracovníci ocenili pohodlie rozpustenia hotových zložiek bez ich výberu v požadovanom pomere. Pre rôzne druhy práce sú uvedené rôzne požiadavky na mix. Vyrobené výrobky sa preto líšia v niektorých kľúčových ukazovateľoch. Existujú dva hlavné typy samonivelačných podlahových zmesí:

 • S cementovým základom. Tento typ zmesi je najrozšírenejší, pretože zodpovedá klasickej formulácii podlahového poteru, ktorá sa používa už desaťročia. Výhodou cementového poteru je, že vyrovná aj tie najťažšie povrchy a používa sa ako prípravná vrstva na dokončovacie práce.

 • So sadrovou základňou. Na tomto základe sa vyrábajú samonivelačné podlahy. Na dokončenie podlahy sa používajú zmesi so sadrovou základňou. Jeho výhodou je, že počas práce nie je potrebné vykonávať zložité prípravné práce a položiť povlak na základňu.

Mixy od spoločnosti Volma sú prezentované v širokej škále, medzi nimi vynikajú dve značky – „Rovnitel rude“ a „Levelir express“.

Základná podlahová zmes Volma „Rovnitel hrubá“

Túto značku predstavuje suchá zmes pozostávajúca z rôznych zložiek. Základom zmesi je cement, vápno s plnivami z prírodných surovín a chemických prísad, vystužené vláknom. Výhodou zmesi je relatívne nízke zmrštenie, pevnosť a vysokokvalitná priľnavosť k základni. Povlak odoláva nízkym teplotám, vďaka svojim plastovým vlastnostiam sa ľahko nanáša, brúsi a vyhladzuje. Práca sa vykonáva v relatívne krátkom čase, pretože zmes rýchlo tvrdne a vytvára silnú poťahovú vrstvu.

Zmes “Rovnitel hrubý” sa používa počas počiatočných prác ako počiatočná dokončovacia vrstva. Vhodný na podklady z betónu a cementu s hrúbkou 10 až 80 mm, v niektorých prípadoch je povolená vrstva až 100 mm. Pomocou zmesi sa na povrchu vykonávajú opravy, odstraňujú sa praskliny a tiež sa vyrovnávajú.

Samonivelačná podlaha Volma „Levelir Express“

Značku predstavuje suchá zmes, ktorá je založená na kremennom piesku s adstringentným účinkom, vďaka čomu je riešenie veľmi mobilné pri vykonávaní práce a po vytvrdnutí je veľmi silné. Pomocou zmesi sa vyrovnajú povrchy s hrúbkou 5 až 100 mm. Používa sa na betónové alebo cementové podklady ako vrchný náter, na ktorý sú umiestnené dekoratívne prvky. Vhodný na použitie v obytných a priemyselných budovách, vhodný iba na vnútorné práce. Nanáša sa ručne alebo pomocou špeciálnych mechanizmov.

Zloženie zmesi obsahuje okrem kremenného piesku aj modifikujúce prísady, vďaka ktorým je zmes po vysušení veľmi trvanlivá a skracuje sa pracovný čas. Zmes tvrdne v priemere za 4 hodiny a zaťaženie na samonivelačnú podlahu je povolené po 72 hodinách. Pracovná teplota roztoku je od +5 do + 30 ° C. Ďalšou výhodou samonivelačných podlahových výrobkov Volma je cena. Náklady na 20 kg balenie sú v priemere 6 EUR.

Výhody samonivelačných podláh Volma

Vo všeobecnosti majú všetky výrobky samonivelačných podláh od spoločnosti Volmar oproti iným značkám 4 hlavné výhody:

 • Zmes zriedená v správnom pomere má tekutú konzistenciu. Hustota a konzistencia roztoku je regulovaná množstvom kvapaliny, ktorá je do neho pridaná. Zmes v optimálnom pomere suchej časti a vody sa sama vyrovná po povrchu, bez toho, aby spôsobovala ťažkosti pri pokladaní dekoratívnej vrstvy.
 • Náklady na samonivelačnú podlahu od spoločnosti Volma sú oveľa nižšie ako cena dovážaných značiek. Kvalita zmesi sa zároveň etablovala medzi spotrebiteľmi na najvyššej úrovni..
 • Suché zmesi na samonivelačnú podlahu Volma sa spracovávajú ručne alebo strojovo, čo pre väčšinu ostatných zmesí nie je k dispozícii. Spravidla sú iné zmesi vhodné iba na jeden typ ošetrenia..
 • Do zmesi sa pridávajú polymérne komponenty, ktoré zvyšujú životnosť podlahy a zvyšujú jej pevnosť. Po období 7-14 dní, keď je zmes úplne zmrazená, môže odolávať zvýšenému zaťaženiu až do 12 MPa.

Práce na príprave povrchu samonivelačnej podlahy

Ako bolo uvedené vyššie, samonivelačné podlahy a východiskové zmesi Volma sú položené bez veľkého úsilia a vytvárajú dokonale rovný povrch. Ale na vykonanie vysoko kvalitnej práce je potrebné zvážiť konkrétny príklad všetkých fáz povrchovej úpravy. Prvým príkladom je položenie samonivelačnej podlahy Volma „Level Express“ na cementovú podlahu natretú olejovou farbou. Nepravidelnosti v hĺbke dosahovali až 1 cm a nachádzali sa po celom povrchu – pozdĺž obvodu a v spojoch dosiek, ktoré tvoria podlahu. Na začiatok je povrch pripravený na prácu..

Prvým krokom v práci je čistenie podlahy. Je potrebné dbať na to, aby bola základňa dokonale čistá. Obzvlášť neprijateľná je prítomnosť škvŕn od oleja alebo tuku, stôp farby a iných nečistôt, ktoré znižujú úroveň priľnavosti samonivelačnej podlahy k povrchu. Na podlahe sú všetky oblasti vyčistené, ktoré sa rozpadajú alebo odlupujú alebo majú jednoducho zlú priľnavosť k základni. Je to nevyhnutné, aby sypká zmes nestiekla pod spodné vrstvy..

Podlaha je očistená od prachu a nečistôt, tieto práce sa vykonávajú veľmi opatrne. Najprv sa chemické čistenie vykoná pomocou vysávača alebo metly a potom sa povrch umyje vlhkou handričkou, kým sa úplne nevyčistí. Vyčistený povrch sa nechá uschnúť a potom sa spracuje základným náterom. Tento krok je potrebný na to, aby bol povrch mierne zdrsnený, čo zlepšuje priľnavosť povrchovej úpravy k podkladu. Optimálna pre tieto práce je bezkontaktná zemina alebo akákoľvek iná, ktorú odporúča výrobca samonivelačnej podlahy. Základný náter sa nanáša na povrch štetcom alebo valčekom. Pri práci na veľkej ploche je optimálne použiť valček, čo pomôže výrazne skrátiť čas práce.

Miestnosť, v ktorej bude podlaha naliata, je starostlivo pripravená. To má zaistiť optimálne podmienky pre vykonanie diela. Vytvorené podmienky je potrebné udržiavať, kým už naliata podlaha úplne stvrdne, aby sa zaistila jej pevnosť. Negatívna teplota vzduchu je v miestnosti neprijateľná, optimálny indikátor je od +5 do + 25 ° C. Okná a dvere v miestnosti sú tesne uzavreté a zaisťujú ich tesnosť, aby sa zabránilo prievanu. Počas sušenia zmesi sú tiež neprijateľné prievany..

Príprava sypkej pracovnej zmesi Volma „Levelir Express“

Po príprave povrchu sa pripraví lejací roztok. Balenie zmesi musí obsahovať návod, ktorý podrobne vysvetľuje, ako ju riediť. V tomto konkrétnom prípade boli podlahy pripravené takto:

 • Balenie suchej zmesi obsahuje 20 kg.
 • Do veľkej nádoby sa nalialo asi 5,6-6,2 litra vody.
 • Približný výpočet kvapaliny na 1 kg suchej zmesi je 0,28-0,31 l.
 • Celý objem prášku obsiahnutého v balení sa nalial do nádoby s vodou..
 • Roztok sa dobre premiešal pomocou elektrickej vŕtačky s nainštalovaným miešadlom..

Pri miešaní zmesi starostlivo sledujte, či neobsahuje zrazeniny a hrudky, má homogénnu štruktúru a konzistenciu. Zmes sa pripravuje 15-20 minút pred prácou. Pri nalievaní do debutu sa neodporúča zriediť celý objem zmesi naraz. Racionálnejšie je variť ho postupne a cvičiť v malých porciách. Ak sa zmes zriedi horúcou vodou, doba tuhnutia sa zníži. Nalievanie väčšieho množstva tekutiny do prášku, ako odporúča výrobca, zvyšuje riziko zníženia pevnosti hotovej podlahy..

Výplň samonivelačnej podlahy Volma „Level Express“

Na naliatie roztoku na podlahu budete potrebovať sadu nástrojov:

 • Špachtľa – používa sa na distribúciu zmesi.
 • Ihlový valec s dlhou rukoväťou – používa sa na odstránenie vzduchových bublín zo zmesi. Pri zarovnávaní valčekom sú bubliny prepichnuté a všetok vzduch z nich odíde..

Zmes sa naleje z najvzdialenejšieho rohu miestnosti vzhľadom na vchod. Algoritmus plnenia vyzerá takto:

 • Zmes sa naleje na podlahu v úzkom páse.
 • Špachtľou sa roztok rovnomerne vyrovná po povrchu..
 • Roztok sa aplikuje tak, aby vyplnil všetky priehlbiny na povrchu a vytvoril dokonale rovnomernú vrstvu.
 • Starostlivo sledujte výskyt vzduchových bublín v zmesi a odstráňte ich ihlovým valčekom.
 • Po povrchu naliatej zmesi sa nechá valček prejsť tak, aby sa rovnomerne rozchádzal po rovine. Výsledkom je rovnomerný povrch s lesklým leskom.
 • Po rozložení prvého pásu na podlahu pokračujú v nalievaní ďalšieho pásu, ktorý je umiestnený rovnobežne so susedným.
 • Postup sa opakuje pás po prúžku, kým nie je celý povrch pokrytý roztokom..

Spotreba samonivelačnej podlahy Volma je 4 kg na 1 m2 za predpokladu, že hrúbka vrstvy je 5-7 mm. Izba so štvorcom 40 m vyžaduje asi 8 vriec suchej zmesi. Jedno vrecko obsahuje 20 kg výrobku, to znamená, že na izbu je potrebných 160 kg suchej podlahovej zmesi. Povrch sa úplne vytvrdí za 8 až 10 hodín a nábytok a ďalšie prvky sa naň môžu zaťažiť až po dvoch až troch dňoch.

Vytvorenie poteru s Volmovou zmesou „Rovnitel hrubý“

Prípravné práce na pokládke „hrubého ekvalizéra“ sa nelíšia od tých na kladenie samonivelačnej podlahy:

 • Zbavte sa zle prilepených stránok.
 • Čistí povrch od mastných škvŕn.
 • Umyť.
 • Natreté.
 • Suché.

Podmienky výkonu práce sa tiež nelíšia – teplota je od 5 do 30 ° C, neprítomnosť prievanu. Na podklady s vysokou mierou absorpcie vlhkosti je zvolený univerzálny základný náter na betónové povrchy – aqua. V prípade potreby sa základný náter nanáša v dvoch vrstvách s časovým intervalom 2 hodiny medzi prácami. Interval medzi základným náterom a podlahou je 1 hodina. Tieto ukazovatele sú relevantné iba pre miestnosti s normálnou vlhkosťou, pre miestnosti s vysokou vlhkosťou sa čas zvyšuje.

Algoritmus na položenie vyrovnávača:

 • Inštalujú sa majáky. Jedna vodorovná čiara sa meria s úrovňou, pozdĺž tejto čiary sú položené malé hromady roztoku, v ktorých sú nainštalované majáky. Skontrolujte rovnomernosť čiary majáka. Roztok použitý na tento postup sa spracuje základným náterom.
 • Pripravte si riešenie. Voda sa naleje do veľkej nádoby s teplotou +5 až + 20 ° C. Pomery zmesi sú 0,13-0,15 l vody na 1 kg suchej zmesi.
 • Odmerané množstvo prášku sa postupne za miešania roztoku naleje do vody. Plnenie sa vykonáva v malých častiach, z ktorých každá má 5 minút na úplné rozpustenie všetkých zložiek. Počas týchto piatich minút riešenie neruší.
 • Úplne pripravená zmes sa musí použiť najneskôr o 2 hodiny neskôr. Je neprijateľné riediť zmes vodou nad špecifikované množstvo, pretože v tomto prípade sa na hotovom potere objavia praskliny a delaminácia.
 • Zmes sa položí medzi majáky pomocou stierky.
 • Pri lichobežníkovom pravidle sa riešenie vyrovná podľa úrovne majákov.
 • Nechajte zmes úplne roztiahnutú na podlahe 7,5-8 hodín a potom ju prejdite plastovým plavákom, aby ste dosiahli dokonalú rovnomernosť. Povrch poteru je mierne navlhčený vodou..

Pri izbovej teplote asi + 20 ° C je podlaha vhodná na použitie do 7 hodín po pokládke. Poter úplne vyschne až po 3-4 týždňoch. Je povolené zdobiť podlahu 3,5-5 dní po naliatí podlahy. Namontovanie samonivelačného vyrovnávača podlahy Volma je jednoduché a veľmi jednoduché, recenzie od spotrebiteľov len potvrdzujú jeho praktickosť a kvalitu.

About the author