Demontáž drevenej podlahy v dome vlastnými rukami

Pomerne často je pri opravách potrebné demontovať starú podlahu. Dôvodom môže byť úplná výmena náteru, rekonštrukcia jednotlivých komponentov laminátu alebo parkiet.

Tento článok popisuje, ako odstrániť drevenú podlahu bez toho, aby sa uchýlili k službám špecialistov tretích strán, aké nástroje použiť na vlastnú demontáž. Okrem toho sú uvedené niektoré spôsoby opravy podláh bez odstránenia drevených podlahových dosiek..

Potreba demontovať drevenú podlahu

Drevené podlahy sú považované za najbezpečnejšie a najšetrnejšie k životnému prostrediu. V závislosti od inštalačnej technológie a správnej prevádzky vydrží taká podlaha viac ako 50 rokov. V priebehu času sa však dosky môžu stať nepoužiteľnými a vyžadujú si čiastočnú alebo úplnú výmenu..

Hlavné dôvody demontáže starých podláh:

  • poškodenie podlahy;
  • vysoká vlhkosť v miestnosti – drevenú podlahu je lepšie nahradiť vodotesným náterom (dlaždice, linoleum);
  • poškodenie podlahy hubami a hmyzom;
  • praskliny v drevených doskách, vŕzganie atď..

Rada. Pri plánovaní veľkej rekonštrukcie je lepšie zbaviť sa starej drevenej podlahy. Takáto práca je samozrejme veľmi namáhavá a prašná, ale je úplne odôvodnená. Nový povlak sa „rovnomerne“ položí a prestane vŕzgať.

Pred demontážnymi prácami musíte podlahu starostlivo skontrolovať. Odstráňte prebytočný nábytok z miestnosti, odstráňte nahromadené nečistoty. Osobitná pozornosť sa venuje rovnomernosti podlahových lamiel a stupňu opotrebovania. Ak nie je povlak zdeformovaný, stačí vykonať kozmetické opravy. Niekedy sa drevená podlaha prekrýva prevrátením existujúcich dosiek naruby..

Nie sú neobvyklé situácie, keď sú potrebné opravy samostatnej časti (chodba, prechodová časť miestnosti). V tomto prípade sa poškodené dosky odstránia a nahradia novými..

Rada. Identifikujte zhnité podlahové dosky poklepaním na podlahu kladivom. Dosky, ktoré vydávajú tupý zvuk, je potrebné vymeniť. Ak väčšina podlahových dosiek vyžaduje renováciu, stará podlaha musí byť úplne rozobraná..

Čo je potrebné zvážiť pri odstraňovaní dreveného povlaku

Demontáž starých drevených podláh má niektoré vlastnosti:

Ako demontovať drevenú podlahu: postup práce

Príprava nástroja

Na odstránenie parkiet alebo iných drevených podláh môžu byť potrebné nasledujúce nástroje:

  • sťahovák na nechty;
  • kladivo alebo montážne kladivo;
  • kliešte, skrutkovač a kliešte;
  • píla alebo skladačka na rezanie dlhých dosiek.

Všimnite si toho, že na demontáž betónového poteru pod drevenou podlahou budete navyše potrebovať perforátor a dláto.

Demontáž soklovej lišty

Je obvyklé začať demontáž podlahy v byte alebo súkromnom dome odstránením drevenej alebo plastovej základnej dosky. Sekvenovanie:

Je oveľa jednoduchšie odstrániť soklovú lištu upevnenú skrutkami – stačí ich odskrutkovať. Maľované soklové lišty sa naopak ťažšie demontujú. Ak ich chcete odstrániť pod oporou ťahača nechtov, musíte odviezť kus dreva. Ak sú nechty veľmi dlhé a zdvih klincovača nestačí, potom musíte dať blok.

Soklové lišty sú zvyčajne pribité a natreté 2-3 vrstvami farby. V týchto prípadoch sú upevňovacie prvky s najväčšou pravdepodobnosťou umiestnené vo vzdialenosti 50 – 70 cm. Pri odstraňovaní nechtov musí byť sťahovač nechtov mierne kývaný, aby zrazil raketoplán – týmto spôsobom je možné sokel ľahšie odstrániť bez poškodenia..

Postup pri odstraňovaní soklovej lišty pripevnenej k stene je rovnaký ako pre podlahu.

Demontáž celého poschodia

Po odstránení sokla po obvode miestnosti môžete pristúpiť priamo k demontáži drevených dosiek. Vzhľadom na to, že položenie podlahy začína tým, že podlahová doska je obrátená k stene hrotom, potom sa odstránenie vykonáva v opačnom smere – tým sa zachová celistvosť dreveného materiálu a použije sa pri iných opravách..

Ak je podlaha upevnená skrutkami, potom sa všetky svorky odskrutkujú a dosky sa odstránia postupne. V prípade, že sú podlahové dosky podopreté klincami, postupujte v nasledujúcom poradí:

1. Určte stranu podlahy, kde je položená posledná doska.

2. Zatiahnite sťahovák nechtov pod dosku kladivom alebo rukou.

3. Zdvihnite podlahovú dosku 1-3 cm od guľatiny.

4. Zatlačte dosku nadol tak, aby doska dosadla späť nadol. V dôsledku vykonanej práce hlavy klincov zostanú vyčnievať nad povrch podlahy. Ak to prvýkrát nevyšlo, doska sa musí znova zdvihnúť a spustiť..

5. Pod klincovačku položte dosku a klincom odstráňte klince. Podložka ochráni podlahovú dosku pred pretlačením.

Dôležité! Aby ste nepoškodili podlahovú dosku, zdvihnite podlahovú dosku z oneskorenia maximálne 3 cm.

Ak chcete odstrániť okrajovú dosku, musíte popísaným spôsobom odstrániť všetky klince. Potom postupne pomocou sekáča zväčšujte medzeru medzi podlahovými doskami..

Pri demontáži existuje možnosť poškodenia drážky a hrotu dosky. To sa môže stať, keď je klinec pevne pritlačený alebo v dôsledku zlého stavu samotného dreva (praskliny, hniloba atď.). Odlomenú hornú časť drážky je možné obnoviť lepidlom alebo pribiť malým klincom. Vzhľad dosky sa o niečo zhorší, ale funkčnosť tým neutrpí.

Pri demontáži a stavebných prácach môžu nastať určité ťažkosti, napríklad tesné priliehanie drevených dosiek k stene. Ak je klincovanie ťažké zapadnúť do štrbiny, bude potrebné ho zatĺcť. Pri tomto odstránení hrozí poškodenie omietky. Niekedy sa musíte uchýliť k použitiu vŕtačky na odstránenie časti podlahovej dosky. Do výsledného priestoru bude možné zatĺcť sťahovák na nechty.

Odstraňuje sa oneskorenie

Demontáž guľatiny a betónového poteru je lepšie zveriť odborníkom. Odstránenie podkladu je dosť komplikovaný úkon, ktorý si vyžaduje špeciálne technické prostriedky..

Pri vlastnej demontáži postupujte v nasledujúcom poradí:

Je potrebné posúdiť stav oneskorenia. Ak sú polená zhnité, budú musieť byť vyhodené. Na miesto starých treba nainštalovať nové, kvalitné sušené drevené. Je dôležité vybrať presne sušené polená, ktoré sa počas prevádzky nezmršťujú a podlaha sa nekrúti.

Ak staré guľatiny vyzerajú viac -menej znesiteľne, drevenú podlahu je možné jednoducho posilniť inštaláciou ďalších nových guľatiny medzi staré prvky.

Rada. Aby sa predĺžila životnosť oneskorení, musia byť impregnované ľanovým olejom a natreté. To ochráni drevené prvky pred vlhkosťou, hubami, plesňami a inými mikroorganizmami..

Demontáž starého poteru

Na odstránenie podlahového poteru budete potrebovať sbíjačku, príklepovú vŕtačku alebo použitie diamantových kotúčov. Doma, kde musíte pracovať v malom, sa môžete vyzbrojiť kladivom, dlátom a kladivom.

Proces demontáže sa stáva oveľa komplikovanejším vo veľkých oblastiach, kde je poter vybavený výstužou. Je ťažké odstrániť kovové pletivo z cementu dlátom a kladivom. Diamantový kruh dokáže lepšie zvládnuť tohto otroka.

Poter musí byť najskôr rozdrvený, potom môže byť ľahko odstránený z povrchu. Zvyšky betónu sa dajú do vriec a vyberú sa z miestnosti. Ak sa odpadky neplánujú okamžite odstrániť, potom musia byť vrecia umiestnené pod pokrievkou – ak v daždi zvlhnú, betón bude ťažší a proces nakladania sa stane oveľa komplikovanejším..

Demontáž betónového poteru je veľmi prašný a hlučný proces. Takúto prácu je potrebné vykonávať vo dne a koordinovať akcie so susedmi. Okrem toho musíte dodržiavať bezpečnostné pravidlá a nosiť respirátor, aby sa do dýchacieho systému nedostali najmenšie častice trosiek..

Oprava drevenej podlahy: odstránenie vŕzgania

Veľmi často je to škrípanie, ktoré je dôvodom demontáže drevenej podlahy a naliatia betónu do základne. Neponáhľajte sa – tento problém môžete vyriešiť jedným zo spôsobov.

Prvá metóda. Do vŕzgajúcej podlahovej dosky nad nosníkom vyvŕtajte 12-16 mm otvor a naplňte ho cementom zriedeným s vodou v pomere 1: 1. Po 2 dňoch zatlačte drevený kolík napustený lepidlom do otvoru až k podlahovému panelu. Po úplnom vyschnutí by mala byť táto oblasť omietnutá, záplatovaná, lakovaná alebo natieraná.

Druhá metóda. Medzi vŕzgajúcimi doskami vyvŕtajte otvor pod uhlom 45 ° s hrúbkou 6-8 mm. Do otvoru zatlačte drevený kolík namazaný lepidlom na drevo. Vyčnievajúcu časť zasklievacej lišty odrežte dlátom, opravená oblasť je tmel.

Tretia metóda. V bytových domoch s ústredným kúrením je škrípanie často spôsobené nadmerným suchom. Túto nevýhodu je možné odstrániť mazivom. Bežný prášok mastenca sa do štrbín vypúšťa pomocou gumovej žiarovky do lekárne. Musíte postupovať opatrne, aby ste nerozliali práškový mastenec na povrch podlahových dosiek, inak po mokrom čistení zostanú na podlahe biele škvrny. Po spracovaní štrbín tmel.

About the author