DIY chatová podlaha

Pri stavbe chaty svojpomocne skôr alebo neskôr vyvstáva otázka, ako urobiť podlahu. Úlohu ďalej komplikuje skutočnosť, že podlaha prvého poschodia je vždy postavená na zemi a len málokto pozná pravidlá a technológiu usporiadania takýchto podláh. Chcete však, aby podlahy v chate boli silné, teplé, spoľahlivé, chránené pred vlhkosťou a slúžili ako podpora po mnoho rokov bez nutnosti veľkých opráv. V tomto prípade je potrebné prísne dodržiavať etapy práce a technológiu kladenia, nie šetriť na ochranných fóliách a podstielke. V tomto článku sa pozrieme na to, ako môžete vyrábať drevené a betónové podlahy, a tiež na to, ako ich vybaviť systémom „teplej podlahy“, aby ste v chladnom období zaistili pohodlné podmienky..

Inštalácia podláh v chate: možnosti

Celkovo existujú dva typy podláh, ktoré je možné vybaviť v súkromnej chate – betónové a drevené. Betónové podlahy sa vykonávajú na zemi, ak to hladina podzemnej vody dovoľuje, mala by byť pod 4 – 5 m. Je tiež dôležité, aby samotná zem nebola pohyblivá, inak sa počas pohybov môže betónová podlaha zrútiť a poškodiť základ. Ak sú tieto podmienky splnené a v chate je naplánované celoročné bývanie s kúrením, potom môžete betónovú podlahu pokojne naliať na zem. Na druhom alebo podkrovnom poschodí je betónový poter tiež bez problémov naliaty na vrchnú časť podlahovej dosky.

Drevené podlahy môžu byť vybavené na zemi bez obmedzení, pretože aj v prípade sezónneho pobytu a vysokých hladín podzemnej vody sú drevené podlahové prvky vetrané otvormi v podzemí a sú dokonale zachované. Na druhom alebo podkrovnom poschodí sú drevené podlahy vyrobené tak na betónovej podlahovej doske, ako aj na podlahových nosníkoch.

Drevená podlaha môže byť jednoduchá alebo dvojitá, v závislosti od plánovaného režimu pobytu. Na letnú chatu stačí neizolovaná drevená podlaha a na bývanie v zime alebo dokonca dočasné „príchody“ v chladnom období je potrebné vybaviť izoláciu podlahy a podľa možnosti dvojitú podlahu..

Urobte si svojpomocne drevenú podlahu na polenách v chate

Schéma drevenej podlahy na kmeňoch

Pre drevené podlahové konštrukcie je vybrané ihličnaté drevo: smrek, borovica, jedľa, smrekovec. Je to spôsobené tým, že živice v ihličnatom dreve ho chránia pred hnilobou a tvorbou húb. Ale odolnejšie a tvrdšie povlaky sú vyrobené z drahého dubového a jaseňového dreva, na ktorom nie sú žiadne stopy po ostrých pätách. Vlhkosť dreva by nemala byť väčšia ako 12%, aby podlaha v budúcnosti „neviedla“. Odporúča sa ošetriť všetky prvky drevenej podlahy antiseptikom a retardérom horenia, ale nie je to potrebné, stačí spracovať iba guľatinu a trámy.

Pri výrobe drevenej podlahy na chate vlastnými rukami nezabudnite na dobre vetrané podzemie. K tomu je potrebné zaistiť prúdenie vzduchu v nadácii alebo ich vykonať po naliatí. Ak sú zimy zasnežené, potom sa zo vzduchu odstránia vetracie potrubia so šiltom. Na ochranu pred hlodavcami sú vzduchové otvory chránené sieťkou s 8 mm bunkami.

Základňa z drevenej podlahy

V závislosti od konštrukčných vlastností chaty môže základová koruna zrubového domu, nosné trámy a podperné stĺpiky pôsobiť ako podpera zrubovej drevenej podlahy..

Ak je vzdialenosť medzi protiľahlými stenami príliš veľká na pevné upevnenie dlhých nosníkov, do priestoru medzi upevňovacími prvkami ku korunke alebo nosnému nosníku sa v krokoch 70 až 100 cm nainštalujú podperné stĺpiky. Veľkosť kroku závisí od časti podlahový zrub. Pri tyči 150 x 150 mm by vzdialenosť medzi podpornými stĺpikmi nemala byť väčšia ako 80 cm.

Vykonávame príspevky podpory pre denníky:

Stĺpce na guľatinu

 • V miestach plánovanej inštalácie oneskorenia urobíme značky na nosných nosníkoch. Šnúry ťaháme po celom podzemí v oboch smeroch. Na križovatke vytvoríme stĺpce.
 • V miestach, kde sú nainštalované podperné stĺpiky, vyhĺbime zeminu do hĺbky 40 – 60 cm vo forme štvorca so stranou 40 – 50 cm.
 • V spodnej časti výkopu nasypeme 10 cm piesku a 10 cm drveného kameňa ako podstielku pod základ stĺpikov.
 • Na každý podperný stĺp inštalujeme drevené debnenie.

Dôležité! Ak sú stĺpiky plánované ako úplne betónové, potom je možné debnenie vykonať do celej výšky stĺpika. Ak sú stĺpiky vyrobené z tehál, potom by základ pod nimi mal vyčnievať 5 cm od zeme..

 • Pre väčšiu pevnosť môže byť základ pre stĺpiky vystužený sieťovinou alebo výstužou.
 • Vyplňte debnenie betónom.
 • Po zaschnutí betónu inštalujeme tehlové stĺpiky: ak je výška stĺpika menšia ako 25 cm, potom murivo položíme do jednej a pol alebo dvoch tehál, ak je výška väčšia ako 25 cm, potom do dvoch tehál. . Tehly upevňujeme cementovou maltou.

Dôležité! V tejto fáze je potrebné prísne kontrolovať horizontálnosť povrchu nosných stĺpikov, musia byť v rovnakej rovine.

 • Povrch nosných stĺpikov hydroizolujeme: strešný materiál položíme bez kropenia do dvoch alebo troch vrstiev, navrch natrieme tmelom.

Po odstránení debnenia zo základu nosných pilierov odstránime úrodnú vrstvu pôdy po celej ploche miestnosti, vyrovnáme ju, narážame a naplníme: najskôr vrstvou štrku 10 cm a potom pieskom. – 10 cm. Každá vrstva sa naleje do vody a potom sa zhutní vibračnou doskou.

Pokladanie guľatiny na drevenú podlahu

Polená drevenej podlahy je možné položiť priamo na nosné stĺpiky, ale ak je krok medzi guľatinami príliš malý – 40 – 50 cm, potom je táto metóda nepohodlná. Je lepšie položiť nosníky na podperné stĺpiky a polena pripevniť k nosníkom. Zvážte túto konkrétnu možnosť:

 • Ako nosné tyče berieme tyč s prierezom 150×150 mm. Ak nie je k dispozícii drevo požadovanej dĺžky, môžete ho vybrúsiť z dvoch z nich spojením nosníkov v strede nosného stĺpika.
 • Trámy položíme na podperné stĺpiky a korunu. Riadime horizontálnu a rovnomernú polohu lúčov voči sebe navzájom.

Dôležité! Priehyb nosníkov na stĺpikoch môžete opraviť tak, že pod ne položíte drevené podložky a pevne ich zafixujete.

 • Nosníky pripevňujeme k stĺpikom pomocou oceľových rohov: roh pripevníme k drevu samoreznými skrutkami, ktoré by mali ísť do nosníka o 3 – 5 cm, zo strany nosného stĺpika ho pripevníme kotvy. Na spojoch krátkych nosníkov urobíme rez „do labky“ alebo „do pol stromu“ a spoj upevníme samoreznými skrutkami alebo drevenou hmoždinkou. Na križovatke lúčov s korunou urobíme to isté..

Oneskorenie sekcie vyberáme drevenú podlahu v závislosti od vrstvy izolácie, ktorá sa medzi ne plánuje položiť. Ak je vrstva minerálnej vlny 100 mm, potom by mala byť výška oneskorenia 150 mm. Ak je vrstva izolácie 150 mm, potom je výška guľatiny 180 mm.

Krok medzi oneskoreniami je vypočítaná s prihliadnutím na zaťaženie, ktoré musí podlaha vydržať, a tiež závisí od časti podlahových dosiek. Čím menšia je hrúbka a šírka podlahovej dosky, tým častejšie musíte kláty inštalovať. Presné údaje nájdete v tabuľke..

Krok zaostávania v závislosti od hrúbky dosky

 • Najprv položíme guľatinu majáka vo vzdialenosti 2 m od seba. Kontrolujeme ich horizontálnosť a rovnomerné usporiadanie.

Dôležité! Prípustná odchýlka v rovnomernosti guľatiny je 1 mm na 1 m dĺžky. Ak je to potrebné, odstráňte prebytok rovinou a na miesta vychýlenia vložte kliny alebo tesnenia.

Položenie guľatiny drevenej podlahy na zem

 • Položíme všetky zostávajúce guľatiny a pevne ich pripevníme k nosníkom samoreznými skrutkami, ktoré by mali vstúpiť do lúča lúča o 4 – 5 cm.

Naposledy sa uistíme, že guľatina je v jednej rovine, a pristúpime k tepelnej izolácii podlahy..

Tepelná izolácia a montáž podkladu

Medzi guľatinu sa kladie hydroizolácia a tepelná izolácia. Aby sa poskytla taká konštruktívna príležitosť, zo spodnej časti oneskorenia je potrebné vybaviť kotúč z dosiek:

 • V spodnej časti pribijeme lebečné tyče k oneskoreniam..

Rola na drevenú podlahu

 • Na tyče sme položili zvitok dosiek. Na valcovanie používame dosky s hrúbkou 25 mm, na šírke nezáleží, pretože ležíme naprieč guľatinou, a nie pozdĺž.
 • Na vrch rolky sme natreli hydroizolačný film. Spoje filmov lepíme špeciálnou páskou. Okraje filmu sme položili na steny o 15 – 20 cm.

Dôležité! Nepoužívajte bežný plastový obal, pretože je prakticky parotesný. Kondenzácia, ktorá sa nahromadí v izolácii, z nej nebude môcť odísť. Aby sa zabránilo zvlhčovaniu izolácie medzi podlahovými polenami, používame ako hydroizoláciu paropriepustnú superdifúznu membránu.

 • Do priestoru medzi guľatinou dáme izoláciu, napríklad minerálnu vlnu s hustotou 30 – 55 kg / m3. Môžete tiež použiť ekologickú vlnu, minerálnu a čadičovú vlnu v kotúčoch alebo doskách, pilinách a iných materiáloch.

Hydroizolácia a tepelná izolácia drevenej podlahy na guľatine

 • Nad izoláciou je potrebné nechať vetraciu medzeru asi 2 – 3 cm. Izoláciu nie je možné pevne utlačiť stlačením podlahy..

Po položení izolačného materiálu na guľatinu môžete položiť hrubú podlahu alebo dokončovaciu podlahu, ak to hrúbka dosky dovoľuje. Po naplánovaní položenia 50 mm hrubej masívnej podlahovej dosky nie je potrebné vybavovať podkladovú podlahu, dosky je možné položiť priamo na nosníky. Ak je podlaha vyrobená z parketovej dosky s hrúbkou 20 mm, je lepšie vopred vybaviť podklad z preglejkových dosiek alebo dosiek s hrúbkou 15 – 50 mm s minimálnym spracovaním. Dosky navzájom tesne priliehame a pripevňujeme ich samoreznými skrutkami k guľatine.

Drevené podlahy

Na podlahy používame drevo najvyššej kvality so spracovanými hranami alebo podlahové dosky s perom a drážkou, čo výrazne zjednoduší pokládku.

Pri pokladaní podkladu a podlahy je potrebné odsadiť od stien 1 – 2 cm Drevo je živý a plastový materiál, ktorý získava vlhkosť a expanduje. Medzera medzi podlahou a stenami umožní, aby sa dosky voľne roztiahli a zmenšili.

Ponúkame drevené podlahy:

 • Začíname pokladať zo vzdialenejšej strany miestnosti. Prvú drážkovanú dosku s hrotom položíme na stenu, pričom sme ju predtým odrezali.
 • Dosku pripevňujeme samoreznými skrutkami k oneskoreniam: zo strany hrotu skrútime samoreznú skrutku priamo do dosky (v budúcnosti bude kryt skrytý podstavcom), zo strany drážku zaskrutkujeme samoreznú skrutku pod uhlom 45 stupňov do drážky.

Pokládka drevených podláh

Dôležité! Ak majú podlahové dosky rovnakú dĺžku ako miestnosť, inštalácia sa vykoná bez posunu. Ak sú dosky kratšie, potom je potrebné vykonať striedavé kladenie..

 • Vložte ďalšiu dosku s tŕňom do drážky prvej dosky. Pevne to pribijeme paličkou. Upevňujeme samoreznými skrutkami v drážke.
 • Položíme a opravíme všetky zostávajúce podlahové dosky. Nezabudnite ich bez výnimky priskrutkovať ku každému oneskoreniu..

Poslednú dosku pripevníme samoreznými skrutkami tak, aby sa kryty skryli podstavcom.

Modulárne podlahové kúrenie v chate

Modulárne podlahové kúrenie na drevenú podlahu

Inštalácia systému „teplá podlaha“ na drevenú podlahu sa vykonáva po položení tepelnoizolačného materiálu medzi nosníky. Ďalšie akcie sú nasledovné:

 • Na guľatinu sme položili špeciálne moduly pre „teplú podlahu“, ktorými sú drevotrieskové dosky s drážkami pre hliníkové dosky a kanály pre potrubia.
 • Hliníkové platne montujeme do drážok.
 • Rúry podlahy ohrievanej vodou vložíme do drážok a zacvakneme ich do kanálov.

Dôležité! Najteplejšou možnosťou kladenia rúr na podlahu ohrievanú vodou je striedanie teplých a studených potrubí. To umožní, aby sa teplo šírilo rovnomernejšie..

Po inštalácii potrubí vodnej podlahy položíme dosky GVL a na vrch – podlahu hotovej podlahy. Rúry spájame s rozdeľovačom, ktorý je najlepšie umiestnený na stenu..

Urobte si svojpomocne betónovú podlahu na zemi v chate

Schéma betónovej podlahy na zemi

Betónová podlaha je pevný a spoľahlivý základ, ale iba vtedy, ak je všetko vykonané správne, v súlade s technológiou a všetkými fázami práce. V opačnom prípade môže byť podlaha veľmi studená, vlhká alebo dokonca rýchlo prasknúť..

Príprava podkladu a tvorba zásypu

Predtým, ako urobíme podlahu v chate, načrtneme jej „nulovú“ úroveň. Za týmto účelom urobte značku na stene v spodnej časti dverí, ustúpte o 1 m vyššie a označte túto úroveň po celom obvode stien. Skontrolujeme horizontálnosť aplikovanej úrovne a nakreslíme čiaru pozdĺž značiek. Odložte stranou od čiary 1 m nadol a značky spojte čiarou. Toto bude značka „nuly“ – naša úroveň hotovej podlahy.

Meriame od „nulovej“ úrovne asi 35 cm nadol a vykonávame výkop do takej hrúbky. Zeminu zhutníme a naplníme: 10 cm piesku a 10 cm drveného kameňa (frakcia 40 – 50 mm). Každú vrstvu opatrne vrazíme a skontrolujeme horizontálu.

Hydroizolácia, tepelná izolácia a vystuženie betónovej podlahy

Aby bol hydroizolačný materiál položený čo najhladšie, je potrebné na podklad z drveného kameňa zásypu naliať vrstvu „chudého“ betónu.

Cementovú maltu pripravíme o niečo tekutejšiu ako na nalievanie podlahy. Naplňte vrstvou 4 – 5 cm.

Potom, čo je táto vrstva suchá, rozotrieme hydroizolačný materiál. Môže to byť strešný materiál bez kropenia v 3 vrstvách alebo iný zvitkový materiál..

Hydroizolácia a tepelná izolácia betónovej podlahy

Na hydroizoláciu sme položili izoláciu. Na betónové podlahy môžete použiť expandovaný polystyrén, extrudovanú polystyrénovú penu alebo čadičovú vlnu s hustotou viac ako 150 kg / m3. Položíme taniere od seba.

Na tepelnoizolačný materiál inštalujeme výstužnú sieťovinu 100x100x5 mm na špeciálne stojany s výškou 2 – 3 cm..

Inštalácia sprievodcov

Aby bol betónový podklad plochý, bez svahov, je potrebné nainštalovať vodidlá alebo, ako sa im hovorí aj „majáky“. Na tento účel môžete použiť rúrky, okrúhle aj štvorcové, drevené bloky, špeciálne hliníkové profily. Aby sa po naliatí betónu „majáky“ dali ľahko odstrániť, namažeme ich olejom.

Inštalácia bežcov na betónovú podlahu

Majáky inštalujeme na betónové „buchty“ z roztoku. Vzdialenosť medzi majákmi robíme 1,5 – 2 m. Prísne kontrolujeme ich vzájomnú vodorovnosť a rovnomerné usporiadanie. Ak je to potrebné, pridajte roztok do “buchiet” alebo stlačte “maják”. Výška „majákov“ by sa mala rovnať hrúbke podlahy – 7 – 10 cm.

Po tom, ako sa roztok v “buchtách” trochu uchopí, môžete podlahu v chate naliať.

Nalievanie betónovej podlahy v chate

Odporúča sa naplniť podlahu jedným alebo dvoma priechodmi. Roztok pripravíme z 1 dielu cementu, 2 dielov piesku, 4 dielov drveného kameňa a 0,5 dielu vody. Vymiešame v miešačke na betón. Aby sa kompenzovala tepelná rozťažnosť betónovej podlahy, položíme tlmičovú pásku pozdĺž obvodu stien do výšky celej podlahy..

Začíname plniť podlahu z rohu oproti dverám. Naplňte roztok medzi vodidlá, prepichnite ho lopatou a utesnite vibrátorom, aby ste sa vyhli dutinám.

Vyrovnávacia betónová zmes

Na vyrovnanie používame pravidlo 2 m. Nastavíme ho na „majáky“ a pohybmi „vľavo-vpravo“ ho potiahneme k sebe, roztok rozložíme a odstránime prebytočné množstvo. Keď je podlaha v celej miestnosti zaplavená, vyberieme vodidlá, vyplníme dutiny roztokom a necháme 28 dní vylúhovať a sušiť..

Voda na podlahové vykurovanie v chate: systém kladenia betónu

Pri pokladaní systému „teplej podlahy“ na betónový podklad je potrebné ho najskôr izolovať rozšírením izolačných dosiek (extrudovaná polystyrénová pena) a prikrytím fóliou, ktorá odráža teplo do miestnosti. Na teplé podlahy môžete ihneď použiť fóliovú izoláciu.

Na vrch sme dali výstužnú sieťku. Rúry podlahy ohrievanej vodou rozložíme akýmkoľvek spôsobom: slimákom (špirála) alebo paralelným kladením (had). Rúry pripevňujeme k pletivu plastovými svorkami.

Dôležité! Niekedy sa odporúča položiť na rúrky podlahového vykurovania aj výstužnú sieť. To posilní štruktúru..

Pozdĺž stien položíme vlnité rúrky, aby sme chránili dilatačné škáry.

Stohovací systém

V tejto fáze je potrebné skontrolovať výkon systému pred naliatím všetkého betónom. Hydraulické testy vykonávame striktne podľa pokynov do 24 hodín. Ak sa zistia problémy, je potrebné ich odstrániť.

Dokončovací poter podlahy v chate je naplnený cementovou maltou vo vrstve 5 – 15 cm, potom musí do 28 dní úplne vyschnúť. Až potom môžete začať používať teplú podlahu a postupne zvyšovať teplotu..

Navrhovaný spôsob inštalácie teplej podlahy je vhodný tak vtedy, ak je základňou betónová podlahová doska a betónová podlaha na zemi. V druhom prípade môžete potrubie podlahového vykurovania nainštalovať bezprostredne po fáze kladenia tepelnej izolácie. Na vrch nainštalujte „majáky“ a podlahu ihneď naplňte vrstvou 10 – 15 cm.

Ako vidíte, urobiť podlahu v chate vlastnými rukami, aj keď je to problematické, je celkom realistické. Súlad so všetkými fázami zabezpečí trvanlivosť podlahy, pohodlie v dome, sucho a bez plesní. Poslednou fázou úpravy podlahy bude inštalácia vrchného náteru. Môže to byť pevná podlahová doska, linoleum, dlažba, laminát, parkety a ďalšie materiály, ktoré môže moderný trh ponúknuť..

About the author