DIY oprava parkiet

Pri správnej starostlivosti a starostlivom používaní môžu parkety slúžiť viac ako jednej generácii obyvateľov. Povrch je však zároveň veľmi citlivý na negatívne faktory, akými sú voda, piesok a prach. Nech už však niekto povie čokoľvek, podlaha časom stráca svoj atraktívny vzhľad. Ak povlak stratil svoju pôvodnú sviežosť, je pokrytý trieskami a škrabancami, je trený alebo uvoľnený, neponáhľajte sa nahradiť starú parketu novou. Jednou z hlavných výhod parketovej podlahy je schopnosť rýchlo obnoviť jej „predajný“ vzhľad. Náklady na opravu parkiet a obnovenie ich vlastností sú oveľa nižšie ako náklady na pokládku nových dosiek.

Obsah:

Parkety vybledli

V mnohých prípadoch môže byť potrebná obnova parketovej podlahy, pretože je veľmi ľahké poškodiť takýto povlak. Dôstojnosťou a pohromou týchto podláh sú súčasne prírodné materiály. Nárazy, škrabance, napúčanie, vnikanie vody robia parketovú podlahu nepoužiteľnou. Aké problémy môžu nastať s parketami? Skúsme to zistiť!

Začnime tým najjednoduchším. Parkety sú zafarbené alebo vyblednuté. Dôvod najčastejšie spočíva v nesprávnej a predčasnej starostlivosti. Prevencia nepotrebuje komentár. Lakový lak nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu.

Mali by ste nosiť iba obuv s mäkkou podrážkou a na nohách nábytkových zostáv, ktoré sa predávajú v stavebných predajniach, musíte nosiť mäkké podložky. V oblasti, kde sa rozkladá pohovka alebo sa roluje stolička, sa odporúča položiť koberec. Látky a pogumované materiály sú vynikajúce na parkety. Parkety by mali byť pravidelne ošetrované parketovým tmelom.

Oprava spočíva v brúsení alebo brúsení a nanášaní nového dekoratívneho alebo ochranného náteru. Pred priamym použitím lak premiešajte. To platí najmä pre látky obsahujúce rohožové prísady. Potom lak nechajte 10 minút odpočívať, aby sa z neho odstránili všetky vzduchové bubliny. Ak je to potrebné, zrieďte lak pitnou vodou, ale nie viac ako 5%.

Naneste lak širokým štetcom alebo bežným penovým valčekom. Nástroj v ruke veľmi nestláča, všetko sa robí v smere zrna dreva. Lak sa nanáša v niekoľkých vrstvách, z ktorých každá zvyšuje trvanlivosť a zlepšuje farbu parkiet. Lak zaschne za niekoľko hodín. Povrch je však možné vystaviť zaťaženiu až po 3 až 5 dňoch. Konečné sušenie prebieha po 1 – 2 týždňoch. Nízka teplota a vysoká vlhkosť v miestnosti spomaľujú proces sušenia.

Pruhy a škrabance

Najčastejšou chybou parketových podláh sú tmavé pruhy, ktoré zanechávajú podrážky topánok a ostré podpätky. Parkety z tvrdého dreva sú voči tomuto nárazu odolnejšie, ale niekedy nevydržia tvrdé záťaže. Preventívnym opatrením je obmedzenie vstupu do miestnosti osobám v obuvi, ktoré môžu poškodiť parkety. Pásy z gumovej podrážky je možné ľahko zmyť špeciálnym čističom parkiet.

Výmoly sú bežným javom pri prevádzke parketových podláh. Škrabance sa objavujú v dôsledku rôznych dôvodov. Vliekli ťažký nočný stolík, zhodili ťažkú ​​vec, neúspešne odsunuli nabok obrovskú stoličku – a teraz sa na podlahe objavili malé, ale tak otravné poškodenia. Nenechajte sa však rozrušiť, v tomto prípade oprava parketových dosiek nebude trvať veľa času. Ak sú škrabance malé, je ich možné opraviť retušovacou ceruzkou, ktorá zodpovedá tónu náteru.

Štiepky a škáry

So všetkými druhmi čipov je všetko komplikovanejšie. Na opravu čipu ho musíte vyčistiť kúskom tvrdého drôtu a pomocou vysávača odstrániť zvyšné nečistoty. Sú utesnené tmelom, ktorý je tón ľahší ako parkety, pretože obnovené miesta sú často ľahšie ako tmel. Po vysušení je podlaha na tomto mieste ošetrená brúsnym papierom a na odstránenie prachu utrite mierne navlhčenou handričkou a prikryte tmelom.

Ak má medzera pôsobivé rozmery – viac ako 5 milimetrov, potom taký tmel nepomôže. Bude to praskať ďalej. Bez ohľadu na to, ako zvláštne sa to môže zdať, medzeru je potrebné prehĺbiť, orezať dlátom a vyčistiť. V tejto medzere je potrebné poháňať vložku vyrezanú z vhodného stromu a predbežne namazanú tesárskym lepidlom. Potom by mali byť všetky chyby brúsené a lakované..

Najnepríjemnejšie medzery sa vytvárajú v blízkosti soklových dosiek, medzi extrémnou parketovou doskou a doskou, ktorá s ňou susedí. Na opravu blokových parkiet sa odporúča odstrániť soklovú lištu a skontrolovať, či sa klin medzi stenou a okrajovou doskou uvoľnil. Ak nie je žiadny klin, potom stojí za to stlačiť lištu od steny a nainštalovať voľný klin do voľného priestoru a uistiť sa, že jeho rozmery vám umožňujú nainštalovať sokel.

Voľné dosky

Niektoré matrice môžu časom vyschnúť, scvrknúť sa a uvoľniť. Stáva sa to v domoch s nízkou vlhkosťou vzduchu alebo počas intenzívneho tepelného sušenia parketových podláh. Keď je veľa voľných dosiek, je jednoduchšie vymeniť celý povlak – niekedy je to najefektívnejšia metóda opravy starých parkiet. Ak povrch, ktorý prešiel takýmto poškodením, nemá veľmi vysokú plochu, potom je vhodné vymeniť jednotlivé parketové dosky za nové..

Aby ste to urobili, musíte si vybrať dosky, ktoré sú veľkosti a farby identické a sú vyrobené z rovnakého dreva ako parkety. Oprava parkiet spočíva v tom, že prasknutú dosku rozdelíte dlátom na niekoľko kúskov, vyberiete ich od stredu a potom odstránite lepidlo. Po odstránení parkiet sa zvyšná dutina dôkladne vyčistí a základňa sa opatrne vyrovná.

Musí byť pripravená nová doska, hrebeň z nej odrezaný a miesto by malo byť starostlivo brúsené rovinou. V prípade potreby sú zo susedných parketových podláh odrezané hrebene a drážky. Ak potrebujete vymeniť niekoľko susedných pásov, mali by byť najskôr upevnené tak, aby sa získalo jediné nitovanie. Je dôležité zabezpečiť, aby nové nitovanie perfektne sedelo na miesto starých dosiek..

Na základňu, ktorá je zbavená parkiet, je obvyklé naliať bitúmenový tmel, ktorý sa zahreje na 150-170 stupňov. Môžete použiť lepiacu základňu. Navrch položte nit, odstráňte prebytočný tmel alebo lepidlo. Potom sa odporúča na novú dosku vložiť nejakú váhu. Po zaschnutí lepidla sa obnovená časť parketovej podlahy zbrúsi, odstráni a nalakuje.

Škrípe

Vrecká na podlahe pôsobia príjemne až romanticky, kým sa neobjavia u vás doma. Existuje mnoho bytov, v ktorých vŕzganie parkiet začalo byť také bežné, že si to obyvatelia jednoducho potrpeli. Pre väčšinu sú však tieto zvuky nepríjemné a otravné, ako napríklad chronická bolesť zubov – na jednej strane sa dajú zniesť, ale neumožňujú im cítiť sa príjemne. Ty a ja nie sme pripravení prinášať také obete a zbavíme sa škrípania.

Hlavnou vecou je určiť príčinu škrípania. Žiaľ, nepríjemné škrípanie sa môže objaviť v prípadoch, keď bola parketová doska nainštalovaná v rozpore s inštalačnou technológiou. Rozšírený spôsob aranžovania parketových podláh bitúmenovým tmelom môže navyše časom škrípať. Najčastejšie sa tieto zvuky vyskytujú vtedy, keď sa povlak odlupuje zo základne, alebo keď medzivrstva nie je pevne pripevnená k drsnej základni. V dôsledku deformácie sa nity trú o seba a je počuť vŕzganie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť nepríjemného škrípania bez demontáže parketovej podlahy: čerpanie lepiacej zmesi pod povlak pomocou injekčnej striekačky, inštalácia dreveného čapu, ktorý spočíva na betónovom základe, upevnenie povrchu skrutkami k betónovému podkladu. Účinnosť takýchto metód závisí od konštrukcie podlahy a upevnenia parkiet..

Ak sa na malej ploche objaví škrípanie, mali by ste nájsť chybné oblasti parkiet, označiť body v strede vŕzgajúcich oblastí, vyvŕtať otvory s priemerom 2 milimetre, odstrániť piest zo striekačky, natiahnuť lepidlo do nej a pumpovať lepidlo do dutiny medzi základňou a parketami. Keď schne, lepidlo môže z otvorov mierne vyčnievať. Po hodine odstráňte všetky stopy lepidla. Na lepené plochy položte veľkú váhu, ktorá pritlačí parkety k základni podlahy. Po dni môžete diery obnoviť.

Piskot môžete odstrániť inou metódou, napríklad utiahnutím parketových dosiek hmoždinkou k betónovému poteru. K tomu je potrebné vyvŕtať otvor do podlahy a určiť vzdialenosť od podlahy k betónovým doskám. Hmoždinka by mala ísť do poteru o 50 milimetrov, takže parketová podlaha bude pevne držať. Ak dôvod skutočne spočíva v odlupovaní parkiet zo základne na mnohých miestach, potom je najracionálnejším riešením parkety znova odlúpnuť..

Naplnenie parkiet vodou

Najhorším nepriateľom parketovej podlahy je voda, pretože drevo dokonale absorbuje vlhkosť a zároveň sa rozpína. Ak zaplavíte parkety vodou, môže v tejto oblasti napučať. Nie je neobvyklé, že sa podlaha dvíha vo vlnách a nárazoch. Môžete to samozrejme vysušiť, ale bude to užitočné? Ak sú dosky oddelené od základne, bolo by najvhodnejšie ich nahradiť. Veľa závisí od techniky kladenia parkiet a od oblasti zálivu.

Ak je povrch po vysušení suchý a zdeformovaný, ale neodchádza zo základne, je možné ho obnoviť. Ale za predpokladu, že plocha zálivu s vodou je malá. Za týmto účelom rozoberte nalievanú časť parkiet a nainštalujte nové dosky. Musia mať rovnakú farbu a veľkosť a rovnakého výrobcu ako staré, položené dosky.

Ak je zaplavených viac ako 50% pokrytia, oprava dubových parkiet nepomôže, bude potrebné vymeniť podlahu. Pri prvých príznakoch opuchu sa odporúča parkety rozobrať, aby bola základňa pod krytinou úplne suchá. Po odstránení dosiek by malo uplynúť najmenej 1-2 týždne. Ak chcete zistiť, či je poter dostatočne suchý, mali by ste vziať obyčajný igelit, zakryť rozobraný povrch a pripevniť ho maskovacou páskou po obvode..

Ak sa nasledujúci deň na vnútornej strane polyetylénu vytvorí kondenzácia, musí sa podlahová podlaha nechať vysušiť. Ak poter dôkladne vyschol, potom sa môžete bezpečne vyrovnať s kladením parkiet. Po usporiadaní podlahy po celom povrchu musíte prejsť brúskou a potom ju pokryť ochranným lakom alebo olejom, ktorý bude viac zodpovedať vášmu vkusu..

Nepravidelnosti na parkete

Stáva sa, že parkety klesnú a vytvoria priehlbinu, alebo sa objaví hrboľ. V jednom smere je sklon povlaku. Tieto problémy sú zvyčajne spôsobené prirodzeným opotrebovaním a nerovnosťami podkladu. V prvom prípade je dôležitá úloha prevencie – kvalitná a včasná starostlivosť o parkety, ktorá spočíva v pravidelnom pokrytí povrchu ochranným tmelom alebo lakom. Oprava parkiet v Moskve alebo inom regióne v tomto prípade bude lacná, pretože celý postup sa obmedzuje na brúsenie podlahy..

V druhom prípade nemá zmysel hovoriť o prevencii, pretože je to prakticky nemožné. Chcem len povedať, že sa odporúča starostlivo sledovať priebeh práce, ak ste túto záležitosť zverili odborníkom. A ak sa rozhodnete konať sami, pripravte sa, že budete musieť parkety úplne odstrániť, vyrovnať základňu a znova opraviť dosky. Spravidla takéto problémy vznikajú, keď sa majitelia rozhodnú ušetriť peniaze a usporiadanie podlahy zveria amatérovi. Pamätajte si – v stavebníctve nemôžete ušetriť na ničom a nikdy.

Poškodenie parketových dielov

Štiepanie častí podlahy je najčastejšie dôsledkom nesprávneho použitia parkiet. Strata nitov nastáva v dôsledku porušenia technológie usporiadania podlahy. Takúto vadu môžete odstrániť sami. Najprv musíte odstrániť chybné nitovanie.

Situácia je zjednodušená, keď vypadne sama. Dlátom a kladivom alebo sekáčom opatrne vystrihnite poškodený kus parkety bez poškodenia priľahlých oblastí. Rovnaké nástroje by sa mali použiť na odrezanie hrebeňa na nity pripevnené k základni. Z vybrania dôkladne odstráňte tmel a povlak povysávajte.

Ďalej sa musíte oholiť pomocou lietadla alebo pomocou brúsky hrebeň z nitovania, ktorý sa má nainštalovať namiesto chybného. Odporúča sa nalepiť novú časť na miesto starej časti pomocou špeciálneho parketového lepidla. Je potrebné počkať, kým látka úplne nevyschne, časti nového nitovania oholiť rovinou, ktorá vyčnieva, v prípade potreby obrúsiť a zatmeliť medzery, ktoré sa objavia. Konečným dotykom je tmel alebo lak.

Táto technika má však významnú nevýhodu – farba dreva nahradeného fragmentu sa nie vždy zhoduje so všeobecnou farebnou schémou podlahy, aj keď sa plánuje použiť materiál, ktorý zostáva „na sklade“. Nájsť správnu farbu pomocou špeciálnych škvŕn bude veľmi ťažké, obnovená oblasť aj tak vynikne. Vyžadujú sa určité zručnosti pri práci s drevom, ako aj kvalitné materiály a nástroje.

Oblečenie na parkety

Akýkoľvek materiál sa časom opotrebuje. Parkety môžu stratiť svoju príťažlivosť, potom už nevyzerajú tak luxusne a veľkolepo. Prevencia opotrebovania podlahy je nemožná, pretože tento proces je vo svojej podstate prirodzený. Tmavým, vyblednutým parketovým podlahám je možné vrátiť pôvodný lesk lakovaním. Za týmto účelom je povlak ošetrený páskovým strojom, ktorý zo starého dreva odstráni starý lak a odstráni nerovnosti parkiet. Tento postup sa nazýva škrabanie.

Potom je povrch starostlivo tmelený látkou zmiešanou s pilinami, zbavený prachu, vyleštený a vytvorí sa nový lak. Pred konečným sušením tmelu alebo laku by mal uplynúť najmenej jeden deň. Aby sa predĺžila životnosť lakového povlaku, musí byť pôvodne viacvrstvový. Čím viac vrstiev laku, tým je parketa odolnejšia voči mechanickému namáhaniu..

Trvanlivosť povlaku závisí priamo od typu použitého laku. Po vytvrdnutí majú dvojzložkové laky najlepšie mechanické vlastnosti, ale zároveň majú štipľavý zápach, ktorý dlho nevybledne, pretože sú vyrobené na báze formaldehydovej živice. Ak sa oprava uskutoční bez úplného presídlenia nájomníkov, potom by najlepšou možnosťou bolo kúpiť lak na vodnej báze. Takéto kompozície sú prakticky bez zápachu a rýchlo získavajú tvrdosť..

Aby parkety vždy vyzerali skvele, odporúča sa škrabanie vykonávať pravidelne. Táto technológia však nie je príliš jednoduchá; ručne cyklovať poťahovanie je takmer nemožná úloha, ktorá si vyžaduje čas a úsilie. Smyčkový stroj je klasifikovaný ako profesionálny nástroj, ktorého nákup v dôsledku jednotkového postupu nie je výnosný. Preto je vhodnejšie objednať si opravu parkiet na kľúč od špecialistov. Pri vysokokvalitnej parketovej podlahe by sa mal postup vykonávať raz za 5-6 rokov. Ak chcete pracovať sami, môžete si kúpiť manuálny cyklus.

Bez ohľadu na to, aké sú parkety krásne, v priebehu času strácajú svoj vzhľad a vlastnosti. Výmena celej parkety je veľmi nákladná. Ak sú na niektorých miestach vašej podlahy triesky a praskliny, jednotlivé dosky sú prasknuté a dosky sa zdvihli, potom si znova pozorne pozrite naše video o oprave parkiet. Teraz viete, že všetko je možné opraviť!

About the author