DIY polosuchý poter

Polosuchý podlahový poter je metóda založená na použití suchej stavebnej zmesi na báze cementu s rôznymi prísadami, ktoré spevňujú štruktúru poteru a robia ho pevným a pevným. Tento spôsob vyrovnávania podlahy je medzi obyvateľstvom oveľa viac žiadaný, pretože môže výrazne skrátiť čas potrebný na dokončenie sťahovacích prác a pokiaľ ide o stupeň zložitosti, je v mnohých ohľadoch nižší ako klasický betónový poter..

Výhody a nevýhody polosuchého spôsobu ťahania podlahy

Predtým, ako sa ponáhľate do obchodu pre suchú zmes poteru, zoznámte sa s výhodami a nevýhodami tejto techniky vyrovnávania podlahy..

Výhody:

Nevýhody polosuchého poteru:

Ak hovoríme o klasickom polosuchom poteru, ktorý sa vykonáva vlastnou rukou, potom táto technika nemá žiadne nevýhody, ale ak si spomenieme na mechanizovaný spôsob uťahovania podláh, potom existuje jeden, ale veľmi tučný mínus – vysoké náklady na práce súvisiace s dodávkou zmesi na miesto určenia a jej zdvíhaním na podlahu pomocou flexibilných rúrok.

Pre väčšiu prehľadnosť si pozrite výpočet polosuchého poteru pre byt s rozlohou 50 metrov štvorcových.

Výpočet nákladov na mechanizovaný poter

Mechanizovaný poter

Mechanizovaný polosuchý podlahový poter sa samozrejme vykonáva o niečo rýchlejšie ako tradičný, ale ak si vyberiete túto metódu, pripravte sa na slušné náklady..

Spôsoby kladenia polosuchého poteru

V tomto článku sa budeme zaoberať technológiou kladenia plávajúceho polosuchého poteru s vláknom – komponentom, ktorý umožňuje čo najrýchlejšie vytiahnutie podlahy, pretože na spevnenie konštrukcie nie je potrebná inštalácia vystuženej siete..

Prípravné práce

Krok 1. Čistenie základne

Najprv musíte odstrániť všetky nečistoty a prach. Odporúča sa odstrániť ten druhý pomocou silného vysávača. Ak sú na povrchu podkladu nerovnosti, je potrebné ich obrúsiť a ak si všimnete vážnejšie chyby, ako sú jamy, praskliny, praskliny, mali by ste ich opraviť nezmršťujúcou sa cementovou maltou..

Etapa 2. Pokladanie hydroizolácie

Ako hydroizolačný materiál môžete použiť obyčajný polyetylénový film s hrúbkou najmenej 200 mikrónov alebo môžete použiť špeciálny materiál „Izolon“, ktorý okrem spoľahlivej ochrany základne podlahy pred vlhkosťou má aj vysokú tepelné a zvukové izolačné vlastnosti.

V zásade nezáleží na tom, čo si vyberiete – polyetylén aj izolon dodajú vášmu poteru potrebnú pevnosť..

Film je položený priamo na očistený povrch podlahy súvislým plechom, nie sú povolené žiadne spoje a prídavky. Veľkosť materiálu by mala mierne presahovať plochu miestnosti, aby časť filmu siahala na steny asi o 20 cm..

Pokládka hydroizolácie

Etapa 3. Príprava stien

Áno, nemýlite sa! Pred položením polosuchého poteru je tiež potrebné starostlivo pripraviť steny. Na izoláciu stien, stĺpov a ďalších architektonických prvkov sa používa tlmičová páska, ktorá má priľnavú lepkavú stranu. Takáto páska je prilepená po celom obvode miestnosti a jej horná hranica by mala prechádzať tesne nad budúcim poterom..

Vďaka izolačnej páske poter počas sušenia nepraská, nebude sa báť následkov procesov stláčania a rozťahovania stien a dokonca je možné úplne vylúčiť rôzne poškodenia poteru v bodoch jeho spojenie so stenami.

Na konci inštalácie polosuchého poteru sa zvyšky pásky vyčnievajúce za povrch podlahy jednoducho odrežú administratívnym nožom..

Lepiaca páska tlmiča

Fáza 4. Nastavenie majákov

Toto je najťažšia fáza zo všetkých, pretože tu musíte vykonať najpresnejšie výpočty a merania. Aj keď, ak máte laserovú hladinu, s touto prácou sa vyrovnáte raz -dva.

Začnime teda. Najprv umiestnite laser do stredu miestnosti. Potom náhodným výberom miesta v blízkosti akejkoľvek steny zaskrutkujte samoreznú skrutku do podlahy (dĺžka samoreznej skrutky by mala byť najmenej 8-10 cm). Po zavedení pravidla alebo niečoho podobného na samoreznú skrutku urobte značku značkovačom na mieste, kde laserový lúč pretína pravidlo („zárez“ je potrebné urobiť priamo na pravidle).

Laserová hladina

Ďalej utiahnite druhú samoreznú skrutku na protiľahlej stene a znova na ňu vložte pravidlo. Uistite sa, že laserový lúč prekračuje pravidlo na tom istom mieste, kde ste nakreslili značku. Ak sa čiary nezhodujú, jednoducho nastavte skrutku jej skrútením alebo naopak, kým ju „zárez“ nezarovnáte s laserovou čiarou.

Preto je potrebné „označiť“ celú plochu miestnosti inštaláciou najmenej 10-15 samorezných skrutiek: v blízkosti stien a v strede.

Teraz môžete začať s nastavovaním majákov. Môžu byť vyrobené priamo z cementovej malty (ak váš poter nie je príliš hrubý) alebo môžete použiť špeciálne lamely v tvare T, ktoré sa predávajú v každom železiarstve.

Pozrime sa bližšie na obe možnosti..

Maltové majáky

Vezmite trochu malty a umiestnite ju medzi dve skrutky vo forme malého hrebeňa. Na vrch cementovej hromady položte pás širokej lepiacej pásky a podľa pravidla zmes úplne zatlačte do skrutiek. Maják je pripravený, ale stále je dosť nestabilný, takže mu musíte dať čas na sušenie. Keď je roztok úplne suchý, môžete pásku odstrániť.

Majáky v tvare T

Ak sa rozhodnete použiť túto metódu, vzdialenosť medzi skrutkami by mala byť asi 50-60 cm. Je to potrebné, aby lamely neklesli podľa pravidla.

Ak je to potrebné, pridaním samorezných skrutiek pripravte rovnakú cementovú maltu. Potom ho umiestnite priamo na skrutky vo forme malých hromádok a na vrch nainštalujte T-lištu hladkou stranou nadol. Zatlačte ho úplne nadol a skontrolujte úroveň správnosti svojich akcií. Položte všetky majáky na hromady cementu a počkajte, kým nevyschnú..

Zabezpečenie majákov

Majáky

Príprava roztoku

Na podlahový poter už existujú hotové suché zmesi, ale ak ich nemáte možnosť kúpiť, potom je celkom možné obmedziť sa na riešenie vlastnej výroby..

Na to budete potrebovať:

  • Portlandský cement triedy M-400
  • Riečny piesok
  • Sklolaminát
  • Plastifikátor

Materiál na polosuchý poter je možné pripraviť ako v mixéri, tak v akejkoľvek nádobe vhodnej veľkosti.

Najprv sa naleje riečny piesok (asi 120-140 l), potom sklolaminát (na toto množstvo piesku asi 130 g), potom cement (50 kg) a voda (14-17 l). Ak nemáte po ruke takú veľkú kapacitu, môžete si vziať menšiu, ale súčasne dodržať nasledujúce proporcie:

  • cement – 1 diel
  • riečny piesok – 3-4 diely
  • sklolaminát – 600-800 g na 1 cu. m zmes
  • plastifikátor – 1 liter na 100 kg cementu

Vodu treba pridávať „od oka“, len to nepreháňajte. Ak chcete skontrolovať kvalitu zmesi, vezmite ju trochu do ruky a urobte päsť. Ak sa potom uvoľní vlhkosť, potom je veľa vody, ak sa hrudka ukázala byť hustá a nerozpadla sa po uvoľnení prstov, roztok bol pripravený správne.

Samozrejme, je tu veľa starostí, je jednoduchšie kúpiť si hotový polosuchý poter knauf, ktorý spĺňa všetky normy kvality a neobťažuje sa znova.

Polosuché pokladanie poteru a brúsenie

Takže ste pripravení konečne začať s kladením malty. Majáky sú vystavené, zmes čaká v krídlach a nálada bojuje. Je teda načase zabojovať!

Keď zmesou naplníte malú plochu medzi dvoma majákmi, začnite ju ťahať k sebe podľa pravidla smerom k sebe a zľava doprava. Ak nie je úplne jasné, ako to je, sledujte video sprisahanie, v ktorom je všetko jasne vysvetlené.

Vezmite prosím na vedomie, že majáky zostanú v roztoku navždy, takže sa ich nebojte uzavrieť zmesou a pamätajte na to hlavné – hodnota celkovej hrúbky poteru by nemala byť väčšia ako 40 mm a jeho minimálna hrúbka v jednotlivých oblastiach by mala byť najmenej 30 mm.

inštalácia polosuchého poteru

Po dokončení pokládky zmesi ju musíte ihneď začať injektovať. Ak je miestnosť dostatočne veľká, všetky práce na vyrovnávaní podlahy by mali vykonávať najmenej dvaja ľudia: jeden položí maltu a vyrovná ju, druhý zálieva čerstvý poter. Injektáž by sa mala vykonávať najskôr 20 minút a najneskôr 6 hodín po začiatku kladenia poteru

Brúsenie (škárovanie) sa vykonáva pomocou špeciálnej stierky vybavenej vyrovnávacími kovovými kotúčmi rôznych veľkostí zrna. Toto zariadenie súčasne stláča zmes, čím je hustejšia a silnejšia..

Brúsenie poteru

Približné náklady na vyrovnanie podláh pomocou polosuchého poteru

Náklady na mechanizovaný poter zahŕňajú: náklady na materiál, nástroje, dodanie zmesi na miesto určenia, jej zdvihnutie na podlahu, platbu majstra, prenájom (v prípade potreby) brúsky.

Táto tabuľka uvádza ceny polosuchého poteru v závislosti od jeho hrúbky a počtu podlaží budovy:

tabuľka 2

Ak vykonáte všetky tieto práce sami, potom polosuchý podlahový poter, alebo skôr jeho cena, bude asi 5-6 krát nižšia.

Ako vidíte, je celkom možné vyrovnať podlahu vlastnými rukami. Hlavnou vecou je poznať základné požiadavky na konkrétny typ poteru. S polosuchým si teraz určite poradíte!

About the author