Hromadnú podlahu Knauf položíme vlastnými rukami – pokyny

Vo väčšine prípadov je podlahová konštrukcia poter. Najznámejšia a najobľúbenejšia je „mokrá metóda“ na báze cementovo-pieskovej malty. Ale suchá (prefabrikovaná) technológia, aj keď sa používa oveľa menej často, je ekonomicky oveľa atraktívnejším spôsobom. Hromadnú podlahu je možné použiť na stavebné i opravárenské práce v bytových aj nebytových priestoroch. Nemecká spoločnosť Knauf oprávnene zaujíma vedúce postavenie na trhu s podlahami zo suchého poteru..

Obsah:

Charakteristika hromadnej podlahy Knauf

Knauf je na stavebnom trhu veľmi známy a už mnoho rokov si udržuje vysokú kvalitu svojich materiálov. Vyrába sadrokartónové dosky, dosky s drážkou a drážkou, hypo laminované dosky a mnoho tekutých stavebných zmesí vrátane základných náterov, tmelov, lepidiel atď. Ale ich vizitkou v našej krajine sú hromadné podlahy Knauf, o ktorých sa bude diskutovať v tomto článku..

Knauf Superlist

Jedná sa o vysoko kvalitný materiál šetrný k životnému prostrediu. Ideálne pre miestnosti so zvýšenými požiadavkami na požiarnu bezpečnosť. Má dobré zvukové a tepelné izolačné vlastnosti. Používa sa ako vyrovnávacia vrstva, ak hrúbka zásypu nepresahuje 15 cm Rozmery plechu 250x120x1 cm a 250x120x1,25 cm.

Zvláštnosti:

 • vysoká požiarna odolnosť;
 • vysoká rýchlosť kladenia;
 • nie sú potrebné „mokré“ fázy práce;
 • vytvára dobrú vnútornú klímu;
 • spĺňa vysoké medzinárodné štandardy.

Superlist odolný voči vlhkosti Knauf

Zachováva si všetky výhody bežných plechov Knauf, ale zároveň je vysoko odolný voči vlhkosti. Rozmery plechu 250x120x1 cm a 250x120x1,25 cm.

Podlahové prvky Knauf superpol

Vyrobené v závode zo sadrových vlákien Knauf super odolných voči vlhkosti. Pri ich výrobe sú k sebe prilepené dva listy 150 x 50 x 1 cm, čo má za následok celkovú hrúbku 2 cm. Po ich obvode sú záhyby široké 5 cm.

Hromadná podlaha Knauf pozostáva z vrstvy PVC fólie, expandovanej hliny na vyrovnanie a samotných podlahových prvkov. Hlavnými výhodami sú krátke termíny práce, absencia „špinavej“ práce, vytvorenie dokonale rovnej základne podlahy a výhodné umiestnenie všetkej komunikácie. Táto podlaha je vhodná na pokládku nielen na rovný povrch, ale aj na nerovné podklady s trhlinami, priehlbinami alebo nerovnosťami.

Výhody:

 • vytvorí sa úplne rovná a pevná podlahová základňa, schopná vydržať zaťaženie 500 kg / m2;
 • hypoalergénny materiál;
 • počas celého prevádzkového obdobia sa neobjavujú žiadne chyby a nie sú žiadne škrípania;
 • po inštalácii je podlaha okamžite pripravená na použitie;
 • na hromadnú podlahu Knauf je možné nainštalovať akékoľvek sadrokartónové priečky;
 • vynikajúca zvuková izolácia (obzvlášť dôležitá pre obyvateľov viacpodlažných budov), čo sa nedá povedať o cementových poteroch alebo samonivelačných podlahách;
 • neexistuje riziko zaplavenia susedov zospodu, pretože voda sa počas práce nepoužíva;
 • Podlaha Knauf je oveľa teplejšia ako betónový poter;
 • všetka práca je vykonaná rýchlo a bez straty kvality. Profesionálom bude trvať 3 hodiny, kým vyrobí podlahu v miestnosti 18 metrov so všetkým materiálom a nástrojmi, ktoré sú k dispozícii. A to je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí vykonávajú opravy v byte, v ktorom žijú;
 • podlahu v izbách môžete naplniť jednu po druhej bez toho, aby ste stratili úroveň.

Na výsledný rovný povrch hromadnej podlahy je namontovaná akákoľvek podlahová krytina: parkety, laminát, dlaždice alebo porcelánová kamenina.

Jediná vec, ktorá je zakázaná, je inštalácia podlahy s teplou vodou, sú nahradené elektrickými vyhrievanými podlahami. Vďaka vrstve keramického zásypu má podlaha vynikajúcu tepelnú izoláciu.

V akých prípadoch sa odporúča nainštalovať hromadnú podlahu Knauf

 • Ak sa podlaha opravuje alebo rekonštruuje v starých budovách alebo v domoch s drevenými nosníkmi. Pretože môže výrazne znížiť zaťaženie nosných konštrukcií domu.
 • V prípade, že je potrebné pripraviť podklad čo najskôr.
 • V chladnom období, keď nie je možné vyrobiť cementovo-pieskový poter.
 • Ak je potrebné zariadiť elektrické podlahové vykurovanie v drevených medzipodlažných stropoch.

Urobte si svojpomocne hromadnú podlahu Knauf

Nie je nič ťažké urobiť to vlastnými rukami. Hlavnou vecou je nákup materiálu, príprava nástrojov a postupovanie podľa podrobných pokynov.

Príprava podkladu

Ak sa vykonávajú renovačné práce, najskôr sa odstráni stará podlahová krytina. Dokonalé vyrovnanie povrchu nie je potrebné, ale všetky stavebné odpadky by mali byť starostlivo odstránené, vrátane trhlín.

Zariadenie parnej a vlhkostnej izolačnej vrstvy

Toto je dôležitá etapa práce, od ktorej závisí trvanie prevádzky podlahy. Faktom je, že vlhkosť pre hromadné podlahy je deštruktívna, pod jej vplyvom dosky napučiavajú a predná krytina sa zhoršuje. Vrstva PVC alebo parotesnej fólie položenej pod zásyp ju ochráni pred účinkami vlhkosti, ktorá sa na podlahe nevyhnutne vytvorí.

Použitím úrovne (najlepšie zo všetkých laserových alebo vodných) označíte hornú úroveň zásypu na stenách.

Jeho výška závisí od nerovností základne podlahy a pohybuje sa od dvoch do šiestich centimetrov. K výslednej výške sa pridajú ďalšie 2 cm hrúbky prefabrikovanej základne – o toľko sa v dôsledku toho zvýši úroveň podlahy. Potom sa film položí na podlahu s presahom najmenej 20-25 cm a prilepí sa stavebnou páskou. Na stenách musí nevyhnutne ísť až k predtým nastaveným značkám a byť pripevnený páskou. Ako film môžete použiť moderné parozábranové materiály, aj na betónovú podlahu je vhodný polyetylénový film s hrúbkou 200 mikrónov a na drevený bitúmenovaný papier alebo pergamen.

Rada: Pred položením fólie odolnej voči vlhkosti by mali byť všetky otvory a medzery na povrchu základne utesnené rýchlo tuhnúcim alabastrom. Ak existujú drôty, umiestnia sa vopred do zvlnenia a pritlačia sa na podlahu. Treba poznamenať, že minimálna vrstva expandovanej hliny nad vlnitou rúrkou je 2 cm.

Usporiadanie zvukovej izolácie

Táto fáza vám umožňuje úplne odstrániť zvukové mosty a chrániť podlahu pred deformáciou počas tepelnej rozťažnosti. Za týmto účelom je po obvode celej miestnosti ponechaná medzera pozdĺž stien rovnajúca sa 10 cm, do ktorej je umiestnený tepelnoizolačný materiál..

Môžete sa obmedziť na okrajovú pásku z penovej gumy, ktorá má hrúbku 1 cm a šírku 10 cm. V predaji sú samolepiace a jednoduché, ktoré sú pripevnené k bežnej páske.

Zásyp z expandovanej hliny

Voľný materiál, v ktorého úlohe pôsobí expandovaná hlina, je potrebný na vytvorenie rovného povrchu, ako aj na tepelnú a zvukovú izoláciu. Expandovaná hlina sa naleje na film a vyrovná sa podľa označených pravidiel pravidlom. Ako výplňový materiál je možné použiť kremičitý alebo kremenný piesok, expandovaný perlitový piesok, jemnozrnnú trosku alebo sito z výroby expandovanej hliny. Všetky tieto materiály majú nízku hygroskopicitu, prakticky sa neusadzujú, majú vysokú pórovitosť a dobrú tekutosť..

Hrúbka vrstvy zásypu priamo závisí od stupňa nerovností podlahovej dosky a od potreby inštalovať do nej inžinierske siete.

V priemere je dostatočná hrúbka vrstvy 3-5 cm, ale ak presahuje 6 cm, je potrebné vystuženie poteru ďalšou vrstvou dosiek.

Ako správne vyplniť suchý poter

 • Prvý profil je nainštalovaný pri stene a všetky nasledujúce sú vo vzdialenosti 1,5 m od seba (dĺžka pravidla). Mali by byť umiestnené rovnobežne navzájom;
 • potom sa určí výška profilových bodov a vytiahne sa závit. Na zmenu výšky profilov sú pod ne umiestnené zvyšky dosiek alebo dosiek;

 • po dokončení všetkých prác by ste mali znova skontrolovať vodiaci profil s úrovňou. Aby sa zabránilo jeho vychýleniu, podpery pod ním sú umiestnené najmenej každých 70 cm;
 • expandovaná hlina sa naleje pozdĺž pripravených vodítok a vyrovná sa pravidlom alebo širokou špachtľou. Tieto práce sa vykonávajú v respirátore kvôli veľkému objemu prachu;

 • keď je vrstva vyrovnaná, profil sa vyberie spolu s rekvizitami a vytvorené otvory sa vyplnia expandovanou hlinkou a vyrovnajú sa. Potom je všetko narazené;
 • ak v budúcnosti budete musieť položiť montovanú podlahu od dverí oproti vchodu, potom by ste sa mali postarať o „ostrovy“. Sú vyrobené zo štvorcov z drevotriesky, sadrovláknitej dosky alebo preglejky a naskladané na vrstvu expandovanej hliny;

S dokonale rovným podkladovým povrchom nie je potrebný suchý zásyp, je nahradený listami extrudovanej polystyrénovej peny. Spolu so suchým zásypom sa používajú aj tepelnoizolačné materiály (EPS, minerálna vlna, sklenená vata atď.), Keď je potrebné spevniť tepelnú izoláciu podlahy. Izolačné dosky by mali tesne priliehať k sebe, pričom by mali byť vylúčené aj malé medzery. Lemovacia páska je umiestnená pozdĺž stien.

Pokladanie sadrovláknitých dosiek

Pokladanie listov na suchý poter začína od dverí, takže počas prevádzky nie je potrebné po nich chodiť. Na suchý poter je možné použiť drevotrieskové dosky, preglejku odolnú voči vlhkosti, OSB, sadrokartónové dosky odolné voči vlhkosti alebo azbestové dosky. Ale najtrvanlivejším a najtrvanlivejším materiálom sú prefabrikované podlahové prvky Knauf. Môžu to byť jednoducho sadrovláknité dosky zlepené v dvoch vrstvách alebo s ďalšou vrstvou penového polystyrénu..

Zostavenie prvého radu je veľmi dôležité, pretože je rozhodujúce pre ďalší priebeh práce..

Je lepšie robiť túto prácu spoločne. Keďže hmotnosť jedného listu je 17 kg, je veľmi ťažké ho držať s vystretými rukami. Na prvých listoch sa záhyby ihneď odrežú, to sa robí tak, aby list ležal plocho na povrchu a pri šliapaní sa neponáral do zásypu z expandovanej hliny.

Plechy sa kladú podľa princípu muriva, to znamená s odsadením spojov.

Vďaka tomuto usporiadaniu je vytvorené miesto na upevnenie susedných listov. Samorezné skrutky by mali byť skrútené cez záhyby pozdĺž obvodu každého listu vo vzdialenosti 15 cm od seba. Pre väčšiu pevnosť sú všetky švy zlepené lepidlom PVA.

Hromadná podlaha Knauf video

Technológia hromadných podláh Knauf. Ako sa vyhnúť chybám pri inštalácii

Napriek tomu, že Knauf superpol je rokmi osvedčená vysokokvalitná technológia inštalácie hromadnej podlahy, má aj svoje nevýhody..

Prvá nevýhoda sa netýka ani tak technológie, ako nedostatku profesionálneho nástroja pre jeho zariadenie na území Ruska. Oficiálni zástupcovia poskytujú školiace videá zo všetkých fáz práce, ale v ich katalógoch jednoducho neexistuje vybavenie na prácu.

Šev je trvalo odrezaný pri listoch extrémne k stene, čo je najzávažnejšia chyba, ktorá na tomto mieste určite povedie k poklesu podlahy..

Majáky ponechané v zásype zdeformujú montovanú podlahovú krytinu. Expandovaná hlina sa časom zmenší a majáky zostanú na svojom mieste, čo v budúcnosti spôsobí problémy..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať obsahu vlhkosti expandovanej hliny. Pokiaľ nie je dostatočne suchý, nedá sa vyhnúť deformácii podlahy..

Pri správnej inštalácii má hromadná podlaha Knauf iba pozitívne recenzie. Je odolný, pevný a bezpečný pre ľudské zdravie. Vynikajúci na použitie v obytných oblastiach a v oblastiach s vysokou premávkou.

Cena za hromadné podlahy Knauf

Tvorba nákladov na hromadnú podlahu Knauf závisí od niekoľkých komponentov. Pri hrúbke podlahy 5-8 cm s inštalačnými prácami bude štvorcový meter podlahy stáť 1300-1500 rubľov.

Na skrytie inžinierskych komunikácií bude potrebná celková hrúbka podlahy 7-8 cm. Cena bude asi 1 500 rubľov, z toho materiály-900-1 000 rubľov a všetko ostatné za prácu. Vykonávanie všetkej práce vlastnými rukami je oveľa lacnejšie, ale bez dostatočných skúseností to bude trvať oveľa dlhšie. Profesionálom teda bude inštalácia podlahy na 50 metrov štvorcových trvať iba 1 až 2 dni, a ak to urobíte sami, potom najmenej dvakrát tak dlho.

Orientačné ceny materiálov pre hromadnú podlahu Knauf:

 • listy odolné voči vlhkosti – 320r / m2;
 • expandovaná hlina – 1500r / m3;
 • film odolný voči vlhkosti – 20r / bežiaci meter;
 • lemovacia páska – 180r / kotúč;
 • samorezné skrutky – od 200r / balenie.

About the author