Prvku zárubně, funkční konstrukci, která je navržena tak, aby skryla spoj mezi různými podlahovými krytinami a rozdíly mezi nestejnými úrovněmi podlahy a také aby zlepšila interiér, se nazývá vnitřní práh. Tento detail je obvykle instalován v blízkosti vchodových dveří do bytu nebo domu, mezi místnostmi, u vchodu do kuchyně, koupelny, na chodbě. Někteří majitelé dávají na schody protiskluzové profily. Článek se zaměří na to, jak nainstalovat vnitřní prahy.
Obsah:
Vnitřní prahy jsou interiérovým detailem, který je nejvíce náchylný na napětí a mechanické namáhání, protože vyčnívá několik milimetrů nad hladký povrch zbytku podlahové krytiny. Volbu je proto nutné brát zodpovědně.
Výhody a nevýhody vnitřních prahů
Výhody vnitřních prahů.
- Masivní dřevěné dveře absorbují hluk, práh se s tímto úkolem také vyrovná. Abyste dosáhli většího účinku, musíte zvolit prahový box, který je vybaven gumovým těsněním.
- Ochrana proti pronikání prachu a průvanu do místnosti.
- Při malé povodni v koupelně práh vytváří překážku pro přetékání vody; v případě výrazných záplav bude tato struktura k ničemu. Aby se práh po povodni stal nepoužitelným, měla by být použita kamenná konstrukce. Abyste zabránili výskytu vysoké vlhkosti v koupelně, můžete se rozhodnout pro krabici bez těsnění.
- Při vaření bude práh chránit ostatní místnosti před pronikáním zplodin a kouře z kuchyně.
Nevýhody prahových hodnot.
- Klasické prahy vyčnívají nad podlahu a často způsobují pády, zejména u dětí, které je zapomenou přešlápnout.
- Některé podlahové krytiny, jako například laminát nebo linoleum, vypadají harmoničtěji bez jakýchkoli prahů v otvoru.
Materiály pro výrobu vnitřních prahů
Před zahájením prací na instalaci konstrukce je nutné rozhodnout o výběru materiálu, ze kterého budou prahy vyrobeny. Výběr je obrovský.
- Kovové vnitřní prahy. Kov je nejčastěji používaným materiálem pro vnitřní prahy. Mohou to být mosaz, hliník, ocel, bronz a dokonce i nerezová ocel. Každý materiál má své vlastní charakteristické rysy, ale všechny lze použít venku, protože jsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Tyto kovy se obtížně oxidují, což znamená, že nepodléhají korozi a nehroutí se..
- Ocel. Prahové hodnoty z tohoto materiálu jsou poměrně trvanlivé a odolné vůči jakémukoli mechanickému namáhání; lakované nebo eloxované prvky jsou v prodeji.
- Nerezová ocel. Výrobky se zřídka používají k instalaci na povrch podlahy, častěji se používají k dekoraci stěn a nábytku, protože mají stříbrnou barvu a lesklý nebo matný povrch.
- Bronz. Jedná se o drahý materiál, prahy, ze kterých jsou vyrobeny pouze pro jednotlivé objednávky, nejsou k dispozici pro volný prodej. Prahové „bronzové“ jsou vyrobeny z hliníku, jsou k dispozici pro každého.
- Mosaz. Z tohoto nákladného a docela cenného materiálu jsou vyrobeny silné zlaté prahy..
- Hliník. Spolehlivé a lehké výrobky jsou vyrobeny ze slitiny různých kovů, ve kterých převládá hliník. Mají neomezenou životnost a dostupnou cenu..
Aby se kovovým prahům dala barva, jsou obvykle natřeny, laminovány nebo eloxovány. Ocelové a hliníkové profily jsou potaženy obyčejnou barvou nebo imitací dřeva. Hliníkový profil je navíc laminovaný, to znamená pokrytý silnou fólií, která kopíruje vzhled kamene, dřeva a dalších přírodních materiálů. Eloxované prahy jsou dodávány ve třech barvách: stříbrné, zlaté a bronzové. Proces lakování se provádí průchodem proudu vodou, ve kterém se částice barviva ředí a nachází se samotný produkt.
- Dřevěné vnitřní prahy. Toto je nejběžnější možnost. Doporučuje se dub. Protože se jedná o nejtrvanlivější dřevinu odolnou proti opotřebení. Dubové prahy jsou vhodné pro jakoukoli podlahovou krytinu, ale jsou poměrně drahé, vyžadují systematickou údržbu ve formě nátěru nebo lakování a jsou krátkodobé.
- Plastové vnitřní prahy. Plastové výrobky jsou průměrnou možností trvanlivosti mezi kovem a dřevem, jsou přitahovány úhledným vzhledem, rozmanitostí barev a dostupnou cenou. Časem ale vyžadují výměnu, protože mohou prasknout v důsledku intenzivního mechanického namáhání..
- Vnitřní prahy z laminátu. Nejčastěji se používají v kombinaci s podobným materiálem pokrývajícím povrch podlahy. Je schopen se postupně deformovat v podmínkách vysoké vlhkosti..
- Betonové vnitřní prahy. Tento nesrážlivý materiál se používá k vytvoření prahu, když jdete na balkon nebo z domova. Do betonu se přidávají různé látky, díky kterým je plastový a odolný..
Typy vnitřních prahů
- Ploché nebo horní prahy jsou kovové nebo plastové desky, které mohou mít různé tvary, uzavírají mezeru mezi různými typy podlah (dlaždice a linoleum, koberec a laminát). Je připevněn shora, proto se desce říká nákladní list..
- Víceúrovňové nebo přechodové prahy jsou navrženy tak, aby skryly přechod z jedné podlahové krytiny na druhou, pokud jsou umístěny v různých výškách (od 3 do 15 mm). Tyto prvky mají nejčastěji zaoblený tvar nebo konfiguraci plochého rohu..
- Rohové prahy, mezi nimiž je nejspolehlivější hliník, ořízněte vnější rohy schodů. Běžci se dodávají v různých délkách, šířkách a barvách, což usnadní nalezení správné možnosti. Nejčastěji mají perforovaný povrch, který poskytuje lepší přilnavost obuvi a nedovoluje člověku uklouznout po schodech..
- Flexibilní prahy jsou vyrobeny z hypoalergenního a bezpečného plastu, který se vlivem vysokých teplot stává elastickým a po ochlazení ztvrdne a získá požadovanou konfiguraci. Je to docela silný a odolný materiál proti mechanickému namáhání, má vlastnosti odolné proti vlhkosti. Takové prahy zakrývají spáry a maskují rozdíly v podlahových krytinách. Používají se k ohýbání kolem sloupů, podstavců a pódií, k ozdobení výklenků ve zdech a obloucích, k ochraně nejzranitelnějších míst před vlhkostí.
- Univerzální prahy ve tvaru T mají různé šířky, barvy, dobrou flexibilitu, což vám umožní vytvářet radiální přechody mezi nátěry a skrytou instalaci profilů, jsou zcela hladké a téměř nepostřehnutelné pod nohama.
- Otevřené upevňovací lišty jsou nejčastěji vyrobeny z kovu, méně často z plastu. Předpokládají přítomnost otvorů pro připevnění profilu k povrchu podlahy, které jsou vyvrtány každých 15 cm a mají zúžený tvar, aby hlavy šroubů nevyčnívaly nad povrch prahu a nezpůsobovaly nepohodlí nohám. S instalací si poradí i začátečník v opravě..
- Parapety se skrytým upevněním jsou desky nebo rohy bez otvorů pro šrouby, jejich upevňovací systém je skrytý pod samotným prahem, nezávisle se přizpůsobuje možnému poklesu, pokud nepřesáhne 15 mm.
- Nejnovějším pojmem je anti-práh, gilotina nebo „chytrý práh“, což je hliníkový profil ve tvaru P s pružinovým zařízením a gumovým těsněním zasunutým zespodu do konce dveřního bloku tak, aby byl není vidět, když jsou dveře otevřené. V tuto chvíli je zapuštěn uvnitř plátna. Když se dveře otevřou, gilotina se automaticky tiše spustí dolů a uzavře mezeru mezi podlahou a dveřmi. Tento design poskytuje zvukovou a tepelnou izolaci, bez průvanu, samonivelační na nerovných podlahách. Parapet navíc nebrání volnému pohybu po místnosti, jeho design je bezpečný a snadno se používá a instaluje, je cenově dostupný a lze jej použít v kombinaci s jakýmikoli dveřmi. Gilotina není vhodná pro duté dveře, protože musí být řezána do hloubky nejméně 20 mm a další tesařské práce pro instalaci jsou možná jedinou nevýhodou.
Demontáž podlahových prahů
- Před položením nové krytiny na povrch podlahy a skrytím jejích spojů pod prahem byste měli rozebrat staré prahy.
- K tomuto postupu budete muset použít páčidlo, kladivo a pilku. Nejprve musíte odříznout okraje prahu a vyrazit jeho střed. Práce musí být provedena velmi opatrně, jinak hrozí poškození dveřního křídla – může mžourat.
- Zbytky starého prahu se uvolní tím, že pod ně přineseme páčidlo. V případě potřeby je šrot zatlačen hlouběji pomocí kladiva. Uvolněné kusy matice lze snadno vyjmout zpod zárubně.
Instalace vnitřních prahů vlastními silami
Existuje několik způsobů, jak opravit vnitřní prahy. Ale všichni začínají přesným měřením délky kloubu, který je třeba pokrýt. Poté je výsledná hodnota označena na parapetu a přebytek je odříznut bruskou nebo pilou.
- Instalace prahů s otevřeným držákem celkem jednoduchá implementace. K tomu se používají profily se stávajícími otvory vyvrtanými ve stejné vzdálenosti. Na podlahu musíte připevnit matici a označit místa, kam budou šrouby zasunuty. Vyvrtejte otvory podle označení požadované velikosti, připevněte práh a upevněte jej šrouby. Je důležité nedělat příliš velké otvory, jinak se šrouby časem povolí a vypadnou. Pokud je mezera mezi povlaky široká, je uzavřena vhodným prahem. Samořezné šrouby s ozdobnými krytkami příliš nevyniknou na pozadí profilu.
V případě, že je spoj dvou podlahových krytin na různých úrovních (od 3 mm do 2 cm), můžete použít široký práh, který je připevněn pod úhlem, nebo přechodový (víceúrovňový) profil.
- Z estetických důvodů si spotřebitelé mnohem častěji vybírají vnitřní prahy se skrytým upevňovacím systémem. Mohou to být pásy s vnitřními plovoucími otvory pro samořezné hlavy nebo speciální profil, který se skládá ze dvou částí: matice ve tvaru T a kolejnice.
- Chcete -li připevnit prkno, musíte nejprve podle označení vyvrtat do podlahy otvory a vložit do nich plastové hmoždinky. Samořezné šrouby pro čepice jsou úhledně navlečeny do otvorů na liště, poté jsou otočeny tak, aby upevňovací prvky spadly do hmoždinek. Na lištu musíte trochu zatlačit a opravit ji lehkým poklepáním přes vrstvu papíru kladivem.
- Pro upevnění prahu ve tvaru T se do podlahy vyvrtá požadovaný počet otvorů, do kterých se zasunou hmoždinky, načež se pás připevní samořeznými šrouby k podlaze a horní ozdobný profil se nalepí nebo zacvakne na vrchu.
- Instalaci bude nutné věnovat zvýšenou pozornost prahy v koupelně, protože v této místnosti je nejčastěji dlažba. V prodeji jsou pro takový dokončovací materiál speciální prahy, které neumožňují proniknutí vlhkosti do sousedních místností. Také vynikající možností by bylo použít práh gilotiny..
- instalovat práh interiérových dveří na betonové podlaze, k vyvrtání otvorů pro hmoždinky budete potřebovat příklepovou vrtačku. Nejprve se na podlahu nanese označení, poté se provede konečná instalace prahu utažením samořeznými šrouby.
Nastavení prahu pro video interiérových dveří
Kromě estetických dekorativní vnitřní prahy nesou také funkční zátěž. Instalace vnitřních prahů nejenže dodává podlaze hotový vzhled, ale také zabraňuje hromadění nečistot a vlhkosti ze zadku mezi krytinami a také chrání okraje linolea a koberců před ohýbáním a třepením.