Inštalácia drevených soklových dosiek vlastnými rukami

Mohlo by sa zdať, že podstavec je v interiéri veľmi nepodstatný detail. Potrebuješ to vôbec? Túto otázku si kladú spotrebitelia, ktorí nevedia o jej skutočnom účele. Soklová doska však napriek tomu plní niekoľko užitočných funkcií súčasne. Je schopný výrazne ozdobiť celkový vzhľad podlahovej krytiny, chrániť priestor medzi stenou a podlahou pred vniknutím vody a hromadením trosiek a nečistôt, skryť prechádzajúce káble a rozvody. Dnes zistíme, ako opraviť drevenú lištu.

Obsah:

1. Výber drevenej soklovej lišty

Už ste si teda vybrali podlahu, pričom uprednostňujete drevo. Nezáleží na tom, či sa chystáte inštalovať parkety alebo masívne dosky, stále musíte nainštalovať drevené soklové lišty. Na trhu sú dva druhy drevených soklových líšt – dyhované a pevné soklové lišty. Masívne soklové lišty sa najčastejšie vyrábajú z jaseňa, čerešne alebo dubu. Jeho hlavnou črtou je, že je celý vyrobený z dreva..

Druhá možnosť, dyhovaný sokel, je zvyčajne vyrobený z masívneho smreku alebo borovice a potom je pokrytý dyhou na vrchu hodnotnejších a drahších druhov dreva. Preto to vyzerá nie menej ušľachtilé ako masívne položky. Rozdiel medzi týmito dvoma druhmi soklových líšt spočíva výlučne v cene: masívna drevená soklová lišta vás vyjde drahšie ako dyhovaná. Pokiaľ ide o farebnú schému, potom tu máte k dispozícii obrovskú škálu odtieňov. A môžete si vybrať presne ten, ktorý je v súlade so samotnou podlahou..

Hlavnou vecou je vybrať kvalitný materiál. Ak je soklová doska vyrobená z nekvalitného vlhkého dreva, bude vyzerať zle vybrúsená a bude z nej trčať veľa vlákien, pretože surové drevo sa na brúsenie nehodí. Je lepšie nekupovať takéto výrobky, pretože časom vyschnú a zdeformujú sa, čo v žiadnom prípade nepridá na jeho atraktivite..

Pri výbere drevenej soklovej lišty pamätajte na to, že ihličnaté stromy ako borovica, smrek, tis, jedľa a smrekovec sú odolné voči vlhkosti. Pri zmene vlhkosti sa nedokážu zdeformovať a za sucha prasknú. Drevené soklové lišty z borovice a iného ihličnatého dreva sa navyše ľahko spracovávajú a inštalujú pohodlne. Mäkké tvrdé drevo (orech, lipa alebo čerešňa) prechádza procesom deformácie, zatiaľ čo tvrdé drevo (dub, javor, hrab) môže za sucha prasknúť..

Výpočet počtu drevených podstavcov sa vykonáva podľa všeobecnej schémy. Najprv zmerajte obvod miestnosti, do ktorej budete sokel inštalovať, od výsledného čísla odpočítajte dĺžku dverí a výsledok vydeľte dĺžkou jedného podstavca (štandardná dĺžka podstavca je spravidla 2,5 metra) a zaokrúhliť.

Toto je počet produktov, ktoré sú potrebné na inštaláciu. Nezabudnite si vziať materiál do rezervy! Po výbere dreveného podstavca ho musíte nechať jeden deň v miestnosti a až potom ho musíte nainštalovať. Počas tejto doby si soklová lišta zvykne na vlhkosť vzduchu a vnútornú teplotu v miestnosti..

2. Požiadavky na inštaláciu podstavca

Pri inštalácii drevenej podlahy, napríklad parketovej dosky, je potrebné nechať medzery po obvode miestnosti. Štandardné hodnoty pre tieto medzery sú od 10 do 15 milimetrov. Odporúčame však nechať medzery až 12 milimetrov, pretože väčšina výrobcov vyrába drevené soklové lišty s hrúbkou 14 až 18 milimetrov a medzery 15 milimetrov často spôsobujú ťažkosti pri inštalácii soklových dosiek, až po nákup hrubších plastových výrobkov a upustenie od drevených.

Mali by ste mať na pamäti, že malé výrobky z dreva sú vysoké približne 55 milimetrov a vysoké drevené soklové lišty majú výšku 80 milimetrov. V súlade s tým nie je potrebné dokončovať práce na spodnej časti steny. Pred inštaláciou soklových líšt by ste mali vykonať všetky drôty, pretože drevené soklové lišty, na rozdiel od ich plastových náprotivkov, je ťažšie odstrániť a znova upevniť.

3. Príprava drevenej soklovej lišty na inštaláciu

Pretože prírodné drevo má prirodzené chyby – beľové drevo a uzly, ako aj malú škálu odtieňov, odporúča sa vopred určiť, ktoré dosky a kde ich pripevníte. Ukáže sa teda, že vyzdvihne dosky, ktoré sú blízko seba farebne, a tiež skryje uzly na miestach, kde bude umiestnený nábytok. Alebo naopak, ak plánujete to dosiahnuť, môžete zvýrazniť všetky prírodné akcenty dreva..

Pred inštaláciou dreveného podstavca je potrebné na ňom vyrezať malé výklenky nazývané potas, ktoré sú potrebné na vloženie viečok do nich samoreznými skrutkami alebo kovovými hmoždinkami. Ak sa nespotíte, potom čiapky presiahnu rovinu základnej dosky a budú vyčnievať, čo zasahuje do aplikácie tmelu. Môžete zametať vŕtačkou s priemerom, ktorý je o niečo väčší ako priemer hlavy a má rovnakú hĺbku..

Na zvukovú a tepelnú izoláciu podláh sa odporúča na drevený sokel zospodu prilepiť kúsky tepelnoizolačného materiálu. Podobný materiál nájdete v každom železiarstve. Aby ste ušetrili, môžete použiť linoleum. Podľa normy by nemali byť lepené dlhé pásy, ale malé kúsky dlhé 5 centimetrov. Nelepte materiál na drevenú soklovú dosku tupo k švu alebo sa prekrývajte, nechajte vzduchové medzery.

Pred inštaláciou dreveného podstavca by ste mali zásobiť takýmito nástrojmi, akými sú píla na drevo, pokosnička, píla na drevo s tenkou čepeľou, zvinovací meter, roh budovy, elektrická vŕtačka, skrutkovač, ceruzka, samorezné skrutky, dlhé klince, hmoždinky.

4. Rezanie a spájanie soklovej lišty

Inštalácia drevenej soklovej lišty je náročnejšia ako inštalácia plastovej. Rohy sa pri drevených soklových lištách nepoužívajú, takže proces prispôsobenia soklových líšt rohom sa stáva oveľa ťažším. Na rezanie drevenej soklovej lišty je potrebný pokosový box. Pred začatím práce musí byť upevnený pomocou montážnych otvorov, ktoré sú na posteli. Pokosovú skrinku môžete pripevniť na stavebnú kozu, taburetku alebo starý stôl..

Potom sa špeciálnymi svorkami pritlačí na teleso pokosovej skrine drevený sokel z buka. Musí byť veľmi pevne pritlačený k telu, aby sa počas rezania nepohyboval, pretože v tomto prípade bude rez nesprávny a keď sú soklové lišty spojené, objaví sa medzera zospodu alebo zhora. Pri pripevňovaní podstavca je tiež potrebné zabezpečiť, aby zadná rovina výrobku tesne priliehala k lôžku a medzi telom a zadnou rovinou neboli žiadne rohy..

Potom, čo ste upli podstavec do pokosovej skrinky, nastavte plátno do požadovanej polohy a spoj prerežte. Výsledný segment pripevnite k stene a potom vykonajte rovnaké manipulácie so soklom pozdĺž druhej steny. Zarovnajte dve soklové lišty v rohu a zistite, ktoré je ešte potrebné dokončiť.

Pretože v našich apartmánoch sú rohy len zriedka ideálne a majú 90 stupňov, po narezaní výrobku na pokosovom boxe sa odporúča manuálne prispôsobiť široký drevený podstavec charakteristikám konkrétnej miestnosti. Upresnenie sa vykonáva pomocou pokosovej skrinky a píly na kov, alebo pomocou tyče a hrubého brúsneho papiera. Ideálne spojenie sa aj tak nedá dosiahnuť, preto stojí za to použiť farebné tmely a tmely, aby zodpovedali drevu.

Možno sa vám vždy podarí pokryť vzdialenosť medzi dvoma stenami jedným soklom. V takýchto prípadoch budete musieť použiť dva alebo možno tri kusy na vykonanie prechodného spojenia dreveného podstavca. Kvalita medziľahlého dokovania bude do značnej miery závisieť od kvality samotného produktu. Soklové lišty musia mať rovnakú hrúbku a v spojoch nesmú byť zauzlené.

5. Upevnenie masívneho podstavca

Upevnenie dreveného podstavca z radu na samorezné skrutky je náročný, ale najspoľahlivejší spôsob. Po vykonaní všetkých potrebných pilníkov je potrebné na podstavci urobiť označenie samorezných skrutiek. Zároveň dodržiavajte striktne stanovené vzdialenosti, pretože upevňovacie prvky budú viditeľné pre akékoľvek maskovanie, aj keď sú rovnomerné. Podľa normy by vzdialenosť medzi otvormi pre samorezné skrutky v drevenom podstavci mala byť 800-1200 milimetrov, vzdialenosť od podlahy sa blíži 15-20 milimetrov..

V špecializovaných predajniach nájdete nenápadnejšie spojovacie prvky – dlhé a tenké skrutky. V tomto prípade budú klobúky veľmi malé a kapacita upevnenia bude skvelá. Súčasne nie je potrebné predvŕtať zahĺbenie – vyvŕtať priehlbiny pod hlavou skrutky, pretože hlava vo fazete sa prirodzene utopí.

Po označení upevňovacích prvkov na drevenom podstavci môžete skrutky zaskrutkovať, kým sa neobjavia na druhej strane. Ďalej by ste mali podstavec pripevniť k stene, podlahovou krytinou s ním čo najviac zatlačiť a každú samoreznú skrutku úplne zaskrutkovať do steny. Potom odstráňte podstavec, nájdite zvyšné priehlbiny zo skrutiek na stene, označte ich, vyvŕtajte otvory a vložte hmoždinky. Drevený podstavec je možné vrátiť späť na miesto, aby ho nakoniec priskrutkovali na stenu samoreznými skrutkami.

Postup inštalácie drevených soklových líšt na dokončovacie klince je podobný ako v predchádzajúcom, namiesto samorezných skrutiek sa však používajú dokončovacie klince a namiesto plastových hmoždiniek sa používajú drevené hmoždinky. Medzi výhody tohto držiaka patrí takmer neviditeľné miesto držiaka. Mali by ste však vziať do úvahy, že v niektorých prípadoch nie sú drevené hmoždinky držané na povrchu: so silnými nerovnými stenami, ak sú steny sadrokartónové alebo veľmi voľné.

Dnes sú v predaji modely drevených soklových líšt, ktoré majú v strede ozdobnú vložku, ktorá dokonale skrýva spojovacie prvky, ako na fotografii drevených soklových líšt. V tomto prípade je najskôr nainštalovaný drevený podstavec a potom je na vrch prilepená drevená vložka.

6. Upevnenie dyhovaných soklových líšt

Dýhované soklové lišty majú štruktúru, ktorá umožňuje drevu zostať stabilné – nie sa zužuje ani nerozširuje. Táto funkcia umožňuje použitie dvoch rôznych spôsobov inštalácie dyhovaných soklových líšt. Prvým z nich je inštalácia soklových líšt pomocou skrutiek, ktorá je úplne identická s vyššie popísanou metódou pre výrobky z masívneho dreva..

Druhá metóda spočíva v lepení soklových líšt, tretia v pripevnení k špeciálnym sponám. Lepenie dyhovaných soklových dosiek vám umožňuje úplne opustiť vŕtanie montážnych otvorov, ale steny musia byť dokonale ploché. Ak sú na nich aj malé nerovnosti, po nalepení dreveného podstavca wenge zostanú viditeľné praskliny a v tomto prípade je lepšie podstavec nainštalovať na skrutky.

Ak ste zistili, že steny po celom obvode miestnosti sú rovnomerné, potom môžete pristúpiť k lepeniu dyhovaného podstavca. Pred lepením stenu poriadne prebrúste. Soklové lišty je možné lepiť rôznymi spôsobmi, vo väčšine prípadov sa cvičí s inštaláciou dyhovaných soklových líšt na tekuté nechty.

Okrem lepenia je možné dýhové soklové lišty namontovať aj na špeciálne spony. Napriek tomu, že väčšina výrobcov dýhovaných soklových lišt nezabezpečuje konštrukciu svorky, pretože tento spôsob upevnenia je na nerovnosti stien ešte náladovejší ako proces lepenia, či už ide o laminovanú alebo drevenú soklovú lištu. Na druhej strane nesporná výhoda montáže dyhovaných soklových líšt na spony spočíva v možnosti ľahko odstrániť soklové lišty na kladenie káblov..

7. Sokel z dreveného tmelu

Teraz ste nainštalovali drevenú soklovú lištu. Teraz je načase začať s tmelom a lakovaním povrchu. Pred nanesením tmelu musí byť drevený podstavec úplne očistený od prachu, olejových a mastných škvŕn, ak existujú. Na odstránenie všetkého prachu je potrebné výrobok utrieť vlhkou handričkou alebo špongiou. Olejové a mastné škvrny sa odstránia rozpúšťadlom.

Tmel na drevo je vybraný tak, aby zodpovedal tónu základnej dosky. Je to veľmi dôležité, pretože inak bude vystupovať proti všeobecnému pozadiu. Obvykle je farba mokrého tmelu na vysušenom povrchu mierne nekonzistentná, môže byť o niečo tmavšia alebo svetlejšia, preto pred začatím práce nezabudnite skontrolovať tmel. Po inštalácii drevených soklových dosiek vlastnými rukami je vždy veľa zvyškov, na ktorých môžete skontrolovať tón tmelu.

Obvykle sa nanášajú dve alebo tri vrstvy tmelu na drevo. Prvá vrstva sa rýchlo vstrebáva a tuhne, niekedy popraskáva – ak ste použili veľa hmoty. Po zaschnutí hlavnej vrstvy sa nanesie nasledovné a povrch sa po úplnom zaschnutí vyleští. Ak po brúsení uvidíte, že je potrebné tmelovaciu lištu natrieť, potom pred nanesením tmelu zotrite prach z brúseného tmelu vlhkou špongiou, pretože nasledujúca vrstva nebude dobre držať..

8. Lakovanie povrchu soklovej lišty

Potom, čo ste pripevnili drevený podstavec a tmel, môžete začať nanášať lak. Pred lakovaním sa drevený podstavec utrie vlhkou špongiou alebo handričkou a cez tapetu a podlahu sa nalepí molárna páska. Lepiacu pásku, ktorú nalepíte na tapetu, vyberte s nízkou priľnavosťou a nenechávajte ju dlho, pretože sa bude silne lepiť a odtrhne tapetu.

Pred inštaláciou drevených soklových líšt naneste prvú vrstvu laku, aby ste urýchlili proces lakovania. Ďalšie vrstvy laku ale naneste až po tmele. Vytvorte najmenej dve vrstvy. Pri lakovaní drevených soklových dosiek by nemali byť povolené extrémne teploty, pretože lak bude nerovnomerne tuhnúť. Ale ťah môže na čerstvý lak dať rôzne častice a škvrny, ktoré zničia celý vzhľad povrchovej úpravy..

Pred každou ďalšou aplikáciou laku musí byť predchádzajúca vrstva úplne suchá, inak by to narušilo neusadený povlak. Po úplnom vysušení kompozície laku a farby je potrebné miestnosť vetrať. Údržba lakovaných drevených podlahových lišt je veľmi jednoduchá. Stačí ho utrieť špongiou a chrániť pred nadmernou vlhkosťou, aby sa štruktúra stromu nezrútila..

Tak ste prišli na to, ako pripevniť drevenú soklovú lištu. Nie je to veľký problém, ak ho správne odstrihnete a ukotvíte. A aj keď sa objavia malé medzery, môžete tento stav napraviť pomocou tmelu, ktorý zodpovedá farbe. Potom by ste mali povrch určite vyleštiť, aby mal krásny lesk..

About the author