Inštalácia teplej soklovej lišty

V snahe urobiť svoj domov pohodlným a krásnym hľadajú majitelia vykurovací systém, ktorý najlepšie vyhovuje týmto požiadavkám. Do tejto kategórie možno pripísať systém „teplej soklovej lišty“. Po absolvovaní príslušných testov a rozšírení na Západe začal „teplý podstavec“ získavať na našom trhu stále väčšiu popularitu. A to z dobrého dôvodu! Koniec koncov, nová generácia vykurovacích systémov je o 20-30% účinnejšia ako konvenčné batérie..

Obsah:

Vlastnosti systému „teplého podstavca“

Inovatívne vykurovacie systémy „teplý podstavec“ sa vyznačujú vysokou účinnosťou prenosu tepla a hospodárnosťou, preto ich možno s dôverou nazvať vykurovacím systémom 21. storočia. Tento vykurovací systém soklovej lišty k nám prišiel z Európy, kde sa úspešne používa viac ako dve desaťročia. Teplá soklová lišta sa nazýva inak: ohrievač soklovej lišty, vyhrievaná soklová doska, konvektor soklovej lišty.

Návrh systému

Teplý sokel je uzavretý hliníkový pás s vykurovacím telesom vysokým 14 centimetrov od podlahy a šírkou 3 centimetre. Tepelné soklové lišty sa líšia veľkosťou: veľkosť prierezu je 10 – 24 centimetrov, farba a tvar. Štrukturálne takýto systém pozostáva z vykurovacích tepelných výmenných modulov, ktorými sú dve medené rúrky s mosadznými rebrami, na ktorých sú osadené lamely a uzavreté skladacou hliníkovou škatuľou.

Ohrievače sú vyrobené na základe vykurovacích telies – rúrkových elektrických vykurovacích telies z tepelne odolného materiálu. Vnútorný priemer medených rúr je 11 milimetrov a vonkajší priemer 13 milimetrov. Pretože teplé soklové lišty sú vyrobené z medi, tento ohrievač je úplne bez korózie. Vykurovacie moduly sú navzájom spojené pomocou krimpovacích matíc alebo medeného spájkovania. Výmenníky tepla v rohoch sú spojené špeciálnymi otočnými rúrkami z medi alebo polyetylénu.

Panely plášťa sú vyrobené z extrudovaného hliníkového profilu, ktorý zaisťuje rovnomerný prenos tepla po celej dĺžke ohrievača. Podľa spôsobu zahrievania modulu môže byť soklový systém vodný a elektrický. Vykurovacie médium (elektrická energia alebo voda) je do teplého podstavca dodávané z rozvodného potrubia pomocou podvodných potrubí. Rozvodné potrubie je spravidla vybavené prietokomermi, uzatváracími a vypúšťacími ventilmi, automatickými vetracími otvormi.

Napájanie je zo siete striedavého prúdu 220 V. Ohrievače sú pripojené pomocou termostatu – zariadenia na reguláciu teploty, prostredníctvom ktorého je regulovaná teplota v miestnosti. Senzory diaľkového ovládania sú umiestnené vo výške osoby, aby vytvorili najpohodlnejšie podmienky pre ľudí v miestnosti.

V vykurovacích systémoch s teplými soklami môžu byť použité zariadenia na reguláciu teploty rôznej zložitosti: jednoduché – spínacie zariadenie a termostaty; stredná zložitosť – spínacie zariadenie, elektronické viacbodové termostaty, ukazovatele teploty; vysoká komplexnosť – mikroprocesorový riadiaci systém až po systém „smart home“.

Princíp činnosti

Princíp fungovania systému „teplého podstavca“ je založený na účinku, keď sa zdá, že sa teplý vzduch „prilepí“ na steny miestnosti. Na získanie tepelnej energie je podstavec napojený na centralizovaný alebo autonómny vykurovací systém a samotný systém môže slúžiť ako dodatočný alebo hlavný zdroj vykurovania. Systém „teplého podstavca“ je možné ľahko integrovať s akýmkoľvek kotlovým zariadením a pracovať z akéhokoľvek zdroja energie: slnečnej energie, plynu, ropných produktov alebo geotermálnej energie.

Tento systém je inštalovaný po obvode miestnosti a nahrádza inštaláciu obyčajného podlahového podstavca. Soklová lišta je umiestnená priamo na stenu krytu. Tepelná energia vyhrievacích soklov stúpa pomalým prúdom nahor a vytvára pozdĺž stien a okien akýsi tepelný štít, ktorý zabraňuje odvodu tepla..

Ohriaty vzduch ohrieva celú plochu stien. Potom steny zase dodávajú toto teplo celej miestnosti: nábytku, stropu, povrchu stropu. Vzhľadom na absenciu nadmernej konvekcie je teplo distribuované rovnomerne v celom objeme priestoru – od podlahy po strop. Navyše, v dôsledku pomalého stúpania ohriateho vzduchu smerom hore, prach v miestnosti nevzniká..

Výhody „teplého podstavca“

Inštalácia systému „teplého podstavca“ umožňuje zahriatie domu v rozsahu potrebnom pre obyvateľov. Izba sa zahrieva asi na 20-24 stupňov. Tepelná energia je rovnomerne rozložená po celej miestnosti. Teplota vzduchu je na úrovni podlahy a stropu rovnaká, vzduch s teplým podstavcom sa nezhromažďuje pod stropom v tepelnom vankúši, takže sa pri vetraní teplo nestráca.

Teplota najteplejšej lišty môže byť 40 – 70 stupňov, vďaka čomu sa ukáže, že pri vykurovaní domu ušetrí až 40%. Celý okruh soklovej lišty teplej vody spotrebuje dvakrát menej tekutiny ako batéria a na jej zahriatie je potrebné dvakrát menej energie. Elektrické soklové lišty sú tiež ekonomické: napríklad elektrický ohrievač, ktorého výkon jednej sekcie je 190 W, spotrebuje o 30-40% viac energie ako teplá soklová lišta.

Tepelné straty v teplých soklových doskách sú iba 5 stupňov, ale v bežných radiátoroch dosahujú 20 stupňov. Nízke tepelné straty sa dosahujú zvýšením rýchlosti chodu nosiča tepla v systémových obvodoch, pričom malá časť tepla sa spotrebuje na vytvorenie tepelného štítu a hlavná časť (asi 80%) ide na žiarenie. vyhriať miestnosť.

Ďalšou výhodou je cirkulácia malého množstva vody v systéme – 0,34 litra na 1 meter, ktorá umožňuje znížiť zotrvačnosť, rýchlo reagovať na akékoľvek zmeny teploty a presnejšie ju regulovať, a to aj prostredníctvom použitia. elektronických termostatov so servopohonmi.

Sálavé teplo zo soklových dosiek zaisťuje optimálnu vlhkosť v miestnosti, zabraňuje tvorbe kondenzácie, nevychádza von oknami, nevysušuje vzduch v dome a neničí izbové rastliny. Ukazuje sa, že cena základnej dosky s teplou vodou je celkom opodstatnená!

V systéme „teplého podstavca“ neexistuje aktívna konvekcia (inými slovami, vo vzduchu sa netvorí prach), čo spolu s rovnomerne rozloženým teplom vytvára v miestnosti zdravú mikroklímu. V takom bývaní zaručene nebude plesne, pretože miestnosť sa zahrieva rovnomerne vrátane rohov. Soklový ohrievač v miestnosti eliminuje prebytočnú vlhkosť, ktorá funguje ako vodič tepla von a nie je prostriedkom na rast plesní..

Systém „teplej soklovej lišty“ bude tiež ideálnym riešením pre miestnosti, v ktorých vykurovanie, na ktoré sme zvyknutí, nie je účinné – pre miestnosti s veľkými oknami alebo plným zasklením, pre byty s vysokými stropmi alebo byty, kde je „druhé svetlo“ použité. Ešte viac výhod tohto systému sa prejavuje v priestoroch s veľkou plochou – telocvične, obchody, nemocnice, školy, múzeá, zimné záhrady, rôzne kultúrne centrá.

Tento typ vykurovania je úplne bezpečný, pretože na rozdiel od batérií nepoškodzuje drevený povrch. Vedľa teplého podstavca preto môžete bezpečne umiestniť akékoľvek kusy nábytku, napríklad skrinky, kreslá a pohovku, dokonca aj starožitnosti a hudobné nástroje, rôzne vybavenie vrátane počítača a LCD televízora. Neovplyvní to sedenie vedľa seba a závesy na podlahe.

Teplá soklová lišta prekonáva nielen tradičné radiátory a konvektory, ale aj systém „teplá podlaha“. Na rozdiel od podlahového vykurovania a infračervených fólií sa elektrické teplé podlahové lišty rýchlo inštalujú bez toho, aby boli potrebné vážne stavebné práce. Soklový vykurovací systém pre bývanie vám umožňuje využiť jeho výhody v rôznych dizajnérskych a architektonických projektoch, čo vytvára množstvo príležitostí pre kreativitu. Systém je takmer neviditeľný a farba vonkajšieho prvku môže mať akúkoľvek farbu, vrátane dekorácie pre dreviny..

Okrem týchto výhod má systém „teplej soklovej lišty“ také výhody, ako je jednoduchá demontáž a opätovná inštalácia bez poškodenia interiéru, rýchle vykurovanie miestnosti, automatické ovládanie systému vrátane možnosti nastaviť individuálnu úroveň teploty. v každej miestnosti požiarna bezpečnosť, žiadna možnosť úniku chladiacej kvapaliny a hrozba zamrznutia pri vypnutí napájania.

Vlastnoručná inštalácia „teplého podstavca“

Prvky systému „teplého podstavca“ je možné nainštalovať na akýkoľvek povrch: sadrokartón, drevo, tehla alebo murivo. Povrch zariadení je chránený povlakom, ktorý je odolný voči mechanickému namáhaniu a je vyrobený technológiou práškového polyméru. Je obvyklé inštalovať teplý sokel po obvode miestnosti namiesto obvyklého. Navyše to nie je potrebné robiť po celej dĺžke..

Prípravné práce

Pred inštaláciou teplej soklovej lišty sa však musíte rozhodnúť, ktorý typ systému je pre váš prípad najvhodnejší – soklové lišty, ktoré tečú na kvapalinu (nemrznúca zmes alebo horúca voda), a elektrický systém (vykurovacie telesá), ktorý funguje z vývod. V prvom prípade by ste mali vopred premýšľať o tom, ako bude systém pripojený: k jednotlivému kotlu alebo systému ústredného kúrenia. Ak ide o elektrickú soklovú lištu, musí sa zvážiť bezpečné pripojenie k zásuvke..

Výpočet počtu soklových líšt

Na určenie počtu soklových líšt potrebujete vedieť celkovú kapacitu systému teplých soklových dosiek. Pre každú jednotlivú miestnosť je tento indikátor určený vďaka presným výpočtom tepelných strát, pričom sa berie do úvahy tepelná izolácia stien, zasklenie okien, typ miestnosti, teplota vonku.

V priemere je pre našu krajinu na kompenzáciu tepelných strát v obydlí v zime potrebné vynaložiť 100 wattov tepla na ohrev plochy jedného štvorcového metra. Čím menšie sú tepelné straty budovy, tým menší je potrebný vykurovací systém, a preto bude cena teplého podstavca nižšia..

Za predpokladu, že je vytvorená dobrá tepelná izolácia na vykurovanie 10 metrov štvorcových miestnosti s výškou 2,5 metra, je potrebný elektrický výkon 0,5 kW, ale pri konvektorovom systéme je potrebné na vykurovanie tejto oblasti vynaložiť 1 kW. Pri výpočte počtu soklových líšt by sa mal vziať do úvahy aj pomer dĺžky stien a soklových líšt a teplotnej medzery, ktorá sa vytvára medzi soklovými lištami..

Výber miesta pre panely

Inštalácia „teplého podstavca“ sa vykonáva podľa plánu inštalácie. Sokel je inštalovaný v jednom rade na úrovni jedného centimetra od podlahy a vo vzdialenosti 15 milimetrov od steny na dvoch zarážkach. Medzera je potrebná na vytvorenie konvekcie počas prevádzky systému, aby nedošlo k prehriatiu.

Najprv musíte stenu označiť pozdĺž úrovne sekacou niťou (pozdĺž tejto čiary bude nainštalovaný sokel) vo výške najmenej 1 cm od podlahy. Pripevnite zadný panel modulu k stene a označte otvory na vŕtanie. Po vŕtaní do nich vložte plastové hmoždinky a upevnite modul soklovej lišty. Rovnakým spôsobom namontujte všetky nasledujúce moduly, pričom musíte prísne dodržiavať úroveň.

Po inštalácii všetkých soklových líšt je potrebné nainštalovať výkonové prepojky a zabezpečiť uzemnenie. Je dovolené pripojiť nie viac ako 17 modulov systému „teplého podstavca“, ktoré majú výkon 200 W na jednu slučku, pretože vo vnútri vykurovacieho telesa je položený kábel s prierezom 2,5 milimetrov štvorcových. Všetky moduly sú zapojené do série.

Po inštalácii teplého podstavca a odpojení modulov ich musíte zavrieť krytmi a vložiť bočné a švové zátky, ak kryt nie je správne pripevnený, ohnite spodné okraje zadnej časti základne..

Inštalácia a pripojenie termostatu

Je obvyklé inštalovať termostat vo výške 1,2 – 1,5 metra, oproti vykurovacím telesám na vnútornej stene, mimo prievanu a na najvhodnejšom mieste – napríklad vedľa vypínačov a zásuviek, aby neprekážalo usporiadanie nábytku, inštalácia spotrebičov a inštalácia kuchyne … Termostat musí byť otvorený vzduchu.

Pripevnite zadný panel termostatu v mieste inštalácie k stene a označte otvory na vŕtanie pre hmoždinky s priemerom 6 mm. Po namontovaní zadnej časti skontrolujte, či je bezpečne pripevnená k stene. Nezabudnite, že termostat reaguje na izbovú teplotu, preto by mal byť inštalovaný oproti panelu vo vzdialenosti najmenej 2 metre. Po pripojení zatvorte termostat vekom a skalibrujte teplotu spúšťania relé.

Kabeláž

Kábel musí byť položený v súlade s plánom inštalácie systému „teplého podstavca“, pričom sa musia dodržať všetky prierezy, ktoré sú vybrané podľa pripojeného výkonu. Vykurovacie telesá sú k sieti pripojené paralelne, to znamená, že všetky inštalačné vodiče môžete pripojiť na jednu stranu miestnosti.

Ak potrebujete skryť prepojovací kábel, vyvŕtajte do steny kanál, ak chcete, aby bol drôt externý, pripravte si ozdobnú montážnu krabicu. Priame pripojenie sa vykonáva pomocou spojovacej skrinky alebo termostatu.

Ďalej musíte pomocou káblov pripojiť teplý podstavec káblom vlastnými rukami. Dôrazne sa odporúča použiť DIF RCD. Ďalej vyberte požadovanú dĺžku drôtu a zalisujte ho do objímky. Vložte výstupky do svorkovnice a utiahnite skrutkovačom. Pripojte dva káble, ktoré prichádzajú z panelu, rovnakým spôsobom na druhej strane zbernice. Skontrolujte kvalitu svorky v svorkovnici vodičov. Svorkovnicu pripevnite k panelu pomocou samorezných skrutiek. Miesto montáže je uvedené na paneli alebo v pravom dolnom rohu.

Potom je potrebné pripojiť pripojovacie vodiče k termostatu (schéma zapojenia káblov je uvedená v pase termostatu) a pripojiť termostat k elektrickej sieti.

Inštaláciu teplých soklových líšt sa odporúča dokončiť testovaním vykurovacieho systému. Za týmto účelom zapnite systém, skontrolujte zariadenie DIF RCD pomocou testovacieho tlačidla „T“ a nastavte teplotu. Termostat ešte raz skontrolujte, či je izbová teplota v súlade s teplotou odozvy a zahrievaním „teplého podstavca“. Nezabudnite, že teplota vykurovacích telies v každom prípade musí zodpovedať teplote uvedenej v pase výrobcu..

About the author