Čistenie kobercov doma

Pamätajte si, ako ste hodiny strávili výberom podlahovej krytiny, hľadaním vhodného farebného koberca a skúmaním charakteristík. Teraz premyslený interiér poteší oko, ale krásu je potrebné neustále udržiavať. Musíte uznať, že je škoda, ak v dôsledku nesprávnej alebo predčasnej starostlivosti výrobok stratí „lesklý“ vzhľad! Porozprávajme sa dnes o spôsoboch čistenia koberca a zistíme, čo je potrebné urobiť, aby si dlhšie zachoval všetky svoje vlastnosti..

Obsah:

Potreba vyčistiť koberec

Koberec je moderná podlahová krytina a pozostáva z primárnej podložky, kotviacej vrstvy, sekundárnej podložky a štruktúry. Koberce sú často vystavené všetkým druhom znečistenia, napríklad: vlhkosti, piesku, prachu. Takéto znečistenie robí koberec nepoužiteľným a môže úplne zničiť vzhľad koberca..

Vo vašom byte sa odporúča dodržiavať jednoduché pravidlá starostlivosti o koberec: nechoďte po podlahe v topánkach, ihneď odstráňte vzniknuté škvrny a koberec pravidelne čistite. Najdôležitejšie je čistenie kobercov a najúčinnejšie je stále profesionálne čistenie náteru doma, pretože sa používajú s vysoko účinnými prostriedkami a drahým vybavením..

Existujú však aj alternatívne riešenia profesionálneho čistenia, pretože ceny za čistenie kobercov upratovacími spoločnosťami sú dosť vysoké. Navyše domáce opravné prostriedky nie sú o nič horšie, ak nie lepšie, vyčistite koberec od nečistôt a vráťte mu pôvodný jas. Metlu samozrejme nebudeme používať, pretože nečistotu nemôžete zamiesť, zostáva len dvakrát týždenne vyčistiť povlak vysávačom, raz za mesiac sa môžete obrátiť na mokré čistenie, ale existujú staré dobré pravidlá. babské “metódy na odstraňovanie škvŕn.

Mokré čistenie kobercov

Obvykle je koberec vlhko čistený mäkkou kefkou alebo vlhkou handričkou, ktorá nepoškodí štruktúru koberca. Na koberec použite roztok špeciálneho šampónu alebo činidla, ktoré rýchlo rozpúšťa nečistoty.

Pri kúpe takéhoto pracieho prostriedku sa v prvom rade uistite o ich hypoalergénnych vlastnostiach šampónov. Pri použití tekutých výrobkov je potrebné mať na pamäti, že ich nemožno použiť všetky súčasne, pretože je veľmi nežiaduce vzájomne miešať niekoľko výrobkov s rôznym zložením. Odporúča sa vyčistiť koberec najskôr jedným prostriedkom a po určitom čase druhým..

Je dôležité používať iba špecializované výrobky, ktoré sú určené na čistenie kobercov. Použitie príležitostného pracieho prostriedku môže v budúcnosti spôsobiť zbytočné znečistenie a stratu jemnosti a pružnosti vlákien – prací prostriedok sa nevyperie správne, prilepí sa na hromadu, priťahuje nečistoty a prach.

Obvykle vezmite jednu polievkovú lyžicu na liter vody a naneste na povrch povlaku podľa pokynov na obale. Roztok jemne rozotrite po povrchu, vyhýbajte sa prebytočnej vode. Činidlo, prenikajúce do hromady, bude absorbovať bahenné útvary akéhokoľvek pôvodu a štruktúry. Pri takom čistení môže čistič kobercov pôsobiť aj na najťažšie prístupné miesta, pričom odstráni nepríjemné pachy a staré nečistoty bez zanechania stopy..

Po takom čistení je obsah vlhkosti povlaku iba 8%. V závislosti od teplotného režimu miestnosti sa koberec stane suchý a úplne použiteľný za 2-7 hodín. Vzhľadom na to, že metóda mokrého čistenia má silný vplyv na povlak, neodporúča sa používať túto metódu častejšie ako raz za mesiac..

Populárnou možnosťou mokrého čistenia kobercov je čistenie snehu. V tomto prípade je hlavnou podmienkou prítomnosť suchého snehu. Postupnosť úkonov je podobná čisteniu kobercov, ktoré je známe z detstva: koberec musí byť na snehu zapnutý spánkom a zľahka ho poklepať metlou, aby sa vyrazil prach. Potom stojí za to znova preniesť koberec na čistý sneh a postup zopakovať..

Pamätajte si, že mokré čistenie nie je vhodné pre koberce na báze lepidla: ak zvolíte prírodnú krytinu jutového typu, môže sa zdeformovať od prebytočnej vody alebo sa môže zafarbiť. Takéto povlaky sa čistia teplou vodou, ale obrúsok alebo handra sú dobre vyžmýkané, aby nedošlo k prebytočnej vlhkosti. Nadmerná vlhkosť môže spláchnuť impregnáciu obsiahnutú v koberci a znížiť jeho trvanlivosť a pevnosť. Vlhkosť tiež prispieva k množeniu baktérií vo vláknach koberca a vzhľadu huby..

Chemické čistenie kobercov

Koberec je možné čistiť bez vody a rôznych čistiacich prostriedkov pomocou špeciálnych prostriedkov na suché čistenie kobercov. V prvom rade vyčistite povrch vysávačom, ktorý má rotujúcu šnekovú kefu, ktorá dokáže povrch dobre vyčistiť, narovnať vlákna a zachovať ich štruktúru. Prášok naneste ručne v rovnomernej vrstve alebo pomocou špeciálneho stroja.

Aby látka správne absorbovala nečistoty, musí ju chvíľu nechať na povrchu, doba pôsobenia závisí od stupňa znečistenia a je spravidla pol hodiny až dve hodiny. Pôsobenie suchého prášku je založené na schopnosti granúl udržať v sebe určité množstvo vlhkosti, ktorá rozpúšťa nečistoty a absorbuje granule prášku.

Po určitom čase odstráňte prášok vysávačom. Metóda chemického čistenia kobercov získava každým dňom väčšiu popularitu. Chemické čistenie povlaku je výhodné, pretože po nátere môžete chodiť bezprostredne po čistení, navyše významnou výhodou je, že mokré čistenie nesprevádza žiadna vlhkosť..

Čistenie koberca penou

Čistenie penou je priemerný postup medzi mokrým a suchým čistením kobercov. Pred priamym čistením penou sa odporúča podlahovú krytinu predčistiť od hrubých nečistôt pomocou vysávača s valcovou kefou. Potom môžete začať nanášať penu..

Špeciálna kompozícia na čistenie kobercov a kobercov obsahuje rôzne detergenty: jemné abrazíva, zásady, alkoholy a ďalšie látky, ktoré sú vyberané tak, aby sa prach a nečistoty rýchlo rozpúšťali. Čistenie penou spočíva v ľahkom navlhčení povrchu penou, bez intenzívneho zvlhčovania. Pena sa nanáša vysávačom so špeciálnou tryskou.

Pena prenikajúca do hromady ju len mierne zvlhčí, čím zabráni prílišnému navlhnutiu koberca. Po nanesení peny na koberec nechajte dostatočne dlhý čas, aby aktívne zložky prítomné v pene zničili nečistoty, ktoré sa usadia na hromade koberca. Aby sa zvyškové nečistoty oddelili od hromady, stačí počkať iba 30 minút. Potom pomocou vysávača odstráňte penu a nečistoty..

Použitie umývacieho vysávača

Umývací vysávač je úžasné zariadenie, ktoré pomáha rýchlo vyčistiť koberec doma. Za týmto účelom votrite do štetca určitý prací prostriedok a potom povrch dôkladne povysávajte. Zdá sa to ako jednoduchý postup, ale aj tu bez niektorých jemností..

V prvom rade nezabúdajte, že čistenie koberca umývacím vysávačom by sa nemalo zneužívať. Procedúru je možné vykonať maximálne raz za týždeň. Osobitnú pozornosť venujte oblastiam, ktoré sú viac znečistené ako obvykle: východy a vchody z miestností, pracovných oblastí a oblastí s hustou premávkou. Aby ste dosiahli maximálny účinok, podmienečne rozdeľte koberec na oblasti a postupne ich povysávajte..

V tejto dôležitej záležitosti nie je potrebné sa ponáhľať, najmä keď je koberec vybavený dlhou hromadou. Pomalá viackrát pomalá prechádzka zacielenými sektormi pomôže zvýšiť šancu na čistotu. Pamätajte si, že obzvlášť znečistené oblasti by mali byť vysávané krížom, pričom urobte niekoľko opakovaní..

Aby sa odstránili nepríjemné pachy, ktoré sa niekedy vyskytujú pri vysávaní, odporúča sa do nádoby na prach pridať malú lyžicu sódy bikarbóny. Aby ste dlho zachovali čerstvosť, môžete vyrobiť špeciálne riešenia, s ktorými následne spracujete povrch koberca..

Na osviežujúcu zmes potrebujete suroviny ako škorica, klinček, rozmarín alebo levanduľa a sóda bikarbóna. Vezmite 1 čajovú lyžičku všetkých prísad, dôkladne premiešajte a posypte koberec. Po 20 minútach môžete podlahu povysávať vysávačom.

Pamätajte si, že ak má koberec lepiaci podklad, je možné, ak je príliš vlhký, deformácia podkladu. Farba povlaku je tiež dôležitá, preto, aby sa zachovala jednotnosť farby a chránila sa pred tvorbou neatraktívnych pruhov na povrchu, vyhýbajte sa intenzívnemu navlhčeniu koberca. Základňa z latexu a penovej gumy sa nebojí kontaktu s vodou, ale výrobok z intenzívnej vlhkosti si čoskoro „nepríde na svoje“.

Netradičné metódy čistenia

Dobré výsledky prináša čistenie kobercov parou. Pri tejto technike musíte do generátora pary naliať vodu alebo špeciálnu zmes. Tekutina pod vplyvom vysokej teploty sa zmení na paru a dostane sa na povrch koberca. Vďaka vysokej úrovni vlhkosti a vysokej teplote sa nečistoty obsiahnuté vo vláknach koberca dobre rozpúšťajú a následne ich možno po vyschnutí povlaku ľahko odstrániť bežným vysávačom.

[video: http: //www.youtube.com/watch? v = upbO5WQpUyg]

Na čistenie koberca doma môžete použiť prací prostriedok. Aby ste to urobili, musíte rozpustiť prací prášok vo vode, pridať trochu petroleja a koberec utrieť špongiou alebo handrou namočenou v tomto roztoku. Táto technika je vynikajúca na údržbu syntetických kobercov alebo podlahových krytín na báze vlny. Malo by sa pamätať na to, že zvyšky petroleja môžu zvetrať do troch dní, takže musíte miestnosť dobre vetrať..

Doma často cvičia upratovanie so spacím čajom. Za týmto účelom rovnomerne posypte mokré spiace čajové lístky na koberec a po úplnom vysušení ich zozbierajte vysávačom. Túto metódu však nepoužívajte, ak máte svetlý koberec, pretože to môže vyvolať výskyt čajových škvŕn..

Pravidlá odstraňovania škvŕn

Najbežnejším typom farbenia kobercov sú škvrny rôzneho pôvodu. Bez ohľadu na to, že moderný prášok na čistenie kobercov vám umožní rýchlo a ľahko vyčistiť všetky nečistoty, môžete ušetriť peniaze a používať nástroje, ktoré máte poruke. Základný návod, ako postupovať, je ten, že čím skôr škvrnu odstránite, tým ľahšie sa s škvrnou vysporiadate. Odporúča sa dodržiavať určité pravidlá..

Nedoporučuje sa trieť žiadne škvrny, ale je potrebné ihneď vysušiť čistou bavlnenou alebo papierovou utierkou, kým škvrna nezaschne. Škvrny odstráňte uterákom, papierovou utierkou alebo špongiou, predtým namočenou vo vode, smerom do stredu kontaminovanej oblasti. Husté látky, ako je džem, majonéza, kečup, odstráňte lyžicou alebo nožom a pohybujte nástrojom do stredu špiny. Oblasť odstránenej škvrny opláchnite vodou a nechajte uschnúť.

Škvrny od rozliatych nápojov, napríklad kávy a čaju, ako aj čokolády, je možné odstrániť zmesou octu a alkoholu (3 až 1). Touto zmesou rozpustite škvrnu a potom opláchnite vodou. Studená voda s prídavkom amoniaku pomôže odstrániť škvrny od kávy a čaju, alebo môžete koberec utrieť kefou namočenou v litri studenej vody a lyžici glycerínu.

Niekedy je potrebné z koberca odstrániť čerstvé škvrny od piva, alkoholu a vína, ak koberec utriete štetcom namočeným v mydlovom roztoku a potom vo vode s octom v pomere k litru teplej vody, jednej malej lyžici octu.

Škvrny od šťavy, džemu a kečupu sa zosvetlia roztokom kyseliny citrónovej. Odporúča sa mierne navlhčiť škvrnu, posypať špinu zhora kyselinou citrónovou, nechať po takýchto manipuláciách niekoľko minút, potom s trochou úsilia odstrániť vlhkou handričkou.

Mastné škvrny je možné odstrániť zmesou benzínu a škrobu. Výsledná hmota by mala byť nanesená na škvrnu a odstránená po vysušení vysávačom. Ak posypete soľou čerstvú mastnú škvrnu, kryštály môžu rýchlo absorbovať tuk. Posypte „extra“ soľou povlak a po desiatich minútach koberec očistite metlou, ktorá bola predtým navlhčená slabým mydlovým roztokom. Malo by sa však pamätať na to, že po takom čistení je potrebné povrch dobre vysušiť, aby sa zabránilo tvorbe plesní..

Na odstránenie starých škvŕn postupujte nasledovne: jemné piliny namočte do roztoku benzínu (1 diel) a hustej mydlovej hmoty (10 dielov), posypte koberec pilinami a po vyschnutí očistite jeho povrch mäkkou kefkou.

Vajcia a krv sa dajú účinne odstrániť bežnou mydlovou vodou a lúhom. 10% lúh stačí. Nezabudnite použiť studenú vodu, pretože horúca voda môže problém zhoršiť. Škvrnu opláchnite 10% roztokom octu a potom opláchnite vodou.

Zvracanie a moč, tak nepríjemné škvrny na koberci, je možné dobre zmyť octovou vodou (použite 5% stolový ocot). Po takomto ošetrení octom je potrebné kontaminovanú oblasť opláchnuť vodou. Túto oblasť potrite bielym obrúskom.

Detské hry často zanechávajú stopy po guľôčkových perách a farbách. Zmes alkoholu a terpentínu pomôže skrotiť prvok kreativity na koberci. S týmto zložením môžete tiež odstrániť stopy živice. Po vykonaní týchto prác otvorte okná, dôkladne vyvetrajte terpentínové pary a oblasť, ktorá sa má ošetriť, dobre opláchnite čistou vodou..

Vosk zvládne starý trik: vezmite si pijan alebo iný materiál, ktorý dobre saje vlhkosť, priložte ho na škvrnu a navrch prikryte žehličkou. Papier aktívne absorbuje roztopený parafín. V tomto prípade je potrebné vymeniť papierové obrúsky, kým parafín neprestane presvitať. Zostávajúci parafín umyte rozpúšťadlom obsahujúcim chlór a potom vodou..

Ako vidíte, existuje veľa spôsobov čistenia koberca doma. Môžete použiť najnovšie úspechy vývojárov domácich chemikálií alebo jeden z dostupných nástrojov – prací prášok, mydlo, ocot, amoniak, glycerín, soľ, kyselina citrónová, škrob. Ako účinný bude postup, závisí od vašej pohotovosti, pretože čím je znečistenie staršie, tým je ťažšie ho odstrániť..

About the author