Koberec: druhy, starostlivosť, styling

Koberec – podlahová krytina, ktorá sa objavila v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Koberec vynašiel americký inžinier, ktorý sa naučil vyrábať koberce metódou všívania (hromada syntetických vlákien).

Dnes je koberec hromadou. Má vynikajúce vlastnosti odpudzujúce nečistoty a je tiež prakticky necitlivý na vlhkosť. Hromada je nízka, stredná a vysoká. Z tohto dôvodu sa koberec používa v domácnostiach aj v obytných priestoroch..

Koberce sú vyrobené z prírodných a syntetických priadzí.

Syntetický koberec je oveľa lacnejší ako prírodný, ale tiež výrazne nižší ako vlastnosti. Syntetický koberec je vyrobený z:

 • Nylon / polyamid. Tento typ má dobré vlastnosti – nie sú na ňom viditeľné žiadne preliačiny, nevybledne, dobre drží hromadu a ľahko sa čistí. Životnosť nylonového koberca – 10-15 rokov.
 • Akryl / polyester. Jeden z najlacnejších typov. Životnosť – až osem rokov.
 • Polypropinel. Veľmi nízka kvalita, vydrží nie viac ako päť rokov, ale ľahko sa čistí.
 • Najvyšší / Terclone. Vlnené, jemné, ľahko sa čistí.

Druhy kobercov:

 • Tkané;
 • Všívaný. Základňa je prešitá vlasovými vláknami;
 • Ihličkami vyrazené. Nite sú do osnovy vháňané ihlami.

Obsah:

Soklová lišta na koberec

Pred položením koberca si musíte kúpiť soklovú lištu. Toto je plastová soklová lišta v tvare písmena L. Úzka časť („čiapka“) je mierne ohnutá a natretá, zatiaľ čo široká je vybavená lepiacou páskou. Jedná sa o špeciálnu drážku, takpovediac, do ktorej je vložená páska z koberca. Teraz si môžete vybrať koberec!

Koberce od renomovaných výrobcov

Dnes je trh plný možností a po kúpe koberca sa bežný kupujúci môže nechať zmiasť. Aby sme sa vyhli takejto situácii, pozrime sa na najznámejších výrobcov, ktorých kvalita a záruka sú roky testované, a mnohými kupujúcimi..

Koberec Domo

Jedna z popredných spoločností na európskom trhu. Spoločnosť vyrába Koberce Domo akákoľvek orientácia. Funkciou, ktorá odlišuje túto značku od ostatných, je špeciálna antistatická a protihluková impregnácia Bayprotect. Vďaka tejto impregnácii koberec Domo nešpiní sa oveľa dlhšie a prirodzene si vyžaduje nižšie náklady.

Hlavnou súčasťou povlakov TM Domo sú všívané koberce.

Zvážte jednu z obľúbených značiek – Koberec Kasbar.

Tento typ koberca je určený na domáce použitie. Môže byť tiež použitý v kanceláriách, kde je malý dopravný tok. Vďaka včasnému čisteniu a náležitej starostlivosti si veľmi dlho zachováva svoj pôvodný vzhľad. Má viacúrovňovú hromadu, takejto štruktúre sa hovorí „zvitok“.

Balta koberec

Veľmi stará spoločnosť založená v roku 1964. Dnes je to obrovský holding ôsmich divízií. Balta Industries vyrába koberec Balta, linoleum, parkety, tapety. Sortiment pokrýva takmer všetky druhy kobercov – od slučkových až po originálne vlnené kolekcie. Charakteristickou črtou tejto spoločnosti je používanie vysokokvalitných polypropylénových a polyamidových priadzí vlastnej výroby. Vo výrobnom procese prírodných kobercov sa používa výlučne novozélandská vlna. Vo všeobecnosti je všetko na najvyššej úrovni. A kvalitu koberca Balta možno len závidieť.

Koberec Balta Berberrock

Všívaný koberec je obzvlášť obľúbený u spotrebiteľov. Hromada je vyrobená zo 100% vlny. Výška – 1,1 cm, celková hrúbka – 1,4 cm. Základ je jutový. Koberec patrí do 23. triedy odolnosti proti opotrebeniu. Podľa európskej normy má triedu požiarnej odolnosti Cfl s1.

Desso koberce

Desso je jedným z európskych lídrov vo výrobe kobercov na akýkoľvek účel. Spoločnosť neustále aktualizuje modely, modernizuje výrobu a je vždy o krok pred ostatnými. Charakteristické vlastnosti koberca Desso – jednoduchá inštalácia, všestrannosť a vysoká odolnosť proti opotrebovaniu.

Je tiež potrebné poznamenať vysoké vlastnosti – požiarna odolnosť, pevnosť, vysoká odolnosť voči deformácii.

Koberec Desso Alumina

Desso koberec Alumina je v modernom interiéri atmosférou skutočnej elegancie. Tento koberec je dodávaný v žiarivých sýtych farbách inšpirovaných lesklými kovovými prvkami používanými v šperkoch. Farby tejto kolekcie sú kombinované s akoukoľvek časťou interiéru – čalúnením, drevom, kovom atď. Tieto koberce budú vyzerať skvele ako v malej kancelárii, tak v luxusnej vidieckej chate..

Výber koberca pre váš domov

Koberec do domu – to nie je posledná vec. A výber by nemal byť braný o nič menej vážne. Môžete si vybrať jednu z vyššie uvedených možností alebo si kúpiť koberec z prírodných vlákien. Koberec z prírodného vlákna má množstvo výhod, ale má aj svoje nevýhody..

Výhody koberca z prírodných vlákien:

 • Nezmizne na slnku;
 • Vysoká pevnosť a pružnosť;
 • Prírodný antistatický;
 • Nedostatok syntetického lesku:
 • Šetrnosť k životnému prostrediu.

Existujú však aj nevýhody: odolnosť proti vlhkosti a nízka odolnosť proti opotrebeniu; čistenie; relatívne vysoká cena.

Pri výbere koberca dávajte pozor najmä na hustotu – čím je vyššia, tým sú lepšie všetky vlastnosti materiálu. Pre obývaciu izbu je vhodné kúpiť koberec s priemernou hustotou, ale v spálni môžete kúpiť lacnejšie, to znamená s nízkou hustotou.

Cena závisí aj od spôsobu lakovania. Najkvalitnejšie a najdrahšie je farbenie vo veľkom, to znamená, že sa farbia hotové nite. Ak sú klky sfarbené k zemi, môžete to bez váhania vziať. V opačnom prípade máte do činenia s lacným kobercom (ktorý môže byť považovaný za drahý).

Pokiaľ ide o estetický vzhľad – tu sa hovorí „chuť a farba …“. V spálni bude praktický koberec s vysokým vlasom a na chodbe je lepšie ho položiť s nízkym vlasom (vysoký vlas sa rýchlo vráska). V obývacej izbe môžete položiť koberec so strednou hromadou alebo viacúrovňovou. Je to vec osobného vkusu..

Výber koberca do detskej izby

Detský koberec Je trochu iný koncept. A výber koberca pre škôlku by sa mal brať vážnejšie ako v inej miestnosti..

Pri výbere koberca do detskej izby je potrebné dodržať 6 hlavných podmienok:

 • Koberec do škôlky by mal byť mäkký. Deti sa radi hrajú na podlahe a vy im musíte zabrániť, aby sa zranili.
 • Detský koberec musí mať vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, aby vaše dieťa neprechladlo..
 • Nehorľavosť a antistatické vlastnosti sú ďalšie dva predpoklady pre tento typ koberca. Okrem toho by nemalo u dieťaťa spôsobovať alergie..
 • Detský koberec by sa mal dať ľahko čistiť, pretože deti často špinia podlahu..
 • Všetky deti sú veľmi aktívne, takže na koberci budú neustále nejaké pohyby. Preto musí byť pevný a stabilný..
 • Ak je vaše dieťa ešte veľmi malé, kúpte si koberec vo veselých farbách. V detskej izbe to vytvorí potrebné emocionálne pozadie..

Teraz je čas hovoriť o podložke koberca. Kobercová základňa existuje niekoľko typov. Najpopulárnejšie sú: na báze gumy, pogumované, na penovej báze, na báze juty, plsti atď..

Kobercová základňa

Primárny základ

Používa sa vo všetkých druhoch, ktoré sa vyrábajú metódou všívania. Pomocou primárnej základne je hromada fixovaná. Môže byť tkaný aj netkaný. Látkový podklad je vyrobený z polypropylénu.

Proces výroby primárnej základne a upevnenia hromady sú prvými fázami výroby kobercov..

Kotviaca vrstva

Počas používania je koberec vystavený silnému fyzickému namáhaniu, preto je nevyhnutné, aby mohol vrátiť svoj predchádzajúci vzhľad a zachovať si pôvodnú štruktúru. K tomu je potrebné veľmi pevne upevniť závity, čo sa vykonáva pomocou špeciálnej zmesi. Táto kompozícia je najčastejšie založená na latexe. Potom je hotový výrobok podrobený testovaniu, počas ktorého sa určuje pevnosť materiálu..

Sekundárna základňa

Po všetkých vyššie uvedených krokoch sa nanesie sekundárna vrstva. Obvykle je to penový latex alebo textilná vrstva, ktorá bude v priamom kontakte s podlahou. Sekundárna základňa dáva kobercu množstvo nepopierateľných výhod: dodatočnú pevnosť a pružnosť; odolnosť proti opotrebeniu; odolnosť proti sklzu; zvukové a tepelné izolačné vlastnosti.

Budeme zvažovať jeden z najobľúbenejších typov – koberec na báze gumy.

Koberec na báze gumy alebo penový koberec.

Latexová guma je na našom trhu relatívne novým materiálom. Ale už si získala veľkú popularitu medzi výrobcami kobercov. Penové jadro poskytuje dodatočnú mäkkosť a tým aj vysoký komfort chôdze. Aplikácia sekundárnej bázy prebieha v dvoch stupňoch – nanášanie a polymerizácia vrstvy.

Koberec s vysokým vlasom

Koberec s hromadou – to je dobré, ale koberec s vysokým vlasom, to je teplý koberec – lepšie. Koberce s vysokým vlasom (od 1 cm alebo viac) sú náladovejšie ako ostatné typy, ale majú všetky výhody a výhody, pre ktoré každý miluje tento typ pokrytia.

Tento typ má veľmi vysoké tepelné a akustické izolačné vlastnosti. Je perfektný do spálne vášho domova. Často je vybraný buď v spálni, alebo v detskej izbe. Je mäkký, krásny, príjemný na dotyk a veľmi praktický. Neakumuluje elektrickú energiu, čo je pre škôlku veľmi dôležité..

Široká škála farieb vám umožní vybrať si koberec len do vášho interiéru.

Kladenie kobercov

O koberci sme sa už rozhodli a okrem toho máme v rukách hotový overlock na koberec. Teraz stojíme pred ďalšou úlohou – ako správne urobiť styling. Prečítajte si nižšie …

Podložka na koberec komíny na zlepšenie zvukovej a tepelnej izolácie. Toto je obzvlášť dôležité, keď podlahový koberec je položený na betónovej podlahe. Ak je koberec položený na parkety, potom bez podložky poškodí parketový lak, čo nie je pre majiteľov domu príliš príjemné. Preto by ste nemali šetriť na podložke z koberca..

Koberec je položený na dokonale rovnom povrchu, takže v prípade potreby vyrovnajte podlahu drevenou doskou alebo preglejkou. Nie je potrebné lepiť celý povrch. Kobercové lepidlo je vhodné pre bežné PVA aj špeciálne. V dnešnej dobe je lepidlo na koberec poľského výrobcu pod TM „Ekolep Lakma“ celkom známe. Jedná sa o ekologické lepidlo špeciálne navrhnuté na lepenie rôznych náterov. Okraje pod soklovými lištami a dverami je potrebné opatrne poklepať.

Existujú 4 spôsoby inštalácie koberca. Povieme vám o nich a ktorý z nich použijete, je na vás.

Pokládka koberca bez lepenia na podlahu

Táto metóda je obzvlášť dôležitá pre malé miestnosti, kde sa nepoužíva viac ako jeden krycí list..

 • Najprv odklopte kryt tak, aby vyčnieval 7-10 cm nad základovú dosku, potom ho stočte valčekom. Musíte sa pohybovať od stredu k okrajom (stenám).
 • Teraz nožom vystrihneme rohy krytiny vo forme písmena V a teraz rozrežeme pozdĺž podstavca.

Lepenie bez spojenia

 • Rovnako ako v predchádzajúcom prípade rozložte a vystrihnite kryt..
 • Ohneme ho v strede a špachtľou nanesieme lepidlo na otvorenú časť podlahy.
 • Vyrovnajte ho valčekom od stredu. Rovnaké operácie sa vykonávajú s druhou polovicou povlaku..

Súčasné pripojenie

 • Natrieme a nakrájame povlak, ako vo vyššie uvedených metódach, ale listy položíme s prekrytím 4-5 cm.
 • Rozbalíme list v 2/3 šírky a na otvorenú časť nanesieme lepidlo.
 • Spustíme a prilepíme kryt, ako v predchádzajúcom prípade. Rovnaké operácie robíme s druhým listom..
 • Zdvihnite okraje a naneste lepidlo na podlahu.
 • Odrežte oba okraje súčasne. To sa vykonáva pomocou pravítka..
 • Spustite boky a uhlaďte.

Pri kladení koberca je potrebné vziať do úvahy všetky drobnosti, aby bol dosiahnutý maximálny efekt a následné pohodlie. Ak lepíte krytinu na báze prírodnej juty, starostlivo sledujte dávku lepidla, pretože prebytočné lepidlo prechádzajúce prírodným podkladom hromadu neodvolateľne kazí. Kobercové slučky sú zvyčajne prilepené po celom povrchu. Ale v kuchyni môže byť koberec položený ako bežný koberec. Ak použijete ďalšiu podložku (plsť alebo polyuretán), uistite sa, že jej hrúbka nepresahuje 0,5 mm.

Strečing

Túto metódu kladenia kobercov môžu vykonávať majstri svojho remesla. Táto metóda využíva elasticitu, ktorú majú všetky textilné povlaky. Pozdĺž stien sú pripevnené úzke lamely, v ktorých sú šikmo plnené dva rady klincov. Na tieto lamely sa položí koberec a natiahne sa pomocou špeciálnych nástrojov. Pod koberec je položená plsť, ktorá jej dodáva jemnosť..

Starostlivosť o koberec

Konštantný starostlivosť o koberec – je to niekoľko jednoduchých operácií, pri ktorých vykonáte, predĺžite kobercu jeho pôvodný vzhľad a vlastnosti na dlhý čas. V prvom rade je to čistenie vysávačom niekoľkokrát týždenne. Je prísne zakázané čistiť prírodný koberec umývacím vysávačom. Dlhé vlákna povlaku budú veľmi nasýtené vlhkosťou a bude veľmi ťažké zbaviť sa pocitu konštantnej vlhkosti. Na prírodný koberec odborníci odporúčajú vysávač s rotujúcou elektrickou kefou. Chemické čistenie funguje dobre. Mokré čistenie je možné vykonať raz za mesiac.

Umelý koberec sa čistí rovnako pravidelne ako prírodný. Môžete použiť čistiaci vysávač, ale dávajte si na to pozor. Ak sa prebytočná voda nahromadí, môžete roztok, ktorý zabraňuje tvorbe nečistôt, vyprať. Týmto roztokom sú impregnované všetky vlákna povlaku..

Metla – na toto slovo úplne zabudni. Je pre neho jednoducho nemožné zamiesť špinu z klkov..

Chemické čistenie kobercov

Každých šesť mesiacov je potrebné koberec chemicky vyčistiť. Malo by sa to okamžite pripomenúť – v žiadnom prípade sa to nepokúšajte urobiť sami. V najlepšom prípade zničíte jeho vzhľad a v najhoršom prípade ho vyhodíte..

Teraz je veľa spoločností, ktoré k vám prídu samy a vykonajú všetky potrebné čistiace operácie. Okrem toho je tu ešte jedna plus pri telefonovaní špecialistov – ošetria váš koberec špeciálnym riešením, ktoré úplne obnoví vodoodpudivé vlastnosti..

Bojujeme so škvrnami

Skôr alebo neskôr sa na koberci objavia škvrny. Hlavnou vecou je mať čas ich dostať von včas, inak na tom môžu zostať. A vo všeobecnosti, ak ste ten šťastný, kto si kúpil koberec, okamžite musíte kúpiť celý arzenál predmetov na boj proti škvrnám. Čo teda štandardná sada obsahuje:

 • Špeciálny prací prostriedok;
 • Papierová utierka;
 • Amoniak. Na odstránenie škvŕn pripravte roztok z 2 polievkových lyžíc. na liter vody;
 • Ocot;
 • Odstraňovač škvŕn.

Odstránenie škvŕn z koberca:

 • Odstráňte hustú látku lyžičkou od okraja do stredu škvrny;
 • Odstráňte škvrnu papierovou utierkou;
 • V žiadnom prípade ho nedrhnite;
 • Navlhčite handričku odstraňovačom škvŕn a odstráňte škvrnu;
 • Miesto, kde bola škvrna, umyjeme vodou. Nechajte uschnúť.

Takmer všetky škvrny je možné odstrániť samy. Škvrny ako leštidlo na topánky, farby, hrdza a podobné vážne škvrny nemožno odstrániť. Odstránia ich iba odborníci z chemického čistenia..

About the author