Škvrny na parkete. Ako odstrániť škvrnu z parkiet

Parkety sú vysoko kvalitnou a ekologickou podlahovou krytinou, „tromfom“ každého domu. Je cenený pre svoju prírodnú krásu, teplo a schopnosť transformovať interiér. Parkety sú skutočným príkladom trvanlivosti a spoľahlivosti – samozrejme, ak sa o ne správne a pravidelne stará. Včasné čistenie náteru pomôže dlhodobo zachovať dokonalosť podlahy a vylúči potrebu znova začať s lakovaním alebo obnovou. Pamätajte si, že škvrny na podlahe nie sú veta. To je dôvod, prečo okamžite konať..

Obsah

Tajomstvo krásy

Čistenie parkiet nie je vôbec komplikovaný postup. Podlahu denne zametajte mäkkou kefkou, jedenkrát týždenne ju vysajte špeciálnou hubicou a prípadnú rozliatu vodu ihneď utrite papierovou utierkou alebo mierne vlhkou handričkou. Ak sú vaše parkety pokryté kvalitným lakom, mokré čistenie je možné vykonať bez strachu. Mali by ste však rozlišovať medzi pojmami „mokré čistenie“ a „kaluže na podlahe“. Intenzívne kropenie povlaku vodou môže viesť k náhlemu zhoršeniu..

Poznámka! Prvé dva týždne po lakovaní by čistenie parkiet malo pozostávať výlučne zo zberu prachu vysávačom – žiadne mokré mopy!

Mnoho majiteľov sa sťažuje, že z nedbalosti alebo absurdnej nehody sa na podlahe objavia škvrny, s ktorými je niekedy veľmi ťažké sa vyrovnať. A potom sa čistenie parkiet vlastnými rukami zmení na zaťažujúci a často neúčinný proces. Ako zabrániť „tvrdohlavej“ kontaminácii? Dodržujte preventívne opatrenia.

Jemnosti starostlivosti o parkety

“Je jednoduchšie zabrániť, než to napraviť,” hovorí populárna múdrosť. Tento výraz je možné použiť aj na škvrny na parketách. Samozrejme, nie je možné predvídať všetko, ale veľa je v našich silách. Aby ste teda minimalizovali riziko „prekvapení“ na podlahe, musíte:

  • Parketovú podlahu utierajte iba mäkkou handričkou, očistite ju vysávačom (v žiadnom prípade saponátom!) alebo kefkou na vlasy;
  • odstráňte malé škvrny z topánok dobre vyžmýkanou mäkkou handričkou;
  • pokiaľ je to možné, používajte na parkety špeciálne čistiace prostriedky – takzvané čistiace prostriedky. Najlepšie je kúpiť formulácie vyrobené rovnakým výrobcom ako hlavná ochranná podlahová krytina;
  • ak je to možné, vyhnite sa čistiacim manipuláciám s benzínom, abrazívami;
  • na často premiestňovaný nábytok používajte mäkké plste alebo plste. Na kreslá sa odporúčajú špeciálne parketové valčeky.

Tiež nepridávajte mydlo do vody na mokré čistenie – na povrchu zostanú zakalené biele škvrny..

Odstránenie najzákernejších škvŕn

Čo robiť, ak sú na parkete mastné škvrny? Alebo dóza na lak prevrátená? Alebo deti „ukázali“ značný výtvarný talent? Každý problém má svoje vlastné recepty. Preto pred odstránením škvŕn z parkiet preštudujte, ktoré prostriedky na čo pomáhajú..

Tučný

Mastné škvrny je možné dobre odstrániť handrou namočenou v teplej vode a saponátom na umývanie riadu. Na tento problém je dobrý aj denaturovaný alkohol..

Farbivo

Ak chcete odstrániť škvrnu od farby, musíte ju utrieť handrou namočenou v alkoholovom roztoku (1: 3).

Vosk

Vosk, ktorý sa dostal na parkety, by mal byť najskôr zmrazený balíkom ľadu a potom zoškrabaný jemným improvizovaným zariadením. Možné zvyšky produktu sú odstránené jemným žehlením škvrny cez suchú, čistú handričku.

Guma

So žuvačkami sa zaobchádza rovnako ako s voskom: mrazené – odlúpnuté.

Ceruzky

Otázka, ako vyčistiť parketovú podlahu od značiek ceruzky, znepokojuje mnohých rodičov. Nie je to prekvapujúce – deti sú niekedy také nevyspytateľné. Nebojte sa – pripomenutia žartu sa ľahko zbavíte bieleho ducha. Ak v dome momentálne žiadny nie je, môžete skúsiť „pracovať“ so zubnou pastou.

Atrament

Pomôže voda s bežným saponátom, persoltom alebo stolovým octom..

Krv

Ak sú krvavé škvrny čerstvé, stačí ich utrieť špongiou namočenou v studenej vode. Ak nie, pridajte do vody čpavok.

Pomáda

Čerstvú škvrnu od kozmetického výrobku stačí zotrieť špongiou s naneseným čistiacim prostriedkom. Starú „ranu“ bude možno potrebné najskôr „zohriať“ horúcou vodou.

Lak na nechty

Pred čistením parkiet z laku by mala byť škvrna mierne navlhčená acetónom. A až po niekoľkých minútach je dovolené ho trieť drsnou stranou špongie „ochutenej“ roztokom alkoholu.

Ovocie

Škvrny od ovocia ľahko zmiznú aj pri bežnom roztoku vody a saponátu na umývanie riadu. Kyselinu šťaveľovú je možné použiť aj spoločne s touto kyselinou..

Škvrny od topánok s gumovou podrážkou

Takéto „problémy“ je možné ľahko odstrániť školskou gumou..

Živica

Pred odstránením dechtu alebo škvŕn dechtu z parkiet musia byť zmrazené. Vďaka tomu budú škvrny krehké a ľahko sa zoškrabávajú. Zostávajúce stopy sa spracujú chemickým rozpúšťadlom.

Ropné výrobky

Výslednú škvrnu jemne odstráňte papierovou utierkou alebo handrou. Potom nečistoty zotrite čistiacim roztokom a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Miesto utrite dosucha a potom dôkladne umyte špeciálnym čistiacim prostriedkom.

Moč domácich zvierat

Ak váš maznáčik nevydržal plánovanú prechádzku, potom by ste s čistením kaluže rozhodne nemali váhať. Živočíšny moč má schopnosť absorbovať sa do povlaku úžasnou rýchlosťou. Po „nehode“ preto parkety ihneď utrite horúcou vodou a saponátom. Tvrdohlavé prekvapenia sú „eliminované“ roztokom vody a bielidla (1:10).

Sčernalé oblasti

Obnova parkiet, z ktorých lak odišiel a sčernal, sa vykonáva týmto spôsobom: oblasti sa najskôr očistia brúsnym papierom, potom sa otrú tampónom namočeným v acetóne a na konci sa spracujú s lepidlom BF-6 a ​​lakované.

Zhrnutie

Teraz viete, ako prekonať hlavné typy škvŕn na parketách a ako vyčistiť staré parkety pred plánovanou obnovou..

Starostlivosť o parkety a pravidelné odstraňovanie škvŕn z nej je skutočnou usilovnou prácou „šperkov“. Koniec koncov, aj pri starostlivosti je dôležité, aby ste to nepreháňali..

Starajte sa o svoju podlahu – a nielen deti, ale aj vnúčatá za ňu povedia „ďakujem“. Parkety sú luxusným darčekom pre mnoho generácií.

About the author