Marmoleum. Charakteristika a inštalácia materiálu

Valcované podlahové materiály sú jedným z materiálov, na ktoré sú spočiatku kladené vysoké požiadavky, ktoré najlepšie spĺňa linoleum a laminát. Bezpodmienečné jednoduché používanie, dlhá životnosť a najbohatšia škála modelov určujú, že kupujúci uprednostňuje „hlasovanie s rubľom“ za svoje „obľúbené“. Kupujúceho však aj tu čakajú ťažkosti. Laminované MDF panely (laminátové) alebo linoleum? Nedostatok výrazných rozdielov v cene výber iba komplikuje. Nikto však nezrušil voľnú súťaž, boj o kupujúceho, ktorý je medzi výrobcami aktuálny, mal tendenciu rásť a dosiahol svoj vrchol, keď výrobcovia odmietli „znova objaviť koleso“ a začali na prvý pohľad vyvíjať nový, ale ako Ukázalo sa, že dobre zabudnutý starý materiál predstavuje symbiózu linolea a laminátu. A tak sa objavilo marmoleum – materiál z nového radu výrobcu Forbo, ktorého názov sa neskôr stal domácim menom..

Marmoleum – nový materiál zo surovín šetrných k životnému prostrediu

Marmoleum možno oprávnene považovať za nový krok v interiérovom dizajne, ale podobné tvrdenie, ktorého podstatou je, že toto marmoleum je produktom inovatívnych technológií odohrávajúcich sa v aréne moderného trhu, je len polovičná pravda. Napriek tomu, že marmoleum, ktoré si môžete kúpiť v každom železiarstve, je považované za nový materiál, toto tvrdenie nie je dostatočne podložené. V skutočnosti ide o materiál vyrobený podľa starých technológií, pri výrobnom procese ktorého bolo použité ultramoderné zariadenie. V dôsledku úpravy osvedčeného výrobného reťazca a použitia iba prírodných surovín si spotrebitelia mohli bezpochyby kúpiť vysokokvalitnú podlahovú krytinu, ktorá kombinuje výhody linolea a laminátu..

Linoleum vyrobené z prírodných surovín – marmoleum, púta pozornosť spotrebiteľov svojim unikátnym zložením, ktoré neobsahuje umelo syntetizované zložky. Surovinou na výrobu marmolea je korková kôra, ľanový olej, drevená múka, krieda a ihličnaté živice. Dekoratívne vlastnosti marmolea nie sú v žiadnom prípade nižšie ako technologické – jedinečný spôsob farbenia a kreslenia vzoru nielenže umožňuje, aby si materiál dlhodobo zachoval svoje dekoratívne vlastnosti, ale tiež umožňuje výrazne diverzifikovať farebný rozsah. materiálu. Rastúcu popularitu marmolea uľahčujú aj ďalšie výhody materiálu, o ktorých sa bude diskutovať v článku.

Výhody marmolea, ktorým musíte venovať pozornosť

 • Absolútna environmentálna bezpečnosť marmolea vďaka použitiu iba prírodných zložiek vo výrobnom procese;
 • Netoxické a navyše hypoalergénne marmoleum má baktericídne vlastnosti;
 • Dostupná cena marmolea tiež prispieva k jeho popularizácii medzi rôznymi segmentmi obyvateľstva: dokončenie podlahy marmoleom bude stáť o 20-30% lacnejšie ako dokončenie laminátom;
 • Izolačné vlastnosti marmolea spôsobujú, že nie sú potrebné pre dodatočnú tepelnú a zvukovú izoláciu;
 • Odolnosť voči vonkajším škodlivým faktorom a hygiena prírodného linolea sú ďalšou výhodou materiálu. Podľa výsledkov výskumu sa ukázalo, že je ľahostajný voči účinkom slnečného žiarenia, vlhkosti a mechanickej deformácie. Farba rozliata na povlak marmoleum sa na ňu nelepí, a preto jej čistenie nevyžaduje použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov, stačí podlahu utrieť handrou;
 • Žiadna tendencia akumulovať statickú elektrinu a absolútna nehorľavosť.
 • Marmoleum sa vyznačuje rôznymi odtieňmi a textúrami, ktoré v súčasnosti obsahujú viac ako 100 základných farieb a paletu odtieňov, ktorá obsahuje viac ako 2 000 možností;

Marmoleum, ktorého vlastnosti sú uvedené vyššie, získava zaslúžené prvenstvo medzi dokončovacími podlahovými krytinami. Vďaka svojej odolnosti voči extrémom teploty a vlhkosti, pôsobeniu chemikálií, mechanickému namáhaniu a absencii potreby špecializovaného čistenia sa marmoleum v kuchyni stáva optimálnym riešením pre tých, ktorí sú znalcami prémiových dokončovacích materiálov..

Nevýhody povlaku marmoleum

Napriek množstvu výhod, ktoré marmoleum prináša, tento materiál nemá žiadne nevýhody, o ktorých treba tiež povedať pár slov..

 • Krehkosť, obzvlášť výrazná na okrajoch, vyžaduje mimoriadne opatrné zaobchádzanie s materiálom počas jeho kladenia, ako aj dodržiavanie určitých pravidiel, napríklad krútenie marmolea do zvitku je možné vykonať iba raz a základňu materiálu by sa malo obrátiť smerom von;
 • Sklon k tvrdnutiu, ktorý je na jednej strane pre podlahu priaznivý a na druhej strane môže spôsobiť praskanie. Navyše, v priebehu času materiál v priebehu času trochu difunduje, čo je tiež len relatívna nevýhoda, ktorá má svoje pozitívne stránky a umožňuje nezalepiť švy medzi dlaždicami, ktoré sa časom plynule zbiehajú.
 • Závažnosť marmolea spojená so zvyškovou plasticitou a priaznivá za predpokladu, že je podlaha dokončená, vylučuje použitie materiálu na dekoráciu stien, čo spôsobí možné porušenie integrity materiálu pod vplyvom gravitácie;
 • A nakoniec, nedostatok možnosti získať rovnomerný rez v procese rezania materiálu určuje skutočnosť, že marmoleum je rezané iba pozdĺž stien, kde nerovný rez môže byť pokrytý soklom. To trochu obmedzuje dekoratívne možnosti materiálu položením vzoru zo štandardných dlaždíc..

Formy uvoľnenia, triedy a jednotlivé charakteristiky marmolea

Formy uvoľňovania marmolea

 • Roll marmoleum, ktoré sa vyznačuje štandardnými indikátormi šírky – 2 metre, a indikátormi variabilnej šírky, ktoré sa líšia v závislosti od triedy materiálu.
 • Dlaždice Marmoleum v štandardných veľkostiach 50x50cm a 30x30cm;
 • Štandardné panely 90×30 cm, vybavené zdokonaleným uzamykacím systémom, ktorý umožňuje inštaláciu zámku pomocou lepidla;

Roll marmoleum je upravený druh PVC linolea, ktorého základom sú korkové štiepky, ktoré zvyšujú tepelné a zvukové izolačné vlastnosti materiálu, ako aj poskytujú jeho dodatočnú flexibilitu. Flexibilná a elastická základňa, ktorá zaisťuje poddajnosť materiálu počas inštalácie a v dôsledku toho uľahčuje túto udalosť, je dôvodom výrazných nedostatkov marmolea odhalených počas prevádzky..

Tu sú hlavné:

 • Tendencia zvyšovať lineárne rozmery materiálu počas prevádzky, aby sa tomu zabránilo, majstri odporúčajú, aby linoleum „ležalo“ a až potom ho stlačte podstavcom;
 • Legendárna trvanlivosť marmolea sa vďaka zvýšenej tuhosti môže zmeniť na ďalšiu nevýhodu materiálu – nestabilnú štruktúru, ktorá je príčinou vzhľadu jám z nábytku. Vysoká tuhosť ovplyvňuje kvalitu pružnosti materiálu, čo sa stáva dôvodom porušenia jeho pôvodnej štruktúry;
 • Korková drvina, ktorá umožňuje vylúčiť používanie toxických látok z laminátu, tiež nepriaznivo ovplyvňuje jeho pružnosť a mierne znižuje tepelnú vodivosť.

Napriek všetkým existujúcim mýtom o krehkosti valcovaného marmolea sa pokúsime rozptýliť vaše obavy: pri starostlivom zaobchádzaní s materiálom, pri absencii jeho zalomení a dodržiavaní pokynov, vám valcovanie, rezanie a kladenie materiálu nespôsobí zbytočné problémy.

Foto Marmoleum

Triedy marmolea

Pokiaľ ide o triedy marmoleum, rozlišujeme tri hlavné:

 • Marmoleum triedy 41-43 sa vyznačuje prítomnosťou hornej dekoratívnej vrstvy presahujúcej 3 mm. Má najväčšiu odolnosť voči mechanickému namáhaniu a používa sa hlavne na dokončovanie verejných priestorov s nepretržitým tokom návštevníkov;
 • 31-33 trieda. Marmoleum určené na dokončenie priemyselných priestorov. Hrúbka hornej dekoratívnej vrstvy nie je väčšia ako 2,5 mm. Vyznačuje sa menšou odolnosťou voči premenlivým zaťaženiam ako marmoleum predchádzajúcej triedy, avšak statické zaťaženia sú výsadou opísanej triedy;
 • 21-23 trieda – marmoleum na všeobecné použitie. Líši sa od predchádzajúcich tried v menšej hrúbke hornej vrstvy (menej ako 2 mm), avšak na dokončenie obytných priestorov sa považuje za najvhodnejšiu možnosť, a to nielen z hľadiska nižších nákladov, ale aj väčšej odolnosti proti opotrebeniu. Je dôležité poznamenať, že tento typ marmolea, ktorého cena závisí od triedy, je najvhodnejší na dokončenie obytných priestorov..

Navrhuje sa teda logický záver, ktorého podstatou je, že by ste si nemali vyberať najdrahší materiál, aby ste dosiahli väčšiu odolnosť proti opotrebovaniu. Prvá trieda marmolea, napriek veľkej hrúbke vrchnej vrstvy a najvyšším nákladom, nie je odolná voči statickému zaťaženiu, a preto sa na linolea môžu vplyvom dlhotrvajúceho nábytku vytvárať mechanické deformácie. Tomu sa dá vyhnúť výberom lacnejšieho materiálu určeného na dekoráciu obytných priestorov a s vyššou odolnosťou voči statickému zaťaženiu..

Marmoleum Forbo. Historické fakty

Ako už bolo spomenuté, americká spoločnosť Forbo sa stala priekopníkom vo výrobe kvalitatívne nového druhu linolea, nazývaného „marmoleum“.

Následne sa slovo „marmoleum“ stalo domácim menom a začalo sa používať na pomenovanie podobných výrobkov iných výrobcov. Podľa výsledkov mnohých testov je forbo marmoleum podlahová krytina, ktorá spĺňa medzinárodné štandardy kvality a spĺňa požiadavky na ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Najpopulárnejšie medzi spotrebiteľmi je forbo marmoleum, charakterizované prítomnosťou uzamykacieho mechanizmu, ktorý sa vyrába pomocou technológie Aquaprotect. Výroba povlaku sa vykonáva vo forme panelu alebo dlaždice, na základe ktorých je korok a NDF odolný voči vlhkosti a potiahnutý ochrannou vrstvou..

Marmoleum forbo je odolné voči mechanickým faktorom, v dôsledku ktorých sa nebojí poškodenia zvieracími pazúrmi, tenkými ženskými sponkami do vlasov a inými vplyvmi, ktoré by boli škodlivé pre ostatné podlahové krytiny. Niet divu, Paul Marmoleum forbo bol nazývaný „nezabíjateľný“.

Technologické vlastnosti kladenia marmolea rôznych foriem uvoľňovania

Ak sa v procese kladenia marmolea rozhodnete použiť nástroje pre laminát, musíte ich používať veľmi opatrne, pretože okraje materiálu sú krehké. V ideálnom prípade je lepšie uprednostniť gumové alebo drevené kladivo a upínací hák s háčikom najmenej 150 mm, spravidla však sada nástrojov zostáva štandardná.

Príprava základne

Vo väčšine prípadov nie je potrebné podklad pripravovať pred pokládkou marmolea, pretože môže byť položený na predchádzajúci povlak akýmkoľvek montážnym lepidlom, ak je však predchádzajúci povlak silne opotrebovaný, je lepšie položiť marmoleum priamo na betónový základ, bez obáv z potreby dodatočnej tepelnej izolácie. pretože marmoleum je vysoko kvalitný tepelný izolátor. V prípade inštalácie marmolea na predchádzajúci povlak sa dlaždice kladú od seba ku koncu pomocou lepidla, zatiaľ čo panely sa vzhľadom na svoju krehkosť najlepšie montujú na betónový podklad..

Na dodatočné vyrovnanie je potrebný betónový podklad a cementovo-pieskový poter. Je potrebné zbaviť sa ostrých výčnelkov, ktoré môžu dosiahnuť 1,5-2 mm a sú odstránené vŕtačkou alebo brúskou. Po vyrovnaní sa z podlahy zotrie prach, zvyšky sa zozbierajú vysávačom a podlaha sa postrieka vodou..

Rezanie materiálu

Rezanie materiálu musí začať určením počtu pevných dlaždíc alebo panelov, potom sa stanoví počet riadkov, ktoré budú ležať pozdĺž dĺžky miestnosti. Pri procese meraní je potrebné vziať do úvahy medzeru najmenej 15-30 mm pozdĺž obvodu, ktorý je uzavretý soklovými lištami. Musí sa to vziať do úvahy, aby v procese deformácie povlak v priebehu času nevzrástol..

Pokladanie dlaždíc marmoleum

Kachľové marmoleum vybavené uzamykacím systémom je často položené na plastovom základe, ktorý sa prekrýva. Používa sa na zabránenie vzniku kondenzácie. V procese „klikacieho“ marmolea sa nevyžaduje použitie lepidla, v dôsledku čoho sa inštalácia vykonáva „plávajúcim“ spôsobom. V procese inštalačných činností sú dlaždice spojené podľa systému „drážka-hrebeň“. Prvá dlaždica musí byť položená s odstupom 1 cm od steny, pričom drážka je nasmerovaná na stranu oproti stene a hrebeň je nasmerovaný na stenu. Každá nasledujúca dlaždica prvého radu je vložená do drážky predchádzajúcej dlaždice v miernom sklone.

Pokladanie druhého radu sa tiež vykonáva pod uhlom s povinným vytvorením dilatačnej škáry, pre ktorú je potrebné dať pod dlaždicu tyč. Po inštalácii zostávajúcich dlaždíc sa tyč odstráni a zámky zapadnú na svoje miesto. Po dokončení práce na poslednom rade sa musíte uistiť, že rady sú rovnobežné a skontrolovať vzdialenosť od steny k dlaždiciam. Pri montáži konečného radu sa odstráni časť drážky, na dlaždicu sa nanesie malé množstvo lepidla a vyrazí sa tyčou. Medzera vytvorená medzi stenou a dlaždicou je uzavretá soklom.

Roll marmoleum. Vlastnosti podlahy

Podlaha z valcovaného marmolea sa vykonáva hlavne vo veľkých komerčných priestoroch. Technologické vlastnosti podláh sa zároveň vôbec nelíšia od podláh komerčných a poloobchodných odrôd linolea. Existuje však niekoľko nuancií, ktoré je potrebné dodržať:

 • podklad musí byť úplne čistý, bez stôp farby alebo olejových látok;
 • povinné používanie špecializovaného lepidla.

Pokladací panel marmoleum

Panelové marmoleum si získalo uznanie spotrebiteľov vďaka jednoduchosti inštalačných činností. Inštalácia „rýchlej podlahy“, ako ju nazývali spotrebitelia, sa vykonáva niekoľkokrát rýchlejšie ako inštalácia tradičnej dlažby..

Pri inštalácii panelového marmolea je dôležité dodržiavať bezpečnostné pravidlá a zaobchádzať s panelmi opatrne, pretože materiál je náchylný na praskanie a deformáciu. Na správnu inštaláciu panelov je potrebné podrobne si preštudovať štruktúru materiálu, pretože hroty umiestnené na bokoch panelov môžu byť neskúsenou manipuláciou ľahko poškodené..

Starostlivosť o podlahovú krytinu marmoleum

V procese údržby povlaku sa neodporúča vykonávať strojové čistenie a pri ručnom čistení používať abrazívne špongie. Z hľadiska najväčšej účinnosti sa osvedčilo chemické čistenie a v prípade výskytu ťažko odstrániteľných škvŕn mokré čistenie s použitím neutrálnych čistiacich prostriedkov. V súčasnej dobe boli vynájdené špecializované čistiace prostriedky – manteinery, navrhnuté tak, aby udržali reprezentatívny vzhľad tvrdých podláh..

About the author