Existují dvě možnosti uspořádání dřevěných podlahových desek: podél trámů a podél kulatiny. Volba tohoto nebo toho způsobu provádění práce závisí na individuálních vlastnostech prostor a preferencích jeho vlastníků. Mezi výhody podlah vyrobených na nosnících je třeba poznamenat vysokou úroveň jejich pevnosti a nízké náklady na práci. Jak postavit podlahy na dřevěných trámech, budeme zvažovat dále.
Obsah:
Dřevěná konstrukce podlahy: Provádění výpočtů
Použití dřevěných trámů ve srovnání se železobetonem se vyznačuje především dostupnějšími náklady a snadností práce. Podlaha má navíc prakticky stejné pevnostní charakteristiky. Použití dřevěných konstrukcí pomáhá snížit celkovou hmotnost domu a jeho zatížení na základnu základu..
Mezi výhody podlahových trámů v dřevěném domě zaznamenáváme:
- vysoká trvanlivost a tuhost před zatížením;
- nízká hmotnost ve srovnání s betonovými nosníky;
- dostupné náklady;
- možnost vlastní montáže, bez specializovaného technického vybavení.
K uspořádání podlahy na dřevěných trámech není nutné žádné speciální vybavení, protože k pokládání koulí stačí několik lidí. Hlavním nosným prvkem konstrukce je dřevěný trám. Má tvar dřevěné tyče, jejíž výška je od deseti do třiceti centimetrů, a tloušťka je od sedmi do dvaceti centimetrů. Optimální rozteč pro pokládku nosníků se pohybuje od 65 do 100 cm. Ke stanovení průřezu dřeva je třeba vzít v úvahu individuální vlastnosti místnosti, zatížení a hmotnost budovy, délku rozpětí a další důležité faktory. účet. Propojené dřevěné desky instalované na okraji pomohou vyměnit dřevo. Použití vyřezávaných kulatin bude nejekonomičtější možností pro uspořádání podlahových desek..
Abyste mohli určit průřez nosníku instalovaného v konkrétním domě, musíte v první řadě určit úroveň zatížení, které na něj působí. Při určování celkového zatížení se bere v úvahu hmotnost podlahy, zatížení od osob a vybavení, které na ni bude instalováno. Celková hodnota celkového nákladu je čtyři sta kilogramů na metr čtvereční. Ve vztahu k této hodnotě je průřez a velikost paprsku určena z tabulky:
Pokud je délka rozpětí asi 4 m, pak při instalačním kroku 65 cm budete potřebovat paprsek 10×20 cm. Upozorňujeme, že délka paprsku by měla být na každé straně o 15 cm delší, aby byla zajištěna jeho instalace do stěna. To znamená, že pro určení délky tyče přidejte 30 cm až 400 cm, získáte 4,3 m.
Správný výpočet dřevěných nosníků vám umožňuje vybrat optimální velikost materiálů, pomocí kterých bude možné správně rozložit zatížení v budově.
Pokládka dřevěných trámů se provádí ve směru navzájem rovnoběžném. Současně by měl být interval mezi paprsky zachován téměř ve všech oblastech, s výjimkou komínů a dalších konstrukčních prvků podlahy. Interval pro pokládku trámů v domě ze dřeva je asi jeden metr. Pokud je dům vyroben pomocí rámové technologie, pak se tato vzdálenost sníží na 50 cm. Pokud se tato hodnota ve vztahu ke konstrukčním vlastnostem budovy zvýší, je mezi nosníky nainstalován další prvek, který zlepšuje jejich únosnost.
V případě, že v oblasti poblíž schodiště není místo pro upevnění paprsku, měla by zde být vybavena další konstrukce ve formě dřevěné příčky. Stane se místem instalace paprsků. V tomto případě mohou být nosníky instalovány přímo na nosník nebo do něj. Aby paprsky snadno odolávaly přiřazeným zatížením, je třeba dodržovat následující požadavky:
- optimální hodnota výšky paprsků bude alespoň jedna dvacátá čtvrtina její délky;
- šířka paprsku by měla být alespoň polovina jeho výšky;
- pokud je paprsek instalován v podkroví, pak stačí šířka jedné třetiny jeho výšky.
Pomocí tohoto poměru je možné vybrat optimální verzi paprsků pro uspořádání podlah. Pokud se instalace paprsků provádí v části upevňovacích drážek, měla by se velikost paprsků mírně zvýšit. Aby se zmenšila tloušťka paprsku, v případě, že je překrytí poměrně dlouhé, jsou mezi ně instalovány podpůrné pilíře.
Pokud se instalace paprsků provádí v vedlejších budovách, garážích, chatkách nebo jiných nebytových prostorách, průměrná úroveň zatížení se sníží a pohybuje se od 100 do 300 kg na metr čtvereční. V tomto případě by měl být také zmenšen průřez nosníků.
Pokud jste nemohli najít uvedenou velikost paprsků, pak je možné je postavit samostatně pomocí běžných desek. Současně zapadají do šachovnicového vzoru a navzájem se spojují pomocí hřebíků.
Při další konstrukci kamen a komína v domě je třeba vzít v úvahu skutečnost, že vzdálenost mezi ním a paprskem by neměla být menší než třicet centimetrů.
Překrývání podlahy na dřevěných trámech: vlastnosti instalace nosníků
Upevnění dřevěných trámů se provádí přímo na zeď. Pokud je strop uspořádán v podkroví, jsou paprsky instalovány na poslední korunu zdi ze dřeva nebo kulatiny.
Ve zdi by měl být vytvořen otvor srovnatelný co do velikosti s paprskem. Před instalací by měl být paprsek překryt vlečením. Pokud jsou paprsky příliš tenké, jsou instalovány do zdi o 10-15 cm. V tomto případě se používá speciální metoda řezu. Možnost uchycení paprsku pomocí spojení zvaného rybinová.
Tato možnost je vhodná pro domy, které jsou také vyrobeny ze dřeva. K upevnění paprsku v domě ze dřeva se používá lichoběžníkové připojení a pro větší pevnost je instalována svorka. V tomto případě bude nosník a paprsek na stejné úrovni. Nejjednodušší způsob instalace podlahových nosníků je instalace kraniálních tyčí a upevnění paprsků na ně. V tomto případě bude velikost tyčí asi 5×5 cm..
Pokud je dům vyroben ze štítu, pak by pro pokládku paprsku měl být ve zdi vybaven otvor ve formě hnízda. Každý z konců paprsku je instalován uvnitř otvorů. V tomto případě musí být každý slot pro paprsek na stejné úrovni. Optimální hloubka hnízda je asi 15-20 cm a šířka mezi paprskem a stěnou je asi 1 cm. Každý konec, který je instalován v hnízdě, je lemován koudel. Následuje proces zpracování paprsku pomocí antiseptického roztoku. Bude tedy možné prodloužit jeho životnost a chránit povlak před plísní a plísní..
Možnost upevnění vleku ocelovými kotvami je možná. Jeden konec kotvy je instalován v zásuvce a druhý je připevněn k nosníku pomocí šroubů, přičemž délka nosníku je vypočítána tak, aby nevstupovala do zdi a tvořila jinou délku překrytí.
Pokud je dům postaven z cihel, bude nutné také vnoření pro instalaci dřevěných trámů. Jsou to nosné prvky pro podporu nosníků. Snažte se stavět hnízda co nejrovnoměrněji. Abyste mohli nosníky instalovat na stejnou úroveň, budete muset vyrovnat dno hnízd betonovou maltou. Poté, co je betonový roztok zcela suchý, je na jeho povrch instalován střešní materiál nebo střešní lepenka, která chrání strom před vlhkostí.
V tomto případě je velikost hnízda o 6-10 cm větší než tloušťka paprsku. Mezera mezi stěnou a dřevěným nosníkem by měla být asi tři centimetry. V tomto případě je hloubka hnízda asi 20-25 cm, zatímco paprsek je instalován dovnitř pouze o 15 cm. Parcely dřevěných trámů, které jsou umístěny v hnízdě, by měly být potřeny horkým bitumenem.
Poté jsou obaleny střešním materiálem nebo pergamenem ve dvou vrstvách. Poté je zbytek paprsku pokryt antiseptickým roztokem. Po položení paprsků do hnízd by měly být vylity betonovou maltou, pro kterou se jako plnivo používá drcený kámen. Vyrovnání paprsků se provádí v jedné rovině se stěnou.
Překrývání podlahy na dřevěných trámech: vlastnosti podlahového zařízení
Rolovací částí stropu je strop na rolovací podlaze. Existuje několik způsobů, jak rozložit podlahu. Na paprsek jsou nejčastěji instalovány lebeční tyče, jejichž průřez je 4×4 nebo 5×5 cm. Instalace lebečních tyčí se provádí tak, aby byly na stejné úrovni s paprskem. Dále je na povrch tyčí položena dřevěná role ve formě dřevěných desek, jejichž tloušťka je od 10 do 20 cm. Současně by mezi deskami neměly být žádné mezery. K výměně desek pomůže hotová dřevěná deska nebo obyčejná překližka. Aby bylo možné vybavit plochý strop ve spodním patře, jsou na horní část role instalovány sádrokartonové desky nebo překližka..
Pomocí dalšího způsobu instalace role je možné výrazně zvýšit plochu stropu, pokud není dostatečně velká. Na dřevěný nosník jsou instalovány tyče o průřezu 4×4 cm, na které je položen válec, přičemž jeho instalace se provádí kolmo na nosníky. Následuje instalace pilníku ve formě desek, jejichž tloušťka je stejná jako u dříve instalovaných tyčí.
Kromě toho se pro výrobu role používá také tyč, jejíž tloušťka je od 6 cm. Na paprsek jsou instalovány lebeční tyče, jejichž průřez je 4×4 nebo 5×5 cm. Následuje proces pokládka lišty, Současně jsou spojeny čtvrtou metodou pomocí řezané drážky v liště … Tloušťka dřeva závisí na výšce nosníků, musí být umístěny na stejné úrovni. V tomto případě paprsek plní funkci válcování i pilování. Kromě toho výroba upevňovací drážky uvnitř paprsku pomůže nahradit lebeční tyče. V některých případech je spodní část paprsků ponechána otevřená a neošetřená. Tato metoda je relevantní při použití venkovského stylu v interiéru..
Podlahové zařízení na dřevěných trámech: pracovní technologie
Poté následuje proces uspořádání podlahy na dřevěné trámy. Nejprve jsou na každý z nosníků nainstalovány tyče, ve vztahu k nimž je vytvořen povrch podlahy. Tato fáze zahrnuje realizaci podlahové krytiny a stavbu hrubé krytiny. Proto je v práci povoleno používat neplánovanou desku, musí však být pokryta ochrannými materiály a impregnacemi..
Poté následují práce na hydroizolaci podlahy. Nejlepší možností je použít jílovo-pískovou maltu, která má konzistenci tmelu. Další možností provádění hydroizolačních prací je použití střešního materiálu. S jeho pomocí je možné zajistit vysoce kvalitní hydroizolaci, která nezabere mnoho místa. Poté následuje proces zajištění tepelné izolace. Nejoblíbenějšími materiály pro provádění těchto prací jsou použití:
- mezi trámy se sypala struska;
- minerální vlna;
- pěna;
- nepolystyren;
- piliny nebo expandovaná hlína.
Nejoblíbenější podlahovou izolací pro dřevěné trámy je minerální vlna. Má vysoké tepelně izolační vlastnosti, má dlouhou životnost, je odolný vůči hlodavcům a je docela antiseptický..
Minerální vlna se instaluje tak, aby těsně přiléhala k povrchu podlahy. Poté je nainstalována parozábrana, protože tento materiál je nestabilní vůči vlhkosti, která se na něj může dostat přes dřevěnou podlahu.
Další akce souvisí s uspořádáním dokončovací podlahy. Je možné jej nainstalovat přímo na nosníky, ale nejlepší je předinstalovat systém z protokolu. Za prvé tedy bude pod podlahou zajištěn další prostor a větrání a za druhé se výrazně sníží hladina hluku vyzařovaného dřevěnou podlahou..
Kromě toho je možná možnost konstrukce dřevěné plovoucí podlahy. Podlahové vytápění na dřevěných trámech se vyznačuje přítomností tuhé fixace na povrch stěn. Kromě toho má vynikající zvukově izolační vlastnosti a nízkou úroveň pískání. Jako dokončovací materiál pro aranžování betonové podlahy na dřevěné trámy se používají hoblované podlahové desky, dřevotříska, laminát, parkety nebo linoleum.