Podklad pod parketovú dosku: vlastnosti výberu a inštalácie

Parketovú dosku je možné položiť na betónový poter, drevenú podlahu alebo preglejkový podklad. Bez ohľadu na typ hrubovania väčšina remeselníkov tvrdí, že vodotesnosť a podklad sú predpokladmi kompetentnej inštalácie. Prečo je také dôležité vytvoriť vrstvu medzi základňou a samotným povlakom? V článku sa bude diskutovať o tom, ktorý podklad je pre parketovú dosku lepší.

Obsah:

Čo dáva použitie substrátu na parketovú dosku

Na začiatku má akýkoľvek materiál položený pod parketovú dosku niekoľko dôležitých poslaní: predĺžiť životnosť podlahovej krytiny a zaistiť čo najpohodlnejšie používanie. Tieto ciele sa však dosahujú vďaka nasledujúcim vlastnostiam substrátu:

 • Korekcia drobných nedokonalostí povrchu. Mnohí môžu pochybovať o “potrebe” tejto kvality, pretože pred položením dosky je povrch podlahy vyrovnaný tak či onak. To je pravda, ale aj veľmi skúsený staviteľ ťažko dosiahne dokonalú rovnomernosť, napríklad cementového poteru. Šetrenie na substráte kvôli tomuto jednému bodu určite nestojí za to..
 • Dodatočná tepelná izolácia. Okrem toho, že teplo základne pod nohami je veľmi častým kritériom, podľa ktorého sa hodnotí pohodlie a útulnosť v dome, základňa normalizuje mikroklímu medzi základňou a konečným dokončovacím materiálom.

 • Izolácia hluku. Substráty okrem nízkej tepelnej vodivosti tlmia aj hluk majiteľov bytu a pracujú v opačnom smere. To znamená, že neprepúšťajú hluk od susedov nižšie. Pohodlie pre obyvateľov dvoch bytov poskytuje jeden materiál. A okrem krokov bude substrát tlmiť vibrácie aj zvuky domácich spotrebičov..
 • Vodeodolný. Jeho nevyhnutnosť už bola spomenutá vyššie. Aby parketová doska slúžila dlho a nedeformovala sa, je potrebná jej ochrana pred vlhkosťou bez ohľadu na to, aká mikroklíma v dome alebo byte prevláda. Substráty tak či onak slúžia ako ochranná bariéra medzi vodou a parketovou doskou.

Všetky tieto vlastnosti sú viac -menej vlastné substrátom, o ktorých bude diskutované nižšie. Okrem týchto vlastností je pre spotrebiteľa dôležité, aby mal aj tieto vlastnosti:

 • trvanlivosť materiálu;
 • jeho šetrnosť k životnému prostrediu a bezpečnosť;
 • pevnosť (aby hmotnosť nábytku a veľký dav ľudí neovplyvnili podklad);
 • a samozrejme cena.

Výber materiálov je veľký a vlastnosti sú pre všetky odlišné. Má zmysel porovnávať výhody a nevýhody každého z nich, aby ste našli ideál..

Substrát Tuplex

Je to vynikajúci príklad materiálu, v ktorom sa vývojári pokúsili pokryť celý rad úloh riešených substrátom..

 • Skladá sa z troch vrstiev. Prvý je paropriepustný. Vďaka nemu sa vlhkosť a kondenzácia nehromadí a nepoškodí parketovú dosku. Zostanú v druhej vrstve expandovaného polystyrénu a budú z nej odstránené cez otvorené okraje. Táto funkcia bude vyžadovať nákup soklových lišt so špeciálnym vetraným dizajnom: nielenže pevne pritlačia paketovú dosku k podlahe, ale tiež nezachovávajú vlhkosť odstránenú podkladom..
 • Pretože expandovaný polystyrén je dobrou izoláciou, „Tuplex“ sa odporúča používať vo vidieckych domoch, súkromných budovách a chatách. Ak sa podlahy v byte nelíšia v teple, potom použitie takéhoto substrátu môže situáciu zlepšiť..
 • Zvuková izolácia takéhoto materiálu je tiež na vysokej úrovni. Tuplex je polymérny výrobok šetrný k životnému prostrediu. Jeho hustota umožňuje nielen dobre vyrovnať základňu, ale aj kvalitatívne rozložiť zaťaženie. Parketová doska s takýmto podkladom je pod spoľahlivou ochranou..
 • Cena tejto podložky pre parketovú dosku je 90-120 rubľov / m2.

Parkolag

 • Jednou zo zložiek tejto podložky pre parketovú dosku je bitúmenový tmel. Korkové granule sú rovnomerne rozložené po bitúmenovej vrstve. Poskytujú spoľahlivosť, trvanlivosť a dostatočné vetranie.

 • Takýto substrát bol ideálnym materiálom, ak nie pre významnú nevýhodu: blízkosť vykurovacích systémov alebo vysoké teploty miestnosti slúžia ako druh katalyzátorov reakcie, pri ktorej bitúmenový tmel začína uvoľňovať škodlivý formaldehyd. Extrémne vysoký výkon z hľadiska tepelnej a zvukovej izolácie, dobrá ochrana proti vlhkosti bledne v porovnaní s možným poškodením zdravia..
 • Európske normy kvality neodporúčajú používanie takéhoto materiálu.

Expandovaný propylén

 • Tí, ktorí hľadajú najdostupnejšiu možnosť, by sa mali rozhodnúť pre materiál, akým je expandovaný propylén. Takýto substrát pre parketovú dosku si môžete kúpiť za 20 rubľov / m2.
 • Správne zvolená hrúbka sa vyrovná s hlavnými úlohami materiálu položeného pod parketovou doskou. Je v jeho silách (aj keď v menšej miere ako vo vyššie uvedených prípadoch) slúžiť ako protihluková a parná bariéra ako medzivrstva na dodatočnú izoláciu podláh v miestnosti. To všetko je možné vďaka poréznej štruktúre, ktorej bohužiaľ chýba pevnosť a trvanlivosť..
 • Obdobie „profesionálnej vhodnosti“ pre podložku z propylénovej peny je obmedzené na sedem až desať rokov. Žiadny z predajcov zároveň úprimne nepriznáva, ako dlho bola rolka v sklade. Ako sa niektorí kupujúci domnievajú, materiál sa nielen „zmenší“ (to by bolo najmenej zla).
 • Substrát sa rozpadne na prášok, ktorý nijako nepredĺži životnosť parketovej dosky. Ďalšou významnou nevýhodou je výnimočná horľavosť materiálu. Takáto podšívka sa rýchlo vznieti, pričom bude emitovať extrémne toxické výpary..
 • Podložka na parkety a laminátové podlahy penopremium má pozitívne recenzie na trhu stavebných materiálov.

Podklad fólie

 • Tento materiál je druh modifikácie vyššie opísaného nosiča z propylénovej peny. Na to sa ako základ nanesie ďalšia vrstva fólie. To sa robí s cieľom zlepšiť tepelnú izoláciu a vodotesnosť. Takýto materiál si tiež dobre poradí s absorpciou hluku..
 • Jeho životnosť je stále malá, takže je účelnejšie použiť ho ako substrát pre lacné a nie príliš trvanlivé podlahové krytiny, napríklad pod laminát. Pre drahú a kvalitnú parketovú dosku je stále výhodnejšie zvoliť inú možnosť..

Korková podložka na parketovú dosku

 • Korková podložka na parketovú dosku je najlepšou voľbou do detskej izby. Tepelná izolácia a absorpcia hluku sú v tejto miestnosti úplne nevyhnutné. Je to pevný, odolný a elastický materiál.
 • Jeho šetrnosť k životnému prostrediu zaručuje, že žiadne škodlivé pary a formaldehydy počas jeho prevádzky nepoškodia ľudské zdravie..

 • Hrúbka korkového podložia pre parketovú dosku je od 1,5 do 8, niekedy 10 mm. V prípade kladenia parketových dosiek by ste nemali naháňať vysoké ceny. Najlepšou možnosťou by bolo zakúpiť korkový podklad s hrúbkou 2 mm. Materiál s menšími rozmermi nevydrží zaťaženie a začne sa drobiť a hustejšia verzia „podkope“ zvnútra uzamykací typ spojenia parketovej dosky. Ani jedno, ani druhé nezvyšuje životnosť povlaku, ale skôr mu škodí.
 • Z významných nevýhod, okrem nákladov, existuje iba jedna konštrukčná nevýhoda: korkový substrát sa veľmi bojí vlhkosti. Ak podšívka zvlhne, stratí všetky svoje „schopnosti“ a bude vyžadovať úplnú výmenu. Pokladanie korkovej podložky sa odporúča iba v miestnostiach s nízkou vlhkosťou vzduchu a zároveň usporiadať najspoľahlivejšiu hydroizolačnú vrstvu. Ak nie je možné nájsť v predaji substrát, ktorý už prichádza s takouto ochranou, potom nebude ťažké zvládnuť úlohu vlastnými rukami..
 • Ale ako odmenu dostane spotrebiteľ vynikajúci materiál: v priebehu času nie je stlačený, dokonale eliminuje nepravidelnosti a drobné chyby na podlahe, je šetrný k životnému prostrediu a nepodlieha hnilobným procesom..

Všeobecné zásady pre výber podkladu pre parketovú dosku

Pred položením podkladu musíte zvážiť parametre, ktoré budú rozhodujúce pri výbere materiálu:

 • podmienky v miestnosti, kde bude namontovaná parketová doska. Posúďte možné zaťaženie podlahy v miestnosti, vlhkosť a teplotu;
 • bezpečnosť životného prostredia. Spálňa a škôlka vyžadujú, aby substrát spĺňal všetky bezpečnostné normy;
 • kvalitatívne vlastnosti substrátu sú rovnako dôležité. Absenciu hydroizolačnej vrstvy je možné kompenzovať vlastnými silami, ale len málokto chce otvoriť podlahy za 5-7 rokov, aby zmenil podklad;
 • pomer kvality podlahy a podšívky pod ňou. Ak bola zakúpená lacná laminovaná parketová doska, navrhnutá na výmenu po 7 až 10 rokoch prevádzky, nie je potrebné míňať peniaze na drahý podklad. Rozhodne nie rozpočtový duplex alebo korkový materiál neospravedlní peniaze, ktoré sa na ne minú. To je prípad, keď bude najlepším riešením penový propylén (samotný alebo s fóliovou vrstvou);

 • na parkety je vhodné zvoliť kvalitnú zvukotesnú podložku. Najlepší výkon pre korkové materiály.

Dodatočná parotesná zábrana: kedy ju budete potrebovať? V tých prípadoch, keď sa kladenie vykonáva na preglejkové dosky alebo iný známy suchý základ, nie je potrebné zaistenie vo forme ďalšej parotesnej vrstvy. Toto je obzvlášť dôležité, ak je ako substrát zakúpený Tuplex alebo Parkolag. S korkovou podšívkou je lepšie neriskovať a na ochranu položiť vrstvu polyetylénu. A cementový poter bude v každom prípade vyžadovať parotesnú vrstvu, bez ohľadu na materiály..

Trochu viac o parametroch

 • Otázka požadovanej hrúbky substrátu znepokojuje mnohých kupujúcich. Napriek tomu konsolidované tvrdenie v mysli, že viac je lepšie, mnohých núti kupovať hrubší materiál..
 • Stojí za to začať vzdelávací program s tým, že podľa stavebných noriem existuje jasná definícia „plochého“ základu. Považuje sa za taký, ak výškové rozdiely na niekoľkých metroch štvorcových nepresahujú 3 mm..
 • Na vyhladenie takýchto nuancií stačí hrúbka substrátu, ktorá sa rovná dvom milimetrom. Korková a propylénová pena sa vyznačujú svojou elasticitou. Ak sú položené príliš hrubé, len to zvýši výškové rozdiely. Výsledkom je, že pri veľkom zaťažení sa parketová doska v kĺboch ​​zdeformuje..
 • Mechanizmus zámkov je dosť hustý, ale také tvrdé vplyvy najskôr spôsobia škrípanie a potom sa prvky povlaku začnú lámať.

Ako nainštalovať podkladu a podlahy

 • Viacvrstvová parketová doska aj možnosť krytiny z masívneho dreva vyžadujú montáž rovnakou technológiou..
 • Podklad musí byť plochý, pevný, bez trhlín a zjavných výškových rozdielov. Prípustné odchýlky už boli uvedené vyššie..
 • Kúpenú parketovú dosku sa odporúča ponechať pár dní v interiéri pri normálnej izbovej teplote.
 • Pri práci na inštalácii je dôležité, aby teplomer neklesol pod + 18 ° C a vlhkosť nepresiahla 65% (s minimálnou prípustnou hodnotou 35%).
 • Pred položením podkladu sa na rovný povrch položí ďalšia vrstva hydroizolácie, ak to určujú podmienky miestnosti. Podkladový materiál je na ňom rozprestretý. Pretože ide vo väčšine prípadov o zvitkový materiál, plátna je potrebné rozvinúť po celej dĺžke miestnosti a pripevniť ich páskou. Polypropylénové rohože sú položené blízko seba s posunutím ďalšieho radu (na spôsob muriva). Medzi sebou sú tiež zlepené páskou..

 • Na strane parketovej dosky, ktorá bude priliehať k stene, je odrezaný tŕň. Medzera medzi stenou a prvým radom by mala byť 10-15 mm. Aby ste to vyrovnali, použite kolíky rovnakej šírky alebo obloženie dosky.
 • Panely v prvom rade sú spojené zámkom a úhľadne pevne zrazené dohromady pomocou paličky (alebo obyčajného kladiva, ale potom sa ranou cez drevený blok poškodia zámky a samotné lamely).
 • Parkety sú položené otrhane. To zlepšuje jeho pevnostné charakteristiky a pomáha mu lepšie rozložiť zaťaženie medzi lamely. Preto druhý rad začína krátkym prvkom. Je to asi o tretinu kratšia ako prvá doska v štartovom rade. Najprv sú všetky lamely druhého radu spojené pozdĺž dĺžky. A potom zacvaknú na miesto s prvým v miernom uhle. Práca sa vykonáva postupne, musíte začať od okraja a postupne do spojenia privádzať následné lamely. Každá spojená doska je poklepaná paličkou.

 • Na tesné vyrazenie úplne poslednej lamely v rade použite svorku.
 • Tretí pás panelov začína doskou, ktorá je o dve tretiny menšia ako pôvodná. Operácia pripojenia je rovnaká ako vyššie..
 • Štvrtý riadok duplikuje počiatočný (pozdĺž dĺžky prvej dosky). A podľa tohto algoritmu vyhovuje celé pokrytie.
 • Najťažšia časť bude musieť byť na miestach, kde sa lamely hodia k zárubni alebo kde musíte obísť stúpačku vykurovacieho systému. Na doskách budete musieť urobiť značenie a opatrne vystrihnúť podľa konfigurácie potrubia.
 • Po dokončení inštalačných prác sa pozdĺž stien odstránia rozperné kliny a namontujú sa soklové lišty.

Teraz, keď nie je spochybnená potreba nákupu takého materiálu ako substrátu, zostáva len získať pre seba prijateľnú možnosť, správne položiť parketovú dosku a užiť si teplú a trvanlivú podlahu vo svojom byte alebo dome..

About the author