Podlaha s teplou vodou v súkromnom dome

Usporiadanie teplej podlahy vám umožní veľa ušetriť na vykurovaní. Navyše dokonale nahradí všetky vykurovacie zariadenia a zároveň uvoľní využiteľnú plochu miestnosti. O technológii zariadenia podlahy s teplou vodou a o tom, ako vytvoriť podlahu tepelne izolovanú vodou, budeme ďalej zvažovať.

Obsah:

Podlaha s teplou vodou v súkromnom dome – princíp činnosti

Vodná podlaha je nový nezávislý vykurovací systém, ktorý nejakým spôsobom nahrádza radiátory a konvektory. Tento systém pozostáva zo vstavaných potrubí s teplou vodou vo vnútri. Pokladajú sa na betónový alebo drevený podklad a zhora sú pokryté materiálom na konečnú úpravu podlahy..

Rúry, ktoré tvoria systémy, sú polymérne; cez ne cirkuluje horúca kvapalina, najčastejšie voda. Jeho dodávka sa vykonáva pomocou centralizovaného vykurovacieho alebo kotlového systému. Teplý vzduch sa začína ohrievať v podzemnom priestore a postupne stúpa hore miestnosťou. Teplo je teda distribuované po celej miestnosti. Spodná časť miestnosti je teplejšia ako horná, takže je veľmi pohodlné byť v miestnosti..

Rozsah použitia podlahy s teplou vodou sa rozširuje na súkromné ​​domy, pretože vo viacpodlažných budovách existuje riziko zaplavenia susedov horúcou vodou v dôsledku poruchy systému..

Systém podlahového vykurovania pozostáva z potrubia a zmiešavacej jednotky tepelného nosiča. Pokiaľ ide o potrubie, mali by sa uprednostniť rúry s vysokou úrovňou tepelnej vodivosti, okrem toho by mali byť flexibilné a mať malý odpor. Na naplnenie potrubia sa používa cementový poter – systém miešacej jednotky tepelného nosiča obsahuje čerpadlo, termostatický mixér a rozdeľovač.

Tepelne izolovaná podlaha: výhody a nevýhody

Ak porovnáme usporiadanie teplej podlahy pomocou iného druhu ohrievačov, prvá možnosť má nasledujúce výhody:

1. Zníženie nákladov na vykurovanie.

Pri usporiadaní podlahy s teplou vodou sa náklady na používanie elektriny znižujú o 25-30%. Ak je plocha miestnosti dostatočne veľká a stropy sú príliš vysoké, potom je najlepšou možnosťou podlaha s teplou vodou. Pretože v tomto prípade pomôže ušetriť 50%.

2. Pohodlné životné podmienky.

Miestnosť s teplou vodnou podlahou sa rovnomerne zahrieva, čím ľuďom vytvára optimálne a pohodlné životné podmienky. Pri použití radiátorov teplý vzduch, ktorý z nich pochádza, okamžite stúpa nahor, takže spodná časť miestnosti zostáva nevyhrievaná. Na podlahe s vodnou podlahou nemusíte chodiť s obuvou a deti sa na nej môžu bezpečne hrať bez podchladenia.

3. Vysoká úroveň zabezpečenia.

Chladiaca kvapalina je umiestnená pod povrchovou úpravou podlahy, takže je vylúčené riziko popálenia alebo poranenia.

4. Atraktívnosť vzhľadu miestnosti.

Podlaha teplej vody je skrytá v podzemnom priestore, takže všetky potrubia a ďalšie prvky systému zostávajú neviditeľné.

5. Úspešná kompatibilita.

Vodou tepelne izolovaná podlaha sa dobre hodí k väčšine dokončovacích materiálov, vo forme dlaždíc, linolea, laminátu.

6. Cenovo dostupné náklady.

Inštalácia celého systému vyžaduje v porovnaní so získaným výsledkom malé investície.

7. Rôzne možnosti pripojenia.

Podlahu s teplou vodou je možné pripojiť k autonómnemu alebo centralizovanému vykurovaciemu systému.

8. Nezávislosť od napájania.

Táto výhoda umožňuje teplej podlahe zahriať dom, dokonca aj v čase, keď bolo svetlo z nejakého dôvodu vypnuté..

Medzi nevýhody použitia podlahy vyhrievanej vodou doma uvádzame:

 • náklady na čas a prácu na inštaláciu zariadenia a celého systému sú dosť vysoké, pretože na povrchu je umiestnených niekoľko rôznych materiálov, ktoré sú vrstvené;
 • v prípade porúch vo forme netesností by sa mala odstrániť všetka podlaha, aby sa odstránili;
 • potreba ďalších zdrojov vykurovania, pretože mimoriadne teplá podlaha nie je schopná zvládnuť vykurovanie miestnosti.

Schémy zapojenia a odrody vody pre podlahové vykurovanie

V závislosti od hlavného materiálu existujú tri hlavné typy inštalácií podlahového vykurovania:

 • betón;
 • polystyrén;
 • drevo.

Prvá možnosť je najobľúbenejšia, pretože sa vyznačuje najvyššou spoľahlivosťou. Na vybavenie rozvodnej vrstvy v betónovej verzii podlahového vykurovania sa používa cementovo-piesková malta.

Na vopred vyrovnaný povrch sa položí vrstva hydroizolácie a potom tepelná izolácia, potom sa položia a upevnia rúry. Na vybavenie veľkých miestností teplými podlahami by ste sa mali postarať o položenie výstužnej siete.

Pri zariaďovaní malej miestnosti sa na upevnenie potrubí používajú plastové sponky, upevňovacie šály alebo háčiky na hmoždinky.

Predtým nainštalovaný systém sa naleje pomocou malty z cementu, piesku a špeciálnych zmäkčovadiel, ktoré pomôžu spevniť poter a chrániť ho pred vysokými teplotami.

V tomto prípade sú najlepšími možnosťami konečnej úpravy dlaždice, dekoratívny kameň alebo laminátové parketové dosky..

Druhou možnosťou je usporiadanie polystyrénového systému. Táto možnosť predstavuje zjednodušenú inštaláciu systému podlahového vykurovania, počas ktorej sa používajú polystyrénové dosky. Dosky sú lisované v špeciálnom tvare, majú formu konvexného kruhu, vo vnútri ktorého sú inštalované rúry. Na vytvorenie monolitického základu existujú kľúčové sekcie, ktoré sú navzájom kombinované. Pri inštalácii tohto vykurovacieho systému nie je potrebné na upevnenie potrubí používať ďalšie upevňovacie prvky. Po inštalácii potrubia sú nainštalované kovové rozvádzače tepla a potom je na podlahu položený dokončovací materiál.

Treťou možnosťou je systém podlahového vykurovania postavený na drevenom základe. Tento systém zahŕňa použitie hranových dosiek, preglejky alebo iných materiálov na báze dreva ako krytiny pri inštalácii systému..

Malé pásy sú vyrobené z drevených dosiek, každá nie je dlhšia ako 18 cm a sú položené na podlahu z dreva. V intervaloch medzi pásmi je namontované potrubie a potom sú rozdeľovače tepla upevnené skrutkami. Po inštalácii rúrok je povrch podlahy pokrytý polyetylénovým filmom, potom je podlaha vyrobená zo sadrových vlákien, ktoré rozdeľujú teplotu v podzemnom priestore. Práve na nich je pripevnená hlavná povrchová úprava..

Na zaistenie dobrej distribúcie chladiacej kvapaliny v celom systéme sa odporúča použiť kolektor. K tomu je pripojené odchádzajúce a odchádzajúce potrubie..

Vzhľadom na otázku, ako vytvoriť podlahu ohrievanú vodou v dome, mali by ste sa zoznámiť s rozložením potrubného systému, existuje niekoľko z nich:

 • potrubia sú položené vo forme hada;
 • slimáky;
 • kombinácie rôznych spôsobov.

Pokladanie potrubia vo forme hada znamená inštaláciu potrubí rovnobežne k sebe.

Podľa schémy slimáka sú rúrky umiestnené najskôr po obvode miestnosti s postupným zužovaním smerom do stredu. Posledná možnosť zahŕňa kombináciu týchto dvoch metód..

Výpočet podlahy teplej vody: vlastnosti procesu

Pri výpočte postupu pri usporiadaní teplej podlahy na báze vody by sa mali vziať do úvahy niektoré body, a to:

 • použitie podlahy ako hlavnej alebo dodatočnej možnosti vykurovania;
 • typ budovy;
 • ďalší typ dokončovania;
 • celková plocha a účel priestorov;
 • tepelné straty a ich význam.

Na určenie posledného faktora, konkrétne tepelných strát, by ste mali vziať do úvahy nasledujúce nuansy:

 • druh materiálov, z ktorých bol dom postavený;
 • typ okien: štandardné, jednoduché alebo dvojité okná;
 • počet okien a dverí;
 • klimatické vlastnosti regiónu;
 • prítomnosť ďalších vykurovacích zariadení.

Každý typ miestnosti má určitú teplotu, na ktorú sa musí podlaha zahriať, a to:

 • v obytnej štvrti je 29 stupňov;
 • v oblasti s vysokým zahrievaním – 35 stupňov;
 • s vysokou vlhkosťou 32 stupňov;
 • po dokončení parketami – 26.

Upozorňujeme, že pred usporiadaním teplej podlahy by ste mali predvídať typ pokrytia, ktoré bude pôsobiť ako povrchová úprava.

Inštalácia podlahy ohrievanej vodou: kolektor a jeho vlastnosti

Rozvodná skriňa je umiestnenie zariadenia, ako je rozdeľovač. Na inštaláciu tejto skrinky budete potrebovať miesto s rozmermi približne 500 x 500 alebo 400 x 600 mm.

Niektorí majitelia podlahového vykurovania navyše navrhujú namontovať skriňu priamo na stenu, zatiaľ čo iní ju nechávajú v závesnej polohe..

Po inštalácii skrine, v ktorej je umiestnený kolektor, sa vykoná inštalácia prívodného a vratného potrubia, cez ktoré preteká teplá a studená voda. Kolektor, ktorý je zodpovedný za distribúciu teplej vody, je pripojený k prívodnému potrubiu a spätné potrubie je pripojené ku kolektoru, ktorý spája koncové časti potrubí.

V časti, kde sú vodné potrubia spojené s kolektorom, je nainštalovaný uzatvárací ventil, ktorý v prípade potreby umožní opravu celého systému. Na druhej strane rozdeľovača je potrebný vypúšťací ventil.

Aby ste rýchlo a efektívne nastavili teplotu v miestnosti, mali by ste sa postarať o prítomnosť mixéra a regulačných skrutiek. Existujú špeciálne typy kolektorov, ktoré obsahujú všetky diely potrebné na nastavenie a prevádzku, ale ich cena je oveľa vyššia ako v prípade bežných kolektorov.

Položenie teplej vodnej podlahy na betónový podklad

Postup kladenia teplého ohniska na betónový podklad zahŕňa nasledujúce procesy:

1. Vykonajte čistenie a vyrovnanie základne.

Na začiatku sú z povrchu odstránené nečistoty, prach a všetky zvyšky. Ďalej sa kontroluje neprítomnosť kvapiek a rovnomernosť. Ak rozdiel nie je väčší ako 10 mm, pokračujte ďalšou fázou práce. Za prítomnosti vážnejších rozdielov sa povrch najskôr vyhladí. Na tento účel je potrebné zabezpečiť usporiadanie samonivelačného podkladu..

2. Zabezpečenie hydroizolácie.

Tento krok zabráni vniknutiu vlhkosti a kontaktu s teplou podlahou..

3. Inštalácia izolácie okrajov.

Tento proces pomôže použiť pásku klapky nainštalovanú po obvode miestnosti..

4. Inštalácia parotesných materiálov.

Aby sa ušetrilo na materiáloch, namiesto oddelenej hydroizolácie a parozábrany sa používa hydroizolačná membrána, ktorej jedna strana sa vyznačuje vodotesným filmom a druhá ľahko prechádza parou.

5. Posilnenie.

Na tieto účely je vhodná výstužná sieť, ktorej prierez je asi 150-200 mm. Práve tento materiál zabezpečí jednoduchosť pokládky potrubného systému. Kovanie je možné nainštalovať pred položením rúr alebo po dokončení tohto procesu. Je lepšie uprednostniť druhú možnosť, pretože pomocou výstuže bude možné rovnomerne rozložiť celé zaťaženie na podlahu..

6. Inštalácia podlahového vykurovania.

Najprv je potrubie spojené s rozdeľovacím potrubím. Ak sa ako jediný vykurovací prvok používa teplá podlaha, potom sa jej inštalácia vykonáva v intervaloch 150-200 mm. V opačnom prípade je dovolené klásť rúry s maximálnym rozstupom 300 mm. Rúrka je spojená so sieťou pomocou špeciálnych svoriek. Klipy neupevňujte príliš tesne, pretože pri zahrievaní systému hrozí riziko poškodenia..

7. Výkonnosť a overovanie systému.

Teplé podlahy sú montované vodou, po ich inštalácii vyžadujú povinnú kontrolu prevádzkyschopnosti. Za týmto účelom je systém zapnutý na konkrétny čas, napríklad na tri hodiny. Počas tohto procesu by sa mal systém zahriať a voda by mala byť rovnomerne rozložená po povrchu..

8. Postup nalievania.

Poter musí presahovať potrubný systém o 20-30 mm, typ poteru musí byť mokrý.

Po vysušení poteru, asi po mesiaci, nainštalujte zvukotesné materiály a vykonajte jemnú povrchovú úpravu. Je zakázané zapínať teplú podlahu, kým poter úplne nevyschne, pretože hrozí popraskanie. V tomto prípade je teplá vodná podlaha vlastnými rukami považovaná za pripravenú na použitie..

Vodou tepelne izolované podlahové video:

About the author