Podlahový lak na jachtu – ako si vybrať, recenzie

Jachtový lak sa už dlho úspešne používa na úpravu povrchov drevených klasických jácht. Nie je to tak dávno, čo ho stavitelia začali používať na obnovu bytov a súkromných domov. Reklama hovorí o nespočetných výhodách materiálu a nízke náklady vedú k nákupu. V praxi však veci nie sú také, ako by sme chceli. Preto sa budeme zaoberať všetkými nuansami týkajúcimi sa jachtových lakov..

Obsah:

Všeobecné informácie o jachtovom laku

Prvá vec, ktorú treba pochopiť, je, že akýkoľvek jachtový lak je určený na ošetrenie vonkajších a vnútorných trupov drevených plavidiel mora a rieky. Pri jeho výrobe sa kladie hlavný dôraz na trvanlivosť a pevnosť. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov používajú výrobcovia dostatočne toxické chemikálie. Reč je o toluéne a xyléne.

1. Toluén patrí do skupiny vysoko prchavých benzénových zlúčenín. To znamená, že chemické zloženie obsahuje uhlík a vodík. Tento typ zmesi sa ľahko mieša so vzduchom a je absorbovaný ľuďmi. Výsledkom sú závraty, podráždenie všetkých slizníc, až pľúcny edém. Nebezpečenstvo toluénu je, že sa látka odparuje pomerne pomaly, ale v množstve nebezpečnom pre ľudské zdravie.

2. Xylén je komplexnejší benzén, ktorý má na ľudí ešte väčší negatívny vplyv. Pary xylénu prenikajú nielen dýchacím systémom, ale aj priamo pokožkou. Otrava xylénom je oveľa ťažšie tolerovať ako toluén. Pri neustálom vystavení látke vznikajú nervové poruchy a aktivujú sa choroby súvisiace s pôsobením endokrinných žliaz. Najhoršie dôsledky – rakovina.

Nezáleží na tom, či sa použije dobrý alebo zlý jachtársky lak, v kompozícii budú stále nebezpečné chemikálie. Táto okolnosť jasne naznačuje, že sa dôrazne neodporúča používať materiál v interiéri..

Na druhej strane sú všetky benzény oveľa ľahšie ako vzduch, v interakcii s ním v otvorenom priestore látky rýchlo stúpajú nahor a nepredstavujú absolútne žiadne nebezpečenstvo. Vonkajšie použitie jachtových lakov je povolené, ale malo by sa pamätať na to, že látka bola špeciálne navrhnutá pre lode, drevené lode a jachty..

Druhy jachtových lakov

Rozdelenie lakov na matné a lesklé je skôr ľubovoľné. Matné povrchy nelesknú, menej sa zašpinia a skryjú prach. Lesklé laky pri pôsobení prirodzeného alebo umelého osvetlenia vytvoria krásny žiarový efekt. Voľba konkrétneho typu je osobnou záležitosťou vkusu..

Technológia, ktorou je lak a náter vyrobený, je oveľa dôležitejšia. Prideliť:

 • alkydové laky,
 • uretánovo-alkydové laky,
 • alkyd uretánové laky,
 • akrylátové laky.

1. Alkydové laky sú veľmi obľúbené. Na ich výrobu sa používajú organické rozpúšťadlá. Najbežnejší je biely duch. Napriek tomu, že alkydový jachtový lak je najlacnejší, jeho použitie v domácnosti nie je povolené. Po vysušení sa pary rozpúšťadla začnú odparovať, potom sa odparí toluén a xylén. Po jeden a pol alebo dvoch rokoch sa začnú uvoľňovať menej prchavé zlúčeniny. Životnosť alkydových lakov pri strednom zaťažení je 4-5 rokov a po celú dobu vypúšťajú do atmosféry obrovské množstvo chemikálií..

2. Lak na podlahu jachty, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre vnútorné použitie, je uretánový alkyd. Na výrobu sa používajú aj organické rozpúšťadlá, ale v oveľa menších množstvách. Uretánové zmäkčovadlá navyše zabraňujú silnému odparovaniu chemikálií. Z praktického hľadiska poskytuje prevaha uretánových prvkov povlaku pružnosť a odolnosť voči extrémnym teplotám. Ak je v dome nainštalovaný teplý podlahový systém, potom je možné použiť iba uretán-alkydový lak, pretože všetky ostatné prasknú..

3. V alkyd-uretánových lakoch, ako naznačuje názov, prevládajú alkydy. Takéto chemické zloženie poskytuje vysokokvalitný povlak, ktorý je dostatočne odolný voči teplotným extrémom, ako aj voči najvyššej rýchlosti schnutia laku. Posledná uvedená vlastnosť sa dosahuje pridaním vysoko prchavých rozpúšťadiel, ktorých rýchlosť odparovania je niekoľkonásobne vyššia ako pri štandardnom laku. Výsledkom je supertoxicita.

4. Najdrahším jachtovým podlahovým lakom je akrylát. Cenový postup súvisí s výrobnou metódou. Všetky akrylátové laky sú rozpustné vo vode, preto je toxicita znížená na minimum. V skutočnosti tieto laky nie sú jachtovými lakmi, pretože nie je možné nimi pokryť vonkajšiu časť trupu drevených lodí, ale niektorí výrobcovia označujú svoje výrobky týmto spôsobom ako marketingový ťah. V ideálnom prípade je lepšie použiť akrylátové laky v interiéri..

Výrobcovia jachtových lakov

Ak je rozhodnutie použiť jachtový lak kvôli lacnosti materiálu, mali by ste si kúpiť výrobky výrobcu, ktorý sa pokúsil minimalizovať poškodenie zdravia..

1. Marshall, Akzo Nobel. Laky Marshall sa vyrábajú v Turecku, ale samotný Akzo Nobel je medzinárodný. Hlavné sídlo sa nachádza v Amsterdame a zastúpenia vo viac ako osemdesiatich krajinách. To svedčí o najvyššej kvalite výrobkov. Značku podporuje aj vlastný personál chemikov, ktorí otvárajú nové možnosti pre štandardné materiály. Hlavná zostava:

 • polomatný jachtový lak Marshall Protex Yat Vernik, cena 800 rubľov. pre 2,5 litra;
 • jachtový lak lesklý Marshall Protex Yat Vernik, cena 680 rubľov. na 2,5 l.

2. Belinka je slovinská továreň so šesťdesiatročnou históriou. Túto ochrannú známku podporuje minimálne fakt, že je jedným z mála odvetví, ktoré prežili kolaps Juhoslávie. Ďalším argumentom je optimálny pomer ceny a kvality. Zostava:

 • jachtový lak matný Belinka Yacht, cena 1200 rubľov. pre 2,7 litra;
 • polomatný jachtový lak Belinka Yacht, cena 1100 rubľov. pre 2,7 litra;
 • jachtový lak lesklý Belinka Yacht, cena 1050 rubľov. na 2,7 l.

3. Poli-R je domáca značka, ktorá ponúka kompromis medzi lacnými výrobkami a skutočnou kvalitou. Spoločnosť dodáva farby a laky vyrobené v Európe pod svojimi vlastnými značkami. Napriek tomu, že ide o tradičnú ručnú výrobu, sú splnené požiadavky a štandardy Európskej únie, čo robí výrobok konkurencieschopným. Zostava:

 • polomatný jachtový lak Poly-R, cena 1200 rubľov. pre 2,5 litra;
 • jachtový lak lesklý Poly-R, cena 1 000 rubľov. na 2,5 l.

4. Novbytkhim je jedným z prvých veľkých domácich podnikov v chemickom priemysle. Začiatok činnosti spadá do roku 1994. Od tej doby sa výrobky petrohradského závodu stali známymi a obľúbenými v celom postsovietskom priestore. Medzi jachtové laky patria:

 • Hlavný technológ polomatný, cena 800 rubľov. na 3 litre;
 • Hlavný technológ je lesklý, cena je 750 rubľov. na 3 l.

5. Prestige je relatívne nová spoločnosť. Závod bol otvorený v roku 1998. Vedenie spoločnosti si stanovilo hlavnú úlohu vytvárať výrobky najvyššej kvality za prijateľnú cenu. Medzi všetkými domácimi spoločnosťami by mala byť dlaň daná spoločnosti Prestige. Medzi jachtovými lakmi sú uvedené výrobky:

 • Prestige matný, cena 440 rubľov. za 1,9 l;
 • Prestige lesklý, cena 370 rubľov. za 1,9 l.

Dôležité: uvedená cena je relevantná pre južné oblasti Ruska, Moskvy a regiónu. Vzhľadom na to, že sa výroba nachádza v meste Kamensk-Shakhtinsky, logistické náklady sú preto minimálne. V ostatných oblastiach bude cena vyššia.

6. Rogneda je na trhu viac ako 20 rokov. Spočiatku sa spoločnosť zaoberala výrobou retardérov horenia, ale čoskoro rozšírila sortiment a zaregistrovala niekoľko nových značiek, vrátane WoodMaster, Aquatex, Dali, Eurotex. Výrobca sa dnes snaží zvýšiť predaj, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu. Laky od Rogene sú vhodné na vonkajšie použitie alebo na použitie v krajine. Zostava:

 • Polomatný Eurotex, cena 610 rubľov. na 2 litre;
 • Eurotex lesklý, cena 580 rubľov. na 2 l.

Aplikácia jachtového laku

Okrem štandardného laku je jachtový lak široko používaný aj na opravy v domácnosti. Hlavné smery:

 • spracovanie nábytku,
 • ošetrenie podlahy,
 • spracovanie rámových domov,
 • spracovanie podšívky.

1. Pokiaľ ide o nábytok, hovoríme iba o vonkajších stoloch, stoličkách a laviciach. V krajnom prípade skrinka na náradie. V žiadnom prípade by ste nemali ošetrovať nočné stolíky, v ktorých sú výrobky uložené, jachtovým lakom. Ďalšia kontraindikácia je estetického charakteru. Rovnako ako všetky ostatné laky, jachtový lak by mal byť nanesený najmenej v 2-3 vrstvách. Pretože zloženie takéhoto laku je odlišné od nábytku, každá vrstva je dosť hrubá. Výsledkom je, že nábytok nepôsobí esteticky. Použitie matného laku trochu zosvetlí hrúbku vrstiev..

2. Podlahový lak na jachtu, ktorého recenzie ponúkali ekonomiku a kvalitu náteru, v praxi nie je taký dobrý. Prirodzene, hovoríme o výparoch chemikálií. Spočiatku sa ich negatívny účinok nepozoruje, ale po dvoch až troch mesiacoch sa objaví chronická únava, nervové napätie a dokonca aj depresia. Deti sú obzvlášť citlivé na toluén. Ak porozumiete problému podrobnejšie a starostlivo si preštudujete internetové fóra, bude zrejmé, že nie je možné použiť jachtový lak na vnútorné práce..

3. Spracovanie rámových domov – to je jedno z mála, skutočne účelných riešení na použitie jachtového laku v každodennom živote. Tento lak vytvára rovnomerný, trvanlivý povlak, ktorý je odolný voči agresívnemu prostrediu. Výsledkom je, že nie je potrebné kupovať rôzne ďalšie impregnácie a antiseptiká..

4. Pod spracovaním podšívky by sa mala chápať aplikácia laku na fasádu, ktorá je zdobená prírodnou podšívkou. Rovnako ako v prípade rámových domov je toto pokrytie viac ako dostatočné na ochranu stromu počas nasledujúcich 4-5 rokov..

Stručne povedané, malo by sa povedať, že akýkoľvek stavebný materiál by sa mal používať na určený účel. Ak sa lak nazýva jachtový lak, potom jeho hlavnou oblasťou použitia je ošetrenie vonkajšej časti trupu drevených lodí. Použitie materiálu na iné účely sa vykonáva na vlastné riziko a riziko. Výrobcovia neskrývajú zloženie látky, takže akékoľvek nároky kupujúceho nebudú korunované úspechom a budete musieť obnoviť zdravie na vlastné náklady..

About the author