Pokladanie blokových parkiet: pokyny krok za krokom

Parketová podlaha je známa už niekoľko storočí. Stáva sa znakom luxusu a bohatstva. Stredoveké hrady sú plné interiérov s parketami. Svetoznámy palác vo Versailles má zachované siene s parketovou podlahou, uložené už v 17. storočí. Ale roky plynuli a parkety sa stali dostupnými pre každého, kto chce trochu vyzdobiť svoj interiér..

Charakteristika blokových parkiet

Kobercové parkety sú vyrobené z dosiek z masívneho dreva. Ako materiál sa na ne používajú rôzne druhy dreva. Hlavným rozdielom od parketovej dosky sú jej geometrické rozmery. Dĺžka jednej parketovej dosky je 150-500 mm, šírka 40-75 mm a hrúbka 8-25 mm. Pri kladení blokových parkiet sa používa hlavne technológia tenon-groove, ktorá zaisťuje spoľahlivé spojenie susedných dosiek.

Opotrebiteľná vrstva kusových parkiet je 6-10 mm, čo je oveľa viac ako na parketových doskách (opotrebovávacia vrstva na parketových doskách veľmi zriedka presahuje 6 mm). Malé geometrické rozmery vám umožňujú vytvárať rôzne techniky a vzory kladenia až po umelecké parkety.

Použitie malých dosiek bez tŕňa umožnilo úspešne použiť parkety pri kladení podlahového vykurovania.

Metódy kladenia blokových parkiet

Zhruba povedané, existujú dva spôsoby inštalácie blokových parkiet.

  • plávajúca metóda – bez pripojenia parkiet k základni;
  • na lepidlo – pomocou rôznych lepidiel.

Všetky ostatné metódy sú údaje, ktoré pochádzajú z týchto dvoch.

Plávajúca cesta

Plávajúci spôsob kladenia parkiet umožňuje položiť parketové dosky pomocou technológie tŕňovej drážky na základňu bez toho, aby sa k nej pripevňoval. Pri kladení týmto spôsobom je potrebné pamätať na zmeny teploty a vlhkosti. Na to počas inštalácie zostane medzi povlakom a stenou medzera – dilatačná škára.

Metóda plávajúcej inštalácie vám umožňuje ľahko nahradiť poškodenú plochu parkiet.

Pokladanie na lepidlo

Lepenie parkiet vyžaduje viac práce a času montáže. K výberu lepidla je tiež potrebné pristupovať zodpovedne. Pre každú základňu, či už je to betón, dlaždica, drevo, existujú druhy a značky lepidla. Výrobcovia parkiet tiež ponúkajú svoje odporúčania týkajúce sa výberu lepidla. Malo by sa pamätať na to, že dodatočné ošetrenie základne špecializovaným základným náterom zlepší priľnavosť lepidla k základni a prispeje k spoľahlivému upevneniu lamiel..

Teplá podlaha a parkety

„Choroba“, ktorá v posledných desaťročiach postihla mnohých staviteľov a majiteľov vidieckych domov, je charakterizovaná ako podlahové vykurovanie. Bez ohľadu na to, či je elektrický alebo vodný, výrobcovia parkiet si na to dávajú pozor a nie vždy umožňujú používanie svojich výrobkov na podlahovom vykurovaní. V týchto prípadoch môže spotrebiteľ stratiť záruku..

Zmeny vlhkosti, teplotných podmienok, dokonca aj horúceho letného slnečného dňa, majú komplexný vplyv na stav povlaku. Ako viete, drevo má tendenciu schnúť a napučiavať, pričom mení svoje geometrické rozmery. V prípade tvrdého dreva bude tento parameter:

  • s tangenciálnym pílením – 8-12%;
  • s radiálnym – 5-8%;
  • pozdĺž zrna – nemení veľkosť.

Jednoduchými matematickými výpočtami zistíme, že parketová doska so šírkou 140-180 mm pod vplyvom teploty teplej podlahy môže vyschnúť o-6-7 mm. Pri takom zmrštení vypadne z drážok.

Ale napriek tomu, čo robiť: chcete tiež teplú podlahu a parkety. Technológia výroby parkiet sa tiež nezastavila a našlo sa tu potrebné riešenie – priemyselné alebo priemyselné parkety. Malá šírka jednotlivých lamiel a absencia technológie pero-drážka zaisťujú spoľahlivosť parkiet pre teplú podlahu.

Každý krycí blok je sada malých lamiel dlhých 200-300 mm a širokých až 20 mm. Lamely sú zostavené do malých blokov, ktoré sa hodia do akéhokoľvek vzoru.

Pri malých celkových rozmeroch jednej lamely (do 20 mm) nie je ľudské oko schopné zaznamenať zmenu geometrických rozmerov lamely – sú až 0,4 mm. To zaisťuje spoľahlivosť a trvanlivosť povlaku.

Drevo je dobrý tepelný izolátor, horší ako expandovaný polystyrén, kameň alebo minerálna vlna, ale stále oveľa lepšie ako betón, dlaždice a keramické dlaždice. Pri kladení na teplú podlahu je potrebné túto vlastnosť stromu čo najviac minimalizovať. V tomto prípade hrúbka parketovej lamely priamo ovplyvňuje teplotu podlahy. Čím je nižšia, tým lepšie. Optimálna hrúbka sa považuje za 8-10 mm. Pri takejto hrúbke zostane maximálna životnosť parkiet a dôjde k maximálnemu prenosu tepla z teplej podlahy..

Voľba lepidla na kladenie parkiet na teplú podlahu

Používanie podlahového vykurovania je každým rokom stále obľúbenejšie. Výrobcovia náterov často neodporúčajú používať svoje výrobky v kombinácii s teplými podlahami, inak zrušia záruku na výrobok. Existujú výrobcovia, ktorí umožňujú používanie svojich výrobkov s podlahovým vykurovaním..

V tomto prípade vzniká problém výberu lepidla na parkety pomocou teplej podlahy. Mnoho výrobcov lepidla na plechovkách píše, že lepidlo je možné použiť na vyhrievané podlahy, pričom malými písmenami dodáva, že základná teplota by nemala presiahnuť 18-25 ° C. Napadne vás zariadiť teplú podlahu s teplotou + 25 ° C? Myslím, že nie.

Pred položením parkiet na teplú podlahu skontrolujte kvalitu poteru. Vlhkosť poteru by mala byť nižšia ako 1,8%, pevnosť v tlaku – 30 MPa alebo viac, povrch je vyrovnaný s rozdielmi maximálne 2 mm na 2 m.

Najosvedčenejšie lepidlo MK-92 nemeckého výrobcu “UZIN”. Jedná sa o dvojzložkové polyuretánové lepidlo, ktoré neobsahuje rozpúšťadlá a vodu. Vhodný na všetky druhy dreva, má veľkú elasticitu, nezmršťuje sa ani v hrubých vrstvách. Ak sa používa striktne podľa pokynov výrobcu, pri elektrickom podlahovom vykurovaní vydrží teploty až do + 65 ° C.

Nevýhodou lepidla je krátka životnosť kompozície, a to až 60 minút po zmiešaní zložiek, čo zvyšuje počet zmesí pri kladení parkiet. Spoločnosť “UZIN” ponúka svojmu spotrebiteľovi aj mrazuvzdorné lepidlo MK-250 používa sa na pokládku v periodicky mraziacich miestnostiach.

Parketové lepidlo Artelit PB-140 je dvojzložkové polyuretánové lepidlo, odoláva teplotám + 40-45 ° C, je možné ho použiť na inštaláciu na vodné aj elektrické podlahové vykurovanie. Maximálna doba tuhnutia zmesi je až 15 minút.

Lepidlo ARTELIT HB-810 je jednozložkové, hybridné, neobsahuje vodu, izokyanáty a rozpúšťadlá, ideálne na inštaláciu parketových dosiek, má vysokú elasticitu, dobu tuhnutia až 90 min..

Ako lepidlo na teplé parketové podlahy môžete použiť lepidlá na báze gumy, medzi nimi: ANED A-1 a ANSERCOLL 5-10-15-20 vyrobené v Poľsku. Odolávajú teplotám až do + 50 ° С. Lepidlo rýchlo tuhne a vytvára silné a elastické spojenie. Nevýhodou kompozícií je doba tuhnutia, doba od nanesenia lepidla po položenie dosky nepresahuje 15 minút.

Pri pokladaní parkiet na teplú podlahu sa neodporúča používať:

  • lepidlá na vodnej báze;
  • disperzné lepidlá;
  • epoxy-polyuretánové lepidlá.

Po položení nie sú parkety lakované, ale potiahnuté minerálnym olejom a voskom, čo dodáva podlahe ešte bohatší vzhľad..

Výber je na tebe.

About the author