Pokladanie blokových parkiet vlastnými rukami

Drevená podlaha je vždy krásna, originálna a teplá. Vytvorená jedinečná atmosféra pohodlia je neporovnateľná s inými druhmi podláh. Parkety sa používajú na vytvorenie individuálnej, sofistikovanej a ušľachtilej podlahy. Blokové parkety je možné použiť na vytvorenie módneho jedinečného vzoru, a preto je dnes stále populárny, napriek tomu, že inštalácia blokových parkiet je náročná a časovo náročná. Nie je však potrebné zavolať špecialistu, po preštudovaní technológie a pri dodržaní všetkých pravidiel a odporúčaní je možné všetky inštalačné práce vykonať nezávisle. Úlohu zjednodušuje aj skutočnosť, že všetky moderné parketové dosky sú vyrobené systémom pero-drážka, ktorý pomáha pevne a bez medzier upevniť parketové prvky..

Blokové parkety – výber dreva

Nielen farebná schéma parkiet závisí od druhu dreva, ale aj od jeho trvanlivosti, pretože rôzne druhy dreva majú rôznu tvrdosť a odolnosť voči vlhkosti. Napríklad borovica a iné ihličnany sa kvôli svojej výnimočnej mäkkosti nepoužívajú na výrobu parkiet. Borovicové parkety, aj keď sú otvorené niekoľkými vrstvami laku, budú mať stopy od podpätkov a iných ostrých predmetov..

Na parkety sa najčastejšie používa dub, orech, javor, čerešňa, jaseň, buk a ďalšie..

Dubové parkety

Dubové parkety – klasika žánru. Je pevný, odolný voči vlhkosti, má krásny vzor, ​​ktorého farebná škála môže mať rôzne odtiene hnedej. Jedinou podmienenou nevýhodou dubu je, že časom stmavne. Pokiaľ ide o zvyšok, jeho výkonové charakteristiky sú na špičkovej úrovni. Pri kúpe dubových parkiet dbajte na dobu schnutia, možnosť zrýchleného sušenia nie je vhodná.

Bukové parkety

Bukové parkety má rovnakú tvrdosť ako dub, ale zároveň má dokonca teplý a jemný žltkastý alebo červenkastý odtieň, pre ktorý je cenený. Buk je rozmarné plemeno. Vplyvom zmien teploty a vlhkosti sa ohýba a deformuje, preto vyžaduje starostlivú údržbu a dodržiavanie optimálnych prevádzkových podmienok..

Javorové parkety

Javorové parkety sa na začiatku javí ako biely, ale časom trochu zožltne. Pokiaľ ide o tvrdosť, prakticky nie je nižšia ako dub a u niektorých druhov je tento ukazovateľ ešte vyšší. Pozornosť treba dávať na dobu schnutia, rýchlo schnuté javorové drevo sa časom zdeformuje.

Čerešňové parkety – hnedá so vzdialeným odtieňom ružovej, ale časom mierne stmavne. Má nižšiu tvrdosť ako dub, napriek tomu je veľmi obľúbený, pretože sa ľahko spracováva a orezáva.

Parkety Merbau

Parkety Merbau – exotická možnosť. Je cenený pre svoje krásne vzory v strihu kmeňa a pre svoju širokú škálu farieb – všetky odtiene hnedej. Merbau sa nebojí vlhkosti, ale je tak nasýtený živicami, že je ťažké ho spracovať.

Vyberte si drevo na parkety na základe prevádzkových podmienok v konkrétnej miestnosti. Čerešne sa dajú použiť napríklad v škôlke, javor v pracovni a všade sa dá použiť dub. Nie je vôbec potrebné vyrábať celú parketu z jedného druhu dreva, môžete zostaviť jedinečný vzor z rôznych odtieňov dreva.

Kupujeme blokové parkety – dbajte na kvalitu

Parketové dosky sú k dispozícii v rôznych veľkostiach. Dĺžka dosky môže byť 15 – 40 cm, šírka 3 – 9 cm a hrúbka 1,5 – 2,2 cm.

Veľkosť dosiek z blokových parkiet

Lamely je potrebné vybrať vo veľkosti s prihliadnutím na plochu miestnosti: malé lamely miestnosť opticky zväčšia a veľké lamely zmenšia. Z hľadiska stohovania je dôležitá aj veľkosť dosiek. Ak sú parkety veľké, potom bude počet spojov menší, ale potom budú požiadavky na kvalitu sušenia materiálu oveľa vyššie. Čím väčšia je tyč, tým je menej elastická..

Optimálna šírka parketových dosiek je 5 cm. Ak potrebujete použiť väčšie dosky, kúpte si tie, ktoré majú na vnútornej strane rezy, sú odolnejšie voči deformácii.

Na čo by ste si mali dať pozor pri kúpe blokových parkiet:

 • Predný povrch by mal byť bez uzlov, triesok a trhlín.
 • Horná vrstva (od vrchu po začiatok kĺbového spoja) musí byť dostatočne veľká. Čím hrubšia je nášľapná vrstva, tým viac krát je možné parkety brúsiť a renovovať.
 • Výrobky by mali byť suché na 8%. Čas sušenia nie je kratší ako mesiac.
 • Je potrebné skontrolovať kvalitu rezu hrotu a drážky. Na to stačí zložiť štvorec zo 4 lamiel. Ak sa pásy ľahko zmestia a vytvoria sa medzi nimi 90 ° uhly bez medzier a medzier, potom je systém tŕňových drážok vyrobený vysoko kvalitne..
 • Dosky triedte v smere rezu, prítomnosti zvyškov beľového dreva a uzlov.

Najtrvanlivejšie a najcennejšie sú pásy takzvaného radiálneho rezu, t.j. voľne pozdĺž. Charakteristické sú rovné čiary na povrchu a plná farba. Radiálne parkety sú drahšie ako ostatné parkety.

Technológia kladenia blokových parkiet

Všetky práce na pokládke parkiet začínajú až po dokončení stropu a stien, položení komunikácie a kontrole tesnosti. V procese kladenia parkiet je potrebné dodržiavať určité ukazovatele vlhkosti a teploty. Zvyškový obsah vlhkosti v stenách by teda nemal prekročiť 6%, vlhkosť podlahy by nemala presiahnuť 5%a relatívna vlhkosť vzduchu 35 – 60%. Optimálna teplota – 18 – 23 ° С.

Nedodržanie týchto podmienok povedie k deformácii povlaku. Ak sú parkety položené na vysokej úrovni vlhkosti, napučia a absorbujú vlhkosť. A keď sa všetka práca skončí, postupom času vyschne, začne „schnúť“ a medzi matricami budú medzery. Oprava je oveľa ťažšia a nákladnejšia, ako robiť všetko správne od začiatku..

Povrch, na ktorý budú kladené parkety kladené, musí byť dokonale rovný, maximálna chyba je 1 mm na 1 m2.

Technológia kladenia blokových parkiet

Technológia kladenia blokových parkiet zahŕňa nasledujúce fázy práce:

Všetky uvedené činnosti sú povinné, v opačnom prípade parkety časom vyschnú, začnú vŕzgať alebo celkom odpadávať..

Prípravné práce pred položením parkiet

Príprava pevného a rovného podkladu je možno jednou z najdôležitejších úloh pri kladení parkiet. Trvanlivosť povlaku ako celku bude závisieť od kvality upevňovacieho povrchu. Náklady na kladenie blokových parkiet, ak sú objednané od špecializovaných stavebných organizácií, spravidla nezahŕňajú prípravu podkladu..

Príprava betónového podkladu

Ak sú parkety položené na betónovej podlahe, potom je prvým krokom jej vodotesnosť. Na to musí byť povrch podlahovej dosky pokrytý superdifúznou membránou alebo 200 mikrónovým plastovým obalom. Kĺby filmových pláten sú vyrobené s prekrytím 15 – 20 cm a sú zlepené stavebnou páskou. Na stenách je hydroizolačná fólia navinutá 10 – 15 cm a dočasne na ňu upevnená páskou.

Potom je potrebné vyplniť vyrovnávací poter, ktorý bude slúžiť aj ako upevňovací základ pre preglejku. Hrúbka poteru by mala byť 4 – 5 cm, Je potrebné monitorovať horizontálnosť povlaku a absenciu chýb – jamy, výmole, výškové rozdiely a ďalšie..

Dôležité! Pred začatím ďalšej práce musí byť poter úplne suchý. Bude to trvať asi mesiac alebo dva. Neponáhľajte sa pokračovať v pokládke parkiet, pretože drevo bude čerpať vlhkosť z poteru, čo povedie k nevyhnutným deformáciám..

Keď je poter suchý, jeho povrch je pokrytý špeciálnymi základnými nátermi, ktoré zvyšujú priľnavosť podkladu k lepidlu a súčasne pôsobia ako hydroizolácia.

Pokladanie preglejky na betónový podklad pod parkety

Potom sa odoberie preglejka odolná voči vlhkosti s hrúbkou 12 mm alebo viac, nakrájaná na štvorce 50×50 cm alebo 75×75 cm.

Funkcie preglejky odolnej voči vlhkosti pod kusovým balíkom:

 • Chráni parkety pred zmrašťovaním.
 • Dokonale vyrovnáva povrch.
 • Slúži ako tepelná izolácia a čiastočne zvuková izolácia.
 • Poskytuje silu.
 • Slúži ako základ pre upevnenie parkiet. Ak sú parkety položené priamo na poter, potom v dôsledku zničenia hornej vrstvy poteru môžu dosky vypadnúť. Preglejka ich pevne drží.

Dôležité! Hrúbka preglejky by mala byť o 5 mm menšia ako hrúbka parketovej dosky. Je však nepraktické používať listy menšie ako 12 mm, ktoré neplnia svoje funkcie. V tomto prípade môžete preglejku položiť v dvoch vrstvách, rozložených.

Ďalej je povrch poteru namazaný lepidlom a naň sú položené štvorce preglejky, pevne pritlačené a upevnené hmoždinkami alebo samoreznými skrutkami. Je nevyhnutné nechať medzi štvorcami preglejky medzeru najmenej 1 – 1,5 mm, aby sa vylúčila deformácia parkiet, ak sa preglejka začne rozťahovať..

Je tiež dôležité nechať medzeru medzi stenou a preglejkou 2 – 3 mm, bude to dilatačná škára. Do medzery je možné vložiť špeciálne kliny, aby sa medzera nepohybovala.

Pokladanie preglejky na guľatinu

Preglejku nie je potrebné pripevňovať k betónovému podkladu, môžete to urobiť staromódnym spôsobom – podlaha je na kmeňoch. Na to nemusíte ani vyrovnávať betónový podklad. Stačí ho hydroizolovať natretím hydroizolačnej fólie.

Hydroizolácia podlahy na nosníkoch

Potom sa kladú guľatiny s krokom 35 – 40 cm Ako guľatinu môžete použiť drevo 50×50 alebo 50×80 mm. Polená sú pripevnené k podlahe pomocou rohov a hmoždiniek. V procese kladenia oneskorení je potrebné zabezpečiť, aby ich povrch tvoril plochú rovinu. Aby ste to urobili, na miestach, kde sa mení výška betónovej základne, môžete dať drevené podložky alebo prebytočné množstvo odrezať.

Pokladanie preglejky na guľatinu

Keď sú polená vybavené, preglejka je pribitá. Lepidlo sa tu už nepoužíva, iba samorezné skrutky. Krok upevnenia preglejkových štvorcov k guľatine je 10 – 15 cm, preglejku je potrebné pribíjať nielen pozdĺž okrajov, ale aj v strede ku všetkým guľatinám. Medzera medzi štvorcami je tiež potrebná..

Príprava starej drevenej podlahy

Pred položením parkiet na starú drevenú podlahu je potrebné skontrolovať, či sú v dobrom stave. Nikde by nemali byť žiadne škrabance, prepady alebo iné chyby. Ak sa napriek tomu niečo podobné pozoruje, je potrebné čiastočne rozobrať podlahu a opraviť guľatinu. Po dokončení opravy je povrch starej drevenej podlahy brúsený. Parkety je možné položiť priamo na drevenú podlahu, bez preglejky.

Pokladanie blokových parkiet vlastnými rukami

Pokladanie blokových parkiet je veľmi dôležité, tu sa nemôžete ponáhľať skrátiť čas opravy. Je lepšie urobiť si prestávku na deň alebo dva alebo týždeň, než si neskôr všetku prácu zopakovať. Koniec koncov, jedna chyba – a všetok kryt do odtoku.

Metódy kladenia blokových parkiet

Technológia kladenia parkiet zahŕňa niekoľko spôsobov kladenia:

 • Plávajúci štýl.
 • Pokladanie na parketové lepidlo.
 • Inštalácia pomocou klincov alebo skrutiek.
 • Pokladanie na parketové lepidlo a upevnenie klincami alebo samoreznými skrutkami.

Plávajúci spôsob kladenia blokových parkiet

Plávajúca cesta inštalácia zahŕňa upevnenie parkiet iba k sebe pomocou systému pero a drážka. Nie sú iným spôsobom pripevnené k základni. Aby takáto podlaha nevŕzgala, je pod ňu položený zvukotesný materiál, napríklad korok. Takto upevnené parkety sa budú v závislosti od teploty a vlhkosti vzduchu bez prekážok rozťahovať a sťahovať. Plávajúca podlaha je opraviteľná – stačí ju rozobrať a znova zložiť. Sila takéhoto povlaku je však veľmi pochybná, stačí, aby sa jeden hradný kĺb uvoľnil, takže sa celé poschodie začne zdeformovať a zdeformovať.

Pokládka lepených blokových parkiet

Pokladanie parkiet lepidlom považované za odolnejšie, ale aj za menej udržateľné. Základňa je hojne mazaná lepidlom, potom sú položené parkety, ktoré sú spojené systémom tŕňovej drážky. Táto metóda sa považuje za pracnejšiu a nákladnejšiu kvôli spotrebe lepidla..

Pokladanie parkiet lepidlom a klincami

Pokladanie na parketové lepidlo s upevnením na nechty alebo samorezné skrutky – najtrvanlivejšia a najžiadanejšia metóda. Takáto podlaha prakticky nepodlieha deformáciám, pretože sú obmedzené zo všetkých strán. Ale zároveň už nebude možné opraviť takú parketu. Všetky nádeje na dlhú životnosť.

Ako položiť blokové parkety – etapy práce

Aby bola kresba na parkete hladká a krásna, je vhodné ju nakresliť na papier. Je dôležité vziať do úvahy presné rozmery miestnosti a parketových dosiek. Ak sa podľa výkresu zrazu ukáže, že nejaký riadok nebude celý, potom musí byť výkres prepracovaný tak, aby pozdĺž okrajov miestnosti boli narezané rady a v strede iba rovnomerné riadky..

Začiatok kladenia parkiet závisí aj od vzoru.. Zoberme si príklad „vianočného stromčeka“.

 • Najprv označte miestnosť a nájdite jej stred. V strede miestnosti, od steny k stene, natiahneme šnúru, po ktorej budeme vedení.
 • Vezmeme dve parketové dosky a spojíme ich vzorom rybej kosti vložením hrotu do drážky. Na hrot, drážku a konce dosiek naneste lepidlo.
 • Potom prilepíme základňu preglejky lepidlom, začínajúc od vzdialenejšej steny. Na to používame zubovú stierku..

Pokladanie blokových parkiet pozdĺž majákovej šnúry

 • Na preglejku aplikujeme „rybiu kosť majáka“ tak, aby ľavý okraj dosiek pritlačil šnúru k základni a pravý okraj dosiek sa opieral o šnúru.
 • Pritlačte dosky na preglejku, aby ste vytlačili prebytočné lepidlo.
 • Potom dosky pripevníme klincami alebo samoreznými skrutkami, zaskrutkujeme ich do drážky dosky pod uhlom 45 ° a zapustíme uzáver. Na tyči dlhej 40 cm musia byť najmenej 2 upevnenia klincami.

Dôležité! V procese kladenia musí majster sedieť tak, aby bol hrot lamiel umiestnený smerom k nemu.

Pokladanie blokových parkiet - prvý rad vianočných stromčekov

 • Ďalej položíme dosky podľa vzorky. Základ preglejky natrieme lepidlom na šírku dosky, hrúbku 1 – 1,5 mm.
 • Aplikujeme lištu, vložíme ju do koncovej a pozdĺžnej drážky predchádzajúcej a zakončíme gumovým kladivom. Upevňujeme samoreznými skrutkami v drážke.

Pokládka blokových parkiet

 • Najprv položíme rady dosiek podľa vzoru „majákového stromu“ vľavo a vpravo.

Inštalácia rybej kosti z blokových parkiet - uprostred miestnosti

 • Potom položíme rad dosiek naľavo od „majákového stromu“, potom doprava. A tak ďalej konáme a rozširujeme oblasť pokladania, kým sa nedostaneme k stenám..
 • Vyplňte úzke priestory v blízkosti stien ozdobami orezanými na mieru.
 • Medzi stenu a posledný rad parketových dosiek vložíme kliny, čím vytvoríme medzeru 2 – 3 mm.

Všetky ďalšie práce je možné vykonať najmenej po týždni, aby lepidlo stihlo dobre zaschnúť. Aj keď niektorí odborníci odporúčajú čakať šesť mesiacov, potom svoje konečné postavenie zaujmú samotné parkety..

Možnosti kladenia blokových parkiet

Blokové parkety sú dobré, pretože môžu byť položené v rôznych vzoroch, pričom dosky sú umiestnené v rôznych uhloch a v inom poradí.

Možnosti kladenia blokových parkiet

“Paluba” – najľahší spôsob inštalácie. Dosky sú umiestnené rovnomerne, navzájom rovnobežne, s posunom 1/3 alebo ½ dĺžka tyče. Prvá doska je umiestnená pri stene, kvôli tesnejšiemu strihu je z nej odrezaný tŕň.

“Rybia kosť” – pásy sú navzájom prepojené pod uhlom 90 °. Na lištách by mali byť dva hroty – jeden na pozdĺžnej strane, druhý s úzkym koncom. Na opačných stranách by mali byť aj dve drážky. Tento spôsob kladenia je dosť náročný, pretože rady musia byť dokonale vyrovnané..

“Štvorce” a „vrkoče“ sa tvoria celkom ľahko. Najprv sa 2/3/4 parkiet spoja a položia, potom sa spoja ďalšie 2/3/4 dosky, ale položia sa kolmo na prvé. Riadky sa teda striedajú a získa sa organický geometrický vzor..

“Cop” s vložkami z rôznych druhov dreva.

Pokládka blokových parkiet

“Rhombusy” naskladané zo zvláštnych parketových dosiek v tvare diamantu.

“Sheremetyevskaya Star” rozložené z dvoch typov: obdĺžnikové pásy a šikmé kosoštvorcové tvary.

Okrem vyššie uvedených možností existujú aj ich kombinácie s rôznymi tvarmi a kresbami..

Umelecké parkety

Cena za kladenie blokových parkiet závisí od rozloženia dosiek. Najjednoduchšie rozloženie „paluby“ stojí 7,5 – 8 cu. za 1 m2 bude „rybia kosť“ stáť 9 dolárov. za meter a umelecké parkety môžu stáť od 17 dolárov. až 35 USD a ešte viac. Všetky tieto ceny sú uvedené bez prípravných prác a ďalšieho dokončovania – brúsenia a lakovania. Priemerné náklady na kladenie parkiet s leštením a lakovaním sú 17 USD. na 1 m2.

Brúsenie blokových parkiet

Brúsenie blokových parkiet

Brúsenie je nevyhnutné, aby bol povrch čo najhladší a odstránili chyby, ktoré vznikli počas práce. Brúsenie sa môže vykonávať špeciálnymi brúskami alebo obyčajnou brúskou so šmirgľovým kotúčom. Preferovaná je samozrejme možnosť s brúskou a bude tam menej prachu..

Vykoná sa prvé a druhé brúsenie veľké zrno, na rezanie veľkých nerovností. Tretí krát – jemné zrno, aby sa dosiahol hladký povlak a odstránila sa drsnosť, ktorá vznikla po prvom brúsení. Potom musíte podlahu dôkladne povysávať a odstrániť všetok jemný prach.

Plnenie a penetrácia blokových parkiet

Výplň blokových parkiet

Tkanine neublíži všetky praskliny na parketách, aj keď nie sú viditeľné žiadne veľké chyby. Celá podlaha sa tretí špeciálnym tmelom na drevo, vyplnia sa všetky praskliny a nerovnosti. Po vysušení treba podlahu opäť prebrúsiť jemnými zrnami a odstrániť prebytočné plnivo. Potom sa podlaha opäť povysáva. Aby sa zlepšila priľnavosť laku k parketám a zároveň sa uistite, že lak neprenikne hlboko do štruktúry dreva, je povrch tmelovej parketovej podlahy pokrytý základným náterom.

Otváranie podlahy z blokových parkiet lakom alebo olejom

Parketový otvor s lakom

Lak chráni drevo pred vlhkosťou a mechanickým namáhaním. Celkový počet vrstiev laku na parketách môže byť od 3 do 9. Čím viac vrstiev, tým je obraz hlbší. Lak sa nanáša valčekom na celý povrch naraz, potom sa podlaha nechá dobre schnúť 24 – 36 hodín. Lakovacie práce je potrebné vykonávať v čistých, mäkkých topánkach..

Dôležité! Kým lak schne, neotvárajte okná, nenechávajte otvorené predné dvere, zapnite klimatizáciu, vetranie alebo inak prievan. Lak by mal schnúť aj v tých bezveternejších podmienkach..

Všetky nasledujúce vrstvy laku sa tiež nanášajú valčekom s intervalom schnutia 24 – 36 hodín na každú vrstvu. Posledná vrstva musí schnúť najmenej týždeň, aby ste po nej mohli úhľadne chodiť, a nábytok do miestnosti môžete priniesť až po uplynutí najmenej jedného mesiaca alebo dokonca dvoch.

Parketový lak je k dispozícii v lesklom a matnom prevedení. Lesklý rozžiari podlahu, rozjasní miestnosť a zvýrazní vzor. Matný lak používa sa na zníženie jasu vzoru na dreve a na vytvorenie atmosféry teplého pohodlia.

Pokladanie blokových parkiet môže byť drahšie ako položenie masívnej dosky asi 2 až 4 krát. Povlak sa však zároveň ukáže byť rafinovanejším a trvanlivejším a taktiež existuje menšie riziko škrípania. Kľúčom k úspechu pri vytváraní krásnych prestížnych parkiet je trpezlivosť majstra.

About the author