Pokladanie dosiek pero-drážka

Moderná drážkovaná doska je výrobok vyrobený z dreva, ktoré prechádza stupňom sušenia v autokláve. Je vybavený systémom „trnová drážka“, ktorý vám umožňuje spoľahlivo pripevniť dva prvky k sebe, vykonať rýchlu inštaláciu a posilniť pevnosť konštrukcie. Upevňovacie prvky môžu byť umiestnené na bokoch dosiek alebo na všetkých štyroch. Na zadnej strane materiálu sú úkosy, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu, čím sa zabráni hnilobe dreva zvnútra. Článok sa zameria na výber a spôsob kladenia drážkovaných dosiek.

Obsah:

Spojením drážkovaných dosiek získate rovný povrch s reprezentatívnym vzhľadom a vynikajúcimi výkonnostnými charakteristikami. Prvky sú navzájom tak pevne spojené, že nezostávajú ani najmenšie medzery. Aj počas výrobného procesu materiál získava vynikajúce zvukové a tepelnoizolačné vlastnosti. Podlaha je atraktívna, trvanlivá a odolná voči opotrebovaniu. Práve pre tieto vlastnosti sa doska s perom a drážkou stala rozšírenou. Používa sa na vytváranie hrubých aj konečných náterov..

Podlahové drážkované dosky sú spoľahlivé, trvanlivé a estetické. Budú ešte atraktívnejšie, ak budú pokryté špeciálnymi výrobkami. Šetrnosť k životnému prostrediu je hlavnou výhodou prírodných materiálov. Je nemožné zostať ľahostajní k okuliarom drevenej podlahy, ktorých kvalita je úžasná. Koniec koncov, bežné dosky po pokládke dostatočne rýchlo vyschnú a vytvoria sa praskliny.

Proces výroby drážkovanej dosky

Dosky sú drážkované pomocou špeciálneho vysoko presného zariadenia. Samotný stroj je reprezentovaný mechanizmom, ktorý napája dosku, a špeciálnym rezačom, ktorý rezá materiál po stranách. Celý proces je mechanizovaný a inžinier iba kontroluje jeho prácu. Dosiahnuť takú vysokú úroveň pera a drážky doma je nemožné..

DIYers sa však môžu pokúsiť vytvoriť dosky s perom a drážkou sami. Na to potrebujete ručný smerovač alebo spojovač..

Etapy práce

 • Materiál je starostlivo vyberaný. Je jednoduchšie pracovať s ihličnanmi, ale ich výkonnostné charakteristiky sú nižšie, preto sa odporúča uprednostniť smrekovec. Rozsah jeho použitia je neuveriteľne široký. Smrekovec sa používa aj na vytváranie vnútorných podláh a na zakrytie otvorených terás..
 • Materiál musí byť dobre vysušený. Ak je potrebné dosky vysušiť, umiestnia sa do miestnosti, ktorá je dobre vetraná. Vlhkosť by mala byť nízka. Medzi plátnami sú ponechané medzery na vetranie. Drevo nie je možné sušiť na slnku, pretože sa na jednej strane zahreje a na druhej strane zostane vlhké. V budúcnosti to povedie k výskytu rôznych defektov..
 • Doska je položená na pracovnú plochu a upevnená svorkami..

 • Na bočných plochách sú určené osi, pozdĺž ktorých sa bude práca vykonávať. Sú označené ceruzkou.
 • Potom sa pomocou frézky vyberie štvrtinová drážka na strane striktne uprostred.
 • Na druhej strane je vytvorený tŕň, ktorý odoberá štvrtiny na oboch stranách osi.

Takéto ručné drážkovanie má nižšiu kvalitu ako priemyselné drážkovanie a nemožno ho použiť pre tvrdé dreviny..

Fotografia tabule jazyka

Rozmanitosť typov drážkovaných dosiek

V závislosti od dreva použitého na výrobu dosky sa rozlišujú nasledujúce typy podlahových dosiek, z ktorých každá má svoje vlastné vlastnosti:

 • Borovica alebo smrek. Mäkké drevo, nie je dostatočne odolné voči vlhkosti. Má nízke náklady, ale vyžaduje povinné lakovanie. Používajú sa pri vytváraní hrubého povlaku..
 • Smrekovec. Dosky z tohto materiálu majú pevnú štruktúru a vynikajúcu odolnosť proti vlhkosti. Neboja sa útokov hmyzu. Majú príjemnú štruktúru a bohatú farbu. Nie je potrebné lakovať, ale potiahnuté dosky vydržia oveľa dlhšie. Náklady na dosky s perom a drážkou vyrobené z smrekovca sú niekoľkonásobne vyššie ako náklady na borovicu. Používa sa na vytvorenie jemnej povrchovej úpravy.

 • Popol, dub. Podlahová doska je tvrdá. Vyznačuje sa priemernou odolnosťou voči vlhkosti, citlivosťou na útoky hmyzu. Náklady na materiál sú dosť vysoké.

Ako si vybrať dosku s perom a drážkou

 • V čase nákupu drážkovaných dosiek stojí za to ich skontrolovať na prijateľnú úroveň vlhkosti. Nemalo by prekročiť 12-16%. Zmerajte to pomocou špeciálneho zariadenia. Ak tam nie je, môžete si dosky skontrolovať sami:
 • materiál sa odpichuje. Zvuk by mal byť zvukový;
 • na dotyk. Na koži by nemala byť žiadna vlhkosť;
 • podľa tieňa. Drevo získava lesklý odtieň.
 • Okrem vlhkosti bude užitočné skontrolovať aj geometriu materiálu. Z konca tabule sa pozerajú pozdĺž plátna a hodnotia lietadlo. Ak to ani nestačí, alebo existujú pochybnosti, je lepšie túto vzorku nekupovať..
 • Na vytvorenie dokončovacieho náteru sa používajú dosky “Extra”. Neobsahujú uzly, povrch je hladký, brúsený. Na pokládku drsného povrchu sa používajú dosky nižšej triedy. Takýto materiál umožňuje prítomnosť veľkého počtu uzlov a priechodných otvorov v mieste, kde sa uzly nachádzali..
 • Podklad predpokladá, že je naň položená podlahová krytina. Rozprestierajú koberec s mäkkými vlasmi alebo skryjú podlahu pod plastovou dlažbou. Povrch ihličnatých stromov bude vynikajúcou základňou pre drevovláknité dosky, laminát, linoleum. Ako nezávislú podlahu je možné ju použiť iba v miestnostiach zriedkavého použitia. Uistite sa, že ošetríte povlak antiseptickými zlúčeninami a nanesiete lak.
 • Rozsah použitia. Možnosti použitia dosiek s perom a drážkou sa neobmedzujú iba na podlahy v domácnostiach a na balkónoch. Keďže smrekovcový materiál sa nebojí vlhkosti, dokonca aj v saunách sa v blízkosti bazénov často používajú dosky s perom a drážkou. Pokladajú sa na guľatinu aj na betón, pričom sa používa špeciálny podklad, ktorý zvýši zvukovoizolačné vlastnosti materiálu.

  Náklady na materiál

  Ak je otázkou, zvoľte drážkované alebo hranované dosky, potom je lepšie dať prednosť prvému. Náklady na borovicovú dosku začínajú od 5 000 rubľov. na m3. Rovnakú sumu bude stáť aj kvalitná hranovaná doska. Najdrahší materiál bude stáť materiál triedy “Extra”, najlacnejší – trieda “A”. Do momentu nákupu stojí za zváženie a výpočet všetkých možností, aby ste si vybrali tú, ktorá vyhovuje nákladom a kvalite..

  • Doska triedy AB vyrobená z borovice stojí asi 6 000 rubľov / m3 .;
  • stupeň B je možné zakúpiť za 5 000 rubľov / m3;
  • najvyšší stupeň stojí 8 000 rubľov / m3;
  • pretože smrekovec je hodnotnejší, jeho náklady v závislosti od odrody sa budú pohybovať od 654 do 2 000 rubľov na 1 dosku.

  Cenu ovplyvňuje aj veľkosť drážkovanej dosky. Ak teda dĺžka a šírka zostane štandardných 6 000 mm / 135 mm, potom sa šírka môže líšiť od 28 mm do 50 mm.

  Výpočet potrebného počtu drážkovaných dosiek

  Pred inštaláciou podlahovej dosky ju musíte vopred kúpiť. Aby sa však nemíňali peniaze navyše a aby sa obchod nemusel znova navštevovať, stojí za to okamžite správne vypočítať požadované množstvo materiálu. Je žiaduce, aby dosky boli z rovnakej dávky, od rovnakého výrobcu, preto nakupujú potrebný materiál naraz v správnom množstve.

  • Vypočítajte plochu miestnosti vynásobením ukazovateľov dĺžky a šírky. Ak je miestnosť reprezentovaná komplexným tvarom, potom je konvenčne rozdelená na obdĺžniky, pričom sa osobitne vypočíta ich plocha a potom sa spočíta.
  • Je potrebné pripomenúť, že štartovacie a cieľové dosky by mali mať dĺžku celej miestnosti a zvyšok je možné zakúpiť v menšej veľkosti..
  • Ďalej sa indikátor bežného metra materiálu vypočíta vynásobením šírky a dĺžky dosky. Na základe toho sa vypočíta požadovaný počet bežiacich metrov na pokládku povlaku v celej miestnosti..

  Pokladanie podlahy z drážkovanej dosky

  Existujú 2 spôsoby upevnenia drážkovaných dosiek:

  • na betónovom základe alebo poteru;
  • na lagoch.

  Bez ohľadu na spôsob inštalácie musí byť základňa dostatočne rovná a pevná. Ak je oneskorenie položené, potom musí byť strom ošetrený antiseptikom.

  Nástroje na inštaláciu dosiek s perom a drážkou:

  • klince, skrutky;
  • kladivo, palička;
  • meradlo;
  • motorová píla, kotúčová píla;
  • sponky.

  Inštalácia dosiek s perom a drážkou na betón

  • Medzi základňou a podlahovou doskou je potrebné vykonať hydroizoláciu. Ako sa používa preglejka odolná voči vlhkosti, ktorej hrúbka je viac ako 10 mm. Listy preglejky položte kolmo na budúcu vrstvu podlahovej dosky. Medzi plátnami by mala byť ponechaná malá medzera 2 mm. Medzi stenami a preglejkou je vytvorená zarážka 1,5 cm.
  • Listy sú upevnené pomocou hmoždiniek, ktorých čiapky sú zapustené do povrchu preglejky. Ak je to potrebné, obrúste povrch, aby ste získali hladký povrch.
  • Potom sú k preglejke pomocou samorezných skrutiek pripevnené dosky s perom a drážkou..

  Inštalácia drážkovaných dosiek na guľatinu

  • Lagy sú konštrukciou dosiek s hrúbkou najmenej 50 mm, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 50-60 cm. Medzi nimi môžete umiestniť vrstvu izolácie. Polená položte určitým spôsobom, pričom v spojoch ponechajte medzeru 2 cm. To sa robí tak, aby sa doska nedeformovala v dôsledku prirodzenej expanzie materiálu v mimosezóne..

  • Ďalšie upevnenie drážkovaných dosiek k nosníkom bude realizované pomocou samorezných skrutiek.
  • Prázdne miesta musia byť ponechané pod drevenou podlahou, pretože drevo potrebuje vetranie. Pod ním nesmie byť nainštalovaný systém podlahového vykurovania, pretože prírodný materiál je citlivý na oheň a vysoké teploty..
  • Výnimkou môže byť podlaha z infračerveného filmu, ktorá je položená na fóliovú izoláciu cez dosky..
  • Začnite položiť prvý rad umiestnením dosky hrebeňom k stene a dodržaním požadovanej medzery. Štartovacia doska by mala mať dĺžku celej steny. Rovnaké požiadavky platia pre cieľovú dosku. Štartovacia doska je upevnená samoreznými skrutkami zaskrutkovanými v pravom uhle. Dĺžka upevňovacích prvkov je 40 mm a skrutkujú sa každých 30 cm.
  • Nasledujúcich niekoľko radov materiálu nie je upevnených samoreznými skrutkami. Hroty sú pevne zasunuté do drážky, čím zaisťujú pevné uchytenie pásov. Riadky v strede môžu byť položené z krátkych dosiek, ktorých spoje budú nevyhnutne umiestnené na kmeňoch. Kĺby sa striedajú v šachovnicovom vzore. Dokončovacia doska je položená odsadene od steny, jej dĺžka by mala byť celá stena.

  • Pri inštalácii sú susedné dosky navzájom pevne spojené. Ak dôjde k potrebe, potom ich navzájom priťahujú kliny. Po obvode miestnosti zostane medzera 2 cm, ktorá bude potom skrytá podlahovým soklom.
  • Dokončujúca doska je upravená na požadovanú veľkosť, pričom sa zohľadňuje medzera. Potom sa položí na miesto, vloží sa do drážky predchádzajúceho radu a upevní sa klinmi. Po zaskrutkovaní posledného radu samoreznými skrutkami je možné kliny odstrániť.
  • Aby sa dosky po pokládke nemenili, odporúča sa ich nechať v miestnosti, kde budú položené 1-2 týždne pred inštaláciou. Vlhkosť dreva bude optimálna a materiál sa nedeformuje.

  Drážkovaná video doska

  Užitočné rady:

  • pre tesné spojenie dosiek je každá poklepaná paličkou po celej dĺžke. Na zachovanie hrebeňov sa medzi kladivom a doskou používa kus materiálu s drážkou;
  • na vysokokvalitné spájanie dosiek je pred ne dočasne poháňaný držiak, ktorý stláča dosky. Tento dizajn drží dosky a umožňuje ich správne zaistenie..

  Doska s perom a drážkou je pravdepodobne najlepšou možnosťou na vytvorenie drevenej podlahy. Je spoľahlivý, odolný a nevysušuje ako bežná doska. Pokiaľ ide o technológiu kladenia, je to podobné ako pri projektantovi, čo pánovi nespôsobí najmenšie ťažkosti. Ak nalakujete podlahové dosky, môžete to nechať ako hotovú podlahu. Bude to vyzerať krásne, elegantne a originálne. Ak je potrebná obnova, drážkovaná podlahová doska sa cykluje a pokryje novou vrstvou laku..

  About the author